Mandrakelinux na DVD časopisu Computer

Vážení čtenáři, dostali jste se na stránky linuxové distribuce Mandrakelinux, vydané vaším časopisem Computer ve spolupráci se společností QCM s.r.o. Jde o první projekt podobného druhu u nás – prozatím žádný časopis nevydal kompletní verzi linuxové distribuce na DVD médiu. Jsme proto rádi, že vám můžeme jako výsledek naší práce představit operační systém spolu s kompletním softwarovým vybavení v takto příjemné a jednoduché formě spolu se vším, co k jeho používání potřebujete. Vyzkoušejte si nejpoužívanější český Linux!

Tyto stránky vám budou sloužit jako zdroj informací o vašem Linuxu a budou průběžně aktualizovány. Co zde najdete:

Za redakční tým časopisu Computer i za provozovatele těchto těchto stránek vám přejeme spokojenost při používání distribuce Mandrakelinux.

Upozornění: případná chybná média řešte přímo s redakcí časopisu Computer, nikoliv zde.


Základní informace o DVD edici:

Zde je několik základních údajů o DVD edici, které vás určitě budou zajímat:

  • DVD edice vychází z Official verze Mandrakelinuxu 10.0.
  • Software je aktualizován k datu 1. července 2004.
  • Na médiu najdete kompletní základní strom s balíčky. Jde o několik tisíc balíčků s programy pro běžné použití. Součástí instalace je kancelářský balík OpenOffice.org, prohlížeč Mozilla, programy pro přehrávání a zpracování MP3, videa nebo obrázků, vývojové nástroje, několik desítek her. Pro zájemce je k dispozici výpis ls -l na adresář Mandrake/RPMS (obsahuje balíčky) ve formě TXT (~150kB) nebo TXT.ZIP (~22kB).
  • Součástí DVD edice je i instalační a uživatelský manuál v českém jazyce. Na médiu jej najdete v adresáři doc/, online je přístupný zde.
  • DVD edice vyšla v celkovém nákladu 25.000 kusů v čísle 15-16/04.
  • Všechen software, který je součástí speciální DVD edice Mandrakelinuxu, je šířen pod licencí GNU GPL nebo kompatibilní a jeho používání a šíření se proto řídí těmito licencemi. Název a logo “Mandrakelinux” jsou registrované ochranné známky společnosti Mandrakesoft S.A., Francie.

Máte-li další dotazy k této speciální DVD edici, zeptejte se přímo nás. Vaše nejčastější dotazy pak zveřejníme pro ostatní i s odpovědí na těchto stránkách.


Zvýhodněná nabídka verze 10.1

Pro čtenáře časopisu Computer jsme po dohodě s redakcí připravili speciální akci. Protože se blíží vydání další verze Mandrakelinuxu – 10.1, máte možnost možnost získat novou verzi se slevou 10%.

Akce platí do konce roku 2004 při nákupu na stránkách www.mandrake.cz a vztahuje se na všechny produkty verze 10.1. Pro uplatnění slevy použijte kód uvedený v časopise Computer. Slevu nelze kumulovat ani kombinovat s jinou slevou nebo akcí.


Další zdroje informací nejen o Mandrakelinuxu

Základním zdrojem by vám měl být ten server, který je hlavním informačním zdrojem o Mandrakelinuxu v české a slovenské republice. Na hlavní stránce najdete vždy aktuální informace o distribuci, dále oznámení o bezpečnostních aktualizacích, články. Nevíte-li si s něčím rady, zkuste prohledat obsah serveru nebo navštivte naši poradnu a zeptejte se ostatních uživatelů, jak na to.

Kromě našeho serveru doporučujeme k návštěvě i tyto hodnotné informační zdroje:

  • mandrake.contactel.cz – další server o Mandrakelinuxu v češtině.
  • Konference mandrake@mandrake.cz bude užitečná pro uživatele, kteří jsou zvyklí komunikovat tímto způsobem.
  • www.root.cz – server věnovaný Linuxu/Unixu s mnoha užitečnými články a návody.
  • www.abclinuxu.cz – ještě jeden server s mnoha články a velkou databází hardware.

Starší, ale stále platné informace můžete čerpat také z knihy Linux Dokumentační Projekt, kterou najdete v PDF formátu například zde nebo tady. Zajímají-li vás další knihy, podívejte se do naší sekce literatura, kde najdete zajímavé knihy o Linuxu spolu s komentáři uživatelů. Některé z nich můžete nakoupit i u nás.


Známé problémy Mandrakelinuxu 10.0

Všechny známé problémy Mandrakelinuxu verze 10.0 najdete i s jejich řešením v oficiálním Errata dokumentu. Protože je DVD edice aktualizována, na většinu uvedených problémů pravděpodobně nikdy nenarazíte.

Přesto doporučujeme v případě, že narazíte na problém s chováním systému nebo některých programů, tento dokument prozkoumat!


Problémy DVD edice a jejich řešení

Q: několik uživatelů nám hlásilo, že na médiu nemohou najít manuál v adresáři doc/.
A: chybějící manuál si můžete stáhnout například zde.

Q: prohlížeč Mozilla nemá počeštěné uživatelské rozhraní.
A: stáhněte si lokalizační soubory pro Mozillu 1.6 ze stránek projektu CZilla. Přesný postup na instalaci najdete tamtéž.

Máte-li větší problém, který zde není uveden, můžete nám jej nahlásit. Před nahlášením se ještě jednou přesvědčte, že váš problém není uveden v oficiálním Errata dokumentu a dále, že máte nainstalovány všechny dostupné opravy a postupujete přesně podle instrukcí v dodávané dokumentaci.