FTP klienti v Mandriva Linuxu

Někteří z Vás provozují (nebo se k tomu chystají) své webové stránky, umístěné na hostingových serverech. K administraci většinou nabízejí webové rozhraní, jeho použití však nebývá pohodlné a práce rychlá. Většina těchto serverů však umožňuje správu pomocí ftp protokolu. To umožní použít programy, s pomocí kterých můžete manipulovat s obsahem webu stejně snadno, jako když přesouváte soubory na svém disku.

Konqueror

I známý Konqueror je možno použít jako pohodlného FTP klienta. Do adresního řádku napište adresu svého webu, pouze místo www. či http:// použijte “předčíslí” ftp://, tj například místo www.mandrivalinux.ic.cz zadejte ftp://mandrivalinux.ic.cz. Objeví se následující dialog:

Po zadání přihlašovacího jména a hesla se načte obsah Vašeho webu a můžete pohodlně pracovat, jako by šlo o lokální složku. Na obrázku je okno rozděleno na dva pohledy, můžete samozřejmě použít i dvě oddělená okna.

Konqueror jako FTP klient

Krusader

I Krusader umí přistupovat na FTP servery. Přihlašovací dialog je shodný jako u Konqueroru. Pokud Vám vyhovuje více klávesnice nežli myš, máte možnost (ale i myš můžete použít).

Krusader jako FTP klient

Navíc má užitečné doplňky:

KFTPGrabber

Je specializovaný FTP klient. Po spuštění zvolte Rychlé připojení.

Ukáže se přihlašovací dialog. Zadejte hostitele (bez ftp://), přihlašovací jméno a heslo.

Pokud zatrhnete Přidat do záložek, při dalším spuštění stačí zvolit Připojit k. Program Vás rovnou připojí bez nutnosti zadávat heslo. Téhle vymoženosti však rozhodně nedoporučuji využívat na více osobám přístupných počítačích a zloděje lákajících noteboocích.

Běžící program vypadá takto:

KFTPGrabber

3 komentáře

 1. Michal Švarc | 06.02.2008 | 13:46 | Odpovědět

  Používám Beesoft Comander
  http://beesoft.org/bsc.html
  bez problémů mi chodí verze pro Suse linux (na Mandrivě 2007.1,2008.0)

  Narozdíl od Krusaderu umožňuje udělat si seznam serverů pro pripojení k FTP serverům i s informacemi o FTP účtech (něco podobného je asi v KFTPGrabber – s tím nemám zkušenost)

 2. Aegisrtcw | 07.02.2008 | 15:10 | Odpovědět

  Ja mam GFTP
  WEB : http://gftp.seul.org/
  a pohoda umi kalsicky FTP a SSH coz hodne potrebuju

 3. Martin Stříž | 09.02.2008 | 11:44 | Odpovědět

  Já si nějak zvykl na FTP v MC.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login