Adoptuj si balíček

ikona-rpmJá adoptuji, ty adoptuješ a on/ona/ono adoptuje. Nedávno jsem na svém blogu na serveru LinuxEXPRES uveřejnil jako zajímavost možnost, že si můžete  adoptovat řádek kódu přehrávače Miro. To jsem ještě netušil, že se s adopcí roztrhne pytel. Adopt a Hacker v projektu Gnome, adopce řádku kódu u Mira a nyní adoptování balíčku Mandriva Linuxu.

O co jde: Mandriva Linux obecně má spoustu (asi tři a půl tisíce) balíčků, které nikdo neudržuje. Co to znamená? Autor softwaru napíše program. Aby se program dostal do linuxové distribuce, musí jej někdo takzvaně zabalit. Ze zdrojových kódů se vytvoří spustitelný kód, připojí se k tomu informace o programu, do jaké kategorie program patří, také o tom,  jak jej odebrat a vše se zabalí archivačním programem. Toto celé se následně jmenuje balíček. Připadá vám to složité? No, poté máte pravdu, i jste úplně vedle. Celý postup balení je popsán na naší wiki (a to dokonce česky). Většinou stačí jen lehké úpravy pro nejnovější verzi spočívající v úpravě jednoho souboru a spuštění jednoho příkazu.

S tímto neutěšeným stavem se Mandriva s.a. rozhodla něco dělat. Tím něco je kampaň ‘adoptuj si svůj balíček’. Na konferenci cookeru, což vývojová větev distribuce Mandriva Linux se nedávno objevila zpráva o této kampani. Hledají se lidé, kteří by sledovali změny v softwaru a opravuje nalezené chyby (jedná se o chyby v balíčku, nikoli programu!) v balíčcích bez maintaineera.

Zajisté se zde najde mnoho lidí, kteří jsou dost šikovní a jsou s to se zabývat několika balíčky. Mnohé jsou udržovány neoficiálně, na druhou stranu jich dozajisté není půl ctvrtého tisíce. Co je potřeba? Vybrat si balíček v seznamu, napsat email autorovi odkazovaného vlákna a pak se starejte!

Neptejte se, co pro vás může vaše distribuce udělat. Ptejte se, co můžete udělat vy pro ni!

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login