Linux – tipy a triky pro bezpečnost

Tahle knížka ve mně budila dojem prezentace. Poměrně krátké kapitoly (celkem 41 rozdělených do dvou oddílů (1. lokální a 2. síťová bezpečnost) + část Dodatků – literatura, internetové odkazy, rejstřík). Výběr  jednoduchých slov a snadno srozumitelných vět. Na konci každé kapitly Shrnutí v několika řádcích a tři – čtyři Otázky.

Na první pohled čtení pro školáky tak z 8. tř. ZŠ. Na druhý pohled však oceníte kvalitní výběr zásadních informací. Autor Vás nezahrne přehršlí často zbytečných údajů, ale pečlivě vyfiltrovanými poznatky, nad kterými Vás nechá přemýšlet. Z textu je cítit hluboké pochopení věci. Cílovou skupinou by mohli dle mého odhadu být středně pokročilí správci a uživatelé Linuxu.
 
Některé kapitoly: Boot, LIDS, Social engineering, PAM, ACL, Disková pole, Tripwire, Adresář /tmp, Analýza logů, Nebezpečné služby, Sledování sítě SNMP a MRTG, Bezdrátové sítě, Skenování portů, Nessus…
 
Máte-li zájem o bezpečnost domácí stanice nebo menší sítě, nebo se chcete něco naučit, je to čtení právě pro Vás. Pokud však spravujete důležité stroje a velké sítě, budete potřebovat komplexnější příručku.

 

Autor: Petr Krčmář
Vydal: Grada Publishing a.s.
Rok: 2004 
Stran: 208
Doporučená cena: neuvedena, koupil jsem ji v Semilech za 119,- Kč

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login