Krusader pro začátečníky — další užitečné funkce

ikona-krusaderDosti často slyšíte, jak je používání správce souborů návykové, ale málokdy se vám dostane podrobnějšího vysvětlení, proč tomu tak je. Ve třetím díle našeho seriálu vám představím několik dalších funkcí, bez kterých by se pořádný správce souborů neobešel.

Seriál Krusader pro začátečníky 

Práce s archivy – dekomprimace a komprimace

Velmi užitečnou vlastností správce souborů je možnost snadné práce s archivy. Pod pojmem archiv si představte komprimované balíčky typu ZIP, TAR či LHA. Často totiž například v emailu od někoho dostanete soubory komprimované. Pak je zapotřebí je nejprve dekomprimovat (neboli vybalit je z archivu do jejich originální podoby) a pak už s nimi můžete pracovat. Pokud máte Krusader, odpadá krok s dekomprimací. Krusader se ke komprimovaným souborům totiž chová jako ke složkám. Jednoduše – stačí na daný archiv např. ZIP najet kurzorem a stisknout klávesu [Enter]. Uvidíte vše, co je uvnitř archivu a můžete s tím i takto pracovat. Ideální např. pro vybalení jen několika souborů atd.

Dialogové okno při dekomprimaci archivu

Dialogové okno při dekomprimaci archivu

Krusader vám však pomůže, i pokud nechcete využít jeho vlastnost pro přímé prohlížení archivů a chcete archiv dekomprimovat. Stačí na daný soubor najet a použít kombinaci [Alt+Shift+U]. Objeví se dialogové okno, kam stačí zadat jen cestu, kam se má archiv vybalit.

Dialogové okno pro komprimaci – základní verze

Dialogové okno pro komprimaci – základní verze

Implicitně je nabízena cesta do druhého otevřeného okna Krusaderu. Pokud cesta souhlasí, stiskněte [Enter] a vše je hotovo (na obrazovce uvidíte případně ještě dialogové okno informující vás o stavu dekomprimace).

Samozřejmě je integrována i funkce opačná tj. vytvoření archivu s jeho následnou komprimací. Pokud chcete nějaký soubor či adresář komprimovat, najeďte na něj kurzorem a stiskněte klávesovou zkratku [Alt+SHIFT+P]. Objeví se dialogové okno, kde máte možnost zadat všechny potřebné parametry.

Můžete tak zadat jméno archivu a z rozbalovacího seznamu si vybrat i typ archivu. Ve spodním řádku se pak opět vypíše cesta, kam bude vytvořený archiv uložen. Předvolena je cesta ke druhému oknu. Pokud vše vyplníte, můžete stisknout klávesu [Enter].

Dialogové okno pro komprimaci – verze s rozšířenými parametry

Dialogové okno pro komprimaci – verze s rozšířenými parametry

Možná jste si všimli tlačítka Pokročilé >>. Pokud na něj klepnete, zobrazí se ještě další parametry archivu, které je možno nastavit – heslo pro přístup k archivu, stupeň komprese, případně velikost částí tzv. vícesvazkového archivu (tj. archiv na např. více CD nebo disketách).

Pokud si nechcete dané zkratky pamatovat, můžete využít nabídku programu Krusader. Popisované funkce najdete v nabídce Soubor a jsou to položky Sbalit a Rozbalit.

Hledání

Další velmi často používanou funkcí souborového správce je Hledání. Představte si, že víte o tom, že na svém disku máte nějaký soubor, ale nevíte, kde je ve struktuře adresářů uložen. Znáte třeba část jména nebo víte, jaké klíčové slovo je v jeho obsahu. V této chvíli se může naplno projevit síla správce souborů. Stačí stisknout kombinaci [CTRL+S].

Dialogové okno funkce Hledání

Dialogové okno funkce Hledání

Obvykle si vystačíte s výchozími hodnotami. Než si ve stručnosti popíšeme možnosti, jaké máte, je nutná malá odbočka. Pro vyhledávání je dobré se seznámit s tzv. hvězdičkovou konvencí. Jedná o možnost zápisu jména souboru formou zástupných znaků. Ty zástupné znaky jsou celkem dva, a to hvězdička (*) a otazník (?). Znak hvězdička nahrazuje nekonečné množství znaků, zatímco otazník právě jeden. Pro naše účely si vystačíme s hvězdičkou. Obvykle je jméno souboru vytvořeno jako řetězec se jménem, následovaný tečkou oddělující jméno od tzv. přípony. Správné jméno pak vypadá např. jako soubor.txt nebo Výroční zpráva za rok 2009.pdf apod.

Vezměme si například úkol najít na disku všechny soubory s příponou OGG. V hvězdičkové konvenci tyto soubory popíšeme jako *.OGG. V řeči počítače pak říkáme, že hledáme soubor se jménem složeným z libovolného počtu znaků (ona hvězdička) následovaným tečkou a OGG. Pokud bychom chtěli nalézt například všechny soubory, jejichž jméno začíná slovem soubor a příponou TXT, zapíšeme to jako soubor*.TXT.

Na internetu najdete mnoho diskuzí zabývajících se tím, zda v názvech souborů používat české znaky. Operační systém Mandriva Linux je plně lokalizovaný a češtinu podporuje všude, kde je to možné. Volba, zda ano, či ne, leží na vás.

Vraťme se však k dialogovému oknu operace Hledání. Do řádku Hledat zadejte jméno souboru (buď přímo nebo pomocí hvězdičkové konvence) a stiskněte [Enter]. Krusader postupně projde celou strukturu a pokusí se daný soubor nalézt. Prochází stromovou strukturou, kde nejvyšší úroveň je adresář, ve kterém se právě nacházíte a pak se postupně zanořuje. Pokud jsou nějaké soubory nalezeny, objeví se v záložce Výsledky.

Možnosti tohoto dialogu jsou mnohem širší (lze například hledat dle data poslední změny či velikosti souboru atd.) a vaší pozornosti doporučuji záložku Pokročilé.

V tomto miniseriálu roztaženém do tří dílů jsme si opravdu velmi stručně představili funkce Krusaderu. Pokud vám z nějakého důvodu nebude Krusader vyhovovat a přejdete na jiný podobný program, zjistíte, že to, co jste se naučili v Krusaderu, můžete s úspěchem použít i jinde. Jak již bylo mnohokrát řečeno – za vše může společný předek Norton Commander. Už teď můžu slíbit, že připravím několik dalších dílů popisujících i další funkce, které Krusader obsahuje a které stojí za to znát.

2 komentáře

  1. Díky za články. A snad poradíte.
    Přešel jsem na KDE 4. Myslím však, že i v KDE 3.5 jsem měl Krusader 2 (tentýž). Nefunguje mi klávesová zkratka pro vlastnosti. Nadefinovaná po instalaci je. Nefunguje. Pokud nadefinuji vlastní, Alt+Enter, pak do vypnutí Krusaderu funguje. Nekoliduje to se stejnou kombinací, kterou bych zadal jinde. Prostě záhada. Vlastnosti velmi často používám, takže mi to velmi schází.
    Neuloží se mi žádná změna klávesových zkratek. Jak to udělat? To by zřejmě pomohlo.

    1. Peťoš Šafařík | 18.01.2010 | 13:34 | Odpovědět

      Napiš prosím na http://forum.mandrivalinux.cz . Tady na diskusi se nedostane tolik lidi (navíc pod relativně již starším článkem)…

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login