Dubnové číslo Linux+

Dubnové číslo Linux+

Povídání o novém čísle časopisu Linux+ nám do redakce zaslal Michal Šiman (info(zavinac)msweb(tecka)cz).

Dnešním dnem se na pulty novinových stánků dostává nové číslo Linux+. S označením NR04/2004 tak dostáváme my, uživatelé Linuxu v České republice, další číslo jediného časopisu svého druhu v mateřštině. A co nás čeká? Tématem čísla je systém X Window, ale ostatních menších témat je více než dost a proto pojďme stránku po stránce.

V úvodu nám Klára Cihlářová ze SUSE CR představí novinky KDE 3.2. Článek je doplněn spoustou screenshotů a jedná se o celkem kvalitní čtení i když je třeba říci, že nové distribuce (např. Mandrake 10.0) již tuto novinku nějaký týden nabízejí. V poradně odpovídá tým ABC Linuxu a redakce časopisu na otázky čtenářů. Jak aktualizovat Mandrake, jak spouštět Apache nebo jak vyřešit problém s Gentoo – to jsou nejčastější dotazy. Dalším velkým článkem je představení Mandrake 9.2 Power Packu. Jedná se o celkem obsáhlou recenzi toho distribučního balíku od Lubomíra Čevely. Lukáš Zapletal pak na další straně přináší informace o SUSE Linux Desktopu verze 1.0, který by měl usnadnit přechod z Windows na Linux.

Zajímavým počinem je rozhovor s Marcelo Tosattim, jakožto správcem vývoje jádra řady 2.4.x. Následuje praktický PointToPoint návod na instalaci a používání balíku Ximian Evolution 1.4, který se hodí nejen pro správu pošty, ale především pro správu volného času – takový linuxový outlook :-). Článek je na můj vkus trochu více okořeněn obrázky a samotný text by bez nich místo čtyř stran vystačil tak na jednu. AbcLinux 2003 Live CD – čeští uživatelé linuxu již minimálně slyšeli o této živé distribuci. Zde najdete její popis a dozvíte se něco o jejím obsahu.

Prvním CD vloženým do časopisu je distribuční médium Slax 4.0.1 – tím se zabývá i další článek Tomáše Šmerdy: instalace, programové vybavení, konfigurace a nastavení, to vše ve Slaxu. Pracujete s Windows nebo jste pracovali? Pak téměř jistě skloňujete na všechny způsoby slova Total Commander. Tento souborový manažer nemá ve světe Microsoftu konkurenci, ale jak je to v Linuxu? Autoři vám představí několik výborných souborových manažerů právě pro ten náš systém, které se více či méně podobají zmiňovanému Total Commanderu.

Následuje popis sázecího systému TeXmacs a velice dobře napsaný úvod do relačního databázového systému Firebird od autora vynikající knihy na stejné téma Pavla Císaře. Následuje přehled alternativních správců oken jako jsou Blackbox, Xfce,WindowMaker či IceWM. Polud jste se jako já trochu prali s vypalováním CDček v linuxu, pak vám možná trochu přiblíží tuto problematiku popis programu CD Bake Oven. SUSE Linux jako brána do internetu, to je další zpracované téma plné praktických obrázků od Kláry Cihlářové.

A je tu téměr finish: Představení Borland Kylixu 3. Popis Komunikace mezi procesy, tentokrát na téma Sokety. Další díl výborného seriálu o nástrojích GNU od Bohdana Milara. Recenze vynikající (a možná jediné) učebnice jazyka PHP od Jiřího Koska a recenze ADSL modemu Well ASU-8000USBs popisem nastavení a ukázkou připojovacích scriptů. Celé číslo zakončuje recenze hry America´s Army, kterou spolu s dalšími gameskami pro Linux najdete na druhém přiloženém CD, a Tipy a triky v OpenOffice.org.

Pokud jsem minulé číslo kritizoval za nadmíru reklamy a posun spíše směrem zpět, pak číslo nové má u mě jedničku s hvězdičkou. Spousta informací jak pro BFU tak pro zkušené GURU – to je ten časopis, na který všichni čekáme. Redakce Linux+ si tímto číslem opět nasadila laťku dost vysoko a tak jsem zvědav na číslo příští, ale zatím je co číst …

Michal Šiman, info(zavinac)msweb(tecka)cz

6 komentářů

 1. iTRAIN | 13.04.2004 | 14:32 | Odpovědět

  nevite nahodou kde by se to dalo v Brne sehnat? v mem oblibenem novinovem stanku nic takoveho nemaji..

 2. Lukáš Danihelka | 14.04.2004 | 12:13 | Odpovědět

  Dobrý den.Brno určitě Tesco vestibul prodejna Geco a taky na nádraží prodejna Relay. U nás na webu http://www.softwaremedia.cz je hned na hlavní stránce velký link Naše časopisy ve Vašem stánku. Klikněte na to a online vyplňte Adresu Vašeho oblíbeného stánku a my to přes distribucí zařídíme.

 3. Christof | 14.04.2004 | 15:43 | Odpovědět

  v Brne urcite v knihkupectvi u Marecka, na Fakulte informatiky (Botanicka 64)

 4. iTRAIN | 15.04.2004 | 19:30 | Odpovědět

  diky vsem, uz to mam doma

 5. Bardolf | 06.05.2004 | 14:20 | Odpovědět

  Zdravim,
  kazdy pocin vedouci k osvete a propagaci Linuxu vitan, ale casopis Linux+ jsem koupil jednou a asi naposled. Sic mi ho v praci proplatili, takze mi ani cena nevadi. Komu je vsak casopis urcen? Nejsem zadnej linux guru, ostatne na to abych si precetl par recenzi nemusim mit o pocitacich ani paru. Napr. stranka tipy a triky v OpenOfficu me vazne rozesmale. Recence na hru??! Komunikace mezi processy (sockety) – okopirovat kod, ktery uz byl napsan alsepon 1e6 krat? A tak bych mohl pokracovat.

  Proste si nedokazu predstavit typ ctenare, ktery by si se zajmem precetl vice nez 30% clanku.

  Abych nezapomnel, jsou prilozeny 2CD. To s hrama se drive rozpadne na prach, nez uvidi koherentni svetlo me CD mechaniky a druhe – musim priznat ze jednou jsem ho vyzkousel ;-)). I tak drzim palce. Tak treba za rok si ho opet koupim a doufam, ze me nadchne vice.

  S pozdravem Bardolf

  PS: Ale pro srovnani casopis CHIP shledavam o moc tragictejsi.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login