GNOME Do — Spouštějte s mrknutím oka

Snad každý z vás někdy pracoval s internetovým prohlížečem Mozilla Firefox a tak jistě znáte jeho příjemnou vlastnost, kdy Firefox, píšete-li do adresového řádku „fulltextově“, vyhledává v záložkách a v dříve navštívených stránkách. Taktéž jste si jistě všimli, že se Mozilla Firefox rychle „učí“, takže stránky, které navštěvujete často, se v jeho nápovědách dostávají stále výše. Až poněkolikáté již při napsání několika prvních písmen „uhodne“ tu správnou stránku. Nějak podobně funguje program GNOME Do (v dalším textu budu program nazývat jednoduše Do). Možná jste podobný program už někde zahlédli, autoři se hlásí k inspiraci podobnými aplikacemi – Quicksilverem z operačního systému Mac OS X a programem původem z GNOME – GNOME Launch Boxem.

Instalace Do

Základní program nainstalujete v Mandriva Linuxu balíčkem gnome-do, rozšíření, která popisuji dále, pak balíčkem gnome-do-plugins.

Základy ovládání programu

Ve výchozím nastavení se program spustí při startu GNOME a dále běží v pozadí, výchozí klávesovou zkratkou pro povolání Do k činnosti je [Super-Mezerník] (přičemž klávesa Super se na běžných klávesnicích skrývá pod tzv. Windows klávesou – což je ono okýnko v levém dolním rohu klávesnice).

spousteni-oow

Podoba dialogového okna po zadání sekvence znaků „oow“. Jak vidíte, stačí už jen potvrdit

Po vyvolání programu můžete začít psát příkaz, který chcete provést, přičemž ve chvíli, kdy začnete psát, Do začne hádat, co asi chcete udělat. Uhádne-li, je vše v pořádku, stiskněte [Enter] a příkaz proveďte, v opačném případě buďto pište dál, nebo pomocí šipek na klávesnici vyberte mezi navrhovanými možnostmi.

Podle typu příkazu Do interaktivně mění podobu, konkrétní chování bude naznačeno dále, obecně se program ovládá především klávesou [Tab] (pro přesun mezi sousedními políčky programu), [Esc] (pro zrušení zadaného) a šipkami (pro výběr mezi několika možnostmi). Textové parametry se zadávají běžným způsobem z klávesnice. Myš použijete snad v jediném případě – pro přístup k nastavením programu, jehož funkce se skrývá pod bílým trojúhelníčkem v pravém horním rohu dialogového okna.

Při prvním spuštění Do umí vlastně jen spouštět programy, i zde se však uplatňuje již dříve zmíněné chytré fulltextové vyhledávání, navíc s možností postupně se učit, proto pravděpodobně již po napsání dvou až tří písmen (třeba zprostřed názvu programu) vám Do nabídne tu správnou aplikaci. Já například textový procesor Writer z balíku kancelářských aplikací OpenOffice.org spouštím napsáním řetězce oow a Do již ví, který program má spustit. Zkuste si to také, je to velmi intuitivní.

Zadávání parametrů pro jednotlivá použití Do upřesňuji v dalším textu, teď pouze vyjmenuji možné typy vstupu:

 1. Přímé napsání argumentu (názvu programu, adresy, příkazu…) pomocí klávesnice
 2. Vložení ze schránky (pomocí známé zkratky [Ctrl-V])
 3. Některá rozšíření nabízí i možnost vložení předem vyznačené části textu (upřesním později).

Schopnosti GNOME Do dále umocňují jednotlivá rozšíření funkčnosti (pluginy), z nichž některá, z mého pohledu nejzajímavější, vám představím.

Upozornění: Přinejmenším v mé instalaci Do byla všechna rozšíření zpočátku neaktivní. Pokud chcete určité rozšíření využívat, je třeba jej nejdřív aktivovat: Spusťte Do, v nabídce programu (bílý trojúhelníček v pravém horním rohu) zvolte položku Nastavení, záložku Zásuvné moduly, nakonec pro zobrazení všech rozšíření klikněte na Zobrazit: Všechny moduly a aktivujte rozšíření, která chcete využívat.

Rozšíření pro spolupráci s Google Maps

Toto rozšíření umožňuje rychle vyhledat konkrétní lokalitu na Google Maps, jsou-li zadány lokality dvě, umožňuje vyhledat cestu mezi zadanými místy.

Postup pro hledání lokality:

 1. Spusťte Do a zadejte adresu, kterou chcete vyhledat
 2. Pokud vám Do již nenabídlo možnost hledání na mapách Google, stiskněte [Tab] a zadejte slovo map, Do vám nabídne možnost vyhledat lokalitu na mapě Google
 3. Odsouhlaste tuto možnost stisknutím klávesy [Enter]
 4. Mapa se otevře ve výchozím internetovém prohlížeči

Postup pro hledání cesty mezi dvěma místy:

 1. Spusťte Do a zadejte výchozí adresu
 2. Pokud vám Do již nenabídlo možnost hledání na mapách Google, stiskněte [Tab] a zadejte slovo map
 3. Stiskněte znovu [Tab]
 4. Zadejte cílovou adresu, nebo před spuštěním Do kurzorem vyznačte cílovou adresu v jakémkoliv textu a poté v tomto kroku zvolte možnost Vybraný text
 5. Mapa s vyznačenou trasou se otevře ve výchozím internetovém prohlížeči
google-map

Hledám cestu mezi Mírovým náměstím a náměstím Republiky v Ostravě

Rozšíření Remind Me

Česky tedy Připomeň mi. Slouží k vytváření jednoduchých „budíků“ s krátkou poznámkou, cože je třeba udělat. Dále lze nastavit, může-li či nemůže-li být budík odložen.

Budík za určitý čas:

 1. Zadejte do Do příkaz: Vypni hořák v kuchyni in 10m, případně stiskněte [Tab], šipkami zvolte akci Remind Me a potvrďte.
 2. Za deset minut od zadání budíku se vysune bublina s výzvou Vypni hořák v kuchyni.

U tohoto typu budíku lze coby jednotky času užít hodiny, minuty a sekundy, přičemž mezery jsou ignorovány, takže upomínku ke spuštění za 1 hodinu 1 minutu a 1 sekundu lze nastavit text_upomínky in 1h1m1s nebo třeba text_upomínky in 1 h 1 m 1 s.

Budík v určitý čas:

 1. Zadejte do Do příkaz: Vypni hořák v kuchyni at 15:10, případně stiskněte [Tab], šipkami zvolte akci Remind Me a potvrďte.
 2. V 15.10 se vysune bublina s výzvou Vypni hořák v kuchyni.
bublina

Oběd je už hotový!

Rozšíření Mozilla Firefox

Vyhledává zadanou frázi v záložkách prohlížeče Mozilla Firefox a najde-li vyhovující položku, nabídne vám ji k otevření.

Rozšíření Epiphany

Vyhledává zadanou frázi v záložkách prohlížeče Epiphany a najde-li vyhovující záložku, nabídne vám ji k otevření.

Rozšíření Locate

Vlastně se jedná jen o grafickou nadstavbu nad známým programem stejného názvu, přesto toto rozšíření považuji za jedno z nejpoužitelnějších (musíte mít nainstalován balíček mlocate). Řekněme, že chci vyhledat položky mající v názvu řetězec auto:

 1. Spustím Do a začnu psát locate. Pravděpodobně již po napsání několika písmen mi Do nabídne službu Locate Files, v opačném případě zvolím tuto službu šipkami, jak bylo popsáno v úvodu článku
 2. Stisknu [Tab], vložím hledanou frázi a stisknu [Enter]
 3. Ve vyhledaných položkách se mohu pohybovat pomocí šipek, přičemž pro každou položku mi Do nabídne hned několik možných akcí
  locate1

  Dialog po vyhledání řetězce „auto“

  locate2

  Možnosti pro konkrétní soubor

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login