Linux. Kompletní příručka administrátora.

Autoři v úvodu prohlašují: "Naším cílem při psaní této knihy bylo, aby se stala nejlepším přítelem profesionálního správce Linuxu… Přidali jsme nákladní auto plné materiálu specifického pro Linux…. žádná jiná kniha neposkytuje takovou šířku a hloubku mateiálu, která je nezbytná pro efektivní používání Linuxu."

Po přečtení musím souhlasit. Kniha je přímo nabitá zkušenostmi a reálnými příklady ze všech zákoutí Linuxu. Příklady zpravidla nejsou  zjednodušovány, ale převzaty ze skutečných případů.
 
Kniha je rozsáhlá (s rejstříky přes 800 stran), jen obsah vydá na 26 stránek. Pro lepší pochopení záběru textu uvedu alepoň některé názvy kapitol:
 
V díle 1. (Základní správa) např. Řízení procesů, Souborový systém, Sériová zařízení, Jak přidat disk, Periodické procesy, Zálohování, nechybí probrání logů či exkurze do jádra. Každá kapitola má řadu podkapitol, takže v kapitole Jak přidávat nové uživatele se dozvíte nejen základy, ale třeba něco o poli GECOS, o kopírování implicitních startovacích souborů, nastavení diskových kvót, záznamech stavu či o programech pro řízení účtů. Z uvedeného snad lze alespoň trochu přiblížit rozsah publikace.
 
V díle 2 se vše motá okolo sítí, jde o nejrozsáhlejší díl z knihy (přes 400 stran). Proberou se sítě TCP/IP, adresování,  směrování, síťový hardware, systém doménových jmen (důkladně je probrán např. program BIND), konfigurace serveru DNS, databáze DNS (SOA, NS, PTR…), NFS, program AMD, sdílení systémových souborů, el. pošta, bezpečnostní otázky sítí, webhosting aj.
 
V díle 3 je pel-mel všeho ostatního. Rozebírají se témata jako instalace programů, tisk, spolupráce s Windows, daemoni  všeho druhu nebo i právní otázky (platí spíše pro USA).
Ve všech kapitolách jsou připomenuty konkrétní rozdíly mezi 3 velkými distribucemi – RedHat 7.2, SuSE 7.3 a Debian 3.0 a v závěru každé kapitoly nechybí seznam doporučené literatury a cvičení.  
 
Při čtení se dozvíte kupu informací, vysvětlení jsou přitom dostatečně názorná a jednoduchá, a přesto ne zjednodušující. Domnívám se, že jde skutečně o vynikající publikaci, kterou s čistým svědomím mohu doporučit všem opradovým zájemcům o Linux, včetně linuxových guru.
 
Občas narazíte na nekompatibilitu některých uváděných konfigurací s Mandriva Linuxem. Je škoda, že Mandriva / Mandrake zde uváděna není, informace jsou však natolik důkladně vysvětlené, že s nově nabytým pochopením si poměrně snadno poradíte.
 
Autorský kolektiv: Evi Nemeth, Garth Snyder, Trent R. Hein,
Vydal:  Computer Press Brno,
Rok: 2004
Stran: 828 stran
Doporučená cena: 790 Kč, 1180 SK

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login