Jaký je Mandrake 9.1?

Jaký je Bamboo?

S recenzí nové verze jsem tentokráte, a to si sypu popel na hlavu, trochu zaspal. Přináším ji snad jako poslední z českých linuxových serverů a dokonce, jak takkoukám, ani tady nejsem první :). Důvodem byly jakúplně nové GPL sety (příprava něco zabere), tak velký počet změnv nové verzi, se kterými jsem se musel trochu vypořádat.

Za to jsem se rozhodl, že se na něj podívám opravdu pořádně. Vynechám věci stokrátpopsané a přidám zkušenosti. Snad pomohou v rozhodováním těm, kteří jeho nasazenízvažují.

Instalace na první pohled

Po mém minulém náhledu na RC2asi nikoho již nepřekvapí, že instalační program vypadá jinak. Ano, byl přepsán, vypadápodle mého trochu lépe (viz obrázky, kde je i ukázka staré instalace). Funkce instalačníhoprogramu jsou podobné jako u verze 9.0 ale trošku se změnilo ovládání a celý procesinstalace.

Dobrou zprávou pro méně zdatné uživatele je, že instalace s ním je ještě jednodušší nežbývala. Alespoň se mi to tak zdálo. Instalační proces totiž provedl spoustu krokůa nastavení bez mého zásahu. Udělal to vždy, když si věděl rady sám. Například pokudjsem instaloval na čistý disk, nenabízel mi vůbec některé volby (rozdělení disku, instalace/aktualizace apod). Počet kroků se tím trochu zredukoval.

Při první instalaci (a několika dalších) mi trochu chyběla možnost volby expertníinstalace, která bývala v jednom z prvních dialogů při instalaci. Kdo z vás si tonepamatuje, může se podívat na první obrázek. Pak jsem zjistil, že je vše trochujinak a není to tak špatné. Normální uživatelé prostě projdou instalací bez obtíží, experti ale mívají na disky jiné systémy a trochu jiný hardware a podle toho seinstalační program zachová a zeptá se jich, co dále.

Navíc je tu možnost vše změnit v kroku nazvaném souhrn, viz další obrázek. V souhrnunajdete i ty volby, které byly kdysi součástí expertní instalace a standardně nejsouvůbec nastaveny (jde například o konfiguraci firewallu nebo spouštěných služeb). Tam, kdeměl DrakX problémy s nastavením zobrazí červeně “nenastaveno”. Proč nepoznal mojiMatrox G400 automaticky nevím (viz obrázek) ale průvodce spuštěný po klepnutí na”Nastavit” už s ní problémy neměl. Všimněte si zajímavého a hlavně nenápadného nastavení sítě na “lan”. Ano, instalátor poznal moji síťovou kartu a sám ji hnednastavil. Ovšem k mé značné nelibosti na DHCP protokol. Udělal to tak vždy a párkrátmne tím pěkně vytočil proto všem připomínám: máte-li síťovku a nechcete DHCP, musítetoto nastavení v souhrnném kroku změnit!

Pouze pro představu, celý instalační proces probíhal na mém obstarožním Celeronu433 se 128MB paměti cca hodinu a pět minut – počítáno od zapnutí PC po první bootdo nové instalace. Prováděl jsem, jak mám ve zvyku, plnouinstalaci, čili instaloval jsem cca 2GB software na disk. Kromě toho tam můžetezapočítat čas na ruční rozdělení disku, pár nesprávně vložených (ale rozpoznaných :)CDček, 15 minut pauza na snídani, přidání uživatelů. ruční nastavení zvukové karty,ruční nastavení grafické karty, změna nastavení sítě na statické IP a stažení a instalacídostupných aktualizací z mandrake.redbox.cz.

Suma sumárum: instalace je celkem bez problémů, detekce hardware také. Prováděl jsem jina cca 7 počítačích, od výše popisovaného až po nové P4 na 2GHz. Tam jsem musel ručně poinstalaci zapnout DMA pro disky. Na dnešních běžně prodávaných PC je instalace hotovatak za 15 minut. Teď se už můžete pokochat obrázky:

Pro připomenutí: starý instalátor a možnost expertní instalace. Souhrnné informace o instalaci a (poslední) možnost změny konfigurace. Nastaven sítě aneb nemám rád DHCP 🙂
 
Změna myši a následný test, tentokráte bez problémů. Nastavení jazyka, pod volbou “Advanced” najdete i Unicode ale zatím ho raději nechte spát 🙂 Aktualizace nové distribuce, samé lahůdky.

Instalace na druhý pohled

Teď ještě pár poznámek a zkušeností z instalace. První, na co bych narazil, je možnost mítsystém v Unicode (viz předchozí obrázky). I MandrakeSoft v instalačním manuálu tvrdí, že jdeo možnost experimentální a dal bych mu za pravdu. Unicode je pro uživatele v Čechách i naSlovensku zatím ne moc použitelné, takže jej rozhodně nedoporučím. Do další verzedistribuce by se situace měla zlepšit – trochu to připomíná RedHat 8.0 a jeho Unicodepřed půl rokem…

Oproti předchozí verzi instalátoru jsem neměl problém při změně myši během instalace, mám Logitech s kolečkem. Obvykle se mi po nastavení myší začal kursor bezhlavě poletovat poobrazovce a nebyl jsem schopen jej vrátit do normálu. V 9.1 bez problémů, sice ji nepoznal,musel jsem ji nastavit ručně ale změna a následný test bez problémů.

Další věc – ISA zvuková karta. Ano, stále je mi líto vyhodit starý dobrý SB AWE64 Gold.Předchozí instalátor ji tvrdohlavě ignoroval, stejně jako všechny ostatní ISA zvukovky.Po instalaci bylo třeba nainstalovat balíček sndconfig a stejnojmenným nástrojem jinakonfigurovat ručně. Já to sice vím ale nemusí to vědět každý 🙂 Minimálně tady na webuse to probíralo mnohokrát. V 9.1 se instalace polepšila – ISA zvukovku sice nenajde alezeptá se, jestli ji náhodou nemám. Pokud ano, doinstaluje sndconfig sám a napíše mi, žejej mám po instalaci použít.

První dojem ze systému

Úplně první dojem nebyl po pravdě řečeno nic moc. Jako první jsem totiž uvidělMdkKDM – nový správce obrazovky Mandrake. A ten je celý takový nic moc, ale to můžeteposoudit sami na obrázcích. Jeho výhoda je, že je hrozně jednoduchý na ovládání. Ihned jsem jej ale vyměnil za KDM (viz obrázky). Při té příležitosti jsem narazil nanějakou chybu v KDM a XDMCP takže jsem se s těmi obrázky trápil asi dvě hodiny :)Kdybyste někdo chtěli náhodou MdkKDM konfigurovat tak vězte, že všechno nastavenípřebírá z KDM (čili z jeho /usr/share/config/kdm/kdmrc).

Dojmy po přihlášení by se daly shrnout do věty “Tož pěkné je to”. Téma MandrakeGalaxyje super, fakt to vypadá dobře. V základní verzi je hodně software i když některé věcichybějí – například česká nápověda k OpenOffice. Ta se na základní CD nevešla, MandrakeSoftse totiž na žádosti některých uživatelů vrátil zpět k 650MB CD. Opravdu nevím, kde je dnesproblém vypálit a přečíst 700MB. No, snad příště. Balíček s českou nápovědou jsem umístilna BonusCD (viz jeho obsah v článku o nových GPL setech).

Přestože jsem instaloval dost plnou instalaci, některé věci mi na disku chyběly a museljsem je doinstal
ovávat. Namátkou třeba mc, gkrellm nebo gqview. Zanechme však zbytečnýchslov a podívejme raději na ukázky:

MdkKDM je takový “nic moc”… …tak jsem jej raději v Ovládacím centru nahradil za KDM … … které se mi prostě zdá takové lepší.
 
KDE 3.1 a Konqueror v akci. Ještě jednou univerzální Konqueror a RPM balíčky. KDE potřetí: editor KWord.
 
Nejen KDE živ je člověk. GNOME 2.2 v plné parádě. Můj oblíbený Galeon verze 1.3.3 Vzpomínka na staré časy: tuto hru jsem kdysi hodně hrával 🙂
 
OpenOffice.org, konečně se na něj dá koukat hned po instalaci (rozumné fonty). Vlastnoručně zkompilovaný LyX 1.3.1 (QT verze). Mplayer z BonusCD si bez problémů poradí i s DivX 5.0.

Zkušenosti s provozem: software

Na testovaných verzích Mandrake obvykle používám většinou jen KDE a tomu jsem zůstal věrnýi tentokrát. Vyzkoušel jsem si pár aplikací z KOffice, zkusil jsem si i OpenOffice, jeto takové pěknější ale funkčně se asi nezměnilo nic. Akorát u KWordu se mi zdálo, že byl dost vylepšen import z Microsoft Wordu.

Co mne však překvapilo nejvíce byl Konqueror, to tedy ano. Nejen, že jsem neměl problém s nímpracovat, dokonce mi asi po půlhodině nastavení i celkem vyhovoval a to nejen jako správcesouborů ale i jako web browser. Možnost rozdělení oken, které jsem si nikdy předtím nevšiml,mne uchvátila 🙂 Co už mne uchvátilo méně byl problém s náhledem XLS tabulek, tady Konquerorpadal, musel jsem funkci generování náhledu pro tyto soubory vypnout.

Dále chvíli trvalo než mi došlo, že ke stažení RPM souboru z FTP serveru na něj stačípouze klepnout. Marně jsem předtím asi 15 minut hledal v kontextovém menu “Uložit jako” :)Prostě stačilo jen klepnout 🙂 No, nejsem zrovna GUI typ 🙂 Co bylo ale výborné – po klepnutína RPM soubor na lokálním disku jsem zadal jen heslo roota a urpmi jej sám nainstaloval, jenpo mně chtěl instalační CDčka na vyřešení závislostí. Paráda, to se mi opravdu líbilo, stakovým systémem bych asi brzy zlenivěl 🙂

Dále jsem jen tak cvičně vyzkoušel rekompilaci LyXu ze SRC.RPM. Po doinstalování libqt3-develjsem jen provedl dodatečné nastavení cest (QTDIR apod.) a kompilace proběhla bez problémůnapoprvé. Výsledek jste viděli na jednom z obrázků. Příjemným překvapením byla přítomnostcslatexu v instalaci, předtím jsem jej musel umisťovat na BonusCD.

Když už jsme u toho BonusCD, při jeho sestavování jsem zkoušel i některé komerční aplikace avše jelo bez problémů. Bez problémů jsem nainstaloval Kylix 3 Open Edition, na LinuxExpu jsmese zástupci Borlandu zkoušeli i Enterprise verzi. Dále jsem testnul RAV Desktop Antivirus for Linuxa překladový slovník Lingua Lexikon – opět bez problémů.

Ovládací centrum Mandrake

Ovládací centrum bylo také kompletně přepsáno pro GTK2 a sluší mu to. Kroměvylepšené detekce hardware jsem si ale nějakých převratně nových funkcí nevšiml. Jediné, co jsem zaznamenal, byla možnost změny správce obrazovky což je podlé mého,vzhledem k MdkKDM, jen dobře 🙂

Trochu jsem si pohrál se serverovými wizardy – viz obrázky. Abyste si mohli hrátstejně jako já, musíte si doinstalovat balíček drakwizard a můžete konfigurovat :)Celkově se mi zdálo stabilnější, zkoušel jsem několik postupů, kde jsem tušilpo předchozích zkušenostech problémy, ale ustálo to. Ovládací centrum pro mne pořádzůstává místem, kde když něco potřebuji tak to rychle nastavím. K dokonalostimu chybí jen málo. Protože jsou, jak jsem již psal, možnosti Ovládacího centrahodně podobné starší verzi, dám před slovy přednost obrázkům:

Už úvodní obrazovka signalizuje změnu. Nastavení startu – LILO , start do X a autologin. Možnosti nastavení hardware, neměl jsem výrazné potíže.
 
Nastavení přípojných bodů – včetně síťových. Přípojení sdíleného adresáře z Windows stanice. Instalace TrueType fontů z Windows oddílu.
 
RPMDrake aneb velmi jednoduchá správa RPM balíčků. Bibri nastavuje firewall 🙂 A tady pro změnu konfiguruje FTP server 🙂

Zkušenosti s provozem: hardware

Nejdříve k hardwarové náročnosti. Systém jsem původně zkoušel na Celeronu 433se 128MB RAM. Rychlost KDE 3.1 byla po natažení knihoven celkem uspokojivá,řekl bych že práci nebránilo nic. Horší to bylo, když si systém sáhl na swap- pokud jsem otevřel více programů, spustil OpenOffice nebo nějaký jemupodobný žrout paměti.

Situace se rapidně zlepšila po přidání dalších dvou 64MB modulů. A po výměně procesoruza PIII na 600MHz bylo i natahování aplikací rychlejší. Výsledek: chcete-lipracovat v KDE a s náročnějšími aplikacemi, dejte systému minimálně 200MB RAMa budete spokojeni. Procesor není takový problém, použitý Celeron 433 stačils mplayerem z BonusCD (a parametrem -framedrop) i na pár zkoušených filmů veformátu DivX, na PIII to bylo ovšem viditelně lepší.

Další zajímavou skutečnost jsem zaznamenal již na LinuxExpu. Viděl jsem poprvév praxi fungující Dynamic desktop, když se Leoš Literák z ABCLinuxu objevilu nás s USB flashdiskem. Do pěti vteřin od zasunutí disku do portu se na ploše KDEobjevila ikona USB disku, stačilo na ni kliknout a s obsahem flashdisku se dalo normálně pracovat. Pěkné, i když osobně dávám stále přednost ručnímu “mountu”.

Poslední poznatek: na Mandrake 9.1 jedou bez problémů ovladače od NVidie. Kdo byl na LinuxExpu viděl běžící Quake3 – to jsem ještě musel ovladače ručně vyrábět ze SRC.RPM.Na webu NVidie už je ale k dispozici jakýsi “auto-instalátor” a podle ohlasů se zdá, že vše funguje tak,jak má. Ovladače od Matroxu se mi nainstalovat nepodařilo, ještě nemají verzi pro XFree 4.3a kompilovat se mi je opravdu nechtělo :).

Ostatní poznámky

Co mne zarazilo už u RC verzí bylo jádro – Bamboo má jádro označené2.4.21-0.13. Pořád žiji v domnění, že jádro 2.4.21 ještě nevyšlo a finger @kernel.org mne v mém přesvědčení utvrdil. Myslím, žeto je první případ kdy výrobce distribuce použil do své ostré verze “pre”verzi jádra. Osobně však mohu říci, že jsem žádné problémy s jádrem zatímnepotkal spíše naopak, supermount zdá-se funguje dobře, nemám problémys ACPI. U MandrakeSoftu asi vědí, co dělají a je pravda, že doba do dalšíhovydání verze jádra je od 2.4.18 poměrně dlouhá. Ostatně důvody, proč se takvývojáři rozhodli, objasnil Gaël Duval v nedávném rozhovoru pro OSNews.

Lokalizace systému je na výborné úrovni, všechny Mandrake utility jsou kompletněpřeloženy. Radkovi Vybíralovi a Michalu Bukovjanovi za to patří dík všech českýchuživatelů. Podobná situace je myslím i pro slovenské uživatele, kde mápřeklady na starosti Tibor Pittich (slovenskou instalaci jsem nezkoušel).

Narazil jsem také na problém s přepínáním klávesnice pomocí appletu KDE.Celé situace, kdy ke kolizi dochází, je i s jakýmsi řešením popsánav článku na Root.cz, takžepřípadné zájemce odkáži tam.

A nakonec…

Mandrake pro mne stále zůstává pro můj desktop dobrou volbou. Věci kterým zrovna nehovím (nerozumím) udělá za mne, zbytek mám plně pod kontrolou. Jeho nasazenína serveru se už probíralo zde i na mandrake.redbox.cz.

Přestože to z článku možná nevyznělo, po shlédnutí verze 9.1 jsem začal vážně uvažovat o tom,jestli si náhodou nepřeinstaluji i svůj stroj. To mne u 9.0 nepotkalo 🙂 Nakonec zvítězilalenost, přece jen mám v systému hodně úprav a zatím se mi je nechce dělat znovu. Být jichméně, asi bych do toho šel, pokud tento můj problém nemáte, není proč váhat.

Zkrátka – Bamboo se mi opravdu líbí.

46 komentářů

 1. Petr | 09.04.2003 | 08:19 | Odpovědět

  Uz se nemohu dockat az mi prijde objednany GPL set. Super recenze. Diky. Lezi tu vedle mne 3CD s Red Hat 9.0. Nevim jestli jej mam vubec instalovat ….

 2. koalix | 09.04.2003 | 08:23 | Odpovědět

  Vcera jsem nevydrzel a nainstaloval stazeny MDK 9.1 (stejne se ale tesim na GPL set a BonusCD, az budu instalovat u znamych, je dobre, kdyz to i hezky vypada :o).
  Instalace se opravdu zjednodusila a cely proces se mi zdal mnohem jednoznacnejsi, tlacitko pro rozsirene moznosti pri instalaci jsem nasel vzdy, kdyz jsem myslel, ze chci neco vice. Mozna je lepsi, kdyz si clovek v kazdem kroku muze vybrat, zda mu staci standard, nebo chce vice moznosti, hlavne tedy s ohledem na clovicky, co s linuxem zacinaji.
  Velice mne potesilo GNOME 2.2, jednak dobre (podle meho vkusu) vypada, odezva je slusna prostredi je slusna.
  Na pripojenou ctecku CF karet stacil jen mount.
  Digital jsem zatim jeste nezkusil, ale predpokladam, ze to bude stejne, jako u 9.0, tedy naprosto v pohode.
  Tradicne se mi CD-ROM mechanika snazia nacitat CD, kdykoliv jsem prochazel pres ikonu do sveho domovskeho adresare (vyresilo to vypnuti automountu).
  CD-RW na IDE se nadetekovava jiz od dob MDK 7.2 v poradku.
  Co ovsem potesilo nejen mne, ale hlavne a predevsim pritelkyni je Frozen-Bubbles s editorem a novymi levely :o)
  Celkove hodnotim 9.1 jako velice vydarenou, tise doufam, ze i dalsi distribuce budou pokracovat timto smerem. Je to skutecne vyborna volba.

 3. Petr | 09.04.2003 | 08:50 | Odpovědět

  Díky Bibri,
  v recenzi je pár informací, které jinde nejsou a je vidět, že ctíš uživatele, ať již je jejich linuxácká zkušenost jakákoli. MDK 7.2 mne uvedl mezi tučňáky a od 9.0 jsem zrušil win partition, protože ji nepotřebuji. Na Bambusu oceňuji především mimořádnou HW toleranci (proč to nevzalo G400, kterou jsem bezproblémově měl v práci od dob MDK 7.2, netuším – snad implicitní verze X-Free…). Další plus je v nastavení login managera a ve stabilním MouseDrake, ten mne zatím dost nazlobil. Mandrake jako jediný drží šíři x-managerů, takže nemusím lovit na netu XFCE a IceWM. Že je na Bonus CD MPlayer, to je skvělé, při stahování je dost cimprlich na závislosti a stabilitu – na těch pár DVDček se hodí, zatím jsem honil Xine… Jsem zvědav, jak Bambus skousne Radeony a různé onboard zvuky a grafiky – problém s zvukem SiS7012 u 9.0 trval do konce minulého roku… Jo, tahle recenze by zasloužila link na Rootu… Ještě jednou díky, je to solidní info!

 4. Mirek Saf. | 09.04.2003 | 08:51 | Odpovědět

  Co typografické systémy – TeX , LaTeX a LyX ver. 1.3.1 ? Zbylo na ně místo v GPL setu ?

 5. KejPi | 09.04.2003 | 10:09 | Odpovědět

  Nechtel bych kecat, ale mplayer je preci uz na zakladnich 3 CD. Stejne tak TeX, LaTeX apod.

 6. Jindra | 09.04.2003 | 10:15 | Odpovědět

  Ahoj,
  take uz jsem nevydrzel a stahl si to ze site :-). Par poznatku:
  – s moji CDrom je Automount opet nepouzitelny. Pokud napr. spustim pridavani software a neni v mechanice CDrom, tak prestane drakconf asi na 5 minut reagovat. Podobne pokud dam ls na /mnt. Tento problem uz trba od 7.x, nevim, jestli to je problem moji CDROM…
  – V instalacnim programu jiz tradicne nefunguje backspace (pokud zvolite ceskou klavesnici). Uz je to take chyba, ktera je v MDK od nepameti. To to jeste nikdo nereportoval?

  Jinak jsem ale spokojen, fonty jsou super.
  Otazka na Ivana – kde jsi sehnal takove hezke ikonky do KDE. Ty default se mi moc nelibi, ale ty tvoje ve screenshotech jsou fakt cool.

  Uz se tesim na bonus CD.
  Jindrich

 7. KejPi | 09.04.2003 | 10:27 | Odpovědět

  RE: IKONY To je NOIA icon theme – moje nejoblibenejsi – je proste super. Nevim, kde je sehnal Ivan Bibr, ale ja je vzdycky stahuju na kde-look.org. Je toho tam spousta 😉 Vsem doporucuji k nahlednuti.

 8. bibri | 09.04.2003 | 10:48 | Odpovědět

  Pouzita temata jsou stazena z PLF. Najdete je na BonusCD.

 9. bibri | 09.04.2003 | 11:19 | Odpovědět

  Na instalacnich CD je i TeTeX s cslatexem a LyX 1.2.3 (trochu starsi verze a navic jeste pro XForms). LyX na obraku jsem kompiloval ze SRC RPM stazeneho z http://www.lyx.org, na BonusCD neni.

  Mplayer na BonusCD je novejsi nez je v instalaci – je to RC5. Mam s ni dobre zkusenosti.

  Ten Backspace v instalaci mne take s…. ale ted uz si clovek vystaci jen s mysi :)) Roota muzete nechat bez hesla (je n ato tlacitko) a uzivatele nemusite zadavat :)) I kdyz toto samozrejme nikomu nedoporucuji ….

  S tou CDROM Jindrichu nevim. Nepomaha upgrade BIOSu popr vypnuti PNP a ACPI v BIOSu? Nemas nahodou cipset inte 8xx a CDROM Teac – s tou kombinaci uz jsem na problemy narazil ale bylo to hardwarove (nekompatibilita).

  Tak mne napada, vybez jsem do te recenze nedal seznam software 🙂 Ale to je stejne ve vsech ostatnich…

 10. Pantagriel | 09.04.2003 | 13:15 | Odpovědět

  To si pis ze bys to mel zkusit. MK je fajn pro zacatecniky, ale RH je jepsi. Ja ho ppouzivam radu let a opravdu si nemam na co stezovat. I to casto diskutovane UTF8 je v pohode.

 11. nildon zacatecnik | 09.04.2003 | 13:32 | Odpovědět

  Zkouseli jste nekdo 9.1 s Radeonem (Hercules)9000 apod.? Jestli je to bez problemu, koncim definitivne s Woknama.

 12. LK | 09.04.2003 | 14:21 | Odpovědět

  Vite nekdo, jak ovlatac GTK2 klavesnici? Pri instalaci mi vzdy prestane reagovat mys (USB Microsoft Explorer), na log obrazovce (kdyz se tam prepnu) to pise stale dokola USB timeout. No a bez mysi to nemuzu nainstalovat, protoze klasicke klavesove zkratky stylu tab nebo shift-tab v instalacnim programu (ani pote v Mandrake ovladacich panelech) nefunguji.

 13. petrxh | 09.04.2003 | 15:47 | Odpovědět

  Mam radeon 9000 od saphire a prvni dva dny jsem myslel, ze ho vyhodim i s mandrakem. Pak jsem zjistil, ze nejspis staci nemit pripojen TV out a bezi to bez problemu. Nefunkcnost TV out me dost mrzi, ale co se da delat (delal jsem s tim psi kusy, vcetne alfa verze ovladacu gatos pro XF4.3.0). Podle ohlasu na internetu to vypada, ze dual head funguje v kombinacich s crt a flat obrazovkama.

 14. KejPi | 09.04.2003 | 15:59 | Odpovědět

  To Pantagriel: zajimave. A zkousel jsi vubec nekdy MDK, ze rozhlasujes ze RH je lepsi. Ja jsem RH pouzival od 6.2 do 7.1 nez jsem potkal MDK. Celych 14 dni mi vydrzelo mit 2 systemy, nez jsem RH vyhodil a uz se k nemu vickrat nevratil. Je to jako trabant a jaguar. Oboje ma motor, dvere, volant, kola, ale v tom jaguaru je to preci jen pohodlnejsi 🙂

 15. bibri | 09.04.2003 | 16:03 | Odpovědět

  Podpora ATi byla shnila uz v Xfree 4.2.1, ktere jsou v 9.0. Proste je to nejake divne i kdyz ATi uz se udajne hodne zlepsila – kdo si pamatuje situaci v roce 1998 vi, o cem mluvim. Poskytuje informace a ma ted i nejake vyvojare a zasila patche na objevene chyby. Jenze…

  Jenze kdo sledoval nedavny rozruch okolo XFree86 tak vi, ze to nekdy neni to prave orechove. “Odejity” vyvojar si stezoval konkretne zrovna na to, ze trva strasne dlouho nez se patche od ATi dostanou do oficialniho CVS XFree86. Pokud se pamatuji, tak se mluvilo o mesicich a situace je jeste komplikovana tim, ze nove XFree vychazeji co pul roku (kdyz se zadari) takze uzivatelum se opravy projevi az za hodne dlouho pote. Vetsine dokonce az pote, co vyjde nova verze jejich distribuce, coz je dalsi zpozdeni.

 16. KejPi | 09.04.2003 | 16:03 | Odpovědět

  Backspace pri instalaci: rekl bych, ze to je tak maly detail, ze bych kvuli tomu zbytecne neplasil. Preci neni problem pouzit sipku vlevo a delete. Teda pokud nemate preklep, za kazdym 2. pismenem 🙂 Stejne se toho tam moc psat nemusi.

 17. andret | 09.04.2003 | 19:36 | Odpovědět

  Velice nerad se vyjadřuji k tématům “co je lepší” neboť nikdy neexistuje jasný vítěz, protože platí pravidlo “všichni mají pravdu”. Nicméně si všichni musíme uvědomit, že toto pravidlo platí pro všechny (polopaticky řečeno pro obě znepřátelené strany). Navíc si myslím že většina názorů na cokoliv je založena pouze na několika málo dobrých, či špatných zkušenostech, které však nejsou běžným jevem u každého.

  S pozdravem: Světu mír ! (myslím to vážně)

 18. palo | 09.04.2003 | 19:45 | Odpovědět

  Mozem sa spytat, ako presne nainstalovat ten novy lyx 1.3.1? Mne sa podarilo rpm –rebuild (ked som nastavil $QTDIR a $PATH), ale vzniknute rpm sa odmietalo nainstalovat pod zamienkou, ze potrebuje verziu qt>=2.2. Tak som zufalo skusil rpm -i –nodeps, a bolo to, ten novy lyx vyzera uzasne, ALE MATEMATICKE ZNAKY ZOBRAZUJE LEN AKO SLOVA (napr. theta je tam proste theta). Neviete, v com moze byt problem?

 19. Tony Szturc | 09.04.2003 | 19:59 | Odpovědět

  No recenze mě celkem nalákaly – ale já mám Celeron 400Mhz a 128MB RAM, moc by mě zajímalo O KOLIK běhá 9.1 pomaleji než 9.0, kterou vlastním (a která se taky občas “seká”)

  Já vím, že 400Mhz je šrot, ale nový procesor přece po rodičích nemůžu chtít (navíc akční hry nehraju, dělám spíš www stránky, takže zas tam nadupanou mašinu nepotřebuju)

 20. Magovec | 09.04.2003 | 21:23 | Odpovědět

  Jestli te to uklidni tak ja mam PIII 450 MHz a 256 MB RAM a MDK 9.1 mi beha naprosto super…teda nezkousel jsem ho na P4 3,06 GHz ale nepozoruju zadny problem ani zpomaleni ani zadne “sekani” tak nevidim problem…ba naopak ze zkusenosti vim ze takovy KDE 3.0.x je pomalejsi nez KDE 3.1 …

 21. gmmns | 09.04.2003 | 21:43 | Odpovědět

  U jednoho screenshotu se pise “Muj oblibeny Galeon”. Ja mam Galeon taktez v oblibe, ale verze 1.3.3 je straslivy zmetek, ktery se da jenom minimalne konfigurovat, ma obracena tlacitka v dialozich a vubec mi pripada jako parodie na IE 7.0. Ale asi to bude tim, ze rada 1.3 je vyvojova a nedoporucuje se pouzivat k praci. Ja bych mel dva dotazy:

  1. Proc vyvojari nepouzili Galeon 1.2.x?

  2. Zkousel nekdo pod MDK 9.1 Galeon 1.2.x zkompilovat?

  Predem dekuji za pripadne odpovedi.

 22. Anonym | 09.04.2003 | 21:55 | Odpovědět

  Ako si tam dostal tie pekne ikonky. Nainstaloval som skoro vsetko, ale tieto ikonky neviem najst. V control centre je dlhy zoznam ikoniek na pouzitie, ale iba pri niektorych funguje nahlad a daju za pouzivat. U vacsiny nehlad nie je a po pouziti sa ikonky zo systemu zrusia.

 23. Costra | 09.04.2003 | 22:06 | Odpovědět

  Mohu potvrdit prakticky nefunkční supermount s vypalovačkami Teac. Instaloval jsem MDK 9.1 na dvě sestavy, jedna motherboad VIA, AMD K6-2 500, CDRW Teac W54E, druhá mb ECS AMD Athlon 1600+, Teac W552E a stejný problém. Jakmile tam cd jednou strčím, už ho nevyndám, navíc při zapnutém supermoutnu ho nelze většinou umoutnout ani ručně, protože dostanu hlášku něco ve smyslu “zařízení je již připojeno”.

 24. JaRo | 09.04.2003 | 23:18 | Odpovědět

  Slyšel jsem hodně nářků na to že na CD se nevešla česká nápověda pro OpenOffice a že CD jsou jen 650MB. Ale vždyť všechny balíčky jsou k dispozici včetně softu na sestavení distriuce. Tak jsem si ji znovu sestavil na 700MB CD a mám na nich už i tu českou nápovědu pro OpenOffice. A rovnou jsem tam přidal i contrib, takže mi vzniklo 6 (700MB) instalačních CD. K tomu jsem si přidal sedmé obsahující aktuální updaty, PLF, a pár balíčků. Je to podstatně lepší než když instaluji z originálních 3CD a musím hned několik věcí dotahovat z netu (přes analogový modem) protože na CD nejsou.

 25. slezak | 10.04.2003 | 07:55 | Odpovědět

  Ja jsem si 9.1 nainstaloval. Mel jsem nainstalovanou i 9 a jaky byl mezi tim rozdil. Novejsi KDEcka, lepsi grafika, instalace je taky lepsi, ale zase se me nepodarilo nainstalovat ovladace pro muj modem Motorola SM56. Jestli nekdo vite jak na to, tak mi napiste. Stahl jsem RPM balicek, neinstaloval a nic. Dalsi problem byl ten, ze se me uplne chaoticky pripojuji windowsoidni oddily. Puvodne jsem v souboru fstab mel vfat, tak jsem to zmenil na auto a nekdy se to pripoji v pohode, neky to nahlasi chybu, nekdy nic nezobrazi. Mluvil jsem s kamosem a taky mu to nekdy dela problemy. Tak jsem si stahl RedHat 9 a uvidim ajk to bude s porovnanim s Mandrakem. RedHata jsem pouzival na starem pocitaci a zdal se mi v pohode. Jestli vse zjisti a bude v pohode, tak neni co resit, uvidim.

 26. frcko | 10.04.2003 | 08:17 | Odpovědět

  Hm, to je cudne, ja som mam tiez on-board zvukovku SiS7012 (ku ktorej existuje aj specialny ovladac), ale MDK9.0 mi ju detekol a rozchodil bez problemov na ovladaci i810. Tiez tomu nerozumiem, ze preco, ale MDK9.1 tam dal tiez ovladac i810 a tiez to funguje. Kdesi som cital, ze na SiS7012 treba modifikovany ovladac i810, tak neviem, mozno ma MDK obe verzie k dispozici

 27. himi | 10.04.2003 | 11:34 | Odpovědět

  uz delsi dobu slintam nad MDK 9.1.. moc se mi libi.. a tahle recenze, super! kdysi sem pouzivar RedHat 6.1.. od ty doby bohuzel M$ Win..

  mel bych jen jeden dotaz. nedavno jsem zkousel distribuci knoppix (jede z cd), jestli je mozne take v MDK prepinat EN a CZ prostredi.. diky moc!

 28. Jiri | 10.04.2003 | 11:59 | Odpovědět

  Bobovi: nevím jestli ikonky jsou někde v instalaci (GPL set mi ještě nepřišel), ale jsou to ikony NOIA. Když už nikde, najdeš je na serveru http://kde-look.org.

 29. bibri | 10.04.2003 | 12:54 | Odpovědět

  Tema pro KDE je opravdu NOIA nebo neco takoveho, je stazene z PLF a dal jsem ho na BonusCD, to uz jsem tady myslim psal.

  SiS7012 opravdu chodí s ovladačem pro i810, je to zajímavé ale je to tak. Mám to odzkoušeno.

  Galeon: proc vyvojari nepouzili stabilni to nevim, to se musite zeptat jich. Jinak jsem s nim pracoval cca 3-4 dny a nezdal se mi moc problemovy.

  Ad “Redhat je lepsi” – nechci se poustet do flame ale souhlasim s KejPiho velmi trefnym prirovnanim trabant vs. Jaguar. A co se tyce problemovych novinek v distribucich tak jiste vite, ze jedno distro vzdy prijde s necim a ostatni to pak odkoukaji az je to trochu stabilnejsi 🙂 RedHat ma Unicode, Mandrake daval a dava jako prvni jine veci (pamatuji si treba CUPS, ted vlastne i “pre” jadro).

  Jinak 9.1 se dost resila i v konferenci, kdo chce jeste vice informaci tomu doporucuji archiv konference a thready “Par postrehu z 9.1” nebo “MDK 9.1 – prvni zkusenosti“.

 30. JaRo | 10.04.2003 | 13:12 | Odpovědět

  >SiS7012 opravdu chodí s ovladačem pro i810, je to zajímavé ale je to >tak. Mám to odzkoušeno

  Co je na tom zajimaveho. Prostuduj si zdrojaky jadra a jejich vyvoj. Zjistis ze v ovladaci pro i810 je i podpora pro SiS7012. Ovladani Sis7012 bylo podobne tak nejprve pro to udelali patch a ted uz je myslim i ve standarnim kernelu.

 31. gmmns | 10.04.2003 | 14:59 | Odpovědět

  2 bibri: Galeon z MDK 9.1 skutecne nedela problemy typu padani apod., ale komfort, na ktery jsem byl zvykly, je pryc. Tyka se to napriklad gest mysi, ktere jsem mel nacvicene, dokonale konfigurovatelneho tabbed browsingu apod. To, ze je vlevo tlacitko No a vpravo Yes (resp. Cancel a OK) me rovnez neuveritelne irituje, ale to se urcite da nejak zmenit.

  Jinak prohlizel jsem si archiv Cookera a tam nekdo oduvodnuje volbu 1.3.3 tim, ze je to na rozdil od 1.2.x Gnome2 aplikace. Divne mi jenom prijde, ze v MDK 9.0 to nevadilo a RH 9 take obsahuje Gnome2 (+ nejake knihovny z Gnome 1.x) a Galeon 1.2.7 nebo tak nejak a nevadi to.

  Protoze RH 8+ ani ostatni distribuce mi na desktopu nesedi, mam dve moznosti. Natahat si knihovny z Redhatu do Mandraku a potrapit se s kompilaci anebo prejit na Phoenix, naucit se XUL a upravit si ho k obrazu svemu. Ta druha moznost me laka cim dal tim vic. Skoda, Galeon byl kdysi skvely projekt, ale uz se nechci trast, jake “vylepseni” v dalsi verzi bude.

 32. sine.nomine | 10.04.2003 | 20:48 | Odpovědět

  v gpl setu noia ikonky nejsou

 33. sine.nomine | 10.04.2003 | 20:51 | Odpovědět

  mozna to je prasacky reseni, ale: neslo by proste galeona 1.3.x z mdk 9.1 odinstalovat a misto nej nainstalovat galeona z mdk 9.0?

 34. gmmns | 10.04.2003 | 22:05 | Odpovědět

  sine-nomine: Diky za radu, ale tak jednoduche to nebude. Minimalne se zda, ze je potreba se vratit k Mozille 1.1. Az budu v nouzi nejvyssi, vyzkousim to.

 35. tibor | 10.04.2003 | 22:13 | Odpovědět

  inak, mohli dat ludia z mandraku do instalacie aj nejake motivy na kurzory, ked uz tam je XFree 4.3. Je to velmi pekne, fakt odporucam. Aj ked ta tema s tucniakmi je uz trochu prestrelena. Pozrite si na ww.kde-look.org

 36. bibri | 11.04.2003 | 00:11 | Odpovědět

  Ad SiS 7012: zajimave na tom je to, ze stejny ovladac jede pro zvukovky dvou firem, navic na cipsetovem poli tezce konkurencnich. Pokud si pamatuji, tak uprava ovladace pro i810 spocivala pouze v tom, ze zacal akceptovat i PCI ID pro SiS 7012 …

  Ad ikony: na GPL setu jsou. Asi se nema cenu prit s tim, kdo je tam daval 🙂

 37. vrabcak | 11.04.2003 | 01:46 | Odpovědět

  Ad LyX:
  Jo, obrazky funguji v User Guide v pohode.

 38. JaRo | 11.04.2003 | 12:04 | Odpovědět

  >Ad SiS 7012: zajimave na tom je to, ze stejny ovladac jede pro zvukovky dvou firem, navic na cipsetovem poli tezce konkurencnich. Pokud si pamatuji, tak uprava ovladace pro i810 spocivala pouze v tom, ze zacal akceptovat i PCI ID pro SiS 7012 ..

  1. Ta uprava byla trosku slozitejsi nez pridani PCI ID
  2. Bylo us pridano vic karet napr.od nVidia a AMD
  3. Pokud si pamatuji … hmm… vzdyt se staci podivat do zdrojaku jadra a vidim. To je snad prave ta velka vyhoda otevreneho kodu. Nejsme prece u vindowsu, kde co se tyce jadra jedna pani povidala (ci eden predstavitel MS zase kecal)

 39. bibri | 11.04.2003 | 12:19 | Odpovědět

  Jedna pani nepovidala 🙂 Mel jsem ten patch v ruce par hodin potom co vysel, protoze jsem jej potreboval. Hmm, resp. byl to nejaky parch pro SiS7012 ale nejsem si jist, jestli to byl ten samy, ktery byl pozdeji zarazen do kernelu, protoze jsem se k nemu dopatral na jakychsi divnych adresach… To muze byt tak rok a neco malo? Tenkrat vysla cipova sada SiS730 a vsichni si ji naramne pochvalovali akorat pod linuxem nesla zvukovka… Jo, to bude pres rok, protoze jsem to delal jeste na MDK 8.1.

  Muj pocit predevsim byl, ze se tam toho zmenilo zatracene malo na to, ze by melo jit o jiny hardware… Nic vic nic mene.Spousta lidi se divila (a divi se dodnes), jaktoze funguje SIS s ovladacem pro Intel, ja jsem se take divil. Proto jsem nize pouzil takovou formulaci – radeji toho nechame a budeme se venovat necemu uzitecnejsimu.

  AD LYX: obrazky mi v 8.2 nedelaji zadny, nechybi vam nejaky balicek nebo neco?

 40. sine.nomine | 11.04.2003 | 13:51 | Odpovědět

  zde doslo asi ke zmateni pojmu, pod oznacenim gpl set jsem myslel ty 3 iso na http://ftp…MEA CULPA :))

 41. Anonym | 11.04.2003 | 18:52 | Odpovědět

  2 bibri – LyX – nainstalovane mi nic nechybi – problem je v tom, že convert, který je volán z convertDefault.sh spadne na SIGSEGV. Někde na netu o tom psali, prý to s některými verzemi ImageMagicku dělá 🙁
  Ten patch, který v convertDefault.sh používá gs místo convert by měl být standardem v lyxu 1.4 – akorát asi chce novější gs než je v mdk8.2
  b.f.

 42. Anonym | 11.04.2003 | 19:25 | Odpovědět

  2 bibri – LyX – Ted jsem si ještě všiml, že 1.3.1 na md8.2 neumí české uvozovky (tedy 99 vlevo dole a 66 vpravo nahoře (že je to špatně zobrazené v menu, kde se to vybírá by nevadilo, ale ani jedna z variant v dokumentu nenasází české uvozovky)). Funguje tohle správně pod 9.1?
  Díky.
  b.f.

 43. fict10n | 14.04.2003 | 16:56 | Odpovědět

  Teac W54E – naprosto bez problému

 44. KejPi | 14.04.2003 | 17:51 | Odpovědět

  Uvozovky v LyXu: v MDK9.1 (i 9.0) je TeX (LaTeX) pocesteny, a proto doporucuji pouzivat toto pocesteni usepackage{czech} a uvozovky sazet príkazem uv{}

 45. Anonym | 15.04.2003 | 17:11 | Odpovědět

  Díky za ten typ s LyXem a uvozovkami, zkusím a uvidíme, každopádně pády convertu souvisely s jeho verzí. ImageMagick-5.5.4.4-7mdk tyto problémy vyřešil.
  díky.
  b.f.

 46. xxx | 11.12.2003 | 22:29 | Odpovědět

  Tento dotaz uz tu jednou byl, ale myslim ze na nej nikdo neodpovedel (nebo sem slepej:-)
  Lyx misto znaku zobrazuje text (napr misto znaku alfa napise “alpha” atd.), nevite nekdo cim to muze byt? Drive mi to fungovalo spravne. Ted mam MDK 9.2 a Lyx 1.3.2 a zkousel sem i 1.3.3, ale vysledek byl stejny…

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login