Co se pro nás vaří v Cookeru?

Přiznávám, že rád používám nejnovější software. Obzvláště u OpenSource programů jde vývoj kupředu tak rychle, že i půl roku stará verze může být svoji funkčností daleko za verzí aktuální či vývojovou. Proto jsem se rozhodl po vydání Mandrake 10.1 o přenastavení aktualizací na vývojovou větev – Cooker.

Jelikož se pomalu přiblížila doba zmrazení nových verzí pro Mandrake 10.2, rád bych se s vámi teď podělil o to, na co se můžeme v nové verzi těšit. Nebude to asi plně objektivní článek – zaměřím se na software, který používám já jako běžný uživatel a na jeho hlavní uživatelský přínos.

Firefox jako výchozí prohlížeč

Vývojáři Mandrake z tohoto rozhodnutí managementu nemělo příliš radost, já však ano. Firefox mohl být nainstalován z contrib balíčků i dříve, nyní se však dostal do hlavní větve a instaluje se místo klasické Mozilla Suite. Firefox je "in" a některé konkurenční distribuce (Fedora Core 3) k tomuto kroku přistoupily dříve dříve, takže trvání na Mozilla Suite (vývojáři velmi prosazované) by vedlo k tomu, že by Mandrake nepůsobil příliš moderně.

Firefox byl také pro mě trochu kontroverzně přizpůsoben vzhledu GNOME anebo KDE (podobně jako OpenOffice.org již ve verzi 10.1), nic vám ale nebrání v tom, abyste si přizpůsobili vzhled pomocí dalších témat.

GNOME 2.8

Musím se přiznat, že GNOME nepoužívám. Používám ale několik GNOME aplikací, resp. aplikací používajících GTK knihovnu. Co beru jako opravdu velmi velmi velký přínos nové verze, je přepracovaný dialog pro otevření a uložení souboru u GNOME aplikací. Chvíli sice trvá, než si na něj zvyknete, ale po pár týdnech používání bych nechtěl nic jiného a docela bych ho uvítal i u programů pro KDE.

V čem je nový dialog tak revoluční? Je to jednak velmi dobrá navigace mezi aktuálním a podřazenými adresáři, volně můžete mezi těmito adresáři přecházet jen jednoduchým kliknutím. Další výhodou je možnost "přetáhnutí" adresáře do oblíbených složek. Ty se pak standardně nabízejí v jednoduchém módu dialogu, pokud chcete něco uložit/otevřít z jiného místa, musíte dialog přepnout do rozšířeného módu. Vývojářům se dle mého názoru povedlo vytvořit nejpoužitelnější dialog pro Otevřeni/Uložení, který jsem na Linuxu viděl. Určitě jen kvůli tomu bych přešel na novou verzi – práce s Gimpem, Firefoxem a dalšími aplikacemi se velmi zpříjemnila.

Přesto, že mi pro práci více vyhovuje KDE, docela se mi líbí uživatelské ovládání GNOME, které nabízí v základě jednoduchost, ale vždy umožní přepnout do pokročilého módu. Člověk zjistí, že v 90% s jednoduchým módem vystačí a díky tomu je GUI jednodušší a přehlednější.

KDE 3.3

V Mandrake 10.1 byla verze o desetinku nižší, po pravdě řečeno příliš velký rozdíl jsem oproti předchozí verzi nezaznamenal. Nepoužívám KOrganizer ani KMail, které doznaly ve verzi 3.3 asi největších změn. Mandrake má trochu smůlu se svými daty v vydávání v září a v březnu, protože stejně jako předchozí verze KDE 3.3, bude i tentokrát nová verze KDE 3.4 vydána těsně před uvolněním Mandrake 10.2 Community.

Gimp 2.2

Verze 2.2 není sice takovým pokrokem, jako byla verze 2.0 oproti jedničkové řadě. Ale některé změny jsou velmi příjemné – ať se jedná o náhledy transformačních funkcí (rotace apod.) anebo nový dialog pro vytvoření nového obrázku, celé ovládání je více v duchu GNOME – jednoduchost, která neomezuje.

Inkscape 0.40

Tento vektorový program byl do nedávné doby poměrně neznámý. Ve verzi 0.39, která byla v Mandrake 10.1, nebyl ještě příliš použitelný na opravdovou práci. Ovšem nová verze je již vyspělejší. Jako nativní formát se používá standard SVG, takže není problém s importem z Windows programů (Corel, Adobe Illustrator). Sám nejsem grafik, ale bratr, který se grafikou zabývá a používá Adobe Illustrator, si na Inkscape rychle zvykl a některé funkce mu vyhovovaly více, než v Illustratoru.

Amarok 1.2

Tento přehrávač médií jsem začal používat místo XMMS, protože už mi nevyhovoval starý způsob výběru souborů ve stylu GTK 1.2 (vůbec je trochu ostuda, že XMMS stále ještě používá GTK 1.2). Amarok má docela dobře propracované vyhledávání, založené na ID3 tagech, má ale i další pokročilé funkce, dokáže stahovat booklety k CD právě hrající hudby, vede vám statistiku, které písničky nejvíce posloucháte a dokonce dokáže sestavit váš hudební vkus z poslouchané hudby a dokáže vám doporučit, co za další hudbu by se vám asi líbilo. Tyto "finesy" příliš nepoužívám, ale určitě se mohou někomu líbit.

Nástroje Mandrake

To, co dělá Mandrake Mandrakem jsou samozřejmě jeho konfigurační a instalační nástroje. Aktivněji z nich používám pouze nástroj pro instalaci a odinstalaci, některých změn jsem si všiml ale i u jiných nástrojů. Jako jeden z cílů pro novou verzi Mandrake by mělo být zrychlení načítání informací o balíčcích, které zdržuje při každém spuštění instalace/odinstalace. Nevím, jestli již bylo v tomto směru něco učiněno, ovšem poté, co jsem zkoušel Fedoru a její zprávu balíčků pomocí Yum, tak musím říct, že rychlost Mandrake je přímo blesková.

Co doznalo příjemné změny je logičtější ovládání. Ve verzi 10.1 byl ještě pozůstatek z ovládání a’lá webový prohlížeč – po vybrání konfiguračního nástroje a jeho načtení bylo nutné pro návrat do hlavní nabídky stisknout tlačítko Zpět. Také jste mačkali zavírací tlačítko okna a divili jste se, kam že se ten Drakconf ztratil? Vývojáři na to mysleli, v současné době se po spuštění libovolného nástroje žádné tlačítko Zpět neobjeví, a pokud stisknete zavírací tlačítko okna, vrátíte se zpět do hlavní nabídky. Drobnost, ale pro běžného uživatele velmi příjemný krok – chová se to, tak jak by očekával.

Ukázky

Pro ukázku připojuji několik obrázků zmíněných aplikací:

obrázek obrázek obrázek
Multimediální přehrávač Amarok Firefox se stal výchozím prohlížečem Inkscape – vektorový editor
 
obrázek obrázek obrázek
Otevírání souborů v novém GNOME … a ukládání souborů Ovládací centrum Mandrake

Celkový pocit z Cookeru

Když jsem si před třemi měsíci zapnul aktualizaci z Cookeru, měl jsem trochu strach, aby byl můj počítač použitelný pro běžnou práci. Počítač používám k pr
áci na vývoj programů a webových stránek. Po třech měsících můžu prohlásit, že problémů bylo minimum a i při denní aktualizaci se nestalo, že by byl počítač nepoužitelný. Samozřejmě na server patří stabilní verze, o tom není pochyb. Ale mírně pokročilý uživatel s dostatečným připojením k internetu se nemusí bát Cookera vyzkoušet.

29 komentářů

 1. Georgie | 31.01.2005 | 14:54 | Odpovědět

  Jestli hledas nahradu za XMMS a zaroven se ti libi nove open/save dialogy Gnome 2.8 tak doporucuji zkusit Beep Media Player!

 2. MOJE | 01.02.2005 | 09:14 | Odpovědět

  Beep je fajn vec, ale neumi pridavat adresare (Teda aspon u mnes e tak chova)
  Ale co mne opravdu nadzvedlo ze zidle je debilni skript, ktery se pri existujicim pripojeni k siti pokousi stahnout defaultni index.html. Je to opravdu odporne, kdyz se start systemu zastavi a ceka se na timeout jen proto, ze pocitac neni pripojeny k internetu, ale jen k lokalce.

 3. RadOOne | 01.02.2005 | 10:04 | Odpovědět

  beep-media-player pridavanie adresarov ma vo verzii 0.9.6 ale v 0.9.7 dialog odstranili. V changelogu pisu: “Add Files now also adds folders (Add Folders removed)” ale nefunguje to.

 4. com | 01.02.2005 | 10:17 | Odpovědět

  Mam v cookerovi problemy z asociaciou suborov v KDE. Neda sa to nastavit niekde “natvrdo”?

 5. kavol | 01.02.2005 | 10:41 | Odpovědět

  “ID3 tagech” – ale fuj 🙁
  tag bez tagu jako tah bez tahu => ID3 tazích
  (i když libozvučnější by pro mě bylo ID3 tagách 🙂

  jinak (sorry, že jen kritizuju 🙂 zařadit Firefox z důvodu, aby Mandrake “působil moderně” je kokotina, s prominutím, řekl bych, že jde spíše o to, že Mozilla Suite je obrovský moloch (což může vyhovovat vývojářům, kteří mají stejně nainstalované vše a na rychlých mašinkách, ale určitě ne průměrnému uživateli, který má linux mj. proto, že si tam může vybrat jaký emailový klient chce, a ne aby mu tam někdo cpal nějaký default rovnou s browserem, jako to u nejmenovaného OS dělá aktualizační program pro nejmenovaný browser pro onen OS)
  … každopádně Firefox jako default – to je doufám nějaký přebrept autora? – nerad bych, aby mi jej někdo cpal místo Konqueroru, který mi vyhovuje daleko více … ostatně já taky necpu Konqueror zarytým Gnoumařům 🙂

 6. sarsonj | 01.02.2005 | 12:01 | Odpovědět

  Ta nechut pro Firefox byla zduvodnovana tim, ze vetsina aplikaci pouzivajici GRE (runtime Mozilly) je kompatibilni prave s GRE Mozilla Suite (napr. Eclipse). Firefox pry GRE upravuje a nektere programy s tim maji problemy. Stejne tak napr. Firefox, Thunderbird a NVU maji kazdy svoji kopii GRE, coz neni zrovna optimalni. Neco jako kdybyste pro kazdy java program meli vlastni JRE.

 7. lyon | 01.02.2005 | 12:36 | Odpovědět

  kavol: vim ze je to vec nazoru, ale srovnavat konqueror s firefox?? no, no… 🙂

 8. sine.nomine | 01.02.2005 | 13:31 | Odpovědět

  ja jen doufam, ze se s kde 3.4 nestane stejnej trapas, jako s kde 3.3… aby pul roku po uvedeni nebyly k dispozici oficialni balicky… to je na povazenou

 9. homonuculus | 01.02.2005 | 13:57 | Odpovědět

  a tem co nevyhovuje ani beep

  doporucuju amarok

 10. d.f.h | 01.02.2005 | 15:56 | Odpovědět

  amarok s propojenim na audioscrobbler.com 🙂 nic lepsiho neznam…

 11. centurio | 01.02.2005 | 15:59 | Odpovědět

  Nechápu proč mandrake stále maká na ovládacím centru??? Gnomiste jsou vetsinou už pokrocilé urovni znalosti linuxu a vsechno si udelaj prez prikazovku…(a prozatím pochybuj že by ve firemním prostredí jelo Gnome….) a YaST byl vydán pod GPL!!! V novém KDE 3.4(ovládací centrum KDE) , pokud se teda nepletu, už jsou zahrnuty moduly Yastu! Ovládací centrum v KDE je daleko pěknějsí a podle mého do budoucna nahradí nějaký mandrake ovlad. cent.. Celé mě to příjde jako zdvojeni vývoje a práci navíc. Zbytečně vyhozené peníze za vývoj… A to se už nebavim o tom že Ovládací centrum Mandrake není pod GPL. Proto ho ani nepoužívám! 🙂

 12. roxik | 01.02.2005 | 18:51 | Odpovědět

  mam dva problemy mam mobil pres usb kabel siemens mc60 , je to usb to serial bus, nevim jak ho nainstalovt do mandrake 10.1 abych byl na netu pres GPRS? a dale pak jaky program mi spusti wma, nebo wmv …??? v linuxu xmms to neumi jen mp3 a ogg poradi nekdo?

 13. peter | 01.02.2005 | 21:06 | Odpovědět

  To sarsonj: Je vela programov, ktore pouzivaju vlastnu verziu JRE. Najhorsie, ze sa obcas dokazu navzajom znefunkcnovat.

  Ale ku GRE. Podla mna by bolo najlepsie, keby bol renderovaci engine uplne oddeleny od programov a uzivatel by si mohol zvolit, ktory engine chce pouzivat. Napr. by si zvolil Gecko v Konquerorovi, pripadne KHTML vo NVU… Vyhodou by bolo, ze clovek by mal nainstalovany len jeden engine a ten by pouzival v kazdom programe.

 14. Peter | 01.02.2005 | 21:18 | Odpovědět

  To centurio: To, ze Mandrake vyvija svoje ovladacie centrum vidim pozitivne. Horsie je, ze v kazdej verzii je ine.

  A podla mna ma Linux smerovat k uzivatelskej pritulnosti. Ak sa clovek povazuje za machra, moze ho konfigurovat priamimi zasahmi do konfiguracnych suborov. Ale ostatni nech maju moznost jednoducho nastavit co potrebuju pomocou vizualnych nastrojov (chcel by som vidiet tu sekretarku alebo manazera, ktory by si nastavoval napr. klavesnicu pomocou prepisovania konfigurakov vo VIcku).

 15. bibri | 02.02.2005 | 08:43 | Odpovědět

  ovladaci centrum samozrejme GPL je, ze, a pokud mne pamet nesali tak odjakziva bylo:

  [bibri@Thinkpad tmp]# rpm -qi drakxtools |grep License
  Size : 1227503 License: GPL

 16. balda | 02.02.2005 | 11:51 | Odpovědět

  > roxik
  wmv a wma prehraje treba mplayer, ale musis stahnout win kodeky..treba tady:
  ftp://ftp.club-internet.fr/pub/linux/plf/mandrake/cooker/i586/win32-codecs-1.6-4plf.i586.rpm

 17. Anonym | 02.02.2005 | 23:40 | Odpovědět

  ja bych se nebal ani balicku vychodni provenicence 🙂
  na wma v xmms pouzivam http://mcmcc.bat.ru/xmms-wma/

  -mm

 18. Gustav | 03.02.2005 | 01:57 | Odpovědět

  2 Ales Tosovsky: zvladne ten vas balicek ceske tagy? Ten original rusky ne.

 19. kavol | 03.02.2005 | 10:03 | Odpovědět

  lyon: pravda, srovnávám nesrovnatelné, s Ohnivou liškou se web dobývá mnohem hůře 😉

  sarsonj: dík za objasnění

 20. lzap | 03.02.2005 | 11:05 | Odpovědět

  Akorát že Firefox není ohnivá liška, ale to je jedno. Pěkný článek!

 21. skywaker | 03.02.2005 | 11:07 | Odpovědět

  mandrake je veľmi prepracovaná distribúcia, len škoda že v 10.1 neboli obsahnuté devel balíčky neviete nekdo ako to bude v 10.2, lebo ináč sa mi to neoplatí objednávať (download verzia)
  s pozdravom lukas

 22. bibri | 03.02.2005 | 11:46 | Odpovědět

  Pokud 10.1 neobsahuje devel balicky (uz to rikalo vice lidi), pak nase baleni ano a v tom pripade se vam to asi i vyplati objednat 🙂

 23. sine.nomine | 03.02.2005 | 14:27 | Odpovědět

  zajimavy, mam 10.1 a mam i devel balicky… 🙂

 24. Cigi | 03.02.2005 | 16:42 | Odpovědět

  Stáhl jsem si MDK 10.2 beta a mám problém s KDE 3.3 .Po spuštění
  vše běží rychle až na vlastní start grafického prostředí . Na modrém pozadí se objeví hláška chybný nabo chybějící kdmgreet
  způsobuje chybu 11 SIGSEGV a na příkaz pokračovat přejde
  do textového prostředí ,odkud se po přihlášení a příkazu startx
  dostanu do grafického prostředí ,kde už vše přímo vzorně běží.
  Problém je s ukončením práce ,lze se jen odhlasit z grafiky a
  opustit uživatelský účet příkazem exit.Vypnout počitač jde jen přes restart. Dokáže mi někdo poradit jak řešit tyto problemy.

 25. H.I.S. | 03.02.2005 | 17:51 | Odpovědět

  Dotaz pro bibri.
  Kdy bude nové Aktualizační CD(DVD) 10.1
  Poslední je z Listopadu minulého roku.Každý nemá ADSL,…
  Co mi chudáci na GPRS a na vytáčeném int.
  Chci si objednat Mandrakelinux 10.1,ale kvůli starému aktul. CD to furt odkladám.

 26. kavol | 03.02.2005 | 17:56 | Odpovědět

  lzap: “Akorát že Firefox není ohnivá liška” … dobře, tak MIG-31 🙂

  Cigi: “Vypnout počitač jde jen přes restart.”
  shutdown -h now
  …?
  výstřel od boku – je v systému balíček mdkkdm?

 27. Cigi | 04.02.2005 | 10:17 | Odpovědět

  díky za rady, přes několik aktualizací se balíček mdkkdm nenainstaloval. Po samostatné instalaci tohoto balíčku a nové
  aktualizaci povedlo .

 28. Cigi | 06.02.2005 | 17:39 | Odpovědět

  Zkouším po verzi 10.2 beta i verzi 2beta. Hlavním problémem
  se mi jeví kolize balíčku mdkkdm s internenem ,používám
  adsl přes Alcatel Speed /jde o lan síť/ pokud jej nastavím při
  spuštění, tak Kde nefunguje, po odstranění internetu bez problému
  systém se rozjede ,pak lze i dodatečně připojit internet. Po odinstalaci balíčku mdkkdm systém skončí v textovém režimu .
  Do grafického se dostanu pomocí startx a internet musím znovu
  napojit. Dalším nedostatkem menšího rázu jsou chybějící české znaky a částečný anglický text v MCC.Jinak oceňuji zejména novější verze programů a zvýšenou rychlost startu. Ještě chci
  vyzkoušet správce obrazovky kdm místo mdkkdm.

 29. bibri | 17.02.2005 | 01:13 | Odpovědět

  DOPRUCUJI HLASIT CHYBY ZDE:

  http://www.mandrake.cz/index.php?aid=12

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login