GIMP – návody 5: jak na neostré okraje u prolínaných obrázkú

logo-gimpDnes ještě naváži na minulý díl. V něm jsme si ukázali možnosti prolínání obrázků. Miniatury však byly pravoúhlých tvarů. Pokud byste raději neostré, oválné či jinak nepravidelné okraje, čtěte dále.

Spusťte GIMP (nebo GIMP s KDE dialogy :-)) a načtěte obrázek, který pak chcete vložit do kompozice (rychleji klepněte na obrázek pravým tlačítkem myši a zvolte Otevřít pomocí > GIMP (nebo GIMP s KDE dialogy :-))).

Načtení obrázku

Načtení obrázku

Duplikujte vrstvu s obrázkem (Vrstva -> Duplikovat vrstvu). Tím vzniknou 2 stejné vrstvy, čehož využijeme později. Vytvořte novou průhlednou vrstvu (Vrstva -> Nová vrstva), Typ vyplňování vrstvy nastavte na Průhlednost, rozměry vrstvy shodné s rozměry obrázku.

Nové vrstvy

Nové vrstvy

Nyní tuto vrstvu orámujte bílým neostrým rámečkem. Novou (průhlednou) vrstvu mějte vybranou, zvolte Filtry -> Dekorace -> Neostrý okraj. Nastavte bílou barvu, Velikost okraje a Zrnitost. Zrušte zatržení u Pracovat s kopií a Zploštit obrázek a stiskněte Budiž. Vzniknou celkem 4 vrstvy.

Nové vrstvy rámečku

Nové vrstvy rámečku

Vrstvy vztahující se k rámečku slučte. Vyberte průhlednou vrstvu, zvolte Vrstvy -> Sloučit dolů. Vznikne průhledná vrstva s bílým orámováním.

Sloučené vrstvy rámečku

Sloučené vrstvy rámečku

Duplikujte tuto vrstvu a prohoďte na kopii barvy Barvy -> Invertovat. Vznikne tedy tvarově identická, ale barevně inverzní vrstva s černým orámováním.

Invertovaná kopie rámečku

Invertovaná kopie rámečku

Uspořádejte vrstvy dle obrázku – rám / pozadí / rám / pozadí.

Uspořádání vrstev

Uspořádání vrstev

Slučte vždy rám s pozadím. Vzniknou 2 tvarově identické vrstvy, lišící se pouze v barvě orámování.

2 vrstvy

2 vrstvy

Oběma vrstvám nastavte průhlednost (Vrstva -> Průhlednost -> Barva do alfy). V jedné z nich bude černá barva nahrazena průhedností, ve druhé totéž s bílou barvou.

Zprůhledněné vrstvy

Zprůhledněné vrstvy

Po jejich sloučení vznikne plnohodnotný obrázek s průhlednými neostrými okraji. Tento uložte ve formátu podporujícím průhlednost (PNG, ještě lépe XCF)

Hotovo

Hotovo

A toto je výsledek:

Výsledek 1

Výsledek 1

Nebo:

Výsledek 2

Výsledek 2

TIP: Místo výše uvedeného rámečku můžete samozřejmě použít i jiný, například vlastní s oválným průhledem. Další postup je shodný.

5 komentářů

 1. kvas | 03.08.2008 | 19:06 | Odpovědět

  pan cyron, dakujem vam za vase tutorialy. su naozaj podarene a velmi nazorne, co urcite ocenia zaciatocnici v gimpe, medzi ktorych patrim aj ja. este raz, velka vdaka.

 2. michal | 08.04.2010 | 13:15 | Odpovědět

  Nedalo by se obnovit zobrazování obrázků?

  1. MIROSLAV CYROŇ | 09.04.2010 | 12:47 | Odpovědět

   Obrázky byly na mém starém serveru,tedy neexistují. Před chvílí jsem je poskytl k lokálnímu uložení I.Šafářové.

 3. Irena | 20.02.2012 | 10:55 | Odpovědět

  Velmi děkuji za podrobný postup.Lepší jsem na internetu nenašla.Parádně zobrazen krok za krokem pro laiky.Moc děkuji.Irena

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login