FlightGear — Vzneste se do oblak

Flightger-ikonaFlightGear je jeden z nejlepších leteckých simulátorů s otevřenými zdrojovými kódy. Podívejme se spolu na zoubek tomuto vzdušnému drakovi a zkusme si, jaké to je proletět s Boeingem pod Golden Gate nebo vrtulníkem obkroužit Sochu svobody.

Nejjednodušší způsob nainstalování programu je z repozitářů. Hra se nachází snad ve všech distribucích minimálně ve verzi 1.9.1. Přes správce software si najděte balíček flightgear a ten nainstalujte. Spolu s ním vám bude nabídnut balíček flightgear-data. Ten obsahuje několik základních letadel a mapu v okolí San Franciska. FlightGear obsahuje ovšem mapy skoro celého povrchu Země (až na pár míst) a ohromné množství nejrůznějších vzducholetů – nejen letadel a vrtulníků, ale i paraglidista, americký jeep (ten samozřejmě neumí létat) a nebo letadélko z Lega (nebo něčeho podobného). Jak tento další materiál do hry dostat a spustit si ve článku také povíme. Začněme ovšem se základními prvky hry, tj. s mapou San Francisca a letadlem Cessna 172P Skyhaw, jak to nabízí výchozí nastavení hry.

Ve hře můžete létat opravdu s neuvěřitelnými stroji

Ve hře můžete létat opravdu s neuvěřitelnými stroji

Na oficiálních stránkách hry je nyní ke stažení již verze 2.0.0 plná nejrůznějších, hlavně grafických, vylepšení. Z těchto důvodů jsem hru, jak je mým zvykem, ubalil do RPM a nahrál na svůj zdroj. Mimo již zmiňovaných balíčků se hrou FlightGear se zde nachází ještě další bonusové balíčky. Více v dalších částech článku.

Bohužel hra nepatří mezi nenáročné domácí mazlíčky. Jak je snad již z obrázků patrné, celý terén, budovy i vlastní letadlo (vrtulník, auto, vzducholoď) jsou velice pěkně vymodelovány. Je tedy vhodné vlastnit silnější počítač – na stroji s procesorem Intel 2 GHz a 4 GB ram paměti to bohužel nebyla žádná velká sláva.

Detaily na palubě plovoucí letadlové lodě

Detaily na palubě plovoucí letadlové lodě

První let

Po nainstalování hru spustíte z Mandriva Menu | Hry | Ostatní | Flight Gear. Po načtení vás hra posadí do kokpitu letadla Cessna 172P Skyhaw na hlavní dráze v San Francisku. Nejedná se o žádné velkolepé letadlo, jeho výjimečnost tkví snad jen v tom, že je to jedno z nejběžnějších letadel, které v USA vlastní soukromé osoby (jakkoli se to zdá neuvěřitelné, průměrný Američan vlastnící letadlo nevlastní soukromý tryskáč, ale právě malou Cessnu). To, že s takovouto Cessnou sedíte právě na dráze 28R (jedna hlavních drah letiště, přistání či vzlétnutí zde stojí tisíce dolarů) je již zvláštní, leč přesto ne nemožné.

Pro hru, stejně jako pro všechny simulátory létání, je vhodné používat joystick. Ovšem je možné, byť ne nejpohodlnější, hru ovládat jen pomocí myši a klávesnice.

Použití joysticku popisovat nebudeme, popišme si jen krátce ovládání bez něj. Myš má celkem tři mody fungování, mezi kterými přepínáte pravým tlačítkem myši. První je běžná šipka – v tomto módu klepete na různé interaktivní prvky v kokpitu, do menu a podobně. Druhý mód myši je řídící – kurzor se změní na znaménko + a ovládáte tím směr letu letadla. Poslední mód má kurzor ve tvaru dvoj-šipky a slouží k rozhlížení se z pozice, na které se nacházíte. Poznamenejme, že hra se dá hrát dokonce i bez myši, ale je to podobné, jako hrát klasickou střílečku bez myši. Jde to, ale ne moc dlouho.

Vaše letadlo, sedící na dráze, bude mít vypnutý motor, proto jej zapněte stiskem klávesy [s]. Pokud motor „nechytne“ na první pokus, zkuste to vícekrát. Pokud chcete zapínat motor pěkně myší a klíčkem, tak klepněte na klíček v pravé části pod berany (zajisté klíček snadno najdete). Roztočí se vrtule a letadlo se pomalu začne sunout kupředu. Abyste jej zastavili, zkuste zmáčknout tlačítko [b]. Zabrzdíte na tak dlouho, dokud budete klávesu držet. Pro zajištění brzd použijte zkratku [Shift + b]. Kola budou zabrzděna, dokud znovu nestisknete tuto zkratku.

Pokud stisknete klávesu [c] a [Shift+c], budete měnit kamery v jednom a nebo obráceném směru. Pokud se budete chtít vrátit rychle zpátky za knipl, použijte [Ctrl+c]. Kamery, mezi kterými budete přepínat, si můžete snadno nastavit v nabídce View | View Options.

Nyní je na čase přidat pořádně plyn (klávesa [PageUp]) a vzlétnout. Zajisté si všimnete, že letadlo „táhne“ silně doleva. Hráči s 3osým joystickem to vyřeší rotací joysticku, ostatní budou muset vzít zavděk klávesnicí a tlačítky [Enter] a [Insert] toto srovnávat. Jedná se o reálný efekt každého vrtulového letadla, kdy rotace vrtule stáčí letadlo jedním směrem. Toto se kompenzuje tzv. horizontální trimováním – vyšlápnutím pedálů ve vhodném směru tak, že se vytočí směrovka a kolečko letadla v protisměru tahu. Letadlo se pak rozjíždí rovně.

Jakmile dosáhne váš létající stroj potřebné rychlosti, lehce přitáhněte řízení a letadlo vzlétne. Letíte? Vidíte, že to není nic náročného. Ono vzlétnout je vždy o hodně jednodušší, než přistát. Pro začátek se netrapme s drobnostmi, jako řízení letového provozu a užívejme si, že letíme. Přímo na sever od letiště je slavný most Golden Gate či Alcatraz. Případně v moři kousek na západ od Golden Bridge plující letadlová loď.

Slavná pevnost a vězení Alcatraz

Slavná pevnost a vězení Alcatraz

Letadlová loď

Letadlová loď

Jakmile se prolétáte, je nejvyšší čas přistát. Pro začátek je vhodné vrátit se zpět k letišti a pomalu se přibližovat k jedné z drah (ke dráze). Vysuňte částečně klapky ovládané klávesami [ a ] (hranaté závorky). Je také vhodné z nabídky Help povolit volbu Toggle glide slope tunel. Vykreslí se vám červené „branky“ s ideálním sestupem.

Ideální sestupná trajektorie s neideální rychlostí

Ideální sestupná trajektorie s neideální rychlostí

Jakmile se dotknete koly země (poznáte dle typického svištivě-pískavého zvuku), přitlačte letadlo k zemi, zcela stáhněte tah motoru a zmáčkněte brzdu [b]. Vše ovšem je nutné dělat zlehka, jinak se vám může stát, že se letadlo roztočí po dráze jako káča. Dosedli jste v pořádku? Poté gratulujeme, ale zatím do skutečného letadla za knipl nelezte (a nebo jen sami do vlastního letadla 🙂 )

Pokud chcete startovat z jiného letiště, než je San Francisco, zkuste v nabídce Location | Select airport from the list a vybrat si jiné. Ocitli jste se v moři? Poté jste nezvolili letiště, které se nachází na vaší nahrané mapě světa. Zkuste aspoň prozatím jiné letiště – na rozšiřování základny terénů se samozřejmě dostane.

Dobrou zprávou pro začínajícího a horší pro zkušeného pilota je mechanická odolnost letadel. Ta jsou totiž takřka nezničitelná. Airbusu A320 neublíží náraz do země v rychlosti asi 700 knotů při střemhlavém letu do země z několika kilometrů. Stejně tak není problém se stejným letadlem udělat výkrut, aniž by se utrhla křídla.

Druhé negativum na realističnosti chování prostředí je možnost proletět skrz libovolný objekt – loď, hangár, mrakodrap či věž.

Cessna 172P… A další letadla?

FlightGear už v základním balíku nabízí asi dvacet letadel, kromě zmíněné Cessna 172P Skyhaw je to například vzducholoď Zeppelin NT07 nebo Boeing 777-200ER. Celkem hra ovšem nabízí více jak 350 letadel. Hra po nainstalování bohužel neobsahuje žádnou grafickou možnost pro výběr letadla tak, jako pro změnu letiště – pomocí nabídky.

Výběr letadla má běžně dva kroky a oba se dějí v terminálu. Prvním z těchto kroků je vypsání si dostupných letadel a hlavně jejich značek. To provedete příkazem:

fgfs --show-aircraft

Tento příkaz ukáže dva sloupce. V prvním sloupci jsou značky a ve druhém popisy letadel. Značka je jednoznačný ukazatel tohoto letadla. Na následujícím příkladu vidíte, že pro Boeing 777-200ER je značka „777-200ER“.

[petos@Dolphin ~]$ fgfs --show-aircraft
Available aircraft:
777-200ER Boeing 777-200ER
A6M2 A6M2 Zero
A6M2-jsbsim A6M2 Zero (JSBSim)
CitationX Cessna Citation-X
Dragonfly Moyes Dragonfly

Pokud víte značku, spustíte FlightGear tímto příkazem:

fgfs --aircraft=ZNACKA

tedy pro náš příklad s Boeingem je to

fgfs --aircraft=777-200ER

Stejně jako je ve hře skoro celý svět, jsou ve hře poměrně početně zastoupena i letadla. A to od létajícího Igráčka v letadle, vzducholoď či dvojplošník, ale i Airbusy či Concord. Jak na to? Oficiální způsob je stáhnout si vybrané letadlo ze stránek hry. V adresáři, do kterého se hra instalovala (/usr/share/games/Flightgear) najděte adresář Aircraft a do něj rozbalte obsah archivu. Nyní máte při volbě letadla o právě nainstalované volby více. Odebrání letadla poté provedete pouze smazáním příslušného adresáře.

Majitelé Mandriva Linuxu 2010 ve 32bit verzi aneb rozsáhlá poznámka autora článku

Celkem tedy, jak již bylo řečeno, můžete mít až asi 370 letadel. V mém repozitáři jsou k dispozici balíčky se všemi dostupnými letadly jen pro vás. Stačí si vybrat a pomocí správce software nainstalovat. Balíčky se jmenují flightgear-data-JMENO-LETADLA.

A to není vše! Bohužel je pravdou, že možnost vybrat si letadlo pouze z terminálu není nejšikovnější. Abyste nemuseli hru pouštět přes terminál, automaticky se vám z mého repozitáře nainstaluje i grafický spouštěč, který vám dá na výběr letadlo. Stačí doinstalovat malý balíček flightgear-spoustec, který opět naleznete v mém repozitáři. Po nainstalování balíčku se vám kromě klasického Flight Gearu v nabídce vytvoří i FlighGear – Peťošův spouštěč: pomocí jednoduché grafické nabídky si to své letadlo vyberete a spustíte.

Unikátní Peťošův spouštěč hry FlightGear – vyberte si to vaše letadlo...

Unikátní Peťošův spouštěč hry FlightGear – vyberte si to vaše letadlo...

Samotný script, který zajišťuje chod spouštěče, je k dispozici na mých stránkách. K tomu, aby fungoval, vyžaduje jen nainstalovaný balíček Xdialog (a hru FlightGear).

Uživatelé Mandriva Linuxu 2010 v 64bitové verzi to mají o něco složitější, protože můj repozitář je jen pro 32bitovou architekturu. Ale i tak není nic ztracené. Balíčky s letadly a spouštěčem samotné jsou totiž nezávislé na verzi Mandriva Linuxu a dokonce nezávisí ani na bitové verzi. Je možné je tedy nainstalovat i do 64bitové verzi. Nezapomeňte ale poté repozitář odebrat, jinak nebude možné zaručit funkčnost systému!! Jediná závislost balíčků je na vlastní hře FlightGear ve verzi 2.0.0, která se ovšem nachází v repozitářích Contrib-Backports. I ty po nainstalování hry doporučuji vypnout.

FlightGear a jeho svět

Jak jsme již psali, FlightGear obsahuje skoro celý svět. Ten je rozdělen na čtverce o velikosti strany deset stupňů zeměpisné šířky. Pokud se dostanete za okraj staženého čtverce (a nebo pokud se rozhodnete startovat z letiště, které leží v místě, pro které nemáte staženou krajinu), uvidíte jen moře a terén zde bude kolmo a nepřirozeně ukončený.

Konec stažené krajiny poznáte na první pohled

Konec stažené krajiny poznáte na první pohled

Jak si rozšířit krajiny na více než jen okolí San Francisca? Z oficiální stránky světa FlightGear si stáhněte vhodný archiv – klepněte na požadovaný čtvereček na mapě. Archiv s terenem, podobně jako letadla, rozbalte a nahrajte do adresáře se hrou. Pouze nebudete rozbalovat do jednoho adresáře Aircraft, ale do adresáře Scenery. Soubor index.txt, který se nachází v adresáři Scenery/Airports, vždy přepište.

Česká republika se nachází celkem na dvou čtvercích – e010n40 a výjimečně i na e010n50. Stačí archivy stáhnout a rozbalit. Nezapomeňte, že neexistuje letiště „Praha“ ani „Prague“, ale „Ruzyne“.

Bohužel si nejsem jist, jestli poznáte Brno či Prahu jinak než podle nejbližšího letiště jménem Ruzyně či Tuřany. Je bohužel smutnou pravdou, že nejlépe je zpracováno okolí San Francisca a asi některých dalších amerických měst – NY, Washington a další.

Pro ty, kteří by rádi měli svět Flight Gearu takový, jak jej znají z každodenní zkušenosti můžeme doporučit hledat na Googlu. Existuje velké množství nejrůznějších fanouškovských stránek s přesnými mapami a modely míst, které jsou jim blízké. Uveďme velice povedený model Prahy a některých dalších míst v České republice ze stránek http://flightgear-cz.wz.cz/.

Smyslem tohoto článku není naučit vás veškerému létání s FlightGearem, ani komunikaci s věží. V tomto ohledu vás budeme muset odkázat na velice zdařené tutoriály, které jsou ve hře pro vás přichystány: klepněte na nabídku Help | Start Tutorial. Zde vás naučí opravdu od základu nastartovat motor (to již umíte 😉 ) až po přistávání v bočním větru. Další přehledné návody najdete na oficiálních stránkách hry. Snahou bylo spíše poukázat na opravdu povedený simulátor létání, se kterým si doma můžete zkusit, jaké to je být pilotem a představit základy ovládání a navíc přidání a použití nového letadla či scenérie.

FlightGear si zahrajete po náročném dni v práci, kdy chcete mít půl hodinu před sebou jen povinnost držet kurz či zkoušet si akrobatické prvky. Pokud byste rádi naprosto dokonalý a reálný letový model, doporučujeme některý z komerčních projektů a nebo dopravní fakultu obor dopravní pilot.

4 komentáře

 1. Míráč | 15.03.2010 | 21:39 | Odpovědět

  Koněčně parádní seznámení s Flightgearem. Asi znova vytáhnu joystick :-). Jen tak Dál.

  1. Peťoš Šafařík | 15.03.2010 | 21:48 | Odpovědět

   Děkuji. Pochvala za článek vždy potěší 🙂 Tak ať to létá 🙂

 2. adam strejc | 29.07.2011 | 18:19 | Odpovědět

  super članek diky za pomoc !!!

  1. Peťoš Šafařík | 29.07.2011 | 19:54 | Odpovědět

   Nemas zac, rado se stalo. 🙂 Sam jsem si jej precetl a muj vlastni clanek me potesil natolik, ze jsem si FG znovu nainstaloval a budu letat jako drak 🙂

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login