Jak zprovoznit USB modem SAGEM 800/840 od Českého Telecomu – návod pro začátečníky

Dnes už možná není problém s tímto modemem tak horký (Telecom již dodává v nabídce InternetExpres jiné sety), ale pro případný přechod z Windows se malá pomoc může hodit.  Návod platí pro Mandiva Linux 2006, krabicová verze s DVD.

Při instalaci ML 2006 je dobré NEmít modem k počítači připojený. Ještě před instalací si připravte balíčky eagle-usb a eagleconnect verze 2.3.2-8, odkazy ke stažení verzí pro x86 i pro 64bit např. zde. S balíčky obsaženými v distru jsem měl problémy.

Po dokončení instalace se přihlašte v konzoli jako správce (root) a nainstalujte výše zmíněné rpm balíčky eagleusb a eagleconnect příkazem urpmi eagle-usb2.3.2-8.mdk.i586.rpm eagleconnect2.3.2-8.mdk.i586.rpm

Nyní připojte USB kabel modemu k počítači a stále jako správce v konzoli napište drakconnect. Spustíte tím průvodce pro připojení k síti. Vyberte instalaci ADSL, dále Českou republiku a Telecom. V dalším okně nastavte uživatele (obvykle vaše telefonní číslo) a heslo (obvykle zákaznické číslo z faktury Telecomu). Ve stále stejném okně klepněte dole na tlačítko s názvem Rozšířené. Zde zadáte: položka VPI: 8 (ta jediná je předvyplněna správně) polozka VCI: 48 (defaultně se mi objevovala 72) Níže yberte protokol PPP over Ethernet (PPPoE-LLC). Stiskněte OK a drakconnect spustí přenastavení firewallu a ukončí se. (Pokud ve výběru protokolů nemůžete najít PPPoE-LLC, musíte doinstalovat podporu PPPoE. Takže z konzoly jako root napíšete: urpmi ppp-pppoe ppp rp-pppoe gpppoem a uvedené balíčky se nainstalují. PPPoE-LLC se při dalším spuštění drakconnect ve výběru objeví.)

Nezapomeňte se v konzoli, ze které jste spouštěli drakconnect, podívat se do výpisu (kolečkem myši lze rolovat). Pokud zde budou nějaké chybové hlášky, snad Vám napoví, co systému ještě chybí. Další krok: v Ovládacím centru Mandrivy vyberete sekci Síť a Internet, v ní pak Přenastavení síťového rozhraní. Nahoře vyberte ze seznamu zařízení adsl(ppp0) V záložce TCP/IP bude vybráno DHCP V záložce DHCP vybrat DHCP client V záložce Volby odstranit zatržítko u volby Spustit při startu. (Sagem má údajně nějaké problémy s napájením, takže během startu jeho inicializace obvykle neproběhne správně. Pokud budete chtít modem zapínat při startu, lze do souboru /etc/rc.d/rc.local přidat řádek: startadsl a připojení se spustí. Příkazy v rc.local se spouštějí až po dokončení startovacích scriptů, proto modem startuje spolehlivě. Ke startu připojení dojde ještě před přihlášením jakéhokoli uživatele, takže všichni uživatelé budou mít po přihlášení připojení k dispozici.)

Dále v seznamu zařízení vyberte namísto adsl(ppp0) zařízení EthX (X je číslo připojení, pravděpodobně Eth0, pokud v PC nemáte síťovou kartu; pokud máte, pak nejspíše k modemu bude patřit virtuální Eth1, která se vytvoří při instalaci eagle-usb automaticky a síťová Eth bude mít číslo 0.) Zadejte stejná nastavení jako u adslppp0. Vše potvrďte tlačítkem OK.

Nyní přejděte do sekce BEZPEČNOST a vyberte v ní Nastavení osobního firewallu chranícího počítač a síť. V okně, které se objeví, vyberte server SSH – musí zde být uvedeno zatržítko. Po potvrzení OK necháte položky v následujícím okně předvyplněny tak jak jsou, tedy Interaktivní firewal i Detekce skenovaní portů zatrženy. Další OK a již vybíráte připojení k internetu, které musí firewall z PC propustit ven. Nápověda je jasná, takže vyberete ppp+ a dáte OK (už je toho klikání jako ve Woknech, co říkáte?). Spustí se nastavení firewallu, a po chvilce je hotovo.  Pokud jste při instalaci Mandrivy 2006 zvolili nízké zabezpečení, SSH bude zapotřebí doinstalovat a nabídky projet znovu.

Nyní nastal čal poprvé inicializovat modem. Tato inicializace se provádí jen jednou. U některých instalací nebyl tento krok nutný, jindy nezbytný. Jako správce z příkazového řádku (v konzoli) napište příkazy:
eaglectrl –d
eaglectrl -w
Jedna kontrolka na modemu zhasne. Tím je martýrium nastavování u konce. Provedete restart a po restartu by mělo vše chodit OK.

Pokud nepoužíváte X grafiku, v konzoli se připojení ukončí příkazem stopadsl, spustí startadsl (jako root). V Xorg lze podobný výsledek získat pomocí ikony na stavovém řádku, kterou obstarává prográmek net-applet. Tedy za předpokladu, že jste při instalaci připojení povolili jeho startování uživatelům. net-aplet ale obsahuje chybu, takže po odpojení se z něho stane zombie (viz např. pomocí příkazu v konzoli ps -A). Zdá se proto praktičtější zařídít spouštění příkazů start/stopadsl pomocí sudo. V takovém případě net-applet běhá bez problémů a lze pomocí něho například nastavit mandi (interaktivní firewall) do automatického režimu (pravé tlačítko myši na ikoně, volba Nastavení/Automatický režim…).

Možná budete chtít vědět, jak na tom váš modem je. Jako root v konzoli máte k dispozici příkazy eaglestat a eaglediag. Vypíšou Vám například podobné hlášení:
Driver version 2.2.0 Chipset: Eagle2
Vendor ID : 0x1110 Product ID : 0x9021 Rev: 0x508b
USB Bus : 001 USB Device : 013 Dbg mask: 0x0
Ethernet Interface : eth0
MAC: 00:50:4d:c5:15:e4
Tx Rate 512 Rx Rate 4096
FEC 0 Margin 27 Atten 11 dB VID-CPE 0
VID-CO 28 HEC 0
VPI 8 VCI 48 Delin GOOD Cells Tx 1216
Cells Rx 2660
Pkts Tx 353 Pkts Rx 325
OAM 0 Bad VPI 0 Bad CRC 0
Oversiz. 0

Modem is operational

Diagnostic (1.22 2005/03/20) driver eagle-usb 20060602110541 # System Information
Linux user 2.6.12-12mdk #1 Fri Sep 9 18:15:22 CEST 2005 i686 Celeron (Mendocino) unknown GNU/Linux
Mandriva Linux release 2006.0 (Official) for i586
Linux version 2.6.12-12mdk (apatard@n1_mandriva_com.) (gcc version 4.0.1 (4.0.1-5mdk for Mandriva Linux release 2006.0)) #1 Fri Sep 9 18:15:22 CEST 2005
gcc version 4.0.1 (4.0.1-5mdk for Mandriva Linux release 2006.0)
used : 4.0.1 (4.0.1-5mdk for Mandriva Linux release 2006.0)
# module loaded ? [ OK ]
# modem operational ? [ OK ]
# Config vpi/vci/encapsulation/isp : 8 48 1 (pppoe)
# pppd launched ? [ OK ]
# Service for connection [ OK ]
# ping IP ? [ KO ]
# test DNS resolution ? [ OK ]
##Complete diagnostic has been saved on /var/log/eagle-usb/eagle_diag_20060602110541.txt
##Please keep only relevant data and remove personal informations.

Pokud se zarážíte nad řádkem
# ping IP ? [ KO ]
pak vězte, že jde o chybu, která se objevuje téměř u všech instalacích. Normální ping funguje, připojení funguje, ale pokud se Vám tato hláška objeví, pak se jí již nezbavíte. Jen ve dvou případech jsem zaznamenal její absenci (položka byla OK), ale důvod jsem nikdy nezjistil.
Modemy USB jsou z hlediska filozofie Linuxu zhůvěřilost. Přesto je (většinou) lze rozchodit a pokud se Vám to povede, v případě Sagemu 800/840 získáte skutečně kvalitní a velmi stabilní připojení.

1 komentář

  1. Anonym | 26.08.2006 | 11:08 | Odpovědět

    Skwělej článek, určitě se hodí, díky autorovi,

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login