Linuxová stanice a Novell Netware

Novell Netware – jak na to?

Protože jsem v poslední době zaznamenal několik dotazů na toto téma v diskuzia protože jsem se zprovozňováním připojení Linuxu k Netwaru měl také problémy,rozhodl jsem se také trošku přispět svými těžce nabytými zkušenostmi lehcepoučeného začátečníka.

Takže – o čem bude řeč? Jde nám pravděpodobně o připojení Linuxu k serveru Novell Netware do verze 5 a to přes protokol IPX. Při připojování přes TCP/IPby situace měla být ještě jednodušší (odpadá IPX) nicméně neměl jsem příležitosttuto kombinaci vyzkoušet.

Problém první: nastavení protokolu IPX

Budete potřebovat balíček ipxutils (v MDK 9.1 ve verzi ipxutils-2.2.2-1mdk naGPL CD1). Nejjednodušší je napsat si malý skriptík pro nahození protokolu IPX.Asi takhle:

 #!/bin/bash # # Start IPX # ipx_interface add eth0 802.3 ipx_configure --auto_primary=on --auto_interface=on

První příkaz navazuje protokol IPX na první síťovou kartu a nastavuje rámec IPX.Pokud používáte 802.2, měli byste skript upravit odpovídajícím způsobem.

Druhý příkaz nastavuje rozhraní IPX a experimentálně jsem zjistil, že je lépepoužít oba parametry. Pozor – IPX můžete samozřejmě nastavit pouze jako root,čili můžete buď použít su, sudo nebo (pokud potřebujete IPX spouštět vždy)zajistit spuštění tohoto skriptu při startu systému. Ideálním místem je adresář/etc/sysconfig/network/if_up.d. Skripty, které do něj přesunete nebo nalinkujete, se spouštějí vždy po nahození síťového rozhraní.

Problém druhý: připojení k serveru a mapování disků

Tady budete potřebovat balíček ncpfs (ncpfs-2.2.2-1mdk), ve kterém jsou nástrojepro mapování novellského souborového systému. Základní příkaz pro namapováníNetwarového serveru je:

 ncpmount -S muj_server -p cp852 -y iso8859-2  -U login_jmeno adresar_pro_mapovani

Povšimněte si parametrů -p cp852 a -y iso8859-2, bez nichnebudou chodit české názvy souborů. Je možné pomocí parametru -P zadati heslo, nicméně tady bych byl opatrnější, pokud by to mělo být součástí nějakéhoskriptu. Když použijete parametr -V lze zadat i svazek, který chcememapovat, nicméně zobrazená varianta je poněkud pružnější – v adresáři adresar_pro_mapovani se objeví všechny svazky daného serveru. Vytvoření zkratek pro rychlejší přístup je už jen otázkou několika symlinků.

Problém třetí: uživatelsky přívětivé přihlašování

Pokud budete chtít nasadit linuxovou stanici s připojením k Novellu někam, kdejsou uživatelé zvyklí na komfortnější zacházení, je několik možností.

 • Automatické přihlášení stroje na nějaký “strojový” účet a společné namapování svazků všem uživatelům na daném systému. To se dá rozchodit, nicméně se pak uživatel jen těžko dostane do svého domácího adresáře a navíc vytvářené soubory budou vytvářeny touto “strojovou” identitou.
 • Automatické přihlašování uživatelů skriptem po přihlášení do systému. To znamená buď nové zadávání hesla na příkazovém řádku nebo zapsání hesla “natvrdo” do skriptu, což není ideální jak z hlediska bezpečnosti, tak vzhledem k jeho případné změně.
 • Přihlašování pomocí grafického klienta přes ikonku na ploše ev. po startu KDE/GNOME. Jedním z lepších je např. projekt Novell Client – http://novelclient.sourceforge.net. Ten je velmi podobný klientu pro Windows – vše si vyberete v grafických menu a program spustí ncpmount za vás. Jen je potřeba nezapomenout zadat -p cp852 -y iso8859-2 do kolonky Extra options. Jiná možnost je na úvodní stránce SourceForge.net nechat vyhledat Novell…

Závěrem se omlouvám, že tenhle návod byl tak trochu “pro blbý”, přece jen je určenýpro začátečníky (kam se ostatně počítám také). Ještě upozornění – prostudujte siobsah balíčku ncpfs – je v něm několik zajímavých programů (např. nwauth) a s jejichpomocí lze k Novellu přistupovat ještě o něco efektivněji.

4 komentáře

 1. zegg | 03.08.2003 | 12:15 | Odpovědět

  S Novell Clientem z – http://novelclient.sourceforge.net mám dobré zkušenosti, jen jedna věc mě zlobí. Do pole SERVER musím zadat IP serveru a nikoliv jeho jméno. Do SLPDA vyplním IP adresu, a do Scope název scope a v poli SERVER se mi načtou jména všech serverů v daném stromu (strom z NW5 a NW6). Ale abych se přihlásil, musím jméno serveru přepsat na jeho IP. Nepomůže ani vyplnit názvy serverů do /etc/hosts.

 2. vrsko | 05.08.2003 | 12:46 | Odpovědět

  Mohli by ste sa zmienit aj o pripojeni tlaciarni z Nowellu do Linuxu.

 3. macan | 15.08.2003 | 15:32 | Odpovědět

  Se jmenem serveru jsem mel tez problem, ale po pridani do /etc/hosts, to zacalo behat a nemusim zadavat IP.

 4. vamat | 07.05.2008 | 12:17 | Odpovědět

  Pro Novell 6, kde je implicitní protokol IP, a Mandiva 8.x, kde je použito kódování utf, vypadá příkaz na připojení následovně.

  ncpmount -S server -A dns_name -U user -p cp852 -y utf8 mount-point

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login