Lehké pracovní prostředí LXDE — ideál pro netbooky

garland_logoTento článek bude o lehkém pracovním prostředí LXDE v rámci distribuce Mandriva Linux 2010. Dlouhá léta jsem na svém notebooku používal prostředí KDE. Se vzrůstajícím výkonem počítačů a tím, jak se programátoři nemusejí tolik zabývat optimalizací, se stalo, že počítač se s nejnovější verzí KDE (vzhledem ke svým parametrům z roku 2001) stal tak trochu dýchavičným. Co s tím?

Proč vůbec uvažovat nad LXDE?

První možnost se nabízí sama — můžete jej vyhodit a koupit nový. Ale já na něj nemám nějaké přehnané nároky a v podstatě mi vyhovuje, jen ta odezva mne mrzí. Mohl bych se pokusit počítač upgradovat, ale neočekávám, že by to přineslo nějaký zásadnější zvrat. Teď je k dispozici procesor Intel Pentium M 1.7 GHz, 512 MB RAM, grafická karta ATI Radeon Mobility 7500 s 32 MB RAM a pevný disk o velikosti 40 GB. Více z něj nedostanete. Navíc uvažuji o přechodu k netbooku, který na tom bude výkonově asi velmi podobně. Začal jsem hledat různé tipy a rozhodl se počítači dát ještě šanci v podobě změny pracovního prostředí.

Mandriva Linux 2010.0 Free má k dispozici několik odlehčených prostředí, postupně jsem je všechny vyzkoušel. To bylo už s příchodem prvních alfa verzí a zkoušel jsem to i s předchozí verzí 2009 Spring. Z mnoha testů a z článků na internetu se začal profilovat celkem zajímavý kandidát zvaný LXDE. Za ta léta, co Mandriva Linux používám, jsem si na KDE velmi zvykl a pokaždé, když jsem ze zvědavosti spustil něco jiného než KDE, jsem byl ztracen a hledal jsem své oblíbené nástroje. Situace s KDE se stávala stále méně pohodlnou, a tak to řešení přišlo samo a radikálně. Už s první alfa verzí Mandrivy 2010 jsem místo KDE začal používat LXDE.

Výchozí obrazovka po instalaci LXDE v Mandriva Linuxu

Výchozí obrazovka po instalaci LXDE v Mandriva Linuxu

LXDE je velmi dobře použitelné, odezva počítače se podstatně vylepšila, i když jsem nezačal používat jiné aplikace. Stále provozuji žrouty paměti a výkonu v podobě Mozilla Firefoxu, Mozilla Thunderbirdu nebo OpenOffice.org. Tím, že jsem „jenom“ odlehčil pracovnímu prostředí, vzrostla použitelnost počítače v řádu desítek procent.

V Mandriva Linuxu je odlehčených prostředí několik, ať už zmíníme Enlightenment (alias E17), IceWM nebo Xfce. Horkou novinkou je nasazení prostředí Moblin, které se stále více prosazuje na všemožných netboocích s chipsety intel.

Integrace ve stylu Mandriva Linux 2010.0

Pokud zabrousíte na domovskou stránku projektu LXDE, zjistíte, že je jeho název odvozen od anglické zkratky Lightweight X11 Desktop Environment. Proto je jasné (lightweight=odlehčený, lehký, nenáročný), že právě jednoduchosti a svižnosti je v projektu podřízeno téměř vše. LXDE se v současné době nachází v mnoha linuxových distribucích, strategicky spíše v těch méně známých či zaměřených na celkovou vyladěnost systému, v což se počítá i co nejmenší obsazený prostor. Z těch velkých jej standardně najdete pouze právě v Mandriva Linuxu a ve Fedoře. Pro milovníky folklóru Ubuntu — nabízí jej i distribuce Lubuntu. Nainstalovat LXDE do jakékoliv distribuce by však neměl být problém. Tento článek se však pochopitelně věnuje Mandriva Linuxu, kde se LXDE nachází v základních repozitářích a lze jej nainstalovat přímo z rozhraní instalátoru. Úprava pro Mandriva Linux pak spočívá v tom, že je změněno výchozí pozadí  a barevná schémata  — známé la Ora.

Nastavení vzhledu LXDE -- karta okno

Nastavení vzhledu LXDE -- karta Okno

Pokud se chcete dostat k možnosti nainstalovat LXDE při prvotní instalaci Mandriva Linuxu 2010 Free, stačí na obrazovce s dotazem na výchozí pracovní prostředí zvolit položku Jiné. V seznamu, který bude poté zobrazen, už LXDE najdete.

LXDE pod lupou

Které komponenty tedy tvoří pracovní prostředí LXDE? Jako správce oken, správce souborů, panel aplikací, správce sezení, spouštěč aplikací a správce síťového připojení. Navíc však tvůrci přišli s dalšími aplikacemi, které již nejsou tak samozřejmé. Úplně bych nečekal prohlížeč obrázků GpicView, přehrávač hudebních souborů LXMusic, přepínač grafických témat LXAppearance, textový editor LeafPad, správce komprimovaných souborů Xarchiver, který je pro potřeby LXDE upraven z Xfce, a mnohé jiné. LXDE je šířeno je pod licencí GNU GPL a částečně i pod GNU LGPL, tedy svobodnými licencemi.

Prohlížeč obrázů GPicView s otevřeným obrázkem plochy

Prohlížeč obrázů GPicView s otevřeným obrázkem plochy

Skalní příznivci Linuxu jsou na tvůrce tak trochu naštvaní. GpicView totiž až velmi nápadně připomíná standardní prohlížeč obrázků zabudovaný do Microsoft Windows XP, což může být výhoda ve chvíli, kdy chcete někomu ukázat, že jestli provozujete Microsoft Windows nebo Linux, je jedno.

Na komplexnost KDE s jeho desítkami aplikací LXDE nikdy nedosáhne, ale to není cíl. Nicméně po instalaci je vše potřebné k dispozici. Z potřebných věcí schází snad jen internetový prohlížeč, v diskuzním fóru se mluví o tom, že se patrně použije Midori. Pokud však používáte Mandriva Linux, programátoři mysleli na vše i za vás. Po instalaci LXDE se vám v nabídce objeví nejenon Midori, ale i Brasero (vypalování CD/DVD), Empathy (komunikační klient), AbiWord (textový procesor), Gnumeric (tabulkový kalkulátor) nebo třeba GTKam (správa digitálních fotografií). Jak již bylo zmíněno, k dispozici je i několik předinstalovaných grafických témat, ikon a barevných schémat. Dá se z nich vybrat.

V uživatelském fóru najdete také zajímavé vlákno, které nabízí seznam několika aplikací odlehčeného LXDE stylu, není pak problém si ze seznamu vybrat příslušnou aplikaci.

Původní projekt založil v roce 2005 Hon Jen Yee z Jižní Koreje, protože on vytvořil základní kámen LXDE, tedy správce souborů PCManFM. Pojmenován je po něm, respektive po jeho přezdívce, pod kterou na internetu vystupuje – PCMan.

Správce souborů PCMan FM

Správce souborů PCManFM

Správce souborů PCManFM je samostatný program a můžete si jej do své linuxové distribuce nainstalovat. Nabízí takřka stejnou funkčnost jako drtivá většina výchozích správců souborů pracovních prostředí (leckdy i něco navíc, třeba záložky alias taby), potřebuje k tomu však mnohonásobně méně systémových zdrojů. Už je v přípravě i nástupce, pojmenovaný PCMan X.

Pokud se na LXDE podíváme z pohledu českého uživatele, můžeme říci, že je to dobrá aplikace. LXDE je přeloženo do češtiny, a to asi ze 75 %. Na angličtinu narazíte obvykle v nastavovacích obrazovkách LXDE a v popiscích programů. Na překladech se ale pracuje a je to verzi od verze lepší.

Co a jak nastavit?

Nastavování prostředí je celkem jednoduché, chvíli mi trvalo, než jsem pochopil logiku nastavování, tedy jak nastavit přesně to, co chcete. Trochu se to podobá již zmiňovanému KDE4. I zde jsou k dispozici panely a applety. Základem je několik základních panelů — spouštěcí panel aplikací nebo panel úloh, na které můžete přidávat nové applety. Namátkou zmíním ovládání hlasitosti, digitální hodiny, sledování baterie, teploty a využití procesoru. Není jich zase tolik a nepodařilo se mi najít něco, kde by se daly další stáhnout hromadně, spíše pár jedinců, kteří něco vyrobili, což pro některé uživatele může být menší problém.

Seznam apletů, které jsou k dispozici

Seznam appletů, které jsou k dispozici

K vlastnímu nastavení se dostanete kliknutím pravého tlačítka myši na spodní panel (ve výchozím nastavení), další část nastavení najdete v nabídce Nástroje | Vzhled. Všeobecná nastavení najdete v položce Nastavení panelu, konkrétní nastavení dané položky na panelu najdete jako první položku nabídky.

Předvolby panelu v LXDE

Předvolby panelu v LXDE

V Nastavení panelu najdete několik záložek, na kterých můžete nastavit třeba parametry umístění (položka Geometry), vzhled  (Appereance), umístění appletů na panelu (Applety panelu), výchozího správce panelů a jiné parametry (Pokročilé). Z dostupných appletů zde najdete prakticky jen hodiny, sledování baterie/procesoru/teploty, práce s hlasitostí, přepínač ploch a klávesnice. Pak několik dalších appletů, jako je nabídka, panel úloh či minimalizace všech oken. Každý applet pak má ještě nějaké parametry, které je také možno upravit. Celkově to zapadá do konceptu jednoduchosti: parametrů a nastavení je rozumné množství a neměli byste se v nich ztratit.

Popisky záložek nejsou česky z toho důvodu, že český překlad LXDE není úplný, předpokládám, že se to časem změní.

Pokud porovnáte LXDE s projektem KDE nebo GNOME, zjistíte, že funkčně se nemohou srovnávat. Máte-li zkušenost s těmito prostředími, budete nad LXDE ohrnovat nos a říkat, že ho používat nebudete, protože neumí to či ono. Jenže tito uživatelé nejsou cílovou skupinou.

Na druhou stranu musíte v LXDE vidět prostředí, které je opravdu nenáročné. Dle domovské stránky stačí k rozumnému běhu Pentium II na 266 MHz s pouhými 192 MB RAM. Nicméně i pro tak protřelého uživatele, jako jsem já, který v Linuxu vlastně nikdy na více než dvě hodiny neopustil KDE, není LXDE nějakým nedodělkem či nedochůdčetem. Mám osobní zkušenost s prostředím Microsoftu, které ve starších verzích (konkrétně ve Windows XP) nabízí v podstatě podobné nástroje. Z tohoto pohledu je také rozumným řešením instalovat LXDE dodávané s linuxovou distribucí, neboť tvůrci distribuce vždycky provádějí nějaký „tuning“ a těží z toho uživatel. Konkrétně v Mandriva Linuxu 2010 jsou to úpravy v dostupných vzhledech, ikonách a barevných schématech, případně v doinstalování dodatečných aplikací, které ve standardním LXDE nejsou. Ve srovnání s jinými odlehčenými prostředími však přináší spoustu nástrojů pro změnu vzhledu přímo z GUI, nemusíte nic upravovat v konfiguračních souborech pomocí textového editoru.

Nakonec jen dodám, že se na rychlou odezvu dobře zvyká a na svém starším notebooku bych se ke KDE už asi vracet nechtěl. Používám aplikace jako dřív, v podobném prostředí a jako bonus dostávám rychlost.

TIP. Rozhodně si kupte novou knihu Mandriva Linux 2010 CZ. Problematice netbooků je v ní věnována celá kapitola a LXDE je jedním z témat. Dále se dočtete o úpravách vzhledu nebo sledování hardwaru. Navíc koupí knihy u Liberixu podpoříte vývoj Mandriva Linuxu a rozvoj tohoto portálu, jejž Liberix, o.p.s. spravuje.

24 komentářů

 1. IrenaS | 19.11.2009 | 09:36 | Odpovědět

  Děkuji za přínosný článek. Můj manžel má podobný počítač a jeho linux je nainstalovaný opravdu hooooodně dlouho. Chce změnu a tak jsem přemýšlela o nenáročném prostředí. Byla jsem rozhodnutá pro XFCE, ale tento článek mé rozhodnutí pořádně zviklal
  Ira.

 2. Dostupnost a knihovny | 19.11.2009 | 10:01 | Odpovědět

  Jen doplním jednu drobnost, LXDE je dostupné i pro openSUSE, je na to v openSUSE Build Service speciální rpeozitář (ale při instalaci v nabídce není, snad příště). Také by mě zajímalo, na jakých grafických knihovnách to běží? Děkuji.

  1. Peťoš Šafařík | 19.11.2009 | 10:10 | Odpovědět

   Celé je to postavené na GTK, jestli myslíš toto.

 3. nonferatus | 30.11.2009 | 12:05 | Odpovědět

  pro netbooky je MDV stále ještě nezralá – nepoužitelná. Aspoň pro eeePC 701. Na tomto notýsku neumí instalátor běžet ani z USB DVD/CD-ROM, a bohužel ani z USB-klíčenky. Nutno po pravdě dodat, že na uvedeném HW běží a je použitelná verze ONE. Jenže jistě uznáte, že ta není právě ideál – ani KDE, ani GNOME není pro eeečko to nejlepší.

  1. Ale jde to, jde | 03.12.2009 | 17:40 | Odpovědět

   Když pominu prostý fakt, že EEE 701 nemá CD/DVD, mohu Vás ujistit, že jsem na něm nabootoval MDV 2009 i MDV 2010 z flash-disku i z SD karty a instaloval verzi free z ISO na externím HDD a zkoušel jsem to i z externí CD-ROM. Vše fungovalo. Gnome běží na EEE 701 svižně a to včetně 3D efektů compizu, LXDE i všechny ****box desktopy rovněž.

  2. Insatalator USB klicenka | 14.02.2010 | 14:40 | Odpovědět

   Neni pravda ze instalator neumi bezet s USB klichenky. pomoci prikazu dd zapises iso na klichenku a pak das bootovat s USB zarizeni

 4. Kankys | 22.12.2009 | 09:28 | Odpovědět

  Já mám takový malý dotaz.Nevíte jak udělám aby byl ten panel černý?Díky

  1. IrenaS | 06.01.2010 | 22:34 | Odpovědět

   Pravým tlačítkem myši na panelu – Nastavit panel (nebo tak nějak) a na druhé kartě zleva – Appearance (nebo tak nějak) nastavit barvu.
   Nemám momentálně přístup k danému prostředí, tak nevím přesné názvy, ale snad to bude stačit.
   Jo – a to prostředí je fakt rychlík. Manželovi jsem ho nainstalovala a je nadmíru spokojený! Hlavně s tou rychlostí. Bývalý linux se mu spouštěl skoro 2 minuty! Je to veliký rozdíl.

 5. Velikost písma | 07.01.2010 | 20:44 | Odpovědět

  Chci se zeptat, jak velké je písmo na netboocích (Acer Aspire, 8,9″) u LXDE? Jde mi o automatickou velikost pro OpenOffice a Firefox.

  1. Peťoš Šafařík | 07.01.2010 | 20:54 | Odpovědět

   No, takové, jaké si je nastavíš. Od 8pt -> no… hodně 🙂

 6. Velikost písma | 07.01.2010 | 21:06 | Odpovědět

  Díky 🙂
  To je jasné, já jsem to nenapsal přesně. Když nainstaluji nějakou aplikaci, má nastavenou velikost písma. I OpenOffice nebo prohlížeč má něco jako defaultní velikost.
  Důvod, proč jsem vyhodil z netbooku původní WinXP byl právě v tom, že rozlišení je moc malé. Proto jsem se ptal, zda není písmo hned po instalaci také příliš malé. Nastavovat nic nechci.

  1. Peťoš Šafařík | 07.01.2010 | 21:16 | Odpovědět

   9” je fakt malé a pokud vím, tak nastavovat to budeš muset ve všech distribucích. Vždycky aspon neco. Pokud máš v tom počítači procesor Intel, mohl by jsi zkusit prostředí Moblin, ale i tak, s filozofií “nastavovat nic nechci” je IMHO volba kompu s tak malým displayem dosti nešťastná.

   Shrnuto: nastavovat to budeš muset.

   1. Peťoš Šafařík | 07.01.2010 | 21:17 | Odpovědět

    (ale spíš bych se obával opačného konce, tj. že po instalaci to bude moc velké než naopak…)

 7. Velikost písma | 07.01.2010 | 21:30 | Odpovědět

  Moblin na něm mám teď. Chová se přesně tak, že veškeré písmo je dostatečně velké. Ale ten článek o LXDE mne dost nahlodal, tak jsem chtěl změnu na tradičnější rozhraní. Rychlost je asi u LXDE opravdu výborná, ale mám právě strach z toho, že vše bude příliš malé. LXDE asi není primárně pro netbooky určené, spíše použitelné. Pokud jsem to dobře pochopil.

  1. Peťoš Šafařík | 07.01.2010 | 21:38 | Odpovědět

   Projekt LXDE byl založen s ohledem právě na netbooky — aby byl malý, lehký a rychlý. Nebál bych se toho. Odebrat to můžeš vždycky…

 8. martin8848 | 10.02.2010 | 15:03 | Odpovědět

  tak jsem si na asus 1000H dal mandrivu s LXDE vsechno bezi tak jak ma jen mam jeden maly problem misto systemovych zvuku notebook jen pipne jak pri prihlaseni tak o odhlaseni jinak zvuk u vseho funguje normalne,bud bych chtel aby mlcel nebo zahral ale to pipani me stve.
  diky za podnety.martin

  1. Peťoš Šafařík | 10.02.2010 | 15:06 | Odpovědět

   Na problémy je forum: http://forum.mandrivalinux.cz
   Prosim, piš to tam 🙂

 9. Ideál pro něco ano i ne. | 12.02.2010 | 12:53 | Odpovědět

  Pokud se jedná o netbook Acer Aspire one s Atomem, mám tyto zkušenosti. Ve starších verzích, kde byly dodány XP, nebo Windows 7 starter, instalace a Mandrivy 10.0 přes flashdisk a běh byly bez problému. Jak plná verze free, tak LX verze KDE i Gnome. Rozdíl nebyl znatelný. Vše funguje jako na P4.

  Ale obsahuje-li procesor Atom N450, kde je sloučena grafika do procesoru, vzniká problém. Po instalaci, která proběhne bez problému a po restartu se nespustí X-server z důvodu neznámé grafické karty. Pouze je možná práce s externím monitorem, nikoliv s interním LCD. (KDE, LX,GNOME)
  Ve Windows 7 starter, což chodí, se nalezne Intel VGA Chip a generic monitor, v Mandrivě mohu kombinovat cokoliv, jak výběr karty, tak monitor. Vše končí hlášením ERR.
  Snad až jarní verze bude obsahovat příslušný ovladač.
  Má někdo lepší zkušenost?

  1. Insatalator USB klicenka | 14.02.2010 | 14:43 | Odpovědět

   Na tento novy procesor je treba stahnount a perekompilovat nove jadro (kernel) ve kterem uz je podpora grafiky obsazene v CPU

 10. difokus | 19.02.2010 | 14:28 | Odpovědět

  Na notebooku Aspire 1350 (Athlon 2600+/1400 MHz, SDRAM 256 MB) mám LXDE nainstalován a jede velice pomalu. Je vážně ten notebook tak slabý?

  1. Peťoš Šafařík | 19.02.2010 | 14:33 | Odpovědět

   Velikost RAM je opravdu na hranici použitelnosti. Zainvestuj sedm stovek a pořiď si 1G RAM. Poletí to jako z praku… věř mi 🙂

 11. prblem s nastavenim | 01.01.2011 | 21:13 | Odpovědět

  Caute nainstaloval som si lxde ale mam taky problemik ked ho nastavim teda zmenim tapetu, nastavim si lcdeterminal a podobne veci. Vypnem a zapnem pc tak zase mam toto vsetko v default nastaveniach a netusim kde moze byt chyba. Nenapada vas nieco ? Predom vdaka.

  1. Peťoš Šafařík | 02.01.2011 | 11:34 | Odpovědět

   Nejspíše práva — nepracuješ náhodou pod Guest účtem?

 12. Peťoš Šafařík | 01.01.2011 | 22:37 | Odpovědět

  Skvělý článek, díky!!!

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login