Kiba Dock – atraktivní panel pro GNOME, LXDE a KDE

ikona-kouzelna-hulkaNa snímcích obrazovek v minulých článcích o tématech pro GNOME byl zachycen trochu jiný panel. Šlo o Kiba Dock – vzhledem i fukčností někde mezi klasickým panelem a bláznivě skákajícím rádoby like Apple Cairo Dockem. Kiba Dock je funkční v GNOME, KDE a jak jsem s překvapením zjistil též v LXDE. V KDE3 je funkční Kiba Dock pouze z mých RPM (viz dále) a v XFCE je nepoužitelný. Sice jej spustíte, ale…

Kiba Dock v GNOME

Obr. 1: Kiba Dock v GNOME

…ale jak vidíte na následujícím obrázku, dochází ke zmnožení. Při každém startu KDE4 / XFCE totiž dojde jak ke znovuspuštění předchozích, tak ke spuštění novému. Tak se to chová alespoň mě na 64 bitovém systému, podotýkám, že jde o starší XFCE 4.4.2 s KDE 4.1.3. Bohužel se zdá, že projekt už se nevyvíjí. Škoda, je to snad jediny “rozumný” dock.

Kiba Dock v KDE4

Obr. 2: Kiba Dock v KDE4

POZOR, je nutno mít spuštěn kompozitní manager (například Compiz). Při nastavování si užijete (chyby), ale pokud to přežijete Vy i počítač (já při asi desátém pokusu (je nutno začít vždy znovu, pracovat v jednom tahu a dodržet pořadí) mínil rozhryzat klávesnici) získáte zajímavý, funkční a stabilní panel. Poznámka: Kiba Dock z mých RPM je na tom lépe, viz dále.

Instalace a první spuštění

Kiba Dock je v oficiálních zdrojích, tedy stačí urpmi kiba-dock. Spusťte Kiba Dock příkazem kiba-dock nebo Nabídka -> Nástroje -> Kiba Dock. Poznámka: vyrobil jsem balíčky pro MDV 2009.0 a umístil je na www.mandrivalinux.ic.cz. Důvodem byla vysoká chybovost a nestabilita oficiálních balíčků. V KDE3 (MDV 2009.0) je Kiba Dock z mých RPM nutností – oficiální se ani nespustí.

První spuštění

Obr. 3: První spuštění

Nastavení

Dopředu říkám – jen pro silné nervy. Čím více toho máte nastaveno, tím větší riziko problémů. Často je nutno smazat /home/uživatel/.kiba-dock, přehlásit se, občas i RESTARTOVAT POČÍTAČ a začít hezky znovu. Toto varování platí bezezbytku pro Kiba Dock z oficiálních repozitářů, mé RPM jsou asi tak 100x stabilnější :-D, ale vrchol stability to také není. Navíc jde o stejnou verzi, rozdíl je možná pouze na mém počítači, na němž jsem kompiloval. Každopádně velmi uvítám Vaše postřehy a zkušenosti.

Restartujte X a znovu spusťte Kiba Dock. Klepněte na Kiba Dock pravým tlačítkem myši a vyberte Kiba Settings. Je nutno vše nastavit napoprvé, později nereaguje, nebo jej vůbec nespustíte (!!!)! Upozornění se (snad) netýká Kiba Docku z mých balíčků.

Nastavení

Obr. 4: Nastavení

Doporučuji okno trochu zvětšit. Přejděte na Dock configuration. Jsou tam široké možnosti nastavení. Zmíním ty nejběžnější.

 • Dock -> General -> Edge – umístění panelu.
 • Effects – osobně mám vypnut Prelight a zapnut efekt Pulse. Moc se mi líbí.
 • Clipman – vícenásobná schránka. Rozhodně zapněte.
 • Clock – přepněte na 24h mode, můžete povolit sekundy. Osobně mám písmo “Astron Boy Video” (je v mém balíčku font-czech-free), velikost 24.
 • Gmenu – nezapínat, po klepnutí shodí celý dock (!).
 • Gnome Applets – Kiba Dock umí použít i některé Gnome Applety. Určitě ponechejte povolené.
 • Taskbar – osobně jej vypínám :-),
 • Trash – vypínám.
 • Volume – regulátor hlasitosti. Zapněte.
 • Winlist – magická ikona. Spíš blbinka.

Po tomto nastavení přidejte spouštěče (ikonky). Jednoduše přetáhněte myší ikonku z plochy nebo položku z nabídky na Kiba Dock. Bohužel nemůžete ovlivnit pořadí – řadí si dle svého (dle názvů).

Přidání spouštěčů

Obr. 5: Přidání spouštěčů

Přidání užitečných Gnome Appletů provedete snadno. ALE POZOR, MENŠÍ ZRADA! Applety se nedají posunovat! Čili dodržte pořadí, ve kterém je chcete mít. Ostatní objekty mezi nima můžete posouvat dle libosti, ale applety mezi sebou prohodit nejdou.

Klepněte pravým tlačítkem myši na Kiba Dock, Populate Dock -> Add gnome applet a vybirejte.

Výběr GNOME Appletů

Obr. 6: Výběr GNOME Appletů

A je téměř hotovo. Ještě si položky přeuspořádejte (myší). Poté je vhodné Kiba Dock korektně ukončit (kontextová nabídka), aby si vše správně “zapamatoval” a znovu spustit.

Hotovo (skoro)

Obr. 7: Hotovo (skoro)

Automatické spouštění při startu

V LXDE a v KDE3 nemusíte dělat vůbec nic, Kiba Dock se spouští skutečně automaticky. V GNOME jej musíte přidat mezi programy spouštěné při startu. Například takto: spusťte Předvolby sezení (Nabídka -> Systém -> Volby -> Sezení), klepněte na tlačítko Přidat, do políčka Command zadejte kiba-dock.

Jak na položky, které není možno spouštět Kiba Dockem?

Jedná se o položky, které nejdou přidat nebo nefungují dobře. Tyto je nutno umístit na klasický panel. I s tím si ale můžete vyhrát. Já mám přepínač apli
kací na zasouvacím panelu vlevo dole. Nastavení: Orientace – Dole, Velikost – 210px, Rozpínat se – NE, Automaticky skrývat – ANO, jednolitá barva, maximální průhlednost.

Hotovo

Obr. 8: Hotovo

3 komentáře

 1. Miroslav Cyroň | 05.03.2009 | 00:16 | Odpovědět

  Rychlé doplnění: právě jsem zjistil, že Kiba Dock Z MÝCH RPM v KDE3 normálně FUNGUJE. V XFCE/KDE4 beze změn.

 2. Miroslav Cyroň | 05.03.2009 | 15:39 | Odpovědět

  Tak v KDE4 (nejnovější 4.2.1) funguje také. Spusťte Nastavenní KDE, Pokročilé > Pokročilé naastavení > Spávce relace a do políčka Vyjmout tyto aplikace z relací napište kiba-dock.

 3. Hobil | 08.03.2009 | 11:39 | Odpovědět

  vypada to opravdu pekne, skoda jen zminovanych technickych problemů. Je to asi pro vetsi hracicky, nez jsem ja (musim na pc taky pracovat).
  H.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login