FreeDroidRPG — MegaSys (MS) musí být poražen

Láká vás boj proti MegaSys (MS)? Račte vstoupit do světa, kde softwarová firma MegaSys (MS) představuje prostřednictvím robotů ovládaných operačním systémem této softwarové firmy, úhlavního nepřítele. Dokážete v roli tučňáka z cizí planety zachránit lidstvo ve jménu svobody? FreeDroidRPG je sci-fi RPG hra z izometrického pohledu, kterou silně provází myšlenka svobodného softwaru. Pojďme se na ni podívat trochu zblízka.

Exkurze do historie

Hra FreeDroidRPG má kořeny ještě v době her Comodore64, kdy vznikla hra Paradroid. Jsem narozen v roce 1985, kdy hra Paradroid byla vydána, a doufám, že mi vážený čtenář promine, že jsem tento počin nezaznamenal a toho času jsem ji ani nemohl hrát. Leč dovolím si váženému čtenáři hru aspoň přiblížit, jsa k tomu stejně kvalifikován, jako k výkladu o dobách první republiky — studiem dobových pramenů a hodinami hovorů s kmenovými stařešiny.

Na palubě lodi se soupeři

Na palubě lodi se soupeři

Ve hře Paradroid jste se dostali do role robota, který procházel vesmírnou lodí obydlenou jinými roboty, jen s nepřátelskými úmysly. Hráč poté má za úkol zničit všechny ostatní droidy. Způsob ničení droidů nebyl jen zbraněmi, ale i prostřednictvím „hacku“, kdy jste se řešením jednoduchých logických obvodů připojovali k řídící jednotce droida. Droid sám se samozřejmě bránil a hrálo se tedy o to, kdo vyřeší logický úkol lépe.

Pokud jste takovéhoto droida porazili, mohli jste jej ovládat a další jednotky ničit i klasicky — zbraněmi a hrubou silou. Leč hra byla unikátní právě hlavolamy, které vedly k dalšímu postupu. Původní Paradroid byl nekonečný — poté, co jste prošli celou vesmírnou loď, dostal jste se na začátek, jen vaši nepřátelé byli opět silnější. Nakonec se hrálo na nejvyšší dosažené skóre nebo na nejvyšší možnou úroveň poraženého droida.

Hack nepřátelského droida

Hack nepřátelského droida

Tato hra nakonec získala i svůj klon s otevřenými zdrojovými kódy — FreeDroid. A to se již nacházíme v době nedávné, kolem roku 2002. Tuto hru již nejspíše máte ve své distribuci a můžete si ji zkusit zahrát. Hra sama je celkem jednoduchá — pohyb klávesovými šipkami a mezerník funguje jako aktivátor zbraní (první šipky, potom mezerník) nebo onoho „hackovacího modu“ (první mezerník, droid zčervená, poté šipky).

Svět, kde stroje MS jsou těmi zlými

Hra FreeDroidRPG je následovníkem hry FreeDroid, a to zejména právě hackovací minihrou, ve které se snažíte převzít vládu nad ostatními droidy. Stále vám zůstává možnost je zničit klasicky, mechanickou silou, ale tučňák, kterého doprovází armáda hacknutých robotů, je opravdu velmi příjemná představa.

Spousta mrtvých droidů -- že chodí? Nebudou...

Spousta mrtvých droidů -- že chodí? Nebudou...

Příběh světa FreeDroidRPG je prostý a značně připomíná jeden film. MegaSys (MS), zlá a bezohledná softwarová firma, objevila v GPLv3.14 právnickou kličku, kterou definitivně porazila svobodný software. Na následnou veřejnou nelibost lidí reagovala firma tím, že chtěla povstání jen potlačit pomocí robotů, na nichž byl instalován operační systém právě výše jmenované firmy. Bohužel chyby v operačním systému způsobily, že se roboti zcela vymkli kontrole a spustili krvavou řež: lidé vs. droidi. Lidstvo prohrává, zůstávají poslední lidské ozbrojené osady. Pomůže jim jeden z přistěhovalců z vesmíru, přerostlý tučňák, z rasy zvané Linariené. Ten byl dlouhou dobu uložen k ledu — do budoucna se s kryogenetikou počítá. Náš hlavní hrdina prochází světem a plní nejrůznější úkoly. Je nutné podotknout, že se nejedná o úkoly diplomatické či nutnost proplížit se nepozorován na nepřátelské území.

Autoři sami na stránkách hru přirovnávají ke hře Diablo. Je pravda, že jistá inspirace zde je patrná, a to včetně geniálního pojetí magie ve formě práce s pokročilými technologiemi jako například výše zmíněný hacking a převzetí ovládání poraženého droida nebo možnost teleportace na dříve zvolené místo. Spolu s vyšší a vyšší úrovní, kterou bude váš tučňák mít, budou nepřátelé silnější, rychlejší a smrtelnější.

Vizuální podoba

Celá hra je, jak vidíte na přiložených snímcích ze hry, ve 3D izometrickém pohledu. Je to osvědčený model pro tento typ her a spolu s OpenGL vypadá moc pěkně. Je možné hru hrát v rozlišení až 1400×1050 ve fullscreen nebo v okně.

Pohyb po městě, kam vás pustí

Pohyb po městě, kam vás pustí

OpenGL je v dnešní době již standardem a dovoluje, aby ve hře byly poloprůhledné zdi či vybavení. Pokud by vaše grafická karta z nejrůznějších důvodů tento protokol nepodporovala, resp. neměla správné ovladače, nic se neděje. Je možné tuto průhlednost vypnout a hrát bez ní.

Musím upozornit, že hra nepatří mezi nejnovější kousky — její první verze se začaly objevovat již kolem roku 2003, ale hra je stále živá a pracuje se na ní. Nejnovější verze 0.13 byla uvolněna asi před měsícem.

Uživatelé Mandriva Linuxu 2010.0 ve 32bitové verzi si mohou zahrát hru v nejnovější verzi, ačkoli oficiálně není pro toto vydání Mandriva Linuxu dostupná. Stačí si přidat můj repozitář a hra v nejnovější verzi se objeví ve správci softwaru.

Na vizuální podobu hry se můžete podívat na videu, které je asi rok staré a obsahuje sestřih z předešlé verze 0.12.

Herní svět

FreeDroidRPG je čistokrevné RPG se vším, co k němu patří: plné obchodu, rozhovorů, úkolů a soubojů, které jsou vyřešeny poměrně jednoduše — klepnete na nepřítele levým tlačítkem myši a váš hrdina na něj zaútočí.. Stejně jako ve hře Diablo je i pod pravým tlačítkem myši schovaná magie — zmiňovaný hacking, útok na nepozorného nepřítele zdálky zkratem v obvodech a další.

Úkoly dostáváte od NPC postav, kterých je ve hře relativně velké množství a úkolů jakbysmet. Rozhovory s těmito postavami jsou podobné jako v dnes již další klasice žánru — Falloutu — ve dvou oknech, kde klepnutím na příslušnou větu vybíráte vaši odpověď. Některé postavy jsou velice upovídané, jako například znalkyně kódu, opravdový Geek, knihovnice znající nazpaměť zdrojové kódy všeho napsaného.

Rozhovor se slečnou nad COBOLem a jeho možnostmi na poli programování

Rozhovor se slečnou nad COBOLem a jeho možnostmi na poli programování

Rozhovory vůbec patří k velice příjemné stránce hry. Jsou psány jednoduchou angličtinou, takže si to opravdu může zahrát každý, kdo aspoň trochu tomuto jazyku vládne. Navíc i texty samy jsou odlehčené a psané s humorem, byť mnohdy lehce tragikomickým, jeden příklad za všechny. Jedna postava ve hře při boji s droidy přišla o nohu a o ruku. Ruku doktor dokázal zachránit, noha ovšem byla ztracena. Dostal ovšem novou nohu, robotickou, chytrou a bezpečnou proti útokům — ovládá ji netBSD s nastavenými iptables. Podobných narážek a vtípků je ve hře velké množství — varování na jídle se velice podobá „no warranty“ varování v záhlaví každé druhé GPL aplikace a mnohé další, přičemž nepočítám úhlavního nepřítele MS.

Obchodní valčík na sekerové téma

Obchodní valčík na sekerové téma

Celou dobu máte k dispozici inventář s vybavením, které můžete používat. Ať již brnění, štíty nebo boty, tak i zbraně, léčivé nápoje, a další. Zbraně budou aspoň z počátku hry pouze chladné — začínáte se starým dobrým hasákem, páčidlem či vodovodní trubkou. Postupně se přes nože, meče a sekery dostanete i k palným zbraním. Věřte ale, že nábojů je málo a někdy není nad dobrou ránu sekerou.

Hra celkově příliš nezaměstná vaši mozkovou kapacitu. Není to náročná hra na myšlení, úkoly jsou poměrně jasné a nikterak obtížné — mrtví nepřátelé zůstávají mrtví, takže zde na rozdíl od již zmiňovaného Diabla nehrozí, že po vyčištění lokace od nepřátel je tam za chvilku objevíte znovu. Co se týče komerčních her, tak s těmi se FreeDroidRPG moc srovnávat nedá — bohužel je hra poměrně krátká, ovšem s každým novým vydáním přibývá nový úkol či mapa.

Na druhou stranu hra obsahuje poměrně povedený herní editor, kterým si můžete upravit či zvětšit svět, přidat novou postavu či zcela od začátku postavit úplně nový příběh pro ty, kterým se nelíbí současný.

Jedná se stále o výbornou hru, silně hratelnou a návykovou. Její jedinou slabinou je její nevelká délka a to, že není možné ji porovnávat se současnou komerční špičkou v žánru RPG, ať již po grafické či příběhové stránce. Na druhou stranu je to stále jedno z nejlépe zpracovaných RPG nativně pro Linux. Jen je škoda, že u tohoto oblíbeného herního žánru, je to jen tak málo linuxových kousků.

7 komentářů

 1. Jenda | 16.02.2010 | 19:11 | Odpovědět

  Zdravim, mam problém s problikánáním této hry, fulscreen se nedá hrát, pořád to jen problikává na plochu, po přepnutí na okno to problikne při jakémkoliv kliknutí, je to téměř taky nehratelné, neví někdo jak to opravit? Zapnout double-buffer nebo nějak tak.

  1. Jenda | 16.02.2010 | 19:12 | Odpovědět

   grafická karta Intel x3100, mam zkompilovanou nejnovější verzi, Mandrivalinux 2009.0

   1. Peťoš Šafařík | 16.02.2010 | 22:46 | Odpovědět

    Prosím, napiš do fora: forum.mandrivalinux.cz
    Přidej k tomu verzi kernelu a ovladače grafické karty. Intel driver v té době byl s kvalitou dost na štíru.

    1. Jenda | 17.02.2010 | 15:33 | Odpovědět

     Už v pohodě, stačila vypnout akcelerace OpenGL, jde to krásně na 1280×800, naprosto bez problémů. V té době sice intel nebyl s ovladačema na tom dobře, ale kupodivu mi jdou v této mandrivě nejlíp ze všech zkoušených distribucí a jejich verzí. Jinak bych už dávno jel na 2010

  2. Jenda | 21.02.2010 | 20:30 | Odpovědět

   tak to mam dohráno:D i když jsem hrál pomálu, příběh je opravdu krátký. Jo a v článku je špatná informace – nepřátelé se po čase znovuobjeví. Zpočátku málo, ke konci velice rychle.

 2. mraky | 27.06.2011 | 18:28 | Odpovědět

  Měl bych jeden dotaz, jak se hackujou(takový ty čáry) ty roboti? jednoho jsem zázrakem hacknul a rád bych hacknul i ostatní….

  1. Peťoš Šafařík | 29.06.2011 | 20:53 | Odpovědět

   Musíš mít víc bodů na krajích než soupeř. Když se podíváš, tak klikáním na ten střed se přes ty čáry počítají body vpravo… Trochu si s tím pohraj, je to celkem jednoduché (princip, nikoli hra samotná 😀 )

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login