Editujeme tagy v audio souborech programem Kid3 – 2.díl

logo-audio-mp3

V dnešním dílu se budeme věnovat “skeneru” (název jsem si vypůjčil z EasyTagu). Kid3 umí potřebné údaje vytáhnout z názvů souborů a vytvořit z nich tagy, stejně tak dokáže dle tagů soubory přejmenovat. V kombinaci s transformací znaků jde o velice silný nástroj pro značné usnadnění práce.

Editace tagů na základě názvů souborů

Často se setkáte se soubory, které sice nemají vyplněny tagy, ale v jejich názvech se potřebné údaje nacházejí. Kid3 obsahuje výkonný skener, pomocí kterého dokáže tyto extrahovat, vhodně upravit dle nastavení (viz minulý díl) a vyplnit jimi tagy. Přesný způsob mi uniká, snaží se údaje získat jak z názvu souboru, tak i z názvu nadřazených složek. Většinou to vyjde, ale často je nutná ruční korekce.

Nejprve označte (vyberte) soubory (viz minulý díl), pak stiskněte tlačítko From Filename v sekci Tag 2 a tagy se vyplní.

Nezapomeňte v nastavení povolit Format while editing, jinak budou tagy vypadat takto:

Správně mají vyhlížet takto:

Často je nutná ruční korekce. Nezapomeňte v nastavení vypnout Format while editing.

Editace názvů souborů dle tagů

Máme tedy “otagováno”. Někdy bývá vhodné upravit i názvy souborů (bývají v nich mezery, nebo se Vám nelíbí z jiného důvodu). Nejprve do políčka Format uveďte masku, podle níž bude program postupovat. Já používám stopa-název u alb jednoho autora, nebo stopa-autor-název v případě mixů. Podržíte-li kurzor nad rozbalovací šipkou, zobrazí se seznam možností. Je možno kombinovat dlouhé a zkrácené výrazy.

Poté opět označte (vyberte) soubory (viz minulý díl), pak stiskněte tlačítko From tag 2 v sekci Filename a po uložení se názvy souborů změní. Nezapomeňte v nastavení povolit Format while editing, jinak nedojde k transformaci znaků dle nastavení (při nastavení dle minulého dílu budou v názvech pouze malá písmena a mezery budou nahrazeny pomlčkami).

Díly seriálu:

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login