Mageia — vytlačí Mandriva Linux?

Před nedávnem vydali lidé z projektu Mageia první verzi jejich nové distribuce — Alpha 1 Mageia. Mageia je fork projektu z distribuce Mandriva Linux, mé nejoblíbenější linuxové distribuce. Mandriva Linux byl první systém, na kterém se mi podařilo rozběhat wifi (BroadCom), a proto jsem u ní před dlouhými lety zůstal. Nyní jsem ovšem na vážkách: nový fork z Mandriva Linuxu — Mageia — se snaží jít více komunitní a otevřenou cestou.

Na první verzi byli zvědaví všichni, kteří o projektu alespoň něco slyšeli. Podíval jsem se na Mageiu trochu blíže a uvádím několik postřehů. Rozhodně to prosím neberte jako recenzi, neboť jedná se o alpha verzi — první veřejně dostupné (nepočítám-li bootstrap) vydání Magei, které má před sebou ještě dlouhou cestu ve vývoji — je to jako hodnotit pokrm těsně poté, co se ingredience vyskládají na stůl a na sporák vytáhne pánev. Spíše na níže napsané informace nahlížejte jako na první nástin toho, co v nové připravované distribuci bude.

Poté, co Anne Nicolas rozeslala e-mail, že vydávají ISO, ihned jsem si jej stáhl. Narazil jsem na menší problém po instalaci do VirtualBoxu, ale ten jsem vyřešil instalací VirtualBoxu ve verzi 4 (udělal jsem RPM a nahrál jej, jako vždy, do svého repozitáře).

Na systému Mageia se celkem podílí asi sedmdesát vývojářů plus další lidé z dalších týmů. Celkový počet je hůře zjistitelný — mnozí lidé z týmu vývojářů se angažuje i v jiných týmech: jako překladatelé, QA a nebo designeři. Odhadem se na distribuci v tuto chvíli podílí asi na dvě stovky lidí na nejrůznějších pozicích.

Nyní již k tomu, jak to vypadá a jak se to všechno chová.

Stažení:

Stahoval jsem z českého mirroru supp.name, který patří mému známému z Cookeru, Tomáši Kindlovi. Mirror je rychlý a stabilní. Já stahoval a instaloval 32bitovou verzi, další část článku proto bude se vzhledem k tomuto faktu. Odkazy ke stažení:

Instalace:

Instaloval jsem do VirtualBoxu ve verzi 4, protože verze ze zdrojů (3) se s novou Mageiou nemá moc ráda — pokud máte VirtualBox 3, použijte ovladač grafické karty VESA, nikoli grafickou kartu VirtualBoxu.

Po nastartování počítače a bootu z DVD s Mageiou, uzříte starou známou obrazovku ne nepodobnou té, na kterou jste zvyklí z Mandriva Linuxu — jen s jiným pozadím.

GRUB DVD Mageia

GRUB DVD Mageia

Stiskněte klávesu F2 a zvolte Češtinu. Výborně, nyní máte český GRUB. Bohužel zatím nejsou přeloženy všechny položky, takže pro instalaci zvolte Install Mageia 1. Další postup je již shodný s instalací Mandriva Linuxu z DVD.

Rozdělení disku při instalaci distribuce Mageia

Rozdělení disku při instalaci distribuce Mageia

Obrázek z průběhu instalace

Obrázek z průběhu instalace

Vlastní systém:

Spusťte systém tak, jak jste zvyklí z Mandriva Linuxu.

Při prvním startu nespěchejte, překládají se některé moduly jádra pro VirtualBox — zkuste stisknout ESC, abyste viděli, co se děje.

V tuto chvíli si s Mageiou hraju. Jsou zde připraveny balíčky s grafickým prostředím KDE4, GNOME, Xfce a i mnohé další. Jako první věc si přidejte zdroje. Otevřete si Ovládací centrum Mageiou 1 (fakt to není překlep 😉 ) a spusťte správu zdrojů. Zde přidáte zdroje klepnutím na přidat Kompletní zdroje. Bohužel kvůli nějaké chybě není možné vyhledávat pomocí klasické správy softwaru, takže se zdroji budete pracovat především (nejspíše pouze) v terminálu s čistým urpmi.

A jak jsou na tom grafická prostředí?

KDE

V Magei je už nyní připraveno KDE SE ve verzi 4.6.0 spolu se všemi KDE aplikacemi, jako je Amarok 2.4.0, Okular 0.12, Gwenview 2.6.0 a mnohé další… Nainstalujete balíčkem task-kde4.

Čeština pro KDE není na instalačním DVD obsažena, proto po přidání zdrojů (stejné jako v případě Mandriva Linuxu probíhá přes správu softwaru, doporučuji nechat vše na automatice a odebrat repozitář na DVD) doinstalujte balíček kde-l10n-cs.

KDE pracuje až na výjimku s problémem při vypínání zcela bez chyb a je příjemně svižné (dokonce i na to, že celý systém jsem zkoušel na virtualizovaném počítači).

Přihlašovací nabídka KDM -- strohá, ale jistě se vylepší

Přihlašovací nabídka KDM -- strohá, ale jistě se vylepší

Start KDE proběhl bez problémů a s výchozím vzhledem KDE SE

Start KDE proběhl bez problémů a s výchozím vzhledem KDE SE

Výchozí plocha v KDE Magei a nabídka aplikací

Výchozí plocha v KDE Magei a nabídka aplikací

Aplikace z KDE SE 4.6 v projektu Mageia

Aplikace z KDE SE 4.6 v projektu Mageia

GNOME

Druhé nejrozšířenější (nebo nejoblíbenější, nejsem si zcela přesně jist) grafické prostředí mezi linuxáky je GNOME. Projekt Mageia toto samozřejmě chápe ( 😉 ), takže se GNOME samozřejmě nachází i zde. Nainstalujete pomocí balíčku task-gnome. GNOME je opět v nejnovější možné verzi — 2.32.1. Brasero, Xarchiver a nebo přehrávač filmů Totem — to vše v GNOME.

Nabídka GNOME v distribuci Mageia

Nabídka GNOME v distribuci Mageia

Některé z aplikací GNOME v Magei

Některé z aplikací GNOME v Magei

Xfce

Xfce — mé nejoblíbenější grafické prostředí — v Magei je ve verzi 4.8. Mám jej rád, je rychlé, milé, vzájemně nezávislé (abyste nainstalovali Xfburn, nepotřebujete instalovat všechny knihovny z daného prostředí). Bohužel dostat Xfce do Magei není tak jednoduché jako instalace KDE SE nebo GNOME pomocí jednoduchého task-balíčku. Bohužel je nutné všechny balíčky jmenovitě nainstalovat.

Nástroje Mageia:

Asi to nejpodstatnější krom přístupu a obsahu repozitářů, co každá distribuce přináší, jsou specifické nástroje každé distribuce. V Mandriva Linuxu je to MCC — Mandriva Control Center, v Ubuntu to bude brzy celé nové grafické prostředí (nebo nástavba nad GNOME3, jak chcete) Unity, v Gentoo je to přístup k tvorbě „balíčků“ atd atd. Mageia zatím používá převzaté MCC — Mageia Control Center (ano, volba jména byla celkem povedená 😉 ). Do ostrého vydání by měl přijít ještě mageia-app-db, což je propojení repozitářů a webového rozhraní, pomocí kterého jednoduše najdete libovolný balíček, jeho kategorii, a dokonce z browseru přímo nainstalujete. Nedávno byl uveřejněn návrh rozhraní aplikace mageia-app-db na Flickeru:

Mageia-app-db Homepage

Mageia-app-db Homepage

Návrh Mageia-app-db nalezená aplikace

Návrh Mageia-app-db nalezená aplikace

Pro vývojáře je nejnutnější nástroj mgarepo: nezbytný pro práci maintainerů — pro import balíčků do databáze, správu změn, přidávání nových verzí balíčků atd. atd.

Problémy:

Vzhledem k tomu, že se jedná o alpha verzi, nevyhnula se některým chybkám (tu větším, tu menším…). Berte ovšem v potaz to, že se ještě mnohé bude měnit a testovat a v této fázi vývoje by bylo spíše zázrakem, kdyby se žádné chyby neobjevily!

 • První z drobností, kterých jsem si všiml (které je třeba vyladit), je špatná volba barev v GRUBu, kde nejsou vidět nastavené volby.

  Špatná volba barvy fontu v GRUBu v Mageia - Alpha 1

  Špatná volba barvy fontu v GRUBu v Mageia - Alpha 1

 • Ve správci softwaru (ne)funguje vyhledávání, resp. se ne vždy „zabere“ klávesa[Enter].
 • Ne vždy se mi povedlo vypnout KDE — nejspíše problém v KDE nebo ve VirtualBoxu, nevím.

Celkový dojem

Celkový dojem z verze Alpha 1 projektu Mageia je více než dobrý. Samozřejmě má problémy, některé otravné, jiné méně, ale na to, že projekt vznikl teprve před půl rokem, se jedná o obdivuhodný počin. Všechny problémy, na které jsem časem narazil, jsem nahlásil QA teamu a měly by být brzy opraveny.

Přes všechna uvedená fakta není systém vhodný pro ostré nasazení. Například zatím chybí kancelářský balík LibreOffice a mnohé další, systém trpí neduhy novorozeněte a je třeba se o něj dle toho také starat, všechny úpravy dělat pouze opatrně, hodně zálohovat (a nebo se připravit na občasný reinstall po příliš necitlivém zásahu).

Než článek projde redakčními úpravami, je již v repozitářích připraveno i LibreOffice pro Mageiu.

Věřím, že první čisté vydání bude opravdu výborné a vytvoří velkou konkurenci Mandriva Linuxu. Ten má naopak výhodu silného jména a poměrně stabilní uživatelské základny. Na další vývoj dění se opravdu velmi těším. Abych odpověděl na otázku položenou v názvu tohoto článku, tak napíšu toliko: kdo ví. Vše ukáže pouze čas…

19 komentářů

 1. Jiří Nedavaška | 23.02.2011 | 07:30 | Odpovědět

  Zdravím,
  moje odpověď na otázku jestli Mageia – vytlačí Mandriva Linux?
  Myslím, že to bude ještě dlouho trvat.
  Proč?
  1) Mě třeba při používání Mandrivy hodně vadí malá podpora softwaru. Když chci aktuální software tak se často stane, který někdy třeba není v repozitáři, že na stránkách programu
  např.zde http://www.google.com/chrome?hl=cs
  se s Mandrivou nepočítá. Než se na onen seznam dostane Mageia uběhne hoodně vody.
  2) Mageiu určitě vyzkouším, ale u mě má šanci vytlačit Mandrivu teprve tehdy, až mi na notebooku pojede bez problémů. To znamená výborná podpora hardwaru, protože jinak se před Mandrivu nedostane.
  Prozatím mě Mageia moc neoslovila. Ale šanci dostane 🙂

  1. Peťoš Šafařík | 23.02.2011 | 08:32 | Odpovědět

   add1. Ani s Mandriva Linuxem. Takže to je nastejno. A k čemu Google Chrome, když stejně dobře pracuje Chromium, které je v repozitářích?

   1. Jiří Nedavaška | 23.02.2011 | 09:43 | Odpovědět

    To je sice pravda, ale ne každý by chtěl Chromium. Byl to jen příklad. Takových se dá najít víc.
    http://www.skype.com/intl/en-gb/get-skype/on-your-computer/linux/post-download/

    1. Peťoš Šafařík | 23.02.2011 | 09:50 | Odpovědět

     Ani Skype nepočítá s Mandrivou (ani s Mageiou). (Btw. rozdíl mezi Chrome a Chromiem je opravdu dost malý…)

     OT:Instalace Skype pro SuSE/Fedoru v MDV se neobejde bez obstrukcí, proto jsem se rozhodl Skype přebalit a umístil jsem jej do svého repozitáře (v rozporu s licencí, vím, ale udělal jsem jen to, co Skype samo není schopno a de facto jsem pomohl šíření Skype 😉 ).

     1. Jiří Nedavaška | 23.02.2011 | 10:17 | Odpovědět

      Mě právě mrzí, že se málo kde počítá s Mandrivou no a právě proto o tom píšu, že Mageia na tom alespoň zpočátku bude ještě hůř. je to škoda. Už si stahuju Mageiu a zkusím ji ve Virtualboxu taky 🙂 Když pojede dobře tak si ji zkusím nainstalovat naostro 🙂
      Ještě jsem se chtěl zeptat. Jak je to s Mageia a balíčky z Mandrivy? Je možné přidat Mandrivácké zdroje? Myslím např PLF kodeky atd.?
      Díky

      1. Peťoš Šafařík | 23.02.2011 | 10:43 | Odpovědět (Komentáře se nebudou odsouvat pod tuto úroveň)

       Zatím to asi půjde, ale problém je už v tom, že Mandriva Linux od verze 2011 přechází na RPM5. PLF se na to taky začíná připravovat. Naopak Mageia chce chvilku počkat, než se to “usadí”.
       Mageia ale bude mít vlastní repozitář PLF-like: jmenuje se “tained”. Zatím je ale prázdný.

      2. Jiří Nedavaška | 23.02.2011 | 10:48 | Odpovědět

       děkuji. Pokud to jinak nepůjde tak vyzkouším PLF a uvidím 🙂

 2. Peťoš Šafařík | 23.02.2011 | 08:20 | Odpovědět

  Než článek prošel “redakčním kolečkem” oprav, změnilo se pár věcí. Například je k dispozici LibreOffice (klasicky ze zdrojů). Také instalace Xfce je jednoduchá — objevil se balíček task-xfce.
  Z toho je tedy mj. vidět, že Mageia má opravdu raketový postup 🙂 Už nyní má k dispozici přes 4000 balíčků…

  1. Jiří Nedavaška | 23.02.2011 | 08:29 | Odpovědět

   Tak to jsou dobré zprávy. Jsem zvědavý na další vývoj. Určitě to bude hodně zajímavé 🙂

 3. Peťoš Šafařík | 25.02.2011 | 10:34 | Odpovědět

  Článek jsem rozšířil o Xfce a LibreOffice. Vizte http://petos.cz/2011/mageia-vytlaci-mandriva-linux

 4. Pavel 'TIGER' Růžička | 07.03.2011 | 17:32 | Odpovědět

  Jestli jsem to správně pochopil, tak Mageia v první stabilní verzi udělá naprosto bezproblémový přechod z mandrivy 2010.2, po té se s velkou pravděpodobností začnou rozcházet a každý půjde svou cestou …. takže nemusí zákonitě dojít k přetlačované i když to tak zprvu vypadá. Já tohoto přechodu využiji, protože je pár věcí, které mi na Mandrivě vysloveně vadí. To jestli předvídám správně, či budu litovat ukáže až čas.

 5. ferri | 08.03.2011 | 20:02 | Odpovědět

  Osobne si mylím, že Mageia bude na Mandruvu pôsobiť hlavne ako zdravá konkurencia. V dianí okolo pripravovaného Mandrivalinuxu 2011 to cítiť.

 6. fri | 09.03.2011 | 18:48 | Odpovědět

  Jsem zvědavý taky, a předpokládám, že budu mít zájem sledovat obojí.

  Na podzim minulého roku, někdy během října, listopadu a v prosinci,jsem zkoušel Fedoru a openSuse, takže můžu říct, že i když jsem svým způsobem fanatik vlastního zvláštního druhu, tohle není moje hlavní víra. 🙂

  Fedora i openSuse šlapou, jak mají – ostatně, co jiného od Linuxu čekat, že. Stačí si zvyknout na to, že MP3, pokud jsou potřeba a celá halda dalších kodeků se do nich musí narva zvlášť – zajímat se o ty návody, co k tomu mají předpřipravené. U openSUSE to ještě chce pochopit, že je tu určitá odlišnost ve způsobu, jakým se provádí aktualizace – mají tam víc možností nastavování správce zdrojů (= jiných než v Mandrivě) – třeba je důležité si pamatovat, k čemu je určit jeden zdroj KDE balíčků jako aktualizační, nebo jak tomu říkají.

  Zásadní problém byl, jak jsem na základě až bolestně opakované zkušenosti zjistil, u všech v tom, že jsem se o ně snažil v dobu, kdy měly všechny nějaký problém s KDE (nebo spíš KDE mělo nějaký problém v té opravné verzi, a to, co nabízely aktualizace k těm distribucím, se na to vezlo).

  Mandriva a teď Mageia – to je síla letitého zvyku a dobrých zkušeností. A za pár měsíců se uvidí.

  – Takže otázka na závěr: když mám teď pevný disk notebooku rozdělený tak, že na zhruba jedné jeho polovičce mám Mandrivu (jeden oddíl /root aspol a druhý oddíl /home), a na zbytku mám Fedoru, která je řešena podobně, jen se k ní nedostanu (nemám ji v nabídce zavaděče). Dá se obecně říct, že nebude problém /root oddíl s Fedorou naformátovat, plácnout tam Mageiu, a v klidu čekat, že se v nabídce zavaděče systému objeví Mandriva a Mageia vedle sebe?

 7. ferri | 16.03.2011 | 18:05 | Odpovědět

  Distrovatch
  Development Release: Mageia 1 Alpha 2http://distrowatch.com/?newsid=06575

 8. lada | 19.03.2011 | 16:54 | Odpovědět

  odpoved – ANO. Tak jsem dnes stahl a vyzkousel mandrivu 2011 beta 1. nova distribuce, stary soft (OOo 3.2,krusader 2.0, atd). Myslim, ze je rozhodnuto, je to umirajici distribuce. Mageia alpha2 je v mnoha ohledech o parnik pred madrivou.

  1. Peťoš Šafařík | 19.03.2011 | 17:08 | Odpovědět

   Já bych to tak jednoznačně neviděl. Mandriva má zase nový NetworkManager (fakt se mi MOC líbí!!), přepracovaný instalátor, nové KDE4.6.1,…
   A hlavně — již má, oproti projektu Mageia, vybudované jméno. Mandriva Linux prostě už něco znamená a každý linuxák ví, že existuje. Ale o u Mageia to tak není. No, uvidíme 🙂

   1. lada | 19.03.2011 | 18:05 | Odpovědět

    No ja myslim, ze kdo seriozne provozuje mandrivu, tak uz vi i o Mageia a hlavne vi o problemech mandrivy a jeji spolecnosti. To je vlastne i muj pripad, kdy hledam nahradu za umirajici mandrivu 🙂

 9. Ja. | 09.07.2011 | 13:20 | Odpovědět

  Tiež to tu skúšame a zatiaľ som si všimla toto:

  1. Mageia neobsahuje slovenčinu.
  Mandriva ju normálne má,
  tak nechápem prečo je to naraz problém.

  2.Rovnako som musela ručne pridať oddiely s Windows,
  lebo to automaticky nepridalo.

  3. A zase zvuk –
  máme normálnu ASUS Xonar D1.
  Systém ju pozná, v možnostiach je ponúknutý správny ovládač snd_virtuoso
  ale neozve sa ani tón.

  1. Peťoš Šafařík | 09.07.2011 | 13:30 | Odpovědět

   Ano, protože není jediný slovenský překladatel, který by se o slovenské překlady staral, proto není na LiveCD verzi. Na DVD by ale slovenština být měla.

   K těm dalším věcem se nemůžu vyjádřit, protože nemám winckové oddíly a ani ASUS Xonar D1 zvukovku. Mi vše fungovalo a funguje out-of-box.

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login