DrakScanner — nastavení a základy skenování, myš a klávesnice
Autor Peťoš Šafařík, 10. 8. 2009, Kategorie Mandriva Linux, Nastavení systému, Návody
V minulém díle seriálu o nástrojích Ovládacího centra Mandriva Linuxu jsme detailně představili nástroj pro nastavení tiskárny — tedy zařízení, které dovoluje výstup z počítače na papír. Dnes si představíme nástroj pro opačný směr proudu dat — z papíru do počítače. Jak již napovídá název článku, budeme se věnovat nastavení skeneru. Na konci článku se ještě rychle podíváme na zbytek vstupních zařízení — na myš a klávesnici, respektive na nástroje DrakMouse a DrakKeyboard.
Seriál Mandriva nástroje
- Správce softwaru v Mandriva Linuxu -- Drakrpm
- Nastavení zdrojů v Mandriva Linuxu -- Drakrpm-edit-media
- Správa hardwaru v Mandriva Linuxu pomocí HardDrake
- Nastavení zvuku v Mandriva Linuxu pomocí nástroje DrakSound
- Nastavení grafické karty v Mandriva Linuxu pomocí DrakX11
- Nastavení a správa sítí v Mandriva Linuxu
- Přehledná správa disků s nástrojem DrakDisk v Mandriva Linuxu
- DrakBoot -- Start počítače v Mandriva Linuxu
- Bezpečnost v Mandriva Linuxu -- DrakFirewall
- Pravidelné kontroly systému Mandriva Linux -- DrakSec
- Správa uživatelů ve vašem počítači -- DrakUser
- Tisk s Mandriva Linuxem -- nastavení tiskárny
- DrakScanner -- nastavení a základy skenování, myš a klávesnice
- Rodičovská kontrola s nástrojem DrakGuard
DrakScanner
Skenery a technologie snímání a následná digitalizace obrazu je samozřejmě mnohem mladší, než je tisk. V Linuxu se pro skenování používá server zvaný SANE — Scanner Acces Now Easy: což v překladu znamená “nyní snadný přístup ke skeneru.” Tvůrci projektu SANE se snaží, aby to nebyla jen fráze a aby připojení a používání skeneru bylo co nejjednodušší. Tomu také odpovídají možnosti a množství nastavení, která dostanete k dispozici v Ovládacím centru Mandriva Linuxu.
Nastavení skeneru se v Mandriva Linuxu provádí nástrojem DrakScanner. Ten se spustí z Ovládacího centra Mandriva Linuxu, nebo příkazem drakscanner
zadaného do terminálu superuživatele. Při prvním spuštění si aplikace ověří, že jsou přítomny všechny balíčky a případně se je pokusí stáhnout a nainstalovat. Je proto vhodné mít při spuštění DrakScanneru počítač připojen k internetu a nebo “při ruce” instalační DVD. Jedná se především o balíčky s projektem SANE a poté balíčky s ovladači jednotlivých skenerů.
Bohužel stejně tak jako u každého hardwaru je možné, že ne všechny skenery jsou podporovány — výrobce otevřený ovladač ke skeneru nevydal a zatím se žádný takový nepovedlo vytvořit. Před nákupem proto doporučujeme překontrolovat stav konkrétního modelu v rámci projektu SANE.
Při spuštění vyhledá DrakScanner připojená zařízení. Ta se pak vypíší v seznamu v horní části okna.
K dispozici máte tři volby — nepočítáme-li volbu Konec. Pomocí tlačítka Vyhledání nových skenerů se spouští opětovné vyhledání připojených skenerů. Toto je třeba v případě, že skener má pomalejší start nebo jste skener připojili až po spuštění DrakScanneru.
Mnohem zajímavější je volba Přidat skener ručně. Obdobně jako v případě tiskáren si při ručním přidání skeneru vyberete prvně výrobce vašeho skeneru a následně konkrétní model.
Po zvolení správného modelu je třeba určit port, ke kterému je zařízení připojeno. Pokud není váš skener připojen k paralelnímu portu, můžete nechat volbu Automaticky detekovat dostupné porty. Pokud tento port používáte, zvolte zařízení /dev/parport0.
Sdílení skeneru upraví, zda skenery, které jsou připojeny k počítači, mohou být přístupné i z jiných počítačů, než je ten, ke kterému je fyzicky připojen — sdílet skener po síti; a nebo používat skener připojený k jinému počítači. Vždy je třeba prvně povolit sdílení skeneru, ať již vzdálené sdílení nebo sdílení lokálního skeneru. Po zatrhnutí volby sdílení se povolí tlačítko pro počítačů. Zde přidáte IP adresu vzdáleného počítače, který bude mít právo k tomuto skeneru přistupovat.
Při psaní tohoto článku jsem zkoušel sdílení skeneru po mé místní síti. Po chvilce zkoušení se mi povedlo sdílení skeneru nastavit a rozběhat.
DrakKeyboard
DrakKeyboard je nástroj pro nastavení klávesnice — z Ovládacího centra Mandriva Linuxu pomocí něj jednoduše přenastavíte rozvržení klávesnice a jazyk. Tento nástroj využijete nejspíše jen tehdy, pokud změníte klávesnici poté, co svůj systém Mandriva Linux nainstalujete.
Ke spuštění nástroje DrakKeyboard nepotřebujete práva správce systému. Stačí, když si v terminále spustíte příkaz drakkeyboard
.
Toto chování je výchozí pro nejnovější verze Mandriva Linuxu.
Z nabídky vyberte takové rozvržení kláves, jaké vám bude nejvíce vyhovovat. V našich zemích je to nejčastěji České (QWERTY), České (QWERTZ) a US (mezinárodní). Rozdíl mezi QWERTY a QWERTZ je v posledním písmenu — Y/Z. Toto podivné slovo je šest písmen v horní levé části klávesnice určující umístění kláves Y/Z.
Ve výběru typu klávesnice se pokuste vybrat takový typ, jenž bude nejvíce odpovídat vámi používané klávesnici. V případě, že se neztotožňujete se žádnou z nabízených typů, vyberte klávesnici z nabídky generic.
DrakMouse
Nástroj DrakMouse je obdobně jako DrakKeyboard určen pro nastavení myši (či touchpadu) a je opět spustitelný přímo z konzole příkazem
drakmouse
. V aplikaci jsou jednotlivé myši řazeny podle způsobu připojení a poté modelu. Vyberte ten správný typ zařízení a klepněte na OK.
S většinou moderních myší bude fungovat volba Libovolná PS/2&USB myš.
Touchpady Synaptics se nastaví automaticky a měly by fungovat na téměř všech typech notebooků.
Používám dnes již letitý (ale spolehlivý) SCSI scanner. Protože v současnosti již neskenuji tak často, zapínam jej pouze podle potřeby. SANE ho ale nevidí, dokud nepoužiju utilitu scsiadd (resp. scsiaddgui), kde příslušný scanner (resp. příslušné hodnoty SCSI zařízení) přidám. Pak vše jede jak má. Pokud ještě někdo provozuje SCSI zařízení, můžo to vyzkoušet.
H.