Druhá část rozhovoru s Eugeni Dodonovem o budoucnosti Mandrivy

V druhé části rozhovoru přejdeme od Eugeniho historie a zkušeností, přes jeho práci na distribuci, některé zákulisní informace až k jeho budoucnosti, protože Eugeni z firmy odchází. Vše v rozhovoru níže.

Bude v budoucnosti Mandriva Linux nabízet i komerční programy (a hry) jako například Ubuntu?

Pracuje se na aplikaci jménem Mandriva Application Store (to jméno zatím není hotové a ještě se možná změní), která by měla být podobná AppStore od Applu, Android Marketu a nebo MeeGo. O novinkách vás budeme informovat 🙂

Jaký typ problémů obvykle řešíš? Vzpomeneš si na ten opravdu největší?

Osobně mám nejraději výzvy a úkoly s označením „nemožné“ či „neřešitelné“ – je nudné řešit jednoduché věci. Pokud si mám vybrat mezi problémem, který vypadá jednoduše a bude rychle vyřešen, a nebo projektem vypadajícím složitě a neproveditelně, vyberu si ten projekt.

Jako největší bych asi zmínil Mandriva Classmate produkt, který pojede na všech vládou sponzorovaných počítačích v Brazílii (hardware dodává Positivo). Byla to extrémní výzva a náročný projekt s velkým množstvím softwarových a hardwarových problémů, které jsme v Conectivě (brazilské kanceláři firmy Mandriva) museli řešit a úspěšně vyřešili.

Ovládací centrum Mandriva (MCC) je skvělý a unikátní nástroj, ale už dlouho nebylo nijak výrazně inovováno. Plánujete (vy jakožto Mandriva) na tom něco změnit, a nebo ho případně přepsat do nějaké nové struktury?

V uplynulých měsících se MCC dostalo hodně pozornosti a plody této práce se dostaví v dalším vydání distribuce. Byl kompletně přepsán s použitím MVC modelu (rozdělení na systémový backend, frondend, middleware a ovladače). Podporuje všechny nízkoúrovňové aktivity díky backendu založeném na dbus sběrnici, ověřování práv s užitím PolicyKitu a několik uživatelských prostředí.

Hlavní rozhraní je nyní poháněno Qt/QML technologií, který je integrován do Nástroje pro nastavení KDE – do nástroje SystemSettings. To ovšem nijak nebrání použití i ostatních nástrojů, jako je GTK či ncurses. Kromě Ovládacího centra Mandriva Linuxu doznala změn i aplikace pro správu balíčků. Toto úsilí vyústilo v projekt MPM (Mandriva Package Manager), vyvíjený především Paulem Bellonim a Joaem Victorem z Conectivy. I tento nástroj podporuje stejné myšlenky jako zbytek Ovládacího centra Mandriva Linuxu – rozdělení uživatelského rozhraní (založeného na Qt/QML) od nízkoúrovňového backendu (mdvpkg).

Mandriva S.A. nenabízí pouze Mandriva Linux (edici Free, PowerPack…), ale také MES (Mandriva Enterprise Server) nebo nástroj Pulse2. Podílíš se ty sám nějakým způsobem i na těchto projektech?

Pro Mandriva Linux, ale i pro MES jsem byl zodpovědný za balení několika balíčků (například nejvíce práce dal balíček jménem bakula, jehož SPEC jsem přepsal de facto od začátku). Měl jsem na starosti většinu bezpečnostních aktualizací pro všechny produkty. Pokud máte nainstalovaný MES, stačí se podívat do aktualizací a zajisté mé jméno najdete v changelozích.

Přímo na Pulse2 jsem nikdy přímo nepracoval. Dříve, než jsem přišel do Mandrivy, jsem se podílel na podobném projektu ve spolupráci s mstechem (mým dřívějším zaměstnavatelem) a Mandrivou. Bohužel se projekt nikdy nerozšířil.

Ruská společnost ROSAlabs je významným hráčem při vývoji Mandriva Linuxu. Jaký je vlastně vztah mezi Mandrivou, cookerem a ROSAlabs? Jak všechny týmy spolupracují?

ROSAlabs je ruská společnost, která patří do „rodiny Mandrivy“. Pracují na velkém množství různých úkolů od úprav desktopu Mandriva Linuxu až po vládní certifikace, výzkum a vývoj atp.

Např. vyvinuli nové uživatelské rozhraní, které uvidíte v Mandriva Linuxu 2011 – kdm, nový panel, grafické téma, ikony… Vzhled toho všeho vytvořil Kirill Monahov, jeden z nejlepších designerů, které jsem potkal, a je implementován Denisem Koryavovem a jeho týmem v Rusku.

Co nám povíš o nových technologiích v příštím Mandriva Linuxu 2011?

Kromě změn v uživatelském rozhraní, které je vidět skoro všude, je nejvíce markantní změnou představení networkmanageru (nástroje pro správu sítí) se silným přizpůsobením Mandriva Linuxu a jeho nástrojů (s trochou mé pomoci to vyvíjel především Andrey Borzenkov). Dále přinášíme nový systemd pro start systému, přešli jsme na RPM5 a pro generování ramdisku používáme nově nástroj DraCut. Ale mimo tyto velké změny je v novém Mandriva Linuxu i mnoho malých, nezmíněných.

Mandriva Linux má změněný instalátor. Nyní není možné si vybrat balíčky k instalaci ani grafické prostředí (KDE, GNOME, Xfce…). Stejně tak jsou k dispozici pouze dva ISO obrazy: 32bitové a 64bitové DVD; žádné CD obrazy a ani (můj oblíbený) dual-arch obraz CD. Proč jste se rozhodli pro tuto cestu?

Naší hlavní myšlenkou bylo „zjednodušit instalaci ve všech myslitelných ohledech“. Pokud jste dříve používali edici ONE, tak zjistíte, že tentýž instalátor je použit i pro Mandriva Linux 2011.

Chtěli bychom, jak jsem říkal, mít jedinečnou a plně vybavenou distribuci. Takže pokud chcete KDE desktop a mít po instalaci zcela připravené prostředí, stačí vzít ISO soubor s KDE a nainstalovat; pokud chcete GNOME, tak budete instalovat z GNOME ISO obrazu a tak dále.

Je zřejmé, že takovéto změny se mnohým mohou zdát přinejmenším kontroverzní, ale není možné se zavděčit všem…

Zajímalo by mě, jaké používáš desktopové prostředí? KDE, GNOME nebo něco jiného?

Asi deset let jsem používal Xfce. Potom mě ale Neoclust požádal o testování a práci na KDE, takže jsem přesedlal na něj. A od té doby používám KDE až do současné doby.

Asi dva roky jsem používal i GNOME s mnou napsanými úpravami pro metacity. A ještě dřív jsem, v rámci mé diplomové práce, naprogramoval EugeniWM — můj vlastní okenní manažer založený na EvilWM. Byl podobný nynějšímu dwm, jenže vznikl mnohem dříve, než-li dwm. Možná někdy najdu a uveřejním zdrojáky.

Chystáš se opustit Mandrivu ke konci července. Prozradíš, co stálo za tvým rozhodnutím?

Mandriva za poslední roky prošla mnoha těžkostmi a já byl vždy při tom. Stál jsem v čele Conectivy a posledních devět měsíců také v čele Mandriva Linuxu. Byla to náročná práce, byla to výzva… A bylo to také extrémně hodnotná práce.

Na druhou stranu mám i jiné zájmy, než je vývoj softwaru a podobné technické otázky, a tak jsem si po jistém čase uvědomil, že bych se rád podíval i po jiných výzvách. Nyní to vypadá na nejlepší možný čas – Mandriva Linux 2011 je skoro za dveřmi, máme v týmu velké množství nových tváří, řídící výbor Mandrivy S.A. má novou strategii… a tak odcházím s celkem lehkým srdcem.

Samozřejmě, že budu stále poblíž, v komunitě, i když nebudu ve společnosti – a je jedno, jestli to je komunita Mandrivy, Mageiy nebo PCLinuxOS – stále se budu pohybovat v okolí!

A už víš, kam půjdeš? Nebo si budeš užívat brazilské léto a prázdniny?

Mám před sebou nové vyhlídky a výzvy, ale budu to komentovat nejdříve v srpnu. Ale už nyní prozradím, že to bude mít co dělat s otevřeným softwarem a pravděpodobně to pomůže mnoha jeho uživatelům.

Chtěl bych ti poděkovat za všechnu tvou práci v Mandrivě (a na Mandriva Linuxu), kterou jsi udělal a přeji ti úspěch v čemkoli, co budeš dělat.

Děkuji, bylo to pro mě po všechny ty roky fantastické být součástí tak velké a různorodé komunity!

Díky ti za čas a za všechny tvé odpovědi.

3 komentáře

 1. ferri | 09.08.2011 | 18:39 | Odpovědět

  Vďaka za dobrý článok/rozhovor.

 2. Jiří Nedavaška | 09.08.2011 | 22:19 | Odpovědět

  Taky se přídám, díky za článek. 🙂

 3. Daniel J | 10.08.2011 | 07:43 | Odpovědět

  Super rozhovor, jen tak dál.
  Můj osobní názor je že jenom dobře že se vrhli na jednu věc a to na 100% vyladí. Je to krok jak přitáhnout nové a oslovit začátečníky. Ideální stav je aby prvotní instalace byla rychlá a jednoduchá a po ní bylo vše na 100% funkční a připravené k použití. Zdatnější a pokročilejší si pak mohou jistě hrát a ladit dál.
  Už jen pár dní a budem vidět jak se vše podařilo …

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login