Jak si udělat soundtrack z videa pomocí programu Avidemux

ikona-multimedia-cdV minulém návodu jsem popsal, jak si udělat zálohu svého oblíbeného DVD pomocí programu dvd::rip. V případě, že se jedná o muzikál či byste rádi si zachovali některé audio části pro poslech třeba v autě na CD či cestou ve svém mp3 přehrávači, čtěte dále.

Program, který já používám, se jmenuje avidemux a je to jedna z jednodušších video-střižen. Nainstalujte si jej a spusťte (příkaz avidemux2_gtk resp. avidemux2_qt).

Hlavní okno

Hlavní okno

V avidemuxu si otevřete film, ze kterého chcete udělat soundtrack či jen vystřihnout část zvukové stopy. Je vhodné nechat avidemux udělat index snímků – rychlejší pohyb ve výsledném filmu.

Prvně je třeba nastavit výstupní kodek (resp. příponu, do které budeme kódovat zvuk – mp3, aac, flac apod.). Toto upravíme volbou Audio – Kodér. Zde po nastavení MP3 (či jiného) je možné ještě doupravit nastavení kodeku.

Nastavení zvuku

Nastavení zvuku

Stačí-li nám jen extrahování zvuku (např. při záznamu z divadelního představení – opět podotýkám, že bychom měli ctít autorská práva a toto si dělat pouze pro vlastní potřebu a z vlastního! DVD (resp. videa)) stačí poslední krok a to Audio – Uložit a napsat jméno výsledku (včetně správné přípony!!) a jen počkat, než se zvuk uloží.

V případě, že chceme pouze vybrané části (třeba jednotlivé písničky) je třeba si dohledat začátek a konec každé části. Po vyhledání správné chvíle, kdy má audio-záznam začít, je třeba zastavit přehrávání videa (event. ještě doladit na jednotlivé snímky) a nastavit značku A – Upravit – Nastavit značku A nebo sedmé tlačítko zleva pod posuvnou lištou. Poslední možností je poté klávesová zkratka a to hranatá levá závorka: [ (na české qwerty klávesnici je to altgr + f kde altgr je pravý alt.).

Pravá značka

Pravá značka

Obdobným způsobem najdeme i konec úseku, který chceme uložit, nastavíme značku B: Upravit – Nastavit značku B, osmé tlačítko zleva a nebo pravá hranatá závorka: ] (na české qwerty klávesnici to je altgr + g). Tímto vyznačíme jednoduše úsek, se kterým můžeme dále provádět nejrůznější operace.

Máme-li tedy úsek, který chceme uložit, zleva i zprava označen, stačí zvolit volby Audio – Uložit, zadat jméno souboru včetně správné přípony! a počkat, dokud se zvuk neuloží, případně postup s označováním opakovat do omrzení (v případě, že ukládáte muzikál to bude kolem páté skladby :-).

Čekání na Godota

Čekání na Godota

Hodně štěstí, pevné nervy a příjemný poslech.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login