Internetový prohlížeč Opera

Opera je vskutku špičkový prohlížeč, integrujíci navíc pošťáka a torrent-klienta, to vše při velmi malém instalačním souboru a s velmi nízkými nároky na RAM. A je pekelně rychlá. Nabízí spoustu užitečných funkcí, které jiné prohlížeče nemají nebo kopírují se zpožděním několika let. Příkladem budiž záložky, myší gesta, náhledy, integrovaný torrent klient…

Instalace

Operu v RPM balíčku si můžete stáhnout z adresy http://www.opera.com/download nebo například z tohoto ftp mirroru. Osobní názor: doporučuji statickou verzi. V KDE stačí na stažený soubor klepnout levým tlačítkem myši a Opera se nainstaluje. Po instalaci přibude položka “Opera” v “Hlavní nabídka (K-menu) – Internet – Prohlížeče Webu”.

Opera (default vzhled)

Lokalizace

Můžete si nainstalovat můj RPM s češtinou/slovenčinou nebo si stáhněte LNG soubor – čeština, slovenčina. Spusťte Operu, klepněte myší na “Tools -> Preferences”, poté na tlačítko “Details”, pak “Choose” a zvolte cestina.lng / slovencina.lng. Pokud jste si stáhli samostatný LNG, naklikejte cestu k němu. V RPM je č/s pro verzi 9,20, avšak v rozumné toleranci je možno jej použít i pro jiné verze.

Nastavení

Centrum pro nastavení Opery naleznete v “Nástroje – Nastavení”. Je tam 5 záložek. Projděte je, jistě se Vám bude něco hodit. Na poslední záložce “Pokročilé volby” v nabídce “Lišty” najdete třeba volbu, zda zobrazovat uzavírací křížek na každé záložce (výchozí ano), v nabídce “Písma” můžete upravit používaná písma, a to i písma v GUI prohlížeče (“Menu prohlížeče”, “Lišty prohlížeče”, atd). V nabídce “Obsah” si můžete nastavit vlastní CSS styl a upravit používání JavaScriptu, v nabídce “Programy” je pak možno například přenastavit pošťáka na “Kmail” nebo “Thunderbird”.

Vzhled

Smazání přebytečné ikony či jiného objektu na liště je snadné – klepněte na ikonu pravým tlačítkem myši a zvolte “Odstranit z lišty”. Zvolíte-li “Přispůsobit…” objeví se okno “Přispůsobení vzhledu”. Na kartě “Lišty si můžete dle libosti upravit vzhled, chování a umístění lišt. Z karty “Tlačítka” si pak můžete vybrat žádaná tlačítka a prostým přesunutím myší je umístit na lištu.

Na kartě “Skin” snadno změníte výchozí vzhled za jiný. Můžete se přepnout na záložku “Získat další skiny” a jednoduše stáhnout nový skin z internetu. Změna se projeví ihned, na rozdíl od např Firefoxu není nutno Operu pokaždé restartovat.

Opera

Užitečné vychytávky

Opera, jak známo, nabízí spoustu užitečných funkcí, které jiné prohlížeče nemají nebo kopírují se spožděním několika let. Příkladem budiž záložky, myší gesta, náhledy, integrovaný torrent klient…

Opera (rychlý přístup)

Stahování souborů

Stahování souborů můžete regulovat na kartě “Přenosy”. Opera má i torret klienta, takže pokud narazíte na soubor .torrent, Opera Vám nabídne ztažení obsahu.

Opera (přenosy)

Závěrem

Opera je bezesporu velmi kvalitní program. Asi Vás teď překvapím – nejsem zavilý Operista, většinou používám Konqueror (a manželka Operu :-D).

9 komentářů

 1. Petr Tomeš | 13.05.2007 | 19:20 | Odpovědět

  Opera nenabízí spoustu užitečných funkcí, které jiné prohlížeče mají již několik let a které Opera kopíruje s několikaletým zpožděním či dokonce zatím vůbec. Příkladem je systém aktualizací…
  http://ptomes.blog.cz/0608/aktualizace-ve-firefoxu-a-opere

  …nebo třeba oficiální webová stránka pro stažení:
  http://www.lupa.cz/zpravicky/opera-kopiruje-webove-stranky-firefoxu/

  Opera také nikdy nebude schopna poskytnout takovou funkcionalitu a možnosti jako tisíce rozšíření pro Firefox.

  Opera také mlžila ohledně oprav bezpečnostních chyb, Firefox nikdy díky transparentnímu vývoji a otevřenému zdrojovému kódu:
  http://www.root.cz/clanky/mlzi-opera-software-okolo-bezpecnostnich-chyb/

  A pokud jde o kvalitu – řádově více lidí si vybralo Firefox než Operu za řádově menší časové období.

  Pane Cyroni, buďte tedy opatrný při psaní nesmyslných superlativů a zavádějících informací, pokud tématu moc nerozumíte…

  1. Miroslav Cyroň | 13.05.2007 | 20:32 | Odpovědět

   Vážený pane Tomeši, je jasné, že my dva se snad nikdy neshodneme. Takže Vás jen prosím, příště si to vychvalování FF a UB nechte od cesty. Já také nechodím na Váš Bubunťácký server psát podobné názory. Děkuji. Jinak, mezi námi je velký rozdíl v zaslepenosti – já třeba nemám moc rád GNOME, ale to mi nebrání napsat článek o vynikajícím EasyTagu.

  2. Anonym | 13.05.2007 | 20:34 | Odpovědět

   Opera nenabízí spoustu užitečných funkcí, které jiné prohlížeče mají již několik let a které Opera kopíruje s několikaletým zpožděním či dokonce zatím vůbec.

   No, v soudech bych byl opatrný. Operu znám tak od verze 3 – jen pro vaši představu v té době ještě neexistovala ani Mozilla Foundation. Přestože ji nepoužívám (nesedí mi, přesto s ní občas testuji) tak bych s klidným svědomím řekl, že opravdu přinesla funkce, které poté s klidem kopírovali mnozí jiní. Nejsem si jist, že vzhled úvodní webové stránky je ta pravá funkce resp. příklad toho, že tomu tak není. Stejné je to s aktualizacemi – to je argument trochu mimo.

   Opera také nikdy nebude schopna poskytnout takovou funkcionalitu a možnosti jako tisíce rozšíření pro Firefox.

   Říkáte-li A, řekněte i B. Jak je to se stabilitou Firefoxu v případě, že si nainstalujete 100 z nich? Slyšel jsem, že dost bídně – osobně je nepoužívám, bohatě mi stačí už samotný Firefox s jeho vlastními problémy.

   A pokud jde o kvalitu – řádově více lidí si vybralo Firefox než Operu za řádově menší časové období.

   IE si také vybralo mnohem více lidí než Firefox, takže je podle Vás mnohem kvalitnější?

   Pane Cyroni, buďte tedy opatrný při psaní nesmyslných superlativů a zavádějících informací, pokud tématu moc nerozumíte…

   I vy buďte opatrný při psaní podobných příspěvků – já například v článku nevidím žádnou vyslovenou lež. Sleduji Vás již delší dobu – máte sice perfektně zmáknutý PR speak, ale svých chováním spíše škodíte. Požadujete korektnost, ale velmi často říkáte A, ale neříkáte B ani C ani další varianty, resp. je taktně zamlčujete. Používáte toto všechno k silně demagogickému způsobu “dokazování své pravdy.”

   Již nedávno jsme si to někde říkali – není nutné napadat lidi za jejich vlastní názor. Myslím, že jste nakonec souhlasil. Je velká škoda, že se toho také nedržíte.

  3. Anonym | 13.05.2007 | 21:55 | Odpovědět

   s tým opakovaním firefoxu… prečítajte si:
   http://www.dsl.sk/article.php?article=3832

   a čo je na tom že opakujú každému ide o získavanie užívateľa, z čoho má najvacsi zisk samotny uživatel

  4. Jurius | 13.05.2007 | 22:57 | Odpovědět

   jasně, rozumím, máš rád Firefox…článek o Opeře ti nevoní, taky rozumím….ale se soudy, kdo čemu víc rozumí nebo nerozumí, bych byl velice opatrný chlapče 🙂

 2. Pavel | 13.05.2007 | 22:57 | Odpovědět

  Opera opravdu není špatný prohlížeč. Já jí instaluji vždycky, ale spíše používám FF. Občas jsem s ní měl v linuxu problémy, viz bug s češtinou ve formulářových oknech, či nyní mám problém s nástrojovou lištou, jejíž pozadí je z nějakého důvodu z části transparentní, působí to dost rušivě. Co se týká rychlosti, nemohu sloužit, používám rychlé stroje a rychlé připojení, prostě vše mi přijde stejně rychlé.

  1. Pavel | 14.05.2007 | 16:29 | Odpovědět

   Ale jo! Stáhnul jsem si Operu z jejich stránek, češtinu a funguje parádně nyní ve Springu, zatím jsem neobjevil chybu. Dokonce i nějaké novoty přibyli.

 3. Hobil | 15.05.2007 | 14:06 | Odpovědět

  “ztažení obsahu”, má být “stažení obsahu”. H.

 4. Iwo | 12.09.2007 | 00:09 | Odpovědět

  Teda jsem tu novy, zkousim Mandrivu, tak si tu listuju, co najdu za tipy a kdyz jsem precetl tento clanek i s komentari pod, tak se take vyjadrim:

  Myslim, ze Opera je super prohlizec a jestli neco nekde okopirovala nebo mela bezpecnostni problem si taky rad prectu, ale kvuli tomu nad ni nezanevru. (Jinak ale vic pouzivam Firefox, protoze jeho rozsireni, jsou proste “the Best” a dneska jsou i webove stranky (online hry) “only Firefox + patricne rozsireni”.

  Kazdopadne jako naprosto nekorektni povazuji tuto cast vety z clanku:
  “které jiné prohlížeče nemají nebo kopírují se zpožděním několika let”

  a jako velmi hloupe, tuto cast komentare:
  “buďte tedy opatrný při psaní nesmyslných superlativů a zavádějících informací, pokud tématu moc nerozumíte”

  (To prvni by bylo dobre vyskrtnout a za to druhe se omluvit.)

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login