Mandriva Linux je distribuce GNU/Linuxu. Protože kolem Linuxu existuje spousta pojmů, pro mnohé z Vás neznámých nebo jen mlhavě tušených, podíváme se na ty důležité z nich zblízka.

Linux

Nejdříve klasická definice: Linux je operační systém Unixového typu. Začal jej psát jeden finský student jménem Linus Torvalds v době, kdy takový systém potřeboval. Tehdejší Unixy však pro něj byly cenově nedostupné, proto se rozhodl, že si napíše vlastní. Ono to všechno bylo trochu složitější, ovšem tyto informace jsou běžně dostupné a případné zájemce odkážeme nejlépe na Internet.

Pokus druhý: Linux je fenomén. Proč? Spolehlivě funguje a navíc Linus dal svou práci k dispozici zadarmo. Otevřel všem, kteří o to měli zájem, svůj kód a řekl: “Tady jsou výsledky mé práce, prohlédněte si je”. A lidé si jej prohlédli a našli se i takoví, kteří měli zájem spolupracovat a přidali se. Na vývoji Linuxu se dnes podílí spousta lidí z celého světa. Konec pohádky 🙂

GNU

Ruku v ruce s fenoménem Linuxu jde fenomén free software. Žijí v naprosté symbióze proto se o něm musíme zmínit. Pojmem free software není myšlen software, který je zadarmo ale software uvolněný s takovou licencí, aby mohl případný zájemce software svobodně používat. Příkladem může být GPL licence, která je výtvorem Richarda Stallmana a jeho hnutí GNU, které si klade za cíl vytvořit svobodnou softwarovou platformu pro každého.

Linus otevřel výsledky své práce ostatním a dal Linux k dispozici pod licencí GPL – kdyby se tak nestalo, těžko říci, kde by byl, kdyby jej vyvíjel pouze sám. A naopak – mohutná popularizace a rozvoj Linuxu značně napomohlo celému hnutí GNU a myšlence free software vůbec.

Překlad free = zadarmo je v našich končinách poměrně častý a je v tomto kontextu vysloveně špatný. Nemalý podíl na tom mají i naši “odborní publicisté”. Free software nemá nic společného s freeware, který je sice zadarmo ale neposkytuje Vám naprostou svobodu při používání jednoduše proto, že od něj nemáte zdrojový kód. Jestliže chcete vědět, jaký význam má pro používání programu dostupnost zdrojového kódu, co vedlo Richarda Stallmana k založení GNU nebo co to je copyleft a proč má takový název, projděte si stránky www.gnu.org. Výborné články o tomto tématu publikoval Hynek Hanke na serveru zive.cpress.cz.

Uvolnění zdrojového kódu v podstatě znamená, že je možné si kód stáhnout zadarmo a přeložit si programy pro sebe bez dodatečných nákladů. Tedy že je vše zadarmo. To sice v konečném důsledku být může ale jde o poměrně zavádějící generalizaci – Linux není zadarmo, tak jako vše ostatní okolo. Distribuční média, podpora, služby a řešení zadarmo nejsou. Za linuxové distribuce se platí – lidé si je kupují protože potřebují manuály, mít vše pohromadě v pěkném balíčku nebo chtějí jen vyjádřit podporu vývojářům. Free software volá po podpoře (hardware, finanční dary) aby mohl vývoj software pokračovat. Používáte-li free software, podporujte jej!

GNU/Linux

Nejdříve si řekneme co je operační systém. To je program správu prostředků počítače. Počítač bez operačního systém se jeví pro uživatele jako mrtvý stroj. Běžnému uživateli ovšem samotný operační systém nestačí – potřebuje programy (aplikace) se kterými pracuje a které mu poskytují funkce, kvůli kterým si počítač kupoval. Linux jako takový je jen operační systém – jádro a několik základních programů – ale nic více!

S pořízením linuxové distribuce dostáváte kompletní softwarové vybavení potřebné pro práci. Nejen tedy operační systém ale i programy. Drtivá většina těchto programů je vyvíjena právě pod licencí GPL.

Celý GNU projekt je vyvíjen nezávisle na použitém operačním systému, i když pro svůj běh samozřejmě nějaký operační systém, kompatibilní s Unixem, potřebuje. Označení GNU/Linux znamená, že provozujete programové vybavení GNU běžící na linuxovém jádře. Vyjádření Richarda Stallmana, zakladatele GNU, k označení GNU/Linux pak v českém jazyce najdete zde.

Pokud se Vás tedy někdo zeptá, jaký software provozujete na počítači, může znít odpověď např. “používám linuxovou distribuci Mandriva” nebo “provozuji GNU/Linux”. Obojí je správně na rozdíl od suchého konstatování “Jedu na Linuxu”.