Dokumentace, knihy a manuály k Mandriva Linuxu

Z pohledu uživatelů jiných systémů se toto doporučení může zdát nezvyklé, ale věřte, že při problémech s Linuxem budete často dokazováni na dokumentaci, protože ta potřebné informace opravdu obsahuje. Na této stránce najdete dokumentaci určenou především pro Mandriva Linux.

Česká dokumentace k Mandriva Linuxu

ikona-cz-knihaČeská dokumentace k Mandriva Linuxu je dodávána zároveň s českými produkty. Nejde o překlad originální dokumentace od Mandriva, S. A. Knihy jsou původní a respektují požadavky českých a slovenských uživatelů, kteří se k nim vyjadřují a výrazně tak přispívají k jejich kvalitě (své připomínky ke knihám  zasílejte přímo autorovi – kontakt). Některé české knihy o Mandriva Linuxu jsou k dispozici také v elektronické formě a poskytujeme je zde zdarma pro všechny uživatele:

  • Mandriva Linux 2008.1 CZ – instalační a uživatelská příručka. Kniha je určena naprostým linuxovým začátečníkům, které jednoduše provede instalací systému a seznámí se základním ovládáním a linuxovými aplikacemi. Srozumitelný výklad doplňuje množství názorných obrázků. Oproti minulé verzi byla rozšířena a přepracována. Kniha je součástí českého produktu včetně čtyř DVD médií na nichž je verze pro 32 a 64bitové počítače. Po dohodě se společností Computer Press byla kniha uvolněna bezplatně (bez nosičů) ve formátu PDF.
  • Mandriva Linux 2008.0 CZ – instalační a uživatelská příručka – začátečnická přiručka ke starší verzi Mandriva Linuxu 2008.0. K dispozici je bezplatně (bez nosičů) ve formátu PDF.
  • Mandriva Linux 2006 CZ pod lupou – publikace určená pokročilým uživatelům přináší pohled na nitro Mandriva Linuxu a neměla by chybět v knihovně žádného začínajícího správce. Obsahuje další informace o systému, jako např. práci v příkazové řádce, průvodce startem systému, pokročilou správu softwaru a další. Kniha byla součástí produktu včetně několika CD a DVD a k dispozici je bezplatně (bez nosičů) ve formátu PDF. Kniha je již staršího data, ale obecné informace jsou stále platné.

Česká dokumentace k Mandriva Linuxu pravidelně získává velmi vysoké hodnocení v odborných recenzích a článcích. Odkazy na recenze aktuální verze 2009.0 najdete na wiki.mandrivalinux.cz.

Originální dokumentace Mandriva

Máte-li dotaz na věci specifické pro Mandriva Linux (instalace, konfigurační programy) a nenašli jste je v českých knihách, může pomoci ještě originální dokumentace k Mandriva Linuxu (anglicky). Na uvedeném odkaze najdete uživatelské i referenční příručky v různých formátech.Stejné příručky v tištěné formě jsou dodávány ke krabicovým verzím Mandriva Linuxu z Francie.

Nemáte-li přístup na Internet, zkuste se podívat na instalačních médiích – tytéž příručky ve formátu HTML bývají přímo součástí distribuce v balíčcích mandriva-doc-* (v angličtině a francouzštině). V případě, že máte balíčky s elektronickou dokumentací nainstalovány, lze prohlížení dokumentace spustit přímo z hlavní nabídky (položka Dokumentace), případně zadáním adresy file:///usr/share/doc/mandriva/ do vašeho webového prohlížeče.

České knihy o Linuxu

ikona-tipNěkteré další tipy na zajímavé české knihy o Linuxu (obecně) najdete v našich ecenzích, případně v recenzích na serveru LinuxEXPRES.cz, jenž se jim poctivě a dlouhodobě věnuje. Archiv volně dostupných elektronických knih o Linuxu v češtině najdete na stránkách knihy.root.cz.

Dokumentace k aplikacím a příkazům

Dokumentaci k jednotlivým nainstalovaným programům máte taktéž na disku. Můžete zkusit program na manuálové stránky man (použití: man příkaz) nebo novější info (info příkaz). Spousta další dokumentace k programům je v adresáři /usr/share/doc/.