20+2 vlastnosti Mandriva Linuxu 2010.0

logo-mandrivaNová verze Mandriva Linuxu je za dveřmi, rozhodli jsme se mimo velkou recenzi, kterou chystáme, připravit i překlad článku 20 Features in Mandriva 2010 případně doplněný naším vlastním komentářem. A nakonec naše dva body navíc a zdarma 🙂 Nejedná se o doslovný překlad, spíše jsme se pokusili zachytit hlavní myšlenky. Autor původního článku není uživatelem Mandriva Linuxu, jak sám píše, takže některé z novinek, které Mandriva Linuxu přisuzuje, jsou přítomny už delší dobu a nebo fungují jinak a na takováto místa jsme se pokusili upozornit v poznámkách. Novou verzi Mandriva Linuxu CZ si můžete již nyní předobjednat, tak se podívejte, co na vás mimo jiné čeká:

Nový kabát instalátoru

Pro lepší uživatelský požitek z instalace. Vývojáři firmy Mandriva přepracovali vzhled instalátoru. Usoudili, že starý vzhled je již neadekvátní a není konkurenceschopný. Instalátor je nyní pěkný, uhlazený a bez ostrých hran, jak  je ilustrováno na následujícím snímku.

Instalátor verze Free uveřejňované na DVD má  převlečení do nového grafického kabátu za sebou již z minulých verzí. Nyní již mění jen detaily a jedním z nich je i upravený vzhled nástroje pro rozdělování disků při instalaci. Tento bod by se měl jmenovat spíše Nové grafické rozdělení disků při instalaci.

Nový vzhled automatického rozdělování oddílů na disku

Nový vzhled automatického rozdělování oddílů na disku

Jednoduché povýšení systému

Applet Mandriva Online je schopen upozornit uživatele na novou verzi distribuce a nabídnout přímo povýšení systému bez použití instalátoru.

Grafické povýšení systému je v Mandriva Linuxu přítomno opět již nějakou dobu a i před tím bylo možné povýšit systém, ovšem nebylo to oficiálně podporováno.

Moblin

Mandriva Linux 2010.0 obsahuje grafické prostředí Moblin, jež je navrženo především pro použití v přenosných zařízeních a netboocích. Mandriva Linux je tak první distribuce uvolněná zdarma, která nabízí právě i Moblin. To, že je Moblin psán především pro netbooky, ovšem neznamená, že jej není možné použít i jinde. Ba naopak, pokud chcete jednoduché grafické prostředí pro každodenní práci, měli byste Moblin vyzkoušet.

Účet hosta — jednoduchý a bezpečný dočasný účet

Účtem hosta můžete někomu poskytnout dočasný přístup k vašemu počítači bez obav o vaše data. Pro nastavení a zřízení účtu pro hosta je využíván balíček xguest.

Nová správa 3G připojení k síti

Další verze Mandriva Linuxu bude mít lepší hardwarovou podporu pro USB 3G zařízení, jako jsou kvóty pro stahování či nahrávání dat, správu kódů PIN a PUK či volbu operátora.

USB 3G zařízení jsou přenosná zařízení, která připojena k USB portu umožňují přístup na WiMAX a/nebo 3G sítě. Tato zařízení jsou oblíbená u uživatelů, kteří na cestách vyžadují širokopásmové (a tedy rychlé) připojení k internetu.

Vylepšená podpora wifi

Mandriva Linux 2010 stojí na jádru 2.6.31. Výhody použití nejnovějšího jádra jsou například v lepší podpoře bezdrátových sítí, jako například nový ovladač pro RTL 8187, ale také další wifi karty, jako Atheros či RaLink.

Jednoduchá správa WEP a WPA klíčů

Nyní jednoduše skryjete či odkryjete zadávané heslo. Z technické dokumentace: “Zadávání WEP/WPA klíčů může být náročné, pokud se místo hesla zobrazují jen hvězdičky. MacOS X dovoluje skrýt či odkrýt heslo prostým zatržením příslušné volby, takže můžete jednoduše ověřit případný překlep, přičemž ovšem heslo zůstává skryto před zraky ostatních. Navíc když klepnete na tlačítko OK, budete varováni, pokud je heslo příliš krátké či příliš dlouhé a nevyhovuje tím standardům WEP/WPA.”

Zrychlení startu počítače

Mandriva Linux 2010.0 opět vylepšil rychlost startu tak,  že to je znát. Pokud budete přecházet z verzí starších než 2009.0, budete dozajista značně překvapeni.

Princip urychlení startu počítače, tzv. speedboot, je malý trik: manažer grafického prostředí (tzv. DM — display manager) se spouští hned, jak je to možné. Tímto se přihlašovací obrazovka objeví asi po 30–50 vteřinách po startu počítače. Dílčí služby, jako například přihlášení do sítě, se spouští posléze na pozadí.

Urychlení startu DrakRPM

DrakRPM, grafická nástavba nad balíčkovým systémem urpmi, byl dlouhou dobu kritizován za pomalý start kvůli kompletnímu načítání celé RPM databáze. Toto by se mělo ve verzi Mandriva Linux 2010.0 změnit — velká část dat je uložena v dočasném úložišti nástroje (v tzv. cache).

Program na správu softwaru -- DrakRPM

Program na správu softwaru -- DrakRPM

Informace z DrakRPM

Vývojáři zapracovali na vylepšení způsobu, jak informovat uživatele v aplikaci DrakRPM.

Automatická konfigurace repozitářů po instalaci

Nyní byste měli mít repozitáře po instalaci nastaveny stejně, jako tomu bylo například u edice One.

Vylepšení aplikace DrakGuard

Rodičovská ochrana DrakGuard umí:

 • Povolit/zakázat přístup na internet v závislosti na hodině
 • Zabránit spuštění konkrétní aplikace

V tomto místě je původní článek v rozporu s opravdovými vlastnostmi aplikace DrakGuard. Sice je pravda, že umí řídit přístup na internet v závislosti na systémovém čase, ale není s to zabránit spouštění aplikací. Autor si nejspíše špatně přečetl dokumentaci k nástroji — aplikace totiž umí zabránit vstupu na některé www stránky s nevhodným obsahem. Čtěte náš článek Rodičovská kontrola s nástrojem DrakGuard.

Vylepšení KRandR

Nástroj pro dynamickou změnu rozlišení obrazovky KRandR je nyní lépe začleněn do KDE4.

V praxi to znamená jediné: nastavíte skoro libovolný monitor, který k počítači s KDE4 připojíte. Máme vyzkoušeno několik monitorů přes různá připojení: VGA, HDMI i DVI a všechny fungovaly naprosto spolehlivě.

Přechod na OpenOffice.org z GoOO buildů

Mandriva do své distribuce začlenila kancelářský balík OpenOffice.org z Go-OO buildů. Ty poskytují mnohá vylepšení, mezi jinými uveďme podporu SVG formátu a VBA či lepší integraci do prostředí KDE4.

Přechod na gcc 4.4

Stejně jako všechny ostatní velké distribuce, tak i Mandriva Linux přechází na gcc ve verzi 4.4. Gcc 4.4 nabízí mimo jiné vyšší výkon z generovaného kódu či rychlejší kompilaci, zvláště jazyk C++.

DrakDisk

DrakDisk byl portován do knihoven libparted, což by mělo ušetřit čas, peníze a přinést podporu GPT oddílů. Protože velikost MBR (diskový prostor pro hlavní zavaděč) je malá, není možné mít startovací oddíl daleko od začátku disku. V dnešní době, kdy není výjimkou disk velikosti 1TB, je toto značně omezující podmínka. Právě GPT oddíly by toto měly řešit.

Procházení oddílu obsahující /home adresářovou strukturu v rámci instalace

Procházení oddílu obsahující /home adresářovou strukturu v rámci instalace

Další nová vlastnost DrakDisku by se dala nazvat “procházení disku” při instalaci. Ne všichni uživatelé si jsou vědomi toho, jaké mají rozložení dat na discích, který oddíl je na disku první a podobně. Proto mohou, když se v instalaci dostanou do patřičného kroku, procházet jednotlivé disky, což značně zvyšuje uživatelskou přívětivost instalace.

Gnome 2.28

Mandriva Linux 2010.0 bude obsahovat Gnome 2.28 s nejnovějšími knihovnami GTK+, přičemž funkce v nové verzi by měly snížit problikávání oken. V repozitářích najdete programy jako GNote (C++ port programu TomBoy), dále Mutter, Zeitgeist a mnohé další, představující základy budoucí verze Gnome 3.0. Za povšimnutí stojí také vylepšení Gnome-Media s podporou webových kamer a streamování (posílání datového proudu)  do rekordéru nebo metodou podcastingu.

Výborná recenze Gnome 2.28 vyšla na serveru LinuxEXPRES.

Nové grafické téma v Gnome 2.28

Nové grafické téma ve (skoro) výchozí instalaci Gnome 2.28

KDE 4.3.2

Pro milovníky KDE Mandriva zařadila nejnovější vydanou verzi KDE 4.3.2. Toto je nejlepší verze KDE4. Obsahuje spoustu oprav a vylepšení tak, že konečně zde je stabilní a zcela inovovaný desktop.

Uživatelem vyladěné KDE 4.3.2

Uživatelem vyladěné KDE 4.3.2 -- upozorňujeme, že se nejedná o standardní vzhled

Tento skoro doslovný překlad vyjadřuje i názory celé redakce. KDE 4 jde opravdu mílovými kroky kupředu.

Nepomuk: Integrací ke zlepšením

Mandriva Linux 2010.0 má zase o mnoho lepší integraci serveru Nepomuk. Hlavním záměrem serveru Nepomuk je poskytnout uživateli možnost  vytvářet, spravovat, třídit a procházet metadata k souborům. Například uveďme:

 • Soubory mohou být oštítkovány a hodnoceny z Dolphinu: toto dovoluje procházet soubory zcela novým způsobem bez jejich závislosti na konkrétním adresáři.
 • Zdroje dat mohou být procházeny podle štítků: V Dolphinu stiskněte klávesovou zkratku [Ctrl+L] a použitím fráze nepomuksearch:/ následovanou jednou nebo několika podmínkami hledání ve tvaru nepomuksearch:/tag:xxxxx

Pro další informace o tomto silném a mocném nástroji se podívejte třeba na dokumentaci serveru Nepomuk.

Plymouth — nová zaváděcí obrazovka

Zaváděcí obrazovka Plymouth představuje novou technologii, která poskytuje grafický režim po čas startu operačního systému.

A to není vše. Podpora pro Python 3, VirtualBox 3.0.8, ovladače Pulsbo a Tomoyo-gui. Mandriva Linux 2010.0 také obsahuje Sagemath — soubor nástrojů pro práci nejen s matematikou, jako gap, singular, polymake, linbox a mnohé další.

Bonus redakce MandrivaLinux.cz: Reinkarnace [Ctrl+Alt+Backspace]

Ve verzi 2009.1 byla ve výchozím stavu zakázána klávesová zkratka [Ctrl+Alt+Backspace]. Nejnovější verze programu DrakX11 pro nastavení grafického serveru již jednoduše tuto klávesovou zkratku povolí prostým zatržením jedné volby.

Jednoduché aktivování klávesové zkratky pro vypnutí, resp. restart grafického serveru

Jednoduché aktivování klávesové zkratky pro vypnutí, resp. restart grafického serveru

Druhý bonus redakce MandrivaLinux.cz: Konečně funkční ovladače grafických karet Intel

Ačkoli za tuto chybu nemohla Mandriva, tak jsme rádi za funkční ovladače na grafické karty Intel. Velká část uživatelů notebooků má v počítači grafické karty této firmy a dřívější dvě verze nebyly zcela v pořádku. Nyní již fungují skvěle bez nejmenších zásahů.

19 komentářů

 1. pert2 | 30.10.2009 | 18:28 | Odpovědět

  Jaký je rozdíl ve výkonu (rychlosti) mezi touto verzí KDE4 a KDE3.5, která je např. v Mandrivě 2008? Bude to fungovat i na starších PC – např. P3 1GHz?

  1. Peťoš Šafařík | 30.10.2009 | 18:33 | Odpovědět

   Fungovat to bude, ale nečekej nic moc velkého. Na takovéto procesory již je lepší mít lehčí prostředí, jako je LXDE. Ale KDE4 tam fungovat bude. Znám takové, kteří KDE4 používají na EEE, takže by neměl být problém…

  2. Kilík | 30.10.2009 | 23:41 | Odpovědět

   Bude fungovat.
   Mám nainstalováno na Tualatin 1300MHz a 512MB RAM. Je to docela ještě svižné (KDE4).
   Druhý počítač je Pentium 333MHz s 320MB RAM. Toto je rychlostně ještě dobré (použito LXDE). Bohužel firefox jako prohlížeč se již ukázal jako pomalý a hlavním problémem je nedostatek paměti (320MB je málo). Dočasným zvýšením paměti na 512MB se systém podstatně zrychlí.

   1. Peťoš Šafařík | 30.10.2009 | 23:43 | Odpovědět

    Zkus prohlížeč Midori. Je postavený na webkitu, takže pokud jede třeba Ovládací centrum, tak pojede i Midori 🙂 je v repu

   2. Ivan Bíbr | 01.11.2009 | 06:13 | Odpovědět

    Zkus Google Chrome: http://www.bibri.net/2009/10/20/pozlaceny-google-chrome/ (v komentářích je odkaz na MDV repo)

 2. Jarda | 01.11.2009 | 17:21 | Odpovědět

  V této verzi již nebude přítomno KDE3 v oficiálních repozitářích?

  1. Peťoš Šafařík | 01.11.2009 | 19:03 | Odpovědět

   Ne. A nebudou přítomny ani qt3 knihovny, takže jsou odebrány všechny balíky, které na nich závisely a nejsou portovány do qt4.

   1. Jarda | 01.11.2009 | 22:25 | Odpovědět

    Tak to je smolík. Ještě půl roku vydržím na MDV 2009.0 s KDE3 a pak se uvidí co dál.:-(

    1. Peťoš Šafařík | 01.11.2009 | 22:30 | Odpovědět

     Ač mám výhrady proti KDE, tak musím říct, že teď už je minimálně srovnatelné s KDE3, ba dle mého lepší.

     1. Ivan Bíbr | 02.11.2009 | 08:54 | Odpovědět

      Kriticky nutno dodat, že to zatím neplatí pro všechny KDE4 aplikace – přestože už se spravily, ne všechny jsou ve stejně dobrém stavu, jako byly v KDE3. To mne mrzí asi nejvíce.

   2. Joelp | 02.11.2009 | 10:50 | Odpovědět

    Já mám ve správci balíčků task-kde3 😉
    Je sice označeno jako 2009.1 ale je v ofic repozitářích

    1. Peťoš Šafařík | 02.11.2009 | 14:04 | Odpovědět

     Není. Máš to jako pozůstatek z minulé verze. 😉

     1. Jarda | 03.11.2009 | 10:01 | Odpovědět

      Pokuď je to pozůstatek z minulé verze, tak proč píšete tady http://www.mandrivalinux.cz/obsahla-recenze-mandriva-linuxu-2010-0/ cituji „Před rokem zařadila Mandriva do distribuce prostředí KDE4 a nahradila jím KDE3. To bylo ve verzi 2009.1 přesunuto do repozitářů Contrib a ve verzi 2010.0 je odstraněno úplně.“ Někde se asi stala chyba, že? 🙂

      1. Peťoš Šafařík | 03.11.2009 | 10:11 | Odpovědět (Komentáře se nebudou odsouvat pod tuto úroveň)

       Ale on tam není. V repozitářích pro 2010.0. Jestli tam ma Joelp balik jmenem task-kde3, tak ma blbe nastavene repozitare nebo nejakou jinou chybou. Ale v 2010.0 (resp. cooker aktualni) tam zadny takovy task-balicek nema a uz před drahnou chvílí jej dali pryc.
       Zkus jej najít sám:
       Main:
       ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/devel/cooker/SRPMS/main/release/
       Contrib:
       ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/devel/cooker/SRPMS/contrib/release/

       Fakt tam není.

      2. Jarda | 03.11.2009 | 10:54 | Odpovědět

       Aha. Tak u mě došlo k mystifikaci. Já to pochopil tak, že Joelp používá 2009.1 a má task-kde3, Vy tvrdíte že je to pozůstatek z minulé verze, to je 2009.0 a přitom celé vlákno byl na dotaz KDE3 v 2010.0. Takže Joelp asi používá 2010rc-něco a cooker obsahoval ještě starej balík. Je to možné? Takže chyba u mě.:( Teď si připadám jak totální BFU skřížený s lamou.

      3. Peťoš Šafařík | 03.11.2009 | 11:55 | Odpovědět

       Právě jsme to s Joelpem řešili. Je to tak, že nainstaloval RC2 verzi 2010.0 a pomocí EasyUrpmi přidal zdroje včetně PLF. Hledat příčinu nebudu, ale při tomto postupu se mu nějak (nevim odkud) dostal i baliček ke KDE3. Hadam, ze to ne uplně správně vyřešilo EasyUrpmi, možné PLF, nebo… kdo ví. Kazdopádně zdroje zadím doporučuji přidávat přes MCC > Správa softwaru > Správa zdrojů > Přidat > Kompletní sadu.
       Zatím žádné další nepřidávat!

       > Takže Joelp asi používá 2010rc-něco a cooker obsahoval ještě starej balík.
       No, cooker balík s KDE3 neobsahuje už asi půl roku, možná déle 🙂 Dle mého je to chyba někde mezi PLF a EAU…

 3. anonym | 02.11.2009 | 18:30 | Odpovědět

  “Mandriva Linux je tak první distribuce uvolněná zdarma, která nabízí právě i Moblin.”

  v ubuntu mam Moblin také

 4. Chyba v překladu: Mandriva používá GoOO patchset už dávno | 04.11.2009 | 15:19 | Odpovědět

  Váš překlad “Přechod na OpenOffice.org z GoOO buildů” je chybný. Nic takového se v originále nepíše!

  Mandriva používá Go-oo už dávno (určitě v 2009.x, pravděpodobně v 2008.x a možná i dříve)

  http://www.linuxcrunch.com/content/20-features-mandriva-2010 zmiňuje OOo:
  14- OpenOffice.Org 3.1 & KDE 4 integration
  Mandriva 2010 will include OpenOffice.org 3.1 (based on the Go-OO branch) and that means more features like SVG support, 3D transitions ,VBA support, KDE 4 integration and Includes useful Extensions.
  Ale ta novinka je novější verze OOo a KDE4 integrace a další přibalené fíčurky ALE NE fakt, že začali používat Go-oo patchset zrovna s 2010.

  Je to jednoduché, všechny mainstreamové distribuce dávno používají GoOO patchset!

 5. monte | 07.11.2009 | 21:35 | Odpovědět

  S tim ze graficke karty od intelu konecne funguji bych tak uplne nesouhlasil. Naopak, ve starsich verzich, az do tehle jsem problemy nemnel, nini mi po nabootovani [napr. one 2010] pokazde ,velmi, rychle problikava obraz, jakoby nizka frekvence monitoru. Resenim je restart X serveru v textovem rezimu.. je to divne ale nakonec to funguje :]

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login