Mandrake 8.2 errata

Někteří uživatelé se při instalaci a používání Mandraku 8.2 setkali s problémy, které vyplývají ze skutečnosti, že jejich konfigurace nebyla testována. Pokud jste se setkali s některou ze situací uvedených níže, prosím, postupujte dle uvedených postupů.

Problémy při instalaci

Problémy při používání

Problém: Nedaří se nainstalovat operační systém na počítačích s procesory K6 a nebo Pentium I.
Příčina: Některé balíčky na CD s komerčními aplikacemi byly kompilovány pro i686 instrukce, a když instalační program generuje hdlist, spadne, a objeví se hlášení “problem of hdlist”.
Řešení: Zformátujte disketu DOS souborovým systémem (v Linuxu to lze udělat příkazem “mkdosfs /dev/fd0”). Zkopírujte na disketu patch.pl. Oddělejte disketu a nabootujte z Mandrake Linux 8.2 CD1 ve vaší CD-ROM mechanice. V průběhu bootování zmáčkněte F1 a do mechaniky vložte disketu, která obahuje “patch.pl”. Do promptu napište “patch”, a pokračujte v instalaci, jako obvykle.

Problém: Při instalaci na počítačích Compaq Presario 1200 sytém zamrzne ve chvíli, kdy se objeví hlášení, že začíná druhá fáze instalace.
Příčina: Jedná se o hardwarový problém s USB.
Řešení: Zformátujte disketu DOS souborovým systémem (v Linuxu to lze udělat příkazem “mkdosfs /dev/fd0”). Zkopírujte na disketu “patch.pl”. Oddělejte disketu a nabootujte z Mandrake Linux 8.2 CD1 ve vaší CD-ROM mechanice. V průběhu bootování zmáčkněte F1 a do mechaniky vložte disketu, která obahuje patch.pl. Do promptu napište “patch noauto”, a pokračujte v instalaci, jako obvykle. Patch zabrání USB detekci, ale “noauto” parametr je taktéž důležitý pro správný průběh instalace.

Problém: Na K6-2 systémech s SiS530 nebo VIA MVP3 chipsetem může při instalaci aktualizací a konfiguraci sítě dojít ke špatnému fungování instalace a objeví se následné po-instalační problémy.
Příčina: Nová podpora virtuální paměti v kernelu způsobuje chybu u K6-2 procesorů s ohledem na princip, jakým alokují paměť.
Řešení: Na začátku instalace zmáčkněte F1 a napište do promptu “expert nopentium”. Nemějte obavy, že by se v průběhu instalace zapomělo na konfigurtaci sítě a nebo modemu. Instalace aktualizací už neskončí nepříjemnou chybovou hláškou od urpmi.addmedia ohledně nemožnosti přidat média. V průběho konfigurace bootloaderu si ověřte, že zadáte do každého dodatku “nopentium” pro jednotlivé vstupy.

Výsledkem by vám mělo být několik opravených chyb:

  • WindowMaker bude mít Mandrake menu, ne svoje vlastní.
  • Nastavení Aumixu se již uloží – na místo nul při každém spuštění.
  • Urpmi si již nebude stěžovat na neplatné médium.
  • Nahrávání Tuxraceru proběhne bez chyb.
  • Xine už ne-segfaultuje nahrávání DVD pro přehrávání.

Zvuk u SiS 530 chipsetů může různě zlobit, záleží na základní desce. Při zadání volby “no pentium” by měl fungovat (nemusí platit na 100%). Většinou však tyto systémy potřebují vyzkoušet různé varianty, s volbou “nopentium”, anebo bez. Můžete vyzkoušet modifikaci /etc/modules.conf souboru a nahrazení řádku:

 alias sound-slot-0 snd-card-es1938

nad “….. pcm-snd-oss” tímto:

 alias sound esssolo1

Následně restartujte. Dle zvuku poznáte, že mixer funguje správně – zvuk by měl být čistý OSS, ne emulovaný. Tento problém se ale může vyskytnout na jakémkoliv K6-2 systému se super socket 7 základní deskou.


Problém: XFree86 nejede pod i815 chipsety po upgradu.
Příčina: Devfs obnoví volné symlinky z upgradu.
Řešení: Přidejte řádek

 alias /dev/misc/agpgart agpgart

do /etc/modules.devfs souboru. Nyní bude XFree86 (4.2.0 a 3.3.6) pracovat správně.


Problém: Neobjeví se okénko s heslem při použití emailového klienta Mozilly u ne-anglických jazykových verzí.
Příčina: Vypadá to na nedokonalou registraci ne-anglických jazyků. UI není kompletní.
Řešení: Přepněte Mozillu na angličtinu (Mozilla->View->Language), pak ji restartujte a objeví se vám emailové okénko s heslem. Potom ji změňte zpátky na váš rodný jazyk, restartujte Mozillu a okénko s heslem by se již mělo objevit.


Problém: Bootování při použití framebufferu je příliš “tiché”; není zobrazován žádný výstup z initscriptů.
Příčina: Výstup z init-scriptů je přesměrován na tty12.
Řešení: Můžete nabootovat s volbou “noquiet”, do promptu v LILO můžete modifikovat /etc/lilo.conf a odstranit “quiet” volbu z append= line. Spusťte lilo a při příštím restartu se výstupy z init-scriptů budou zobrazovat do konzole.


Problém: Po zasunutí PCMCIA síťové karty, konzole ukazuje, že síť jede, ačkoli tomu tak není.
Příčina: Na starších laptopech bez podpory USB nemusí být nainstalován hotplug balíček, i když je to pro použití pcmcia vyžadováno. To se také může stát při ručním upgradování. Ve starších verzích Mandrake Linuxu byl kód pro aktivaci síťového rozhraní vykonán /etc/pcmcia/network konfiguračním skriptem. V 8.2 je aktivace karty ponechána na hotplug mechanismu, ale zapomnělo se na závislost hotplug a pcmcia.
Řešení: Pokud nemáte nainstalován hotplug (“rpm -q hotplug” vám řekne zda ano), nainstalujte jej manuálně, buďto použitím Mandrake Software Managera nebo zpuštěním “urpmi hotplug” z příkazové řádky.

Problém: Když ručně upgradujete msec, některé části systému, jako např. chkconfig, nepracují správně.
Příčina: Ruční upgrade vytvoří všechny etc/profile.d/msec.sh a msec.csh soubory s .rpmnew koncovkou, takže nejsou používány. V průběhu upgradu přes DrakX si instalátor na toto dává pozor, avšak neděje se tak již při ruční aktualizaci.
Řešení: Jako root běžte do /etc/profile.d adresáře a přesuňte msec.sh.rpmnew do msec.sh, a msec.csh.rpmnew do msec.csh, přepsáním starých souborů.

Problém: Po upgradu z Mandrake Linux 8.1, může mít Mozilla problémy se spuštěním a zobrazí chybovou hlášku:

NativeComponentLoader:
GetFactory(/usr/lib/mozilla/components/libtimer_gtk.so) 
Load FAILED with error: 
 /usr/lib/mozilla/components/libtimer_gtk.so: 
 cannot open shared
object file: No such file or directory

Příčina: Mozilla se ne vždy upgraduje bez chyb.
Řešení
: Jako root spusťte /usr/lib/mozilla/rebuild-database.sh. To opraví tento problém.

Problém: Při použití KDM a Voodoo karet je XFree86 nestabilní. Někdy zamrzne při pokusu změnit rozlišení, anebo při pokusu o přepnutí mezi konzolí a X-y.
Příčina: Pravděpodobně se jedná o chybu v KDM nebo XFree86, že dochází k této kolizi.
Řešení: Používejte GDM nebo XDM místo KDM. Pro umožnění GDM, editujte /etc/sysconfig/desktop soubor a nastavte “DISPLAYMANAGER=gdm” (bez uvozovek). Zkušenost zatím ukazuje, že to pomáhá u Voodoo 3 a 5 karet, některých dual head videokaret a starších grafických karet.

Problém: V průběhu instalace je USB myš rozpoznána a v konzoli pracuje bez problémů. Avšak při nastartování GUI zůstane na obrazovce jen kurzor a myš nefunguje.
Příčina: XF86 konfigurační soubor je nastavem korektně, ale schází v něm dostatečné informace vstupních zařízení pro překlad myš – usb myš. To již bylo u BP810 chipset FLEX ATX základních desek opraveno, ale u ostatních hardwarových konfigurací může nastat zmíněný problém.
Řešení: Jako root editujte /etc/modules.conf a přidejte do něj následující řádek:

 alias mouse usbmouse

Uložte soubor a jako root restartujte počítač příkazem “reboot”.