Exaile, multimediální klávesnice a 2010

exailelogoJak jsem již několikrát psal, jako hudební přehrávač používám Exaile. Je malý, rychlý, příjemný. Po některé z posledních aktualizací se mi v Mandriva Linuxu 2010 začal choval velice podivně.

Celý Exaile jsem nastavil k obrazu svému a zapnul používání multimediálních kláves (mám pěknou pohodlnou klávesnici, tak proč ji nevyužít). Jaké bylo mé (přiznávám — nepříjemné) překvapení, když jsem zjistil, že klávesy nereagují. Vypnul jsem Exaile, zapnul a hle — Exaile funguje. Upravím playlist a opět je to zlé, neboť znovu přestává klávesnice reagovat. Přes xev kontroluji, že klávesnice je v pořádku a dalším experimentem potvrzuji mé podezření. Pokud spustím Exaile, je vše v pořádku do doby, než upravím playlist. Pak klávesy nereagují.

Vzhledem k tomu, že up-time na mém počítači se počítá ve dnech a týdnech, hudba hraje skoro pořád a úpravy playlistu jsou co chvilku, nepřipadá možnost, že bych Exaile restartoval při každé úpravě playlistu, v úvahu. Rychle se poohlédnu po konkurenci:

  • Listen — neumí posouvání v hrací době (seeking) a ani klasické vypnout (pouze pauzu), navíc se mi nelíbí a moc mi nevyhovuje.
  • Amarok — ze začátku to vypadalo slibně: jde konečně odstranit ten příšerný středový panel, je možné přenastavit klávesové zkratky a dá se upravit k obrazu mému (více méně). Po čase ovšem sleduji, že se spolu s ním spouští polovina služeb KDE, co chvilku se spouští “vyprazdňování webové cache” a start systému se z asi 3 vteřin protáhne na 20 kvůli kdeinit4 (navíc nedrží nastavení, ale to bude právy; nechce se mi to ale hledat a debugovat, zmíněné problémy nejsou bugy, ale features).
  • XMMS a odvozeniny mi nevyhovují rozhraním
  • MPD je třeba zase nakonfigurovat se vzhledem k hudební databázi, kterou nemám a ani nechci — mám pořádek v adresářích, na ID3 tagy se dostanu tak nejdříve v příštím životě.

Problém jsem vyřešil celkem šalamounsky. Exaile (naštěstí) je možné ovládat přes příkazy:

[petos@Dolphin ~]$ exaile --help
Usage: exaile.py [option...|uri]
Options:
-h, --help            show this help message and exit
-n, --next            Play the next track
-p, --prev            Play the previous track
-s, --stop            Stop playback
-a, --play            Play
-t, --play-pause      Toggle Play or Pause

Namapoval jsem proto jednotlivé multimediální klávesy na odpovídající příkazy, jako exaile --play-pause, exaile --next a tak podobně.

Není to nejelegantnější (to by bylo najít problém, vyřešit a upravit to v mainstreamu), ale na to bohužel není čas… No, snad již jen bude lépe a krásněji 🙂

Zjistil jsem, že problém je způsoben prostředím KDE (resp. nekompatibilitou KDE a Exaile). Stačí jej odebrat (pro mě nic náročného 😉 ) a zkratky fungují, jak mají. Každopádně už to nechám tak, jak to mám. Funguje to a to je důležité, ne? Vždyť KDE je pěkné a používám jej, když chci widlákům ukázat, že Linux není jen komandlajna, ale že to může být zatraceně hezké a rychlé (a pořád zadarmo 🙂 ).

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login