Editujeme tagy v audio souborech programem Kid3 – 1.díl

logo-audio-mp3Většina uživatelů Linuxu používá k editaci tagů legendární EasyTag. Jako KDEčkař jsem hledal něco pro KDE. Zalíbil se mi Kid3, ale dlouho jsem si myslel, že se EasyTagu nevyrovná. Pozvolna jsem však přicházel na jeho bohaté možnosti a snadnost ovládání. Prakticky již téměř rok jiný nepoužívám. Program se navíc stále vyvíjí. Dokáže editovat tagy v audio souborech formátů FLAC, OGG, MP3, MPC, M4A a několika dalších. Má velmi propracovaný oboustranný skener (dle názvu souboru a nadřazených složek vytvoří tagy, ale i naopak). Vše lze nastavit dle přání. Zvládá konverzi znaků, diakritiku.

Instalace

Postup instalace: [urpmi kid3], nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Balíčky jsou (již dlouho) na www.mandrivalinux.ic.cz. Program instaluje i Urpmi Internet Automatic.

Spuštění programu, načtení souboru

Program naleznete v (Hlavní nabídce (K-menu) -> Zvuk a video -> Kid3). Po spuštění můžete soubory načíst jak klasicky (klepnout na ikonku, File -> Open directory, Ctrl+D…), tak pomocí myši pouhým přetažením souboru nebo složky z Konqueroru do pole vlevo dole.

Rychlejší způsob je využití kontextového menu. Klepněte na zvukový soubor pravým tlačítkem myši, zvolte Otevřít pomocí -> Kid3. Skvělé je, že se načte celá složka, tudíž není nutno otevírat každý soubor zvlášť. Výborná věc.

Nastavení

Pro ulehčení práce je vhodné Kid3 nastavit. Možnosti nastavení Kid3 nejsou tak bohaté jako u EasyTagu, ale jsou myslím více než dostatečné. Vhodné nastavení Vám usnadní především práci se skenerem.

Zvolte Settings -> Configure Kid3. Na kartě Tags se nastavuje program pro práci s tagy, respektive při vytváření tagů na základě názvů souborů. Case conversion – konverze velikosti liter – já mám First letter uppercase (první písmeno velké, ostatní malá). String replacement náhrada znaků. Já mám pomlčku a podtržítko za mezeru. Většinu pomlček (spojovníků) a podtržítek z názvů souborů si totiž přeji v tazích nahradit za mezery. A konečně můžete aktivovat Format while editing (formátuj během editace) – automaticky formátuje dle nastavení – při výše uvedeném nastavení nastane toto: máte text Andra. Na začátek doplníte “s”. Nevznikne však sAndra, ale Sandra. Na druhou stranu se Vám nepodaří napsat “Utada Hikaru”, vždy to bude “Utada hikaru”. Navíc je toto až příliš automatické, tagy se budou pořád měnit. Trvalé užití této volby teoreticky nedoporučuji, ale bez ní mi žel nefungují ostatní nastavení. Proto je nutno dle situace přepínat. Je to otrávné, ale lepší než ruční editace. Snad to bude v dalších verzích napraveno.

Na kartě Files se nastavuje program pro práci s názvy souborů, respektive při přejmenování názvů souborů dle tagů. Case conversion – konverze velikosti liter – já mám All lovercase (všechna písmena malá). String replacement náhrada znaků. Já jsem doplnil mezeru za pomlčku a vykřičník za nic. Názvy souborů mám totiž vždy malými písmeny, slova oddělená pomlčkami (spojovníky). A konečně můžete aktivovat Format while editing (formátuj během editace) – automaticky formátuje dle nastavení.

Jednoduchá editace

Je to snadné. Prostě do příslušného políčka něco napíšete a uložíte (klepnutím na druhou ikonku zleva nebo Ctrl+S).

Hromadná editace

Vyberte všechny soubory (stačí je přejet myší). Všimněte si, že u všech políček tagů zmizelo zaškrtnutí. Nejprve tedy vhodnou položku vyberte (aktivujte) a k ní připište požadovaný text. Po uložení bude tento tag vložen do všech souborů.

Pokračování příště…

Další díl bude o práci se skenerem.

Díly seriálu:

1 komentář

  1. Miroslav Cyroň | 08.06.2008 | 15:18 | Odpovědět

    Tímto se omlouvám, druhý díl bude nejdříve za týden – mám nefunkční PC. Díky.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login