Linux ve světě Windows

Podtitulek: Průvodce administrátora heterogenní sítí, vyd. GRADA Publishing, a.s., 2006, překlad z angl. orig. Linux ina Windows World, Roderick W. Smith, vydáno r. 2005 v nakl. O’Reily Media, Inc, ISBN 80-247-1470-1, 460 stran.

Touhle knihou skoro z poloviny prostupuje rytmus Samby. Od sdílení souborů a tiskáren, tisk, přes správu NetBios sítě (pomocí Samby), po centrální autentizační služby (např. kap. 7, část Samba a Winbid) a je to ho daleko víc.

Nechybí ovšem ani další náměty: vzdálená práce se systémem (v grafice či textovém režimu), Linux jako tenký klient, Poštovní servery (prolétnete např. základní konfigurace sendmailu či postfixu nebo spolupráci s Microsoft Exchange), síťové zálohy, synchronizace času na všech síťových stanicích atp.

Kniha je psaná jednoduše, popisuje akce krok za krokem, složitější nastavení probíraných služeb zde nenajdete, ale základní nastavení a principy fungování uváděných programů pochopíte dostatečně. Je to spíš než pro linuxáky zaměřeno na správce wokenních sítí, kteří hledají alternativy pro zlepšení správy svých sítí a zjišťují, kde všude může Linux efektivně zastat Windowsy všeho druhu.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login