Jaký byl sraz v Brně?

Včera, v sobotu 15. května roku 2010 proběhl v Brně sraz uživatelů Mandriva Linuxu. Tento již druhý mnou organizovaný sraz Mandriváků se nesl ve více “pracovním” duchu nežli minulý rok. Měli jsme v plánu probrat několik věcí — některé jsme stihli, některé ne. Rychle zrekapituluji, co se stihlo a aspoň prozradím, co jsme ještě s Ivanem chtěli prozradit.

V prvé řadě a na to rozhodně nesmím zapomenout, aby to pro nezúčastněné nevyznělo špatně, bylo setkat se s lidmi, se kterými se mnohdy vídám na fóru, s mnohými na jabberu a některými v Olomouci na koncertě. Sraz byl v Brně, v osvědčené hospodě Pegas na Jiráskově (ulice je nutná, neboť v Brně jsou hospody Pegas dvě…).

Bohužel jsem sám došel s asi 40 minut (no tak dobře, 50…) později než byl oficiální start akce. Zúčastnilo se na dvanáct chlapů a dvě děvčata, mimo mě a Ivana i Vlasta Ott, Irena Šafářová a psychiatrička Šárka, Alda, Yullaw, Pepep, Jentzek a Tomyp (doufám, že jsem na nikoho nezapomněl…). Kdo počítal se mnou, resp. s mým výčtem, tomu chybí tři lidé. Tito byli tři mi neznámí pánové — dva uživatelé Mandriva Linuxu přišli, ač neregistrováni na fóru, popovídat a dát si dobré pivo. Poslední, představil se jako “Johny”, byl člen sdružení Linux v Brně.

Přiznám se, že nevím, co měl všechno v plánu prodiskutovat Vlasta, co Irena, ale my s Ivanem jsme chtěli, krom dobrého piva, zvládnout hlavně dvě věci:

 • S wikerama (Aldou, Karlíkem a Yullawem) probrat budoucí směr a fungování wiki, dále probrat novou koncepci s používáním namespace a nakonec a nebo na začátek tyto tři představit ostatním, jako budoucí správce a hlídací psy naší wiki.
 • Představit připravovanou novou knihu — kompletně nový produkt — k připravovanému vydání Mandriva Linux 2010 Spring: 333 tipů a triků pro Mandriva Linux. Ze jména poměrně jasně vyplývá, že se bude jednat o praktické “TODO” návody, kdy po jednom (dvou) úvodním odstavci teoretického pozadí budou vysvětleny kroky k nejrůznějším činnostem a to od nejjednodušších jako změna pozadí plochy až po různý výběr spustitelných aplikací v závislosti na přihlášeném uživateli.
Více-méně skupinová fotka účastníků

Více-méně skupinová fotka účastníků

  Nevím, jestli Ivan zvládl ono představení dříve, než jsem byl přišel, ale řekl bych, jak jej znám, že ne 😉 Vím ale, že jsme navrhli novou koncepci a wikerům ukázali, jak to funguje. Pravda je, že ne všichni správci byli hned pro a raději by koncepci z Ubuntu, kde se staré články (např. informace vztažené ke konkrétním starším vydáním Ubuntu) zametají do historie.

  Já osobně ze zametací koncepce moc nadšen nejsem, namespace mi připadá logický a je jednodušší na udržování, ale můj úkol na wiki je / bude pouze technický background, příp. poradní hlas při rozhodování…

  Wikery jsme ovšem museli pochválit za opravdový kus práce, kterou na wiki odvedli. Například “kodex wikerů”, připravovanou novou titulku, silně rozšířený obsah… Jsem moc rád, že kluci takto valí kupředu — ovšem je nutné nepolevit a agitovat nové wikery — autory.

  Zleva: Karlík, Yullaw, Ivan a ve žlutém triku (hledej, co mám na tričku) Peťoš

  Zleva: Karlík, Yullaw, Ivan a (hádej, co mám na žlutém tričku) Peťoš

  Nová kniha 333 tipů a triků pro Mandriva Linux bude o něco hubenější, předpokládáme rozsah asi 300 stran. Na knize pracuji já a Ivan Bíbr už několik týdnů, přesto ten pravý zápřah nás teprve čeká — plánované vydání je 15 června. Krom instalace se budeme zabývat například prostředím KDE (a okrajově i GNOME), multimédii, světem internetu a nebo hardwarem v Linuxu. Samozřejmostí jsou 4 našlapaná DVD — jedno instalační a jedno 9gigové “extra” s bonusovým softem tak, jak jste již od nás zvyklí, kdy vše přidáte na několik (na tři, čtyři??) klepnutí myši. V nejbližší době spustíme předobjednávky na adrese obchod.liberix.cz.

  Přes toto dlouhé povídání o tom, co jsme chtěli stihnout a co jsme stihli (a nebo taky ne…) byl sraz celý v duchu pohody a klidu. Pokud vás zrovna nezajímala debata o jmenných prostorech na wiki, mohli jste se připojit do hovoru nad fotografií a nebo o překladech Pavla Frice.

  Další sraz se pokusím zorganizovat buďto na podzim a nebo kolem února / března příštího roku. A když nemůžu já, zkuste to i vy! Však není nic těžkého napsat na fórum “Hej, za dva dny budu mít v Brně žízeň, kdo bude mít chuť dát si pivo se mnou?” a věřte, že on se někdo najde… 😀

  A příště, jak nám poradil Johny (“protože to chce koncepci…”), budeme mít rozděleny stoly dle distribuce a židle dle grafického prostředí. Je mi líto těch, co používají nedej bože více distribucí či několik grafických prostředí 😀 😀

  Peťoš

  9 komentářů

  1. Ivko | 18.05.2010 | 09:13 | Odpovědět

   Teda, ak som to dobre pochopil, už sa nebude vydávať klasická kniha Mandrivalinux.cz, ale 333 tipů a triků pro Mandriva Linux?

   1. Peťoš Šafařík | 18.05.2010 | 21:50 | Odpovědět

    Budou dva produkty:
    Pro verzi SPRING bude vycházet kniha
    >>333 tipů a triků pro Mandriva Linux 2010 Spring<<
    Vedle toho pro “nulkové” verze bude kniha, jakou znáte:
    >>Mandriva Linux 2011.0 CZ<<

    1. Ivan Bíbr | 20.05.2010 | 21:07 | Odpovědět

     Ano, je to tak – Peťoš má zhruba pravdu. Změna stávající knihy na něco jiného byla zásadní podmínkou pro to, aby mohla vyjít i letní verze, byť v minimálním nákladu.

     Dohodli jsme se proto s CPressem na formě “tipy a triky” – tzn. konkrétní návody pro konkrétní činnosti, zaměřeno ještě víc na začátečníky než doposud. Opravdu na začátečníky, čili na uživatele, kteří k Linuxu přicházejí. Kniha by jim měla urychlit přechod na Linux tím, že nabídne rychlé a efektivní odpovědi na konkrétní věci. Letní vydání tak zeštíhlí na cca 300 stran a zlevní na 497 Kč. Vyladěná instalační DVD média zůstanou, přece jen mají smysl, systém je pak trochu jiný :).

     Plán je zkusit v letním vydání tento nový formát a uvidíme, co to udělá. Minulé letní vydání nevyšlo a toto je lepší řešení než loni. Pokud to vyjde, pravděpodobně použijeme kombinaci dvou produktů – tohoto v létě a původní (větší a obsáhlejší knihy) v zimě. Uvidíme, jak to dopadne…

     1. Ivko | 21.05.2010 | 09:59 | Odpovědět

      Vďaka za presnú informáciu. Ja som myslel, že “Tipy a triky” budú pre pokročilejších. Ale verím, že aj tak sa oplatí túto knihu kúpiť…
      Vďaka za prácu.

      1. Peťoš Šafařík | 21.05.2010 | 10:06 | Odpovědět

       Makáme na tom a doufáme, že to bude přínosné pro všechny 🙂

  2. Pěkná fotka | 19.05.2010 | 21:54 | Odpovědět

   Jsou to pěkné fotky. Takhle nějak si představuju skupinku nadšenců, když se sejdou na srazu. 🙂

   Jak je z fotografie vidět, zbývá ještě alespoň jedno místo pro všechny budoucí účastníky.

   1. lítost | 20.05.2010 | 12:49 | Odpovědět

    Velmi lituji, že jsem prošvihnul tuto super akci. No musím pečlivěji sledovat web. Příště snad to bude s mou maličkostí. Všechny zdravím a hlavně wikery, aby se co nejdříve zadařilo spustit novou podobu WIKI.

    Práci zdar a Mandrivě zvlášť 🙂

    George111

  3. Rozhovory během srazu | 19.05.2010 | 22:11 | Odpovědět

   Mně se líbilo i povídání o lodičkách. 🙂

   A mohu říct, že Peťoš na mě zapůsobil pozitivně.

  4. Průmyslová špionáž | 21.05.2010 | 19:06 | Odpovědět

   Je to jako ve filmu. Kdo je ten dvanáctý u stolu? Tajný agent. 🙂

  Leave a comment

  Sorry, you must be logged in to post a comment. Login