Český manuál

První verze českého manuálu pro Mandrake

Dnes mám tu možnost oznámit ve spolupráci s firmou Computer Pressdostupnost prvního českého manuálu pro Mandrake Linux.Jedná se o jakýsi “Quick install and guide” manuál, kde najdete podrobnýpopis instalace, návod jak začít s Linuxem a KDE, FAQ pro uživateleWindows apod.

S tím souvisí i určité změny v produktech. Krabicová balení Mandrake, které byly od verze 9.0 zlevněny, budou ode dneška navíc dodávány s tímto manuálem.U GPL setu bude manuál volitelnou součástí. Platí zatím pouze pro ČR. Více v článku.

Tento manuál jsme vyráběli společně s Computer Pressemkoncem loňského roku a je součástí jejich vydání Mandrake Linuxu 9.0. Instalačníčást mám na svědomí já, ostatní kapitoly překládal pan Vlastimil Pošmura z originálních manuálů MandrakeSoftu.

Manuál má 56 stran (s obrázky), a je určen především začínajícím uživatelům, kterýmmá pomoci při vstupu do světa Linuxu. K dispozici je v tištěné i elektronické formě(pod licencí GPL). Elektronická verze ve formátu PDF by měla být dostupná na adreseknihy.cpress.cz/K0822 ale tam zatímnení. Proto jsem umístil poslední verzi, kterou mám k dispozici, i na náš web a můžete siji tak stáhnout a podívat se,jak vlastně vypadá.

Stručný obsah vypadá asi takto:

 • Instalace krok za krokem
 • Přechod z Microsoft Windows do Linuxu
 • První přihlášení
 • Práce v grafickém prostředí KDE
 • Konfigurace připojení k Internetu

Dostupnost

V tištěné podobě jej můžete získat jako součást Mandrake 9.0 vydaného Computer Pressemv jeho obvyklé distribuční síti. Můžete jej také zakoupitu nás samostatně nebo s nějakou verzí Mandrake Linuxu. Samostatný manuál vyjde na 99Kč s daní a zasíláme jej na dobírku stejně jako BonusCD.

Ke všem krabicovým balením Mandrake Linuxu jej ode dneška dostanete zdarma!

U GPL setu, které jsou zaměřeny především na cenu, je situace jiná. Ode dneška tedy najdete v objednávacím formuláři dvě verze: s manuálem a bez manuálu. Verzi bez manuálujsme zlevnili na 270Kč (330Kč s DPH) a verze s manuálem vás vyjde na 320Kč (390Kč s DPH).Pokud vše dobře dopadne, bude podobný manuál nedílnou součástí GPL setu připravovaného MandrakeLinuxu 9.1.

A co dál?

Tímto manuálem jsme chtěli vyhovět především častým žádostem začínajících uživatelů, kteří nikdys Linuxem nepracovali a mají problémy v základních situacích. Do kompletní české dokumentace je ještě daleko ale věřím, že základní kámen byl už s úspěchem položen.

Připomínky a návrhy vítány.

2 komentáře

 1. Víťa | 16.01.2003 | 12:30 | Odpovědět

  Paráda! Díky za tu veškerou práci, co pro nás děláte. Manuál je čitelnej a přehlednej, líbí se mi.

 2. Maroko | 29.08.2003 | 09:48 | Odpovědět

  Super! Moc mi to pomohlo. Len tak ďalej!

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login