Cube2: Sauerbraten — Oživte starou legendu

Cube2: Sauerbraten je oživením starých dobrých akčních multiplayer FPS her z doby Quake 2 a nebo Unreal Tournament. Devatenáctého července tohoto roku vyšlo více jak po roce další vydání: tzv. Justice Edition. Podíváme se na to, jak hra vypadá a co všechno vám nabízí, ale i to, jak ji do svého počítače můžete nainstalovat.

Vraťte se s námi zpět do časů, kdy FPS nepotřebovala mnohajádrový procesor a ani grafickou kartu s vodním chlazením, aby vypadala pěkně, kde na prvním místě byla hratelnost a hráčský požitek než vizuální zpracování. Cube2: Sauerbraten je pokračování hry Cube (jak je vidět z čísla 2 za jménem hry) s přízviskem Sauerbraten.

Při psaní tohoto článku jsem se snažil zjistit, co vlastně Sauerbraten znamená a dostalo se mi dvojího vysvětlení: jídlo pocházející z Německa a nebo svinský nářez ve smyslu opravdu rychlé akční hry, létajících kulek, broků a nebo raket z raketometů. Vyberte si dle svého.

Instalace

Hra není umístěna v oficiálních repozitářích Mandriva Linuxu, ale i tak je postup instalace hry Sauerbraten jednoduchý. Z oficiálních stránek hry http://sauerbraten.org klikněte na odkaz Download. Ze tří nabízených možností ke stažení zvolte možnost s obrázkem tučňáka – Download Sauerbraten (Justice Edition) for Linux – 464 MB.

Po stažení archivu jej rozbalte někam k sobě na disk. V této rozbalené složce spusťte skript sauerbraten_unix, který ověří, že opravdu používáte Linux a zjistí bitovou architekturu vašeho počítače a spustí příslušnou verzi.

Instalace pomocí Peťošova repozitáře

Jak je již mým (snad dobrým) zvykem, připravil jsem do svého repozitáře i RPM balíčky právě pro Mandriva Linux v nejnovější verzi. Bohužel jen pro 32bitové vydání Mandriva Linuxu 2010 Spring. Balíček by měl být kompatibilní se všemi 32bitovými vydáními (testováno na Mandriva Linuxu 2010.0). Pro instalaci pomocí mého repozitáře si musíte tento přidat.

Jako superuživatel zadejte příkaz:

urpmi.addmedia --update Petos http://petos.cz/mandriva/2010.1/i586

a balíček jménem sauerbraten se objeví ve vašem správci balíčků. Poté jej nainstalujete tak, jak jste zvyklí. Pokud používáte starší verzi Mandriva Linuxu, než je 2010.1, musíte si stáhnout balíček zvlášť z přímého odkazu (430 MB).

Co získáte navíc použitím mého repozitáře? Tak prvně je to už jen fakt, že správce balíčků bude vědět o tomto nainstalovaném softwaru – aktualizace a navíc jen jedna instalace hry pro všechny uživatele počítače, oproti klasickému instalování: jedna instalace pro každého uživatele; tedy ušetření místa na disku počítače. Dále pro uživatele zajisté příjemná vlastnost – položka v nabídce Mandriva menu.

Spouštěcí položka pro Cube2: Sauerbraten v Mandriva menu

Spouštěcí položka pro Cube2: Sauerbraten v Mandriva menu

Nesmělé začátky smělé hry

Co vás po spuštění hry čeká? Prvně si vyberete herní mód. Krom nastavení hry pomocí nabídky Options a Editing vás budou zajímat nejspíše herní položky.

Hlavní nabídka hry Cube2: Sauerbraten

Hlavní nabídka hry Cube2: Sauerbraten

Ve dvou se to lépe táhne… na jednoho aneb Je-li vás víc

Sauerbraten je především síťová hra pro více hráčů – klepněte na položku Multiplayer. Na první obrazovce nastavíte své jméno a nebo vzhled zaměřovače. Klepnutím na Server browser počítač prohledá internet a herní servery, ke kterým se můžete připojit. Jak vidíte na obrázku s názvem Seznam herních serverů na internetu, seznam aktivních serverů není krátký a pokračuje ještě na dalších stránkách. Stačí si vybrat nějaký vhodný a klepnout na klávesu [Enter].

Je vhodné si vybírat ze serverů, které mají ve sloupci Master zelenou volbu open. Ty jsou otevřeny pro všechny hráče a není problém se k nim připojit. U každého serveru je zároveň i mód hry a mapa, která se hraje, počet hráčů (aktivní/maximální) a nebo rychlost odezvy serveru. Po načtení úrovně se rovnou objevíte ve hře a můžete hrát. Jen si dejte pozor – jako ve většině her se zde soustředí opravdová špička hry a životnost začátečníka se počítá na vteřiny.

Další volby jsou tyto:

 • veto – pokud se správce hry (master) rozhodne volit, je vše rozhodnuto dle jeho volby
 • locked – hra je uzamčená pro hráče, můžete se přidat pouze jako divák
 • private – do hry se není možné vůbec připojit

Seznam herních serverů na internetu

Seznam herních serverů na internetu

Když jste na to sami

Jste sami doma, vypadlo připojení k internetu a nemáte nikoho poblíž, s kým byste běhali po mapě? Nic se neděje, Sauerbraten vás pobaví i tak! Hru si můžete zahrát jak s boty, tak jsou připraveny i úrovně pro jednoho hráče.

Bot match je hra, která se snaží být co nejvěrnější hře se živými protivníky. Stačí si vybrat počet a inteligenci botů (i při nízké úrovni umí být přesní, naopak ani při vysoké úrovni nejsou chytří, jen bývají ještě přesnější…). Poté vyberete herní mód a mapu a jdete na hru – která je připravena jen pro vás.

Boti jsou počítačem řízení protivníci, snažící se maximalizovat pocit, že hráč hraje se skutečnými lidmi po síti, nikoli s počítačem.

Naopak Campaign je hra pro jednoho hráče postupujícího úrovněmi tak, jak v jiných hrách pro jednoho hráče. Bohužel žádný převratný příběh jsem zde neobjevil – vždy jen dostanete krátkou zprávu do sluchátek na začátku a pak jen postupujete a střílíte vše, co se hne.

Když už jste ve hře aneb Jak to vypadá a jak se to chová

Ovládání hry je jednoduché a každý, kdo někdy hrál libovolnou akční hru, bude mít ovládání ihned „v ruce“. Pohybujete se klávesami [W], [A], [D] a [S], levým tlačítkem myši střílíte a pravým vyskočíte a kolečkem myši měníte zbraně. Jednoduché, nemyslíte? Toto samozřejmě nejsou všechny možnosti ovládání vaší postavy ve hře, ale jsou to ty nejdůležitější.

Minimální doporučené systémové nároky se udávají 800 MHz procesor, 256 MB RAM paměti a 32 MB paměti na grafické kartě – hru si tak zahrajete už na obyčejném netbooku, ovšem nečekejte oslnivý grafický výkon na připojeném 24” monitoru. Tuto recenzi jsem psal (a hru zkoušel) na notebooku s integrovanou grafickou kartou Intel se sdílenou pamětí na 2 GHz procesoru a aniž by se procesor více zapotil, hra běžela v rozlišení 1920×1080 (tedy Full HD) naprosto plynule. Je tedy vidět, že hra je oproti nejnovějším herním kouskům méně náročná. Na druhou stranu pro takovouto hru, která vyvolává epileptické záchvaty ve spojení s infarktem a zaťatými zuby, je méně náročný engine spíše výhodou – nepotřebujete holografické zobrazení počtu nábojů a ani náročný výběr zbraně z inventáře. Jediné, o co v této hře jde, je Sauerbraten (a v tuto chvíli nemyslím nic k jídlu).

Po grafické stránce je hra více než povedená. Na několika obrázcích ukážu pár drobností. Příkladem budiž hrátky se světlem, výbuch rakety a nebo artefakty na zdi po zásahu zdi kulkou.

Hrátky se světlem ve hře

Hrátky se světlem ve hře

Výbuch rakety na zdi

Výbuch rakety na zdi

Zeď zdeformovaná kulkou

Zeď zdeformovaná kulkou

První díl této hry (Cube) byl často kritizován kvůli špatným mapám – planina, na které jsou pouze dva keře, prázdné chodby, málo členité a nápadité. Sauerbraten byl vylepšen v mnoha směrech, ovšem největší práce je vidět právě na mapách a detailech. Mapy jsou velice pěkné, pestré a nápadité. Můžete bojovat v aréně, ve městě, pouštním městečku (dá-li se to tak říci), kosmické stanici… Asi je zbytečné zde vyjmenovávat všechna prostředí, kde se můžete vyřádit. Místo toho jsem připojil jedno video, které je dostatečně názorné.

Cube2: Sauerbraten je pěkně vypadající akční hra pro spoustu hráčů, která vás chytne a nepustí. Nepředloží vám množství otázek a vaše mozkové závity mnoho namáhat nebude. Na druhou stranu chcete-li nenáročnou hru, je Sauerbraten tím pravým pro vás.

3 komentáře

 1. ivan | 13.08.2010 | 09:28 | Odpovědět

  Cube2 je moj oblubeny “time waster”. Len sa mi nikdy nepodarilo dohrat epizodu s hell pigs – tusim je ta mapa nejak zmrvena.
  Sauerbraten som skusil tiez, ale ide mi uz o nieco pomalsie – je vsak technicky lepsi ako C2 a celkom zaujimavy. Zrejme to bude slabsou konfiguraciou laptopu, ale starsim rocnikom a jedincom nezhyckanym dnesnou super grafikou hru mozem odporucit.

  Osobne ma nove hry nelakaju, mam dojem, ze preferuju efekty na ukor hratelnosti. Ale ved to sa deje celkovo aj v kulture, je taka doba.
  Naposledy som na desktope skusil Bioshock (kedze pre mna tuzobne ocakavany System Shock 3 zrejme nebude) a nejak ma to nenadchlo. A to som si naschval nastavil detaily na nizke, pretoze uprednostnujem pocit, ze hram hru a nie realitu. Ale mozno len starnem alebo som divny 🙂

 2. yullaw | 13.08.2010 | 16:12 | Odpovědět

  už se těším až si ji zapařím 😉 díky…

 3. lzap | 20.06.2011 | 13:40 | Odpovědět

  Pro skalní fandy doporučuji stáhnout “jedničku” a poslednout si hudbu. Dělal jsem s kamarádem deset skladeb pro Cube 1 🙂

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login