Jak obnovit LILO?

Q: Nainstaloval jsem Windows a teď se nemůžu dostat do Linuxu. LILO zmizelo, co s tím?

A: Windows mají ve zvyku při instalaci přepisovat Master Boot Record (MBR), kde bývá obvykle zapsáno LILO. V důsledku toho není možné po instalaci Windows nabootovat do Linuxu. Je tedy třeba nějakým způsobem nabootovat do Linuxu a obnovit LILO v MBR. Jak tedy na to?

  1. Pokud máte vytvořenou bootovací disketu do Linuxu (je vřele doporučeno ji vytvořit předtím, než budete instalovat jakýkoli další OS na počítač), tak to bude jednoduché. Nabootujte z této diskety a měl by naběhnout OS Linux, který máte nainstalovaný. Pokud jste předtím Windows neměli, tak vytvořte editací souboru /etc/lilo.conf položku pro spouštění Windows. Jako root spusťte příkaz lilo -t. Pokud proběhne vše bez chyb, tak spusťte lilo. Po restartu by mělo naběhnout LILO, jak jste zvylí.
  2. Pokud bootovací disketu nemáte, tak to budete mít o něco těžší. Budete potřebovat první instalační CD. Nabotujete z tohoto CD a na známé úvodní obrazovce stiskněte klávesu F1. Objeví se seznam možností pro boot. Zadejte rescue. Po chvíli by se mělo objevit menu, ve kterém zvolíte položku Re-install Boot Loader a dále budete postupovat podle pokynů. Tím byste měli obnovit LILO do stavu, v kterém bylo před instalací Windows. Pokud ještě potřebujete přidat položku pro spouštění Windows, tak to můžete udělat po restartu do Linuxu.

POZOR: Pokud jste instalovali Windows NT, tak tento postup nepoužívejte, protože byste se nedostali pro změnu do Windows. Windows NT mají totiž tu nepříjemnou vlastnost, že nejdou spustit přímo přes LILO, ale musí se spouštět přes vlastní zavaděč. Jednu z možností, jak postupovat v tomto případě, najdete tady.

Další zdroje informací:

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login