Amarok 1.4 je zpět — jmenuje se Clementine

Není jablko jako jablko a mandarinka jako mandarinka. My se dnes budeme bavit o mandarinkách Clementinkách v podobném významu, jako Forest Gump mluvil o svých akciích v „jablkách“. Clementine je druh mandarinky, ovšem — pro nás mnohem zásadnější — i název znovuoživeného přehrávače hudby — Amaroku ve staré verzi 1.4. Stále se totiž ozývá velké množství nejrůznějších hlasů, že Amarok2 není dle jejich představ a rádi by starý dobrý Amarok1.4. Podívejme se, jestli se jedná o návrat starého krále nebo jen o další z velkého množství hudebních přehrávačů.

Amarok ve staré verzi, tehdy 1.4, byl dlouhou dobu nesesaditelným králem na poli hudebních přehrávačů. Je těžké určit, co způsobilo tak velikou oblibu starého Amaroku. Jednoduché grafické rozhraní nebo jeho všudypřítomnost díky včlenění do KDE. Ať již to způsobilo cokoli, Amarok byl na výsluní dvorany slávy open-source aplikací.

Období, kdy se Amarok převlékal do nových šatů (zvaných mezi návrháři kolekce Qt4) tomuto programu na oblíbenosti dosti uškodilo. Poztrácel velkou část svých schopností a vlastností, nějakou dobu obsahoval chybu, kvůli které nemohl ani přehrávat hudbu (což je u hudebního přehrávače značné mínus). Postupem času se opět vypracoval, zbavil se většiny chyb a nyní toho umí víc, než kdy dříve.

Podívejme se nyní na první reinkarnaci starého Amaroku verze 1.4 v Qt4 kabátku a s novým jménem — Clementine. Autoři se snažili držet se maximálně vzhledu i funkcí Amaroku.

Hlavní rozhraní aplikace Clementine

Hlavní rozhraní aplikace Clementine

Clementine se v tuto chvíli nachází ve většině distribucí ve vývojových větvích, v Mandriva Linuxu je to konkrétně Cooker a je pro starší verze v contrib/backport. Uživatelé Mandriva Linuxu 2010.0 ve 32bitové verzi mají, jako obvykle, Clementine připraven v mém repozitáři, který stačí přidat a Clementine z něj jednoduše nainstalovat.

Už tím, že autoři Clementine „křísí“ Amarok, je zřejmé, že by se mu měl, pokud možno, podobat v maximu vizuálních i funkčních aspektů. Po spuštění (ať již příkazem clementine nebo z nabídky Mandriva Linuxu | Zvuk a video (|více) ) se během okamžiku zobrazí hlavní rozhraní Clementine.

Vzhled přehrávače nepřekvapí a pro uživatele Amaroku to bude jistě milé shledání. Celé rozhraní je rozděleno na dva panely. V levém je seznam zdrojů hudby (a to buďto soubory na disku, rádio nebo v kolekci, kterou umí Clementine udržovat), v pravém je aktuální playlist. Pod playlistem jsou ovládací tlačítka.

Zdroje hudby

Do playlistu programu Clementine je možné přesouvat hudbu třemi, resp. čtyřmi způsoby. Nultý způsob funguje snad ve všech přehrávačích — Drag&Drop aneb uchop a pusť. Prostým přetažením adresáře či souboru ze správce souborů do Playlistu Clementine. Nazvali jsme jej nultým, protože nepředpokládáme, že jej budete často používat 😉

Přidání souborů — máte-li hudbu uspořádanou na disku v adresářích, zvolíte ze záložek ve spodní části levého panelu volbu Files. Po prvním spuštění bude zobrazen domovský adresář, při dalších již to bude poslední procházený.

Pro poslech Rádia zvolte záložku Radio. Pro poslech Last.FM rádií je nutné mít nastaven a zaplacen účet na službě last.fm. Zdarma jsou ovšem přednastaveny rádia služby SomaFM. Rádio spustíte prostým přetažením položky rádia do Playlistu a jeho spuštěním.

Vlastní rádio do kategorie Your radio streams vložíte klepnutím pravého tlačítka myši na jméno kategorie a poté zvolením položky Add another stream. Do okna, které se následně objeví, jen vložíte link na audio stream. Užitečný může být návod na naší wiki. Bohužel zatímco rádia služby SomaFM fungují ihned, tak ne všechna rádia z play.cz bude možné používat — Clementine je přeci jen mladý projekt a konkrétně rádia byla problémová část programu.

Každý druhý hudební přehrávač obsahuje správce hudební kolekce — a Clementine není výjimkou. Prvně je nutné nastavit adresáře, ve kterých bude Clementine hudební soubory spravovat. To provedete buďto prostým klepnutím do pole, kde je v tuto chvíli napsáno „Click here to add some music” v záložce Library nebo z nabídky Settings | Configure Clementine | Music Library. Klepnutím na tlačítko Add folder přidáte složku, kde bude Clementine hlídat změny a upravovat vaši kolekci. Přidaných adresářů můžete mít samozřejmě více, maximální velikost je 255 položek. Máte-li nastaveny adresáře, potvrďte vše tlačítkem OK a poté se  Clementine začne synchronizovat.

Jakmile máte databázi hotovu, klepnutím na záložku Library v panelu zdrojů hudby, uvidíte dle abecedy tříděné autory. Klepnutím na autora zobrazíte jeho alba a poté jednotlivé soubory každého alba.

Bohužel zatím neumí samostatně spravovat hudební přehrávače a ani přenosná média (flash-disky či CD/DVD), ale tyto funkce jsou již ve schválených cílech pro další vývoj aplikace.

Playlist

Nakonec, ať již zvolíte libovolný zdroj hudby, přidání do playlistu provedete prostým přetažením položky či položek. Položky v playlistu se poté dají řadit podle různých sloupců, jako číslo skladby, názvu skladby či interpreta případně autora, alba a dalších. Celkem si můžete nechat zobrazit až devatenáct sloupců s informacemi z ID3 tagů.

Pod playlistem máte k dispozici základní tlačítka pro ovládání programu, jako přehrát, další/předešlá skladba nebo zastavit. Vedle tlačítka zastavit je malá šipka dolů. Pokud na ni klepnete, můžete zvolit i „Stop after this track,“ kdy se přehrávání zastaví až poté, co dohraje současná skladba do konce.

Vedle těchto tlačítek jsou volby pro označení oblíbené a neoblíbené skladby (tlačítka se srdíčkem a kolečkem). Vedle táhla pro označení aktuálního místa v přehrávané skladbě jsou tlačítka pro nastavení opakování přehrávání a náhodného výběru.

Špatné zobrazení přehrávané hudby

Při přehrávání jsem měl malý problém, pokud jsem nepoužíval prostředí KDE: přehrávaná skladba má normálně bílé písmo v šedém proužku, takže je dobře čitelné, co se zrovna přehrává. Bohužel jsem zjistil, že v jiných prostředí než je KDE není proužek šedý, ale bílý — nevidíte tak žádné informace o skladbě, kterou přehráváte.

Je-li to i váš problém, řešení je jednoduché, ačkoli jsem toto řešil několik dní… Nainstalujte si balíček qt4-qtconfig a z terminálu spusťte příkazem qtconfig. Zde z nabídky Select GUI style zvolte Oxygen (nebo jiný, který se vám bude líbit) a uložte stisknutím kláves [Ctrl+S]. Překontrolujte, že v novém Qt tématu je vše správně a voila — problém je vyřešen.

Nastavení Qt4 tématu nejen pro Clementine

Nastavení Qt4 tématu nejen pro Clementine

Interakce s prostředími a uživatelem

Clementine bez nastavování zvládá pracovat s multimediálními klávesnicemi — ihned po instalaci umělo správně reagovat na všechny klávesy. Bohužel zatím není možné nastavit žádné klávesové zkratky pro práci. Krom multimediální klávesnice a zkratky [Ctrl+Q] pro ukončení tak je nutné pracovat s myší. Ovšem i toto je v plánech pro budoucí vydání programu.

Velmi příjemné je nastavení oznamování pomocí knihovny libnotify — oznamovací informace proto vždy „zapadnou“ do vzhledu prostředí, ať již používáte KDE, GNOME nebo Xfce. V Settings | Configure Clementine | Notifications si navíc můžete upravit, jak dlouho se bude informace zobrazovat a jestli má program upozorněním reagovat i na změnu hlasitosti, případně nemá-li reagovat vůbec a upozornění zde vypnout.

Stejně jako Amarok podporuje i Clementine službu Last.FM. Služba shromažďuje velké množství informací z hudebního světa. Můžete si zde nechat zpracovávat statistiky vámi poslouchané hudby a Last.FM navrhuje další podobné umělce. Pokud navíc budete přispívat na její provoz, budete mít k dispozici i velké množství rádií, které Last.FM buďto přímo provozuje nebo zprostředkovává. Pokud máte účet na last.FM, stačí v Settings | Configure Clementine | Last.FM vyplnit své uživatelské jméno a heslo a zatrhnout volbu Scrobble tracks that I listen to. V příštím spuštění se heslo nevyplňuje a pole zůstává prázdné — jedná se o bezpečnostní opatření, aby nikdo vaše heslo nezjistil.

Clementine je výborný hudební přehrávač — je rychlý, funkční a stabilní. Pokud vám vyhovoval Amarok, jistě si Clementine oblíbíte. V plánu je navíc ještě rozšíření funkcí — jako například ekvalizér, nastavení klávesových zkratek, správa přenosných zařízení a přehrávačů, a další. Už nyní je to výborný přehrávač a bude ještě lepší 🙂

4 komentáře

 1. Peťoš Šafařík | 10.04.2010 | 13:24 | Odpovědět

  Nejnovější buildy mají již i Equalizér v nabídce Nástroje a nastavení má spoustu dalších voleb, jako zrušení tlačítek pro oblíbené skladby a mnohé další.
  Vývoj programu je neuvěřitelně rychlý… 🙂

 2. Ziza | 19.09.2010 | 13:37 | Odpovědět

  Nedaří se mi vytvořit seznam skladeb jako to šlo u Amaroku. D&D a uložit – jednoduchý a rychlý. Možnost namíchat si seznam z několika adresářů.
  Nechci procházet složky nebo automaticky řazenou kolekci.
  Bude něco takového v nejblížší době možné?
  (jediné co se mi povedlo, bylo vytvořit si jakési záložky na liště…což je mi u cca 30playlistů na nic)
  Díky

  1. Peťoš Šafařík | 19.09.2010 | 13:40 | Odpovědět

   Tohle už nějakou chvilku umí, ale až teď od verze tuším 0.4. Jakou máš verzi Mandriva Linuxu, kolik bitů a hlavně jakou máš verzi Clementine?

   1. Ziza | 19.09.2010 | 13:56 | Odpovědět

    jéé a jak na to? Nepopírám že jsem levá…
    menší detail bude v tom, že mám Ubuntu 10.4 32bit
    Clementine jsem měla 0.5 (někde jsem to našla na netu), a jelikož se mi to nezdálo, zkusila jsem z http://www.clementine-player.org/ verzi 0.4
    že by v této kombinaci byl ten zakopaný pes?

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login