Jak v KDE4 vytvořit MP3 z audio CD

ikona-multimedia-cdMožná se vám stalo, že jste pro KDE4 marně hledali nějakou pěknou aplikaci na ripování CD. Tedy – potřebujete ze zvukového CD vytvořit MP3 nebo OGG soubory. Nějaká aplikace by se našla, ale pokud je mi známo, žádná z nich není pro KDE4. Řešení je tak jednoduché, že je to až nespolečenské.

Spusťte si Dolphina a ujistěte se, že vidíte jeho adresní řádek, do kterého lze psát. Pokud vidíte jen názvy adresářů a šipečky, pak stiskněte [Ctrl-l] (písmeno el, ne jedna). Řádek se zobrazí. Napište do něj audiocd: – musíte mít pochopitelně v mechanice vložené zvukové CD. Chvíli počkejte, může to trvat. Zobrazí se vám obsah CD – ovšem ve formě souborů. Soubory na audio CD nejsou, ale to je právě promakanost KDE4, které vám je takto pěkně naservíruje.

Ripování audio CD v KDE4

Ripování audio CD v KDE4

Disk je zobrazen, jakoby obsahoval soubory a adresáře – ve skutečnosti tam opravdu nic takového nenajdete. Ale to vám vadit nemusí, jen je třeba na to myslet. Jakmile totiž uchopíte soubory nebo adresáře myší a přesunete je na svůj adresář v počítači, začne reálná akce. Teprve nyní se budou surová zvuková data převádět do konkrétního formátu a ukládat k vám do počítače. Takže ripování třeba 15 MP3 může trvat hodinu. Pokud máte velký disk, tak doporučuji formát FLAC nebo WAV – obsahuje maximální množství dat, takže je nejkvalitnější. Jedna skladba ale zabere kolem 50 megabajtů. ovšem na disk se v podstatě jen zkopíruje.

Tento postup funguje třeba i v Krusaderu, obecně řečeno ve všech aplikacích pro KDE.

Protokol audiocd patří do skupiny tzv. KIO slaves – pomocí dalších se dostanete třeba do koše (trash:), k programům (applications:) nebo do nastavení KDE4 (settings:). Je jich ovšem mnohem víc a patří mezi skvělé technologie KDE – viz článek na LinuxEXPRESu KDE4: Správce souborů Dolphin. Další články jsou starší, ale informace stále platí:

1 komentář

  1. vibu | 22.05.2009 | 17:36 | Odpovědět

    Je nutno mít nainstalován balík “kde4-audiocd”
    vb

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login