K3B a audio

logo-k3b Kvalitní vypalovací programy musejí zvládat i vytvoření audio CD. Což znamená ze vstupních audio souborů (data) vypálit běžné zvukové CD, které budete moci přehrát v libovolném CD přehrávači. K3B dokáže přímo použít běžné formáty, jako FLAC, OGG, MPC, MP3, WMA, WAV. Méně je známo, že vypalovací program K3b dokáže též ripovat Vaše audio CD. Defaultně umí ripovat do formátů OGG, MP3, WAV a několika dalších. Pokud si nainstalujete balíčky flac a mppenc, můžete ripovat i do FLAC a MPC. K3b umožňuje nastavit datový tok a další vlastnosti výsledných souborů. Článek je určen především začátečníkům.

Postup instalace: po instalaci z DVD bývá nainstalován, jinak [urpmi k3b], velmi doporučuji též [urpmi flac] a [urpmi mppenc], nebo pomocí Ovládacího centra Mandrivy. Spuštění: (Hlavní nabídka (K-menu) -> Nástroje -> K3b).

Ripování zvukových CD

Vložte zvukové CD do mechaniky a spusťte K3B. V horní nabídkové liště zvolte Nabídka -> Ripovat zvukové CD. Pravděpodobně však nebudete muset nic z toho učinit, neboť KDE se Vás po vložení audio CD zeptá, zda jej náhodou nechcete ripovat.

Stiskněte tlačítko pro spuštění ripování (na obrázku v modré elipse).

K3B - ripování audio CD - úvod

Zvolte požadovaný formát a umístění výstupních souborů. Klepnete-li na tlačítko vedle výběru formátů (na obrázku v zeleném kruhu)…

K3B - ripování audio CD - nastavení ripu

…budete moci nastavit parametry zvoleného enkodéru (třeba datový tok).

Stiskem tlačítka Spustit ripování zahájíte ripovací proces.

K3B - ripování audio CD

Vypálení audio CD z datových zvukových souborů

Kvalitní vypalovací programy musejí zvládat i vytvoření audio CD. Což znamená ze vstupních audio souborů (data) vypálit běžné zvukové CD, které budete moci přehrát v libovolném CD přehrávači.

K3B dokáže přímo použít běžné formáty, jako FLAC, OGG, MPC, MP3, WMA, WAV.

Vložte prázdné CD do mechaniky a spusťte K3B. V dolní nabídce zvolte Nový audio CD projekt.

V horním poli naklikejte požadované zvukové soubory (FLAC, OGG, MPC, MP3, WMA, WAV) a myší je přetáhněte do pole spodního. Zcela dole vidíte aktuální zaplnění CD (v čase). Stiskněte tlačítko pro spuštění vypalování (na obrázku v červené elipse).

K3B - vypalování audio CD
K3B - vypalování audio CD (detail)

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login