Beryl 2.0 v KDE – I díl (zprovoznění v Mandrivě 2007)

Beryl – hit současnosti na poli doplňků desktopových prostředí. Diskusní fóra však bývají plná nářků že “to nejde”.Tento díl Vám ukáže, jak snadno zprovoznit Beryl 2 v Mandrivě 2007.1. V Mandrivě 2007.0 je zprovoznění Berylu 2skutečně obtížnější, proto doporučuji aktualizovat na 2007.1.

Nejprve ve stručnosti postup aktualizace z 2007.0 na 2007.1:

 1. Stáhněte si DVD s Mandrivou 2007.1 (s jinou formou nemám zkušenost) a vypalte jako obraz. V době psaní článku byla k dispozici verze RC-3, se kterou jsem v tomto ohledu nezaznamenal žádný problém.
 2. Máte-li nainstalován firemní ovladač GK, editujte /etc/X11/xorg.conf, a změňte Driver na výchozí (nv, vesa, ap). Ovladač z RPM odinstalujte, z RUN nemusíte.
 3. Vložte DVD do mechaniky a nabootujte. Zvolte “Aktualizovat”. Další postup je podobný, jako při instalaci.
 4. Po aktualizaci nainstalujte nové jádro (kernel-2.6.17.13), odinstalujte původní kernel-source a nainstalujte kernel-source-stripped-2.6.17.13.

Nemáte-li závažný důvod pouze aktualizovat, je myslím vhodnější čistá instalace – záleží na Vašem zvážení.

Další již platí pro všechny:

 1. Stáhněte si nejnovější verzi firemního ovladače a tento nainstalujte (v koupené verzi zřejmě nebudete muset).
 2. Nainstalujte beryl-core a beryl-manager (vše je na DVD MDV 2007.1).
 3. Editujte /etc/X11/xorg.conf:

(Device a Module platí doslovně pouze pro Nvidii). DOPLNĚNO 08/07: při použití nových “100-vkových” ovladačů již sekci Module needitujte.

Section "Device"...# Driver "nv"Driver "nvidia"...EndsectionSection "Module"...# Load "glx"Load "/usr/lib64/xorg/modules/extensions/nvidia/libglx.so"...Endsection

V 32-bitovém systému pochopitelně nahraďte lib64 řetězcem lib, tedy Load “/usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia/libglx.so”.

Section "Extensions"...Option "Composite" "Enable"EndsectionSection "screen"...Option "AddARGBGLXVisuals" "True"EndsectionSection "Device"...Option "RenderAccel" "True" Option "DisableGLXRootClipping" "true" Option "BackStoring" "True" Endsection

Restatujte Xka (nebo počítač) a při startu by jste měli vidět logo NVIDIA.

Spusťte konzoli (emulátor) a napište: beryl-manager. Beryl by se měl spustit.

Zajisté nebudete chtít vždy Beryl spouštět ručně. Pro samočinné spouštění v KDE můžete použít například tento snadný postup. Klepněte např na plochu pravým tlačítkem myši, zvolte Vytvořit nový -> Odkaz na aplikaci. V záložce Aplikace do políčka příkaz napište beryl-manager. Uložte a po klepnutí myší by se měl Beryl spustit. Po ověření funkčnosti tento spouštěč přesuňte do ~/.kde/Autostart.

V Mandrivě 2007.1 si spouštění Berylu můžete i naklikat a to i bez předchozí ruční instalace Berylu (neověřeno). Spusťte “Ovládací centrum”, zvolte “Hardware” -> “3D – Nastavení trojrozměrných efektů grafického pracovního prostředí”. Pokud Váš HW umožní 3D efekty realizovat, můžete si zvolit některý z 3D efektů. Zvolte “3D desktop” a klepnutím rozbalte “Pokročilá nastavení”. Vyberte “Beryl” a znovu se přihlašte.

Oba způsoby fungují, nejsou však zcela rovnocenné. Spouštění prvním způsobem je trochu lenivější (nejprve se spustí Kwin, až pak Beryl), při druhém způsobu mi schází ikona beryl-manageru v liště. Lze samozřejmě spustit ručně (příkazem beryl-manager), ale lze také zkombinovat oba způsoby spouštění. Spouštění je pak rychlejší a za chvilku se v liště objeví ikona beryl-manageru. Rozdíl je i v tom, že první způsob spustí Beryl pouze pro konkrétního uživatele, druhý je globální.

V dalším díle se budu věnovat možnostem nastavení pomocí Beryl Settings Manageru.

Díly seriálu:

 1. Právě čtete: Beryl 2.0 v KDE – I díl (zprovoznění v Mandrivě 2007)
 2. Beryl 2.0 v KDE – II díl (Efekty – Beryl Settings Manager 1)
 3. Beryl 2.0 v KDE – III díl (Efekty – Beryl Settings Manager 2)
 4. Beryl 2.0 v KDE – IV díl (Emerald Theme Manager)

3 komentáře

 1. xzena02 | 11.04.2007 | 11:17 | Odpovědět

  Moc děkuji za návod. Funguje bez jediného problému. Konečně mám 3D desktop, současně jeden “screen” přes monitor i televizi a maximalizace oken buď na monitoru nebo TV, takhle všechno dohromady mi to zatím nikdy nešlo 🙂

  1. power5451 | 25.04.2007 | 22:02 | Odpovědět

   Mám tu takový problém. S nastavením problém nebyl ale po znovupřihlášení se mi objevil jen kurzor myši na bílé obrazovce
   Grafika je Nvidia 6150. s Compizem a berylem jsem v Mandrivě 2007.0 problém neměl

   1. Miroslav Cyroň | 25.04.2007 | 22:33 | Odpovědět

    Aha, 2007.0. Tam Beryl 2 nepůjde (jednou to šlo, třikrát ne (nezjistil jsem proč ANO/NE – bílou plochu znám :-)). No, a i když Beryl2 zázrakem naběhl, nefungoval Beryl Settings Manager.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login