Instalace a zprovoznění mplayeru s češtinou

Přehrávání filmů na počítači je všeobecně oblíbená činnost. Toto je začátečnický návod na instalaci a zprovoznění přehrávače mplayer na Mandrake 9.

Mnoho lidí považuje za nejlepší přehrávač videa (DivX, AVI, mpeg, atd.) mplayer.V instalaci nebyl (je v contribu na inetu, jenže vykládejte to začátečníkovi), alestejně jsem ho chtěl vyzkoušet. Úspěšnému zprovoznění u mě předcházeloněkolik dotazů do konference (děkuji za odpovědi) a spousta čtení v manuálech a vkonferenčních archivech. Získané poznatky a zkušenosti jsem se pokusil shrnout vtomto dokumentu, přičemž doufám, že snad bude někomu k užitku.

Jak tedy na Mandrake 9 z rpm nainstalovat a s češtinou zprovoznit mplayer:

Nejdříve je samozřejmě třeba downloadovat. Většinu souborů jsem stáhnul z http://plf.zarb.org. Proč tam odtud a ne z contribu?Někde jsem si přečetl, že verze PLF má nějaká vylepšení a tudíž přehrajeopravdu *všechno*, ale nijak jsem to neověřoval. V contribu je také starší verze0.90-0.pre8.3.

Pro splnění závislostí se toho musí stáhnout docela hodně:

 • libdha0.1-0.90-0.pre9.3mdk.i586.rpm
 • libnas2-1.6-1mdk.i586.rpm
 • libdv2-0.98-1mdk.i586.rpm
 • libfaad2_0-1.1-1plf.i586.rpm
 • libggi2-2.0.1-4mdk.i586.rpm
 • libgii0-0.8.1-4mdk.i586.rpm
 • liblirc0-0.6.5-2mdk.i586.rpm
 • win32-codecs-1.0-1plf.i586.rpm
 • liblzo1-1.08-1mdk.i586.rpm
 • xanim-codecs-1.0-2plf.i586.rpm
 • libmad0-0.14.2b-2mdk.i586.rpm
 • xvid-20020906-1plf.i586.rpm
 • mplayer-gui-0.90-0.pre9.2plf.i586.rpm
 • mplayer-skins-1.3-1plf.noarch.rpm
 • mplayer-0.90-0.pre9.2plf.i586.rpm

Instalace:

Nejjednodušší by asi bylo použít urpmi *. Mně se tobohužel nepodařilo, protože některé balíčky se vzájemně požadovaly a odmítalyse nainstalovat. Takže jsem instaloval jaksi odzadu , to znamená nejdřívvšechno ostatní a balíčky mplayer až nakonec. U vzájemně se vyžadujících jsemmusel instalovat násilím urpmi jméno_balíčku –allow-force (byly to libgii a libggi).

Z výše uvedeného důvodu se mi také nedařilo použít automatickou instalacizpůsobem, že jsem nadefinoval PLF jako zdroj asi takto: urpmi.addmedia plfhttp://plf.wwwhost.biz/files/9.0 with hdlist.cz.

Prostě jsem vždy zadal urpmi jméno_balíčku a kdyžzahlásil nesplněnou závislost, balík jsem našel na inetu a stáhnul. A tak pořáddokola. Bylo to zdlouhavé, ale všechny závislosti jsem splnil a mplayer funguje.

Modemistům doporučuji při stahování pomocí urpmi používat parametr –noclean ,protože urpmi jinak při nezdařené instalaci smaže už stažené balíčky a jedemeznova. Raději napíšu příklad: urpmi –media jméno_zdroje –nocleanjméno_balíku. To způsobí, že když instalace neproběhne pronesplněné závislosti, stažené balíčky zůstanou v adresáři /var/cache/urpmi/rpms.

Jak vidno nepoužívám rpmdrake (grafiku) a to právě proto, že se mi nepodařilonajít, jak ho donutit k něčemu jako je –noclean.

Když tedy máme nainstalováno, provedeme slavnostní spuštění. Mě ani taknezajímá mplayer pro konzolu, ale gmplayer, což je GUI, čiliskinovatelné grafické ovládání s posuvníčkem a tlačítky pro výběr souborů,knoflíkem na hlasitost a tak podobně. Zkusil jsem spustit film ve formátu AVI a ten senormálně přehrál, když jsem stisknul F , tak přes celou obrazovku.

Zádrhel je jako obvykle v češtině. Titulky jsou špatně, protože jsou vkódování windows-1250. Pomocí GUI se to bohužel nastavit nedá. Nutno ještě dodat,že tahle verze mplayeru používá pro titulky TTF fonty, takže žádné staré triky seSPEC soubory a přihráváním českých fontů nefungují.

Přišel jsem na dva způsoby jak na to:

 1. Spouštět mplayer z konzole takto: mplayer jméno_filmu -subcp windows-1250
  přičemž se předpokládá, že soubor s titulky se jmenuje stejně jako soubor s filmem, jinak musíte ještě specifikovat kde titulky jsou.
  K tomu jsem ještě v souboru /etc/mplayer/mplyer.conf odkomentoval řádek gui = yes , aby se defaultně spouštělo GUI.
   
 2. Prostě předpokládám, že titulky jsou téměř vždy ve windowsoidním kódování, tak jsem do souboru /etc/mplayer/mplyer.conf napsal subcp=cp1250 . To způsobí, že i když spustím přímo gmplayer (ikonou z plochy KDE), titulky jsou hezky česky.
  Kdybych někdy měl film s titulky v odlišném kódování, spustím ho z konzole.

Používám způsob 2. Pomocí GUI můžu nastavit font, jeho velikost a jiné věci.Až na to kódování.

Nějaké poznatky:

Na mplayeru se mi líbí jeho stabilita (XINE občas havaroval), možnost vybrattitulky z GUI (u XINE se musí použít konzole) a vyhlazování a stínování titulků(což XINE ne, a neumí).

Moc mě neuchvátila poměrně složitá instalace, která je zřejmě způsobenaširokou nabídkou všelijakých funkcí, takže závislostí je mnoho. Nebylo by odvěci, kdyby vedle této instalace existoval jeden velký balík ve kterém by bylovšechno. To trochu zavání nelinuxovým myšlením , ale ušetřilo by tonervy nováčkům.

Odkazy:

Domácí stránka mplayeru: http://www.mplayerhq.hu
Zdroj balíčků Penguin Liberation Front lair: http://plf.zarb.org/
Mandrake contrib: ftp://mandrake.redbox.cz/Mandrake/9.0/contrib/RPMS
Rpmfind na vyhledávání chybějících balíčků: http://fr2.rpmfind.net/

Pokud máte jakékoliv poznatky týkající se mplayeru nebo něčeho v článku,napište je prosím do diskuse pod článek.

Update:
Obdržel jsem větší množství e-mailů, ve kterých pisatel sděluje, že se pokusil nainstalovat mplayer podle tohoto návodu, ale nemůže nikde sehnatbalíčky s čísly, které uvádím.

Věc se má tak, že mplayer se jako hodně dalších open source projektů velmi rychle vyvíjí.Takže pokud stahujete balíčky, prostě zvolte novější verzi. Tedy napříkladnamísto mplayer-0.90-0.pre9.2plf.i586.rpm stáhněte mplayer-0.90-0.rc2.2plf.i586.rpm, atd…

Když už jsme u toho, tak pokud jste si podle článku nainstalovali verzi 0.90-0.pre9.2, je docela jednoduché upgradovat. Vždy stáhněte balíčky začínající na mplayer a mplayer-gui. Nejjednodušší je dát je do zvláštního adresáře a zadat urpmi *.URPMI vám už řekne, co je ještě třeba. V novější verzi jsou filtryna zlepšení kvality výstupu (postprocessing) ve zvláštním balíčku libpostproc aupgradován byl také libdha.

Pokud máte rychlejší počítač, tak používání postprocessingu vřele doporučuji. Na svém počítači jsem nastavil hodnotu na maximum, tedy 6, a od té doby se mi obraz zdá lepší než byl na windowsoidním bsplayeru (jestlise tedy dobře pamatuji :o)).

Chcete-li být IN a chcete-li přehrát pokud možno všechno co půjde kolem vás, mělibyste také sledovat vývoj balíčku win32-codecs a když se objeví nový, tak ho nainstalovat. Obsahuje všechny možné kodeky. Semtam se mi dokonce stane, že miněkdo ze známých přinese *.avi film, u kterého údajně nejde obraz nebo zvuk a co že s tímje. Zkusím to a v mplayeru všechno v pořádku. Přitom mi tvrdí, že mají na svýchwindowsech opravdu všechny nejnovější kodeky. Nejčastěji se to stává u zvuku kódovaného AC3. Takže spustím avidemuxer a zvuk překóduju do MP3. Musíme si pomáhat…

A je

41 komentářů

 1. DotaZ | 21.11.2002 | 22:32 | Odpovědět

  Nebyly to spise libggi a libgii? Co si tak matne vzpominam, tak ty se hadaly, ne?

 2. tata | 22.11.2002 | 07:49 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 1 :

  Díky za upozornění. Už jsem to opravil.

 3. K. | 22.11.2002 | 09:51 | Odpovědět

  Ja bych rekl, ze to neni ani zdaleka tak slozite, jak v clanku popisujete. MPlayer i s potrebnymi knihovnami je na 4. CD Mandrake GPL. Instalace pomoci urpmi probehla bez problemu.

  Preklad ze zdrojovych souboru na jinem pocitaci taky. Titulky s jinym kodovanim se daji velice snadno prekonvertovat prikazem iconv (iconv -f encoding -t encoding inputfile). Jeste bych chtel dodat, ze MPlayer se da velice dobre pouzit k poslechu internetoveho radia. Napriklad k poslechu radia Vnitro jsem ani nic jineho nenasel.

 4. bibri | 22.11.2002 | 10:52 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 3 :

  Mplayer je i na novem BonusCD, ktere uz je ve vyrobe. Instalace z nej je bezproblemova (odzkouseno) a je tam take verze z PLF.

  Jinak mplayer zacina byt docela dobry software, o vikendu jsem se z nej pokousel nahravat z televize, bohuzel jsem nerozchodil nahravani zvuku…

 5. tata | 22.11.2002 | 11:52 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 3 :

  Píšete: Titulky s jinym kodovanim se daji velice snadno prekonvertovat prikazem iconv…

  Tato verze používá pro zobrazování TT fonty, takže není třeba nic konvertovat. Stačí jen uvést kódování. Podle toho jak je to v této “PRE” verzi připraveno, to v budoucnu půjde nastavit přímo z menu v GUI.

 6. artwine | 22.11.2002 | 13:44 | Odpovědět

  Velmi doporučuji nežonglovat s rpm a hezky si zkompilovat MPlayer ze zdrojáků, tak vymáčknete z MPlayeru několikanásobný výkon protože nemusíte mít zapnutou runtime-detekci procesoru. A pokud máte naistalovány příslušné devel-balíky (gtk, libpng, freetype… – BTW. třeba ggi je také v mandrake contribu, nepotřebujete žádná problematická přespolní rpmka) a použijete oficiální -pre verzi mplayeru (v cvs buildech chybí ffmpeg libavcodec který se musí stáhnout z cvs ffmpegu a nakopírovat na příslušné místo ke zdrojákům mplayeru), tak je instalace velmi triviální:

  ./configure –enable-gui –enable-freetype –confdir=/etc/mplayer

  make

  make install

  (po té co do /usr/lib/win32 nakopírujete potřebné windowsí kodeky – pokud je vůbec budete potřebovat a nainstalujete si nějaké skiny – třeba přímo z mandrake contrib rpm: “mplayer-skins” nebo tak nějak).

  Do ~/.mplayer/config nastavíte oblíbené věci jako vfm, afm, ao, vo, cestu k fontu pro titulky atd… a pak si můžete se spoustou možností které mplayer nabízí hrát dlouhé večery pročítat man page a dokumentaci :-)))

  A pamatujte si, že autoři MPlayeru OPRAVDU nemají rádi dotazy, na které můžete nalézt odpověď v dokumentaci:-)

  BTW. Nahrávání z TV funguje včetně zvuku, musíte mít v mixeru správně nastavený vstup a kablíkem spojený s audio výstupem z tv… mělo by jít použít i btaudio jako input, pak nepotřebujete ani kablík, ale vypadá to, že v současném kernelu není btaudio ještě dost stabilní – po chvilce se odporoučí – a navíc kablík stejně potřebujete k přehrávání, takže je lépe použít tradiční metodu…

 7. bibri | 22.11.2002 | 17:01 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 6 :

  Kablikem to propojene mam, na mixeru to oznacene je ale presto nic nenahrava. Zrejme to ale neni chyba mplayeru protoze jak jsem zjistil, nejde u mne vubec nahravat zvuk, kazdy pokus o zaznam zvuku (vcetne cat /dev/dps > file) je uplne marny.

  Maturovali jsme tu u toho dva asi pul dne, nakonec jsem to vzdal protoze na to nemam cas.

 8. Radek21 | 22.11.2002 | 19:05 | Odpovědět

  Sám jsem si MPlayer zkompiloval pod MDK 9.0 a jsem spokojen. Jenom se mi stává, že se občas při prohlížení filmů ve formátu DivX objeví hláška typu:

  Máte nedostatek zdrojů – něco ve stylu že mám pomalý procesor, …..

  Můj procesor je AMD 1,1Ghz a stává se mi to u filmů, které mi pod Win běží bez problémů. Musím někde něco ještě nastavit, aby prohlížení bylo bez problémů, nebo jsem MPlayer špatně zkomiloval?

 9. Libor | 23.11.2002 | 12:47 | Odpovědět

  No me by spis zajimalo proc se filmy pustene z GUI plazi jak pod woknama a z prikazove radky jedou v pohode.(mam K6350:). Ale nakonec GUI je stejne zbytecny…

  PS: Zkusil jsem novou verzi mplayerxp(0.1.9), ale neustale mi rve, upgradoval kodec (ffmpeg), ale ten mam posledni verze. Zatimco minula verze (0.1.0) jede v klidu.

 10. nilix | 23.11.2002 | 16:54 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 7 :

  Mozna mate spatne nastavene pristupove prava. Jako root zkuste: chmod 666 /dev/dsp

 11. KejPi | 25.11.2002 | 14:25 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 8 :

  Mplayer taky zasadne instaluju ze zdrojaku a mam Durona 1G a problemy pri prehravani nepozoruju. Mozna to je tim, ze nepouzivam GUI. Takove hlasky se taky obcas objevovaly pri nevhodne volbe audio output -ao

 12. bibri | 25.11.2002 | 16:06 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 10 :

  Tim to neni, prava jsou v poradku.

  Problem je v tom, ze kdyz dam cat /dev/audio > nekam tak to zarve, ze takove zarizeni (/dev/audio) neexistuje. Pricemz /dev/audio je symlink (a je spravny) do /dev/sound/audio a ten soubor tam samozrejme je a vypada v poradku. Nemam zadne problemy se zvukem, kvuli tomu jsem si take kupoval Live!, ale proste toto nechodi.

  Zkusil jsem vypnout OSS ovladace a dat tam ALSA ovladace ale ty mne pro jistotu /dev/sound/audio ani nevytvori. Proste tam ten soubor neni. V logu neni nic nenormalniho. Vzhledem k tomu, ze z /dev/audio se nahrava tak jsem pri nahravani v pytli a proste nenahravam.

  Uz jsem s tim stravil par dni a nemuzu se hnout dal a zacina mne to pekne …

 13. artwine | 26.11.2002 | 14:06 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 8 :

  Celeron 333MHz: Prehravani DivX i ve velmi vysokem rozliseni je zcela plynule, zkuste experimentovat s nasledujicim:

  “framedrop” (kdyz nestiha, tak se aspon nerozjede a/v sync)

  “vm” misto “fs”

  “nocache” (nezdrzuje pri seekovani)

  “ni” (u non-interlaced avi se spatnou hlavickou se nezasekne u seekovani; je sice implementovany automaticky prepnuti do ni-modu pri nalezeni problemu – seek – ale takhle explicitne je to mnohem rychlejsi…)

  “ao=oss:/dev/dsp”

  “vo=xv” (pozivam sdl:x11 ktere automaticky pouzije xv, pokud je aktivni, pripadne lze pouzit forcexv; sdl navic umistuje titulky do cerneho pole dole u sirokouhleho videa)

  “vfm=ffmpeg” (nic jineho nema smysl!)

  “afm=ffmpeg” (libmpeg12 je sice vykonnejsi, ale me treba nezvlada layer1 coz by nemuselo zas tak vadit, vetsinou se potka layer2 a 3)

  … btw. i s timhle vykonem se da temer plynule realtimove encodovat TV do DivX!!!

  MPlayer rulez!!!

 14. Radek21 | 26.11.2002 | 19:08 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 13 :

  Takže – díky za rady – rozhodně vyzkouším, ale potřebuji poradit, kde mám s těmito nastaveními experimentovat? Kam mám tyto údaje zapsat – do nějakého konfiguráku a jestli ano, tak do kterého?

 15. bibri | 27.11.2002 | 01:47 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 12 :

  Uz je to v poradku, jsem naprosty idiot.

  Mel jsem sice spravne nastaveny vstup na nahravani, spravne hlasitost ale mel jsem zeslabeny IGain.

 16. artwine | 27.11.2002 | 14:42 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 14 :

  Jestli si dobře pamatuju:

  globální soubor nastavení bývá je /etc/mplayer/mplayer.conf případně /usr/etc/mplayer/mplayer.conf (záleží na volbě při kompilaci), uživatelský je ~/.mplayer/config.

  Syntaxe je popsána uvnitř v komentářích. Tytéž volby lze použít v příkazové řádce, tj. např “vfm=ffmpeg” v conf.souboru odpovídá spuštění “mplayer -vfm ffmpeg …”

 17. Petr J. | 04.12.2002 | 08:33 | Odpovědět

  Na listopadovém CHIPu byli instalačky mplayeru i s gui nádstavbou (gmplayer) a ty si nainstalují všechno potřebné – bylo to poprvé co se mi mplayer nainstaloval komplet bez problémů – tu instalačku z CHIPu jsem použil na různých mašinách co na nich máme Linux (a notebooku ASUS L3400C) a bez problémů mi hned napoprvé jela na Mandrake 9.0 a SuSE 8.0 (kolegovi jiném starším ASUS notebooku se SuSE 8.1).

  Jo a taky na tom CHIPu jsou drivery k nVdia kartám a i ty mi (konečně) fungují bez problémů jak v Mandraku 9.0 (karty Riva TNT2 Pro a GeForce2MXX), tak na SuSE.

 18. Petr J. | 04.12.2002 | 08:44 | Odpovědět

  Jo a zapoměl jsem tam napsat, že ten Mplayer z CHIPu je česky a přehrává i filmy s AC3 kodeky a DVD na něm jede bez problémů – DVD (Matrixe) jsem zkoušel na na normálním PC (DVD mechanika NEC) a na notebooku ASUS L3400C – tam je DVD Toshiba kombinovaná s CD-R/RW.
  Jo a na tom CHIPáckým CDéčku je kromě Mplayeru i přesnej návod jak to nainstalovat.

  Proč jsem ale z těch CHIPáckej instalaček tak nadšen.

  Mplayer se mi totiž (tak aby dělal přesně to co chci) nepodařilo nainstalovat ani stažený z webu (a to ani na Mandrake ani na jiné Linuxové distribuce co používáme), ani ten co byl na bonus CD (prvním co bylo v Mandrake 9.0 GPL setu) – teprve až ty instalačky z CHIPu se chytly napoprvé, perfektně, česky a všude :o)

  BTW ty instalačky nejsou to rpmka je to ./configure, make, make install.

 19. artwine | 04.12.2002 | 16:10 | Odpovědět

  To by mě tedy opravdu zajímalo co na těch “instalačkách” je?! Mě z oficiálních pre0.90-verzí chodí úplně všechno. Že by nějaká M$ Magie Super Hyper Enterprise;->? Proboha, máte zdrojáky, co chcete víc?? Stačí umět číst!

 20. Petr J. | 04.12.2002 | 20:32 | Odpovědět

  Ne nestačilo číst, nestačilo kompilovat, prostě to nefungovalo – tak jsem si vždycky raději pustil XINE. Až ty instalačky o kterých jsem psal byli sestaveny tak abych nemusel bádat co kam ještě dodat a dokompilovat, stačilo ./configure, make, make-install. A to je to co na nich bylo – byli dobře předchystaný a ušetřili mi čas, který jsem mohl věnovat něčemu jinýmu – vy máte nějáký problém s tím, když někdo pochválí práci jiných a doporučí věc která se mu osvědčila (a kterou odzkoušel na různých počítačích)?

  BTW co s tím má co dělat to MS jak jste psal? Poněkud mi to uniká.

 21. KejPi | 05.12.2002 | 09:07 | Odpovědět

  Taky by me docela zajimalo, co je na tom tak zvlastniho. Mplayera kompiluju uz od nejake historicke verze a vzdycky mi vsechno chodilo, jak ma. Je pravda, ze jsem obcas musel precist dokumentaci nebo manualove stranky a pred kompilaci take pouzit
  ./configure –help | more

  Proste staci jen cist.

 22. Petr J. | 05.12.2002 | 10:34 | Odpovědět

  to KejPi a artwine – o co vám jde? Chcete mne uzemnit tím jací jste velcí guruové co se vyznají v manuálech a umí si kompilovat ze zdrojáků? No fajn, tak si to užijte – já jenom poukázal pod článkem o mplayeru, který možná čtou i Linuxový začátečníci a nejen lidi jako vy, že existuje funkční řešení, které zvládne i někdo kdo s Linuxem teprve začíná a že to řešení je s návodem na pouhé čtvrt stránky a kde se to dá sehnat.

  BTW v článku se píše cituji: “… Moc mě neuchvátila poměrně složitá instalace, která je zřejmě způsobena širokou nabídkou všelijakých funkcí, takže závislostí je mnoho. Nebylo by od věci, kdyby vedle této instalace existoval jeden velký balík ve kterém by bylo všechno. To trochu zavání nelinuxovým myšlením , ale ušetřilo by to nervy nováčkům. ….”

  Já na tento balík narazil (v tom CHIPu) a tak jsem to sem napsal – v článku se totiž mimo jiné taky píše cituji: “… Pokud máte jakékoliv poznatky týkající se mplayeru nebo něčeho v článku, napište je prosím do diskuse pod článek. …”
  Takže jsem to o tom, že “existuje všechno v jednom balíku” a kde ten balík napsat sehnal.

 23. KejPi | 05.12.2002 | 11:12 | Odpovědět

  Tak se nemusis hned rozcilovat. Jen jsem mel pocit, ze instalace primo ze zdrojaku je jednodussi nez postup uvedeny v tomto clanku.

  P.S.: Neber si to osobne 🙂

 24. Petr J. | 05.12.2002 | 12:11 | Odpovědět

  to KejPi – OK :o)

 25. PV | 05.12.2002 | 12:20 | Odpovědět

  Nebyla by ta verze z CHIPu nekde na Internetu ke stazeni??

 26. Petr J. | 05.12.2002 | 13:04 | Odpovědět

  přemýšlel jsem o poslání mailem jsou to dva balíčky 2.5 + 2.2 MB a html návod (asi 4kb) jeden balíček je instalační a ten druhý (se skiny atd…) se jenom nakopíruje do profilu, ale nakopíruju to na web lotus.wz.cz – bude to spakovaný do jednoho balíčku.

 27. PV | 05.12.2002 | 14:03 | Odpovědět

  To budu rad kdyz to das na web – netrpelive ocekavam a rad vyzkousim.

  Apropo, jeste jsem chtel poprosit – nedal by jsi tam i ty drivery od nVidie, jestli tam mas dost mista?
  No, jak to ctu, je to takova prosba ve stylu “kdyz podas pomocny prst, utrnu Ti celou ruku”:-)))

  Diky
  Petr V.

 28. Petr J. | 05.12.2002 | 14:08 | Odpovědět

  Tak jo, dám tam teda i tu nVidiu.

 29. artwine | 06.12.2002 | 09:38 | Odpovědět

  Omlouvam se za ton, pokusim se byt vecnejsi: nemohli byste nekdo zverejnit onu inkriminovanou “instalaci” z CHIPu netu? podival bych se v cem se to lisi… tim MS jsem myslel to, ze kdyz mate zdrojaky, muzete je porovnat a hned uvidime, v cem to vezi… neni to nejaka uzavrena binarka jako je spatnym zvykem ve Windows, kde je clovek v takovych pripadech uplne bezmocny… moje rozcileni plynulo prave z toho, ze jsem byl v tu chvili nucen pracovat s produktem nejmenovane firmy a propadal jsem zoufalstvi…

 30. Hellwin | 08.12.2002 | 12:45 | Odpovědět

  Zdravicko, Mplayer jsem uspesne rozjel, ale jak nahravat s televize jsem opravdu nezjistil. Mam neco napsat do Mplayer.conf? Jde to rovnou ukladat dejme tomu v Avi nebo Mpeg2 ci DivX? Byla by to supa…
  A nevite prosim vas jak donutit titulky aby se me zobrazovaly ve spodnim cernem pruhu a ne v obraze?. Diky moc

 31. KejPi | 08.12.2002 | 23:24 | Odpovědět

  Nemoznost prehravat titulky v cernem pruhu je znamy problem mplayeru. Myslim ze to jde jen pro -vo sdl. Ja jsem ho vyresil po svem jednim malym skriptikem, ktery lze najit na serveru LinuxDesktop.

 32. artwine | 09.12.2002 | 15:31 | Odpovědět

  Nahravani z TV: mencoder -tv:on:… (dalsi volby – viz dokumentace), muzete nahravat MPEG1 do .mpg pres ffmpeg lavc kodek “mpeg1video” a DivX (.avi) pres ffmpeg lavc kodek “mpeg4” – coz je spolu s xvid nejlepsi DivX encoder! Titulky se zobrazuji v cernem pruhu automaticky pri pouziti -vo sdl (-vo sdl:x11 …nebojte se, pouziva standardne “xv” pokud je k dispozici, v pripade problemu pridejte -forcexv) nebo pri -vo xv pouzijte “expand” filter (zkuste se porozhlednout na http://mplayerhq.hu/pipermail/mplayer-users/ …)

 33. Petr V | 10.12.2002 | 13:08 | Odpovědět

  Hurááá, konečně jsem nainstaloval Mplayera a vše co jsem potřeboval funguje.
  Nejprve jsem zkoušel tu instalaci z CHIPu na čerstvě naistalovaný Mandrake 9, ale chybělo tam plno zavislostí a tak jsem to vzdal (ale stejně děkuji Petru J. za nakopírování na web).

  Nakonec jsem se odhodlal a z Internetu postahoval všechny balíčky ze seznamu p. Tošovského a podle jeho návodu tam všechny “nahučel” – MPlayer funguje dobře – zatím jsem spustil vše co jsem potřeboval. Po úpravě mplayer.conf jsou i české titulky OK.
  Takže chci poděkovat p. Tošovskému za dobrou práci a manuál …. jen tak houšť a více takových návodů pro “hloupé” začátečníky :-).

  Na závěr pár dotazů do pléna:
  Neví někdo jaké jsou klávesové zkratky 1. na dělání screenshotů resp. lze vůbec v Mplayeru dělat screenshoty? a za 2. jaká je klávesová zkratka na zapínání/vypínání ovládacího skinu (když běžím full film, tak to celkem překáží).

  … A ještě k drobným problémům: Když manipuluji s nastavením (Prefernces) tak se mi občas úplně vypne zvuk a když chci nastavit jiné kódování titulků než Unicode, které je nastaveno defaultně tak zatuhne počítač – máte někdo s tímto zkušenosti, případně rady jak to opravit?

  PV

 34. tata | 16.12.2002 | 16:59 | Odpovědět

  Panel odstraníte z dohledu prostým zminimalizováním, tj. kliknutím na šipečku směrem dolů.
  Jak ho dostanete zpět? Někdy se objeví, když prostě kliknete levým myšítkem na běžící film, ale někdy ne. Takže nevím zda je to chyba nebo vlastnost (je to pořád ještě testovací verze). Jinak holt musíte přepnout ALT+TAB nebo zmenšením fimu (F) a výběrem z lišty. Nic lepšího nevím.

 35. boris | 02.01.2003 | 09:49 | Odpovědět

  celeron 333 a zvlada DivX??? To mate rozlisenie 100×100 pixelov? bez zvuku? 🙂

 36. Anonym | 28.01.2003 | 12:14 | Odpovědět

  Osobne mam jeste slabsi CPU 300A. A reknu ze me filmy behaji mnohem rychleji nez na Win2K a v lepsi kvalite. Proto pouzivam MDK primarne pro prehravani.

 37. Libor | 28.01.2003 | 18:26 | Odpovědět

  Mam K6 350MHz a “vybornou” grafiku S3 Virge a video jede plynule (i Xvid v rozliseni 640) i se zvukem…ve woknech:tri obrazky s rozjetym zvukem…a o tom to JE!

 38. hanus | 24.03.2003 | 17:23 | Odpovědět

  Odpoved na 30/31
  Komu se nechce cist v man mplayer a hledat dalsi vychytavky, tak titulky ve full screenu dostanete z obrazu do cerneho pruhu, kdyz v konzoli do prikazoveho radku, kterym spoustite prehravani pres mplayer, pripisete

  -vop expand=0:-50:0:0

  To prida cerny pruh dolu o sile 50 pixelu a je to povazovano za soucast obrazu, takze pri fullscreenu se cely puvodni obraz posune nahoru a dole zbyde misto pro titulky. Ale nevim, jak moc -vop zatezuje procak :o/ Ja mam P4 takze zpomaleni nepocitim. MPlayer/MEncoder je bozi vec :o) Instaloval jsem to ze zdrojaku sice ctyri vecery, ale vysledek stoji za to! Je to cca 2x rychlejsi pri ripovani DVD nez kdyz jsem to mel z RPMka. Silu, trpelivost a zdar.

 39. termit | 18.06.2003 | 00:14 | Odpovědět

  mam problem s audiem…obraz beha u vseho ale casto to na me vyplivne hlasku ze zvuk nelze prehrat…to vcelku zamrzi…byla by tu nejaka polopaticka odpoved jak na to?jsem newbie, tak pokud mozno dost podrobne…dik moc…trm

 40. termit | 18.06.2003 | 00:15 | Odpovědět

  mam problem s audiem…obraz beha u vseho ale casto to na me vyplivne hlasku ze zvuk nelze prehrat…to vcelku zamrzi…byla by tu nejaka polopaticka odpoved jak na to?jsem newbie, tak pokud mozno dost podrobne…dik moc…trm

 41. termit | 18.06.2003 | 00:16 | Odpovědět

  mam problem s audiem…obraz beha u vseho ale casto to na me vyplivne hlasku ze zvuk nelze prehrat…to vcelku zamrzi…byla by tu nejaka polopaticka odpoved jak na to?jsem newbie, tak pokud mozno dost podrobne…dik moc…trm

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login