Mandrake 10.0 ze všech stran

Mandrake 10.0 ze všech stran

Po delším používání a mnoha zkušenostech jsem se rozhodl, že se s vámi (opět 🙂 podělím o své zážitky s novou verzí Mandrake Linuxu. Jdeme na to.

Jakou verzi to vlastně máme?

Úplně nejdříve se zastavím u toho, jakým způsobem a v jaké verzi se k vámnový Mandrake Linux může dostat. S novým, nedávno oznámenýmmodelem vývoje, totiž tradičně vznikly zmatky v uvedení verze.

10. března byla veřejně uvolněnatři základní CD Mandrake Linuxu 10.0 Community Edition. Najdete je na obvyklýchmirrorech. Všichni členové MandrakeClubu měli tyto ISO obrazy k dispozici asi o týden dříve a k tomu také jedno (čtvrté) klubové cédéčkonavíc. Někteří (od Silver členství) měli k dispozici i speciální sadu s pěti CD,označenou jako “PowerPack”. Jde o obvyklou sadu CD dostupnou v balení PowerPack. Sada obsahuje jen binární balíčky, bez zdrojových kódůa od základní Community edition se liší přidanými balíčky z Contribu a některýmikomerčními ovladači a programy.

Podle počtu médií byste již měli mít jasno, jakou verzi máte a co od ní očekávat.Zkoušel jsem základní sadu tří CD a ta je klasická, obsahem (myslím teď složením softwarových komponent) příliš nepřekvapila.Rozšířující CD číslo čtyři tomu ale dodá hodně šťávy a překvapilo mne, nakolikpoužitelnost vzrostla – hlavně nemusel člověk pořád něco hledat v dalšíchzdrojích software. Zahlédl jsem jej u Zdeňka Mazance na FTP. “Powerpacková” edice, která je i základem našeho vydání, je dík jednomu médiu navíc hodně komplexní a téměř nic mi na ní nechybělo. Jakojediná nevýhoda edicí s více CD se mi jevila stále otravnější “diskotéka”.Už by to asi opravdu chtělo DVD 🙂 Pro úplnost a představu ještě uvádím obsahy všech výše uvedených médií:

Soudě dle množství dotazů uživatelů, co si stáhnout a kde, MandrakeSoft opět “nezklamal”.Aby to nebylo všechno – hledáte-li FTP strom označený jako Mandrake 10.0, tak ten zatím (díky novému modelu vývoje) nenajdete. Více se tomuto tématu budu věnovat až na konci článku.

Testovací konfigurace

Pro doplnění uvádím testovací konfigurace. Mandrake 10.0 jsem testoval na třech počítačích. První bylo mé staré Pentium III na450MHz s výbavou odpovídající té době: postarší disk, grafika ATI Rage128, síťovkaSiS900, zvuková karta nějaká “rádobysoundblaster”. Jediné, co u této sestavy vybočovaloz průměru, bylo 384MB RAM.

Dalším strojem na testování byl skládaný Athlon 2.8 s dostatkem paměti, poměrně rychlým diskem a grafikou ATI 9200. Ostatní komponenty integrovány na desce, Posledním bylnotebook HP nx9005 – mobilní Athlon, všechny komponenty integrovány na desce.Na dalších asi pěti strojích jsem Mandrake 10.0 instaloval a zprovozňoval, ale netestoval.

Instalace

Ještě než jsem stačil vložit první médium do mechaniky, objevily se v diskusích na Internetu zprávy, že nejde spustit instalace. Problém je již popsán vErrata – stačí spustit instalaci z CD číslo dvě. Máte-li pádný důvod k použití jádra 2.6 již při instalaci, lze vyrobit startovací disketu.Problém je údajně závislý na hardware. Sám jsem na tento něj narazil jen u první instalace v práci na mechanice označené jako “54-MAXX”. U dalších několika instalací, včetně dvou notebooků, bylo vše v pořádku.

Dále ovšem probíhala instalace bez větších překvapení a velmi podobně jako u verze 9.2.Detekce hardware proběhla většinou v pořádku a hardware byl funkční alespoň v základnímrežimu. S instalací obvykle příliš neexperimentuji a hardware mám poměrně dobře vyladěn,proto i tentokráte proběhla bez větších potíží. Při instalaci nezkouším nastavení XFree86, protože se mi často stávalo, že test neproběhl korektně. Tentokrát jsem to riskl u dvoupočítačů a bez problému (oba s grafikami ATI).

Narazil jsem však při instalaci pouze ze základních třech CD – na některých počítačích,podle zvolené softwarové konfigurace, vyžadoval instalátor CD číslo čtyři. Stačilo siceříci, že jej nemám, a instalace doběhla do konce, ale zdá se mi to trošku nedomyšlené. Asi to bylo způsobeno snahou mít co nejméně instalačních sad.

Další postřehy: překvapením byla přítomnost Midnight Commanderu již v základní instalaci, která určitě potěší nejen mne (že to trvalo :). A vrchol – normálně fungující klávesa Backspace! Nechtěl jsem věřit vlastním očím, po tolika letech 🙂

Instalace celkově za dvě mínus. Nelíbil se mi požadavek na neexistující CD a občasné problémy s mechanikami se snad taky daly vychytat před uvedením. Ještě přikládám pár obrázků pro zvědavé:

obrázek obrázek obrázek
Přiřazení diskových oddílů při vlastní instalaci. Souhrn – opět se automaticky nastavuje DHCP síť. U nastavení sítě přibylo bezdrátové připojení…
 
obrázek obrázek obrázek
… a také více DNS serverů (konečně 🙂 Nastavení služeb – automaticky v expertním režimu. Přibyla také úprava položek v LILO (pozor na to, co děláte!).

Programy v distribuci

Po instalaci na mne vykouklo nové KDE 3.2. Moc ho nepoužívám, jen když musím nebo kdyžpíšu nějakou tu recenzi 🙂 Nevím, co je ještě možno v oblasti klasického “okénkového” ovládání počítače vymyslet. Myslím si, že už asi nic a čekám, až začneme ovládat počítačmyšlenkou. KDE 3.2 umí asi tak všechno, na co si vzpomenete ale stále mi na něm vadí dvě věci. První je omezení počtu virtuálních pracovních p
loch na 16, druhá je stále určitá”lenost” na novějších počítačích.

Nad možnostmi GNOME 2.4 jsem se tady již rozplýval minule, nový Mandrake má GNOME 2.4.1.Jako lehčí alternativu najdete klasicky IceWM a postaršího WindowMakera. Dále Blackbox, jehož zařazení příliš nechápu – Fluxbox se na rozdíl od něj vyvíjí. Další desktopy jakonapříklad XFCE najdete v Contribu nebo na rozšiřujících CD.

Revoluce v kancelářských aplikacích se nekonala: OpenOffice.org je stále 1.1, KOffice 1.3, Mozilla 1.6 a podobně. Šlo tedy spíše o evoluci. Mrzí mne, že vývojáři nezařadili jako standardní GIMP 2, verze pre3, kterou používám, se mi zdá použitelná. Najdete jej ale v Contribu (někteří na rozšířené sadě médií).

O to větší změny proběhly pod povrchem. Dlouho očekávané jádro 2.6 je tu a Mandrake je první z “mainstreamových” distribucí, která jej v praxi nasadila. Celkově se mi zdá, žemá lepší odezvu a samozřejmě podporuje více hardware. Nezkoumal jsem, jak je v němvyřešena Mandrake specialita – supermount, ale zdálo se mi, že fungoval uspokojivě.Zato s XFree86 se nám to příliš nepovedlo a bohužel to pocítí především uživatelé těch grafických karet, jejich výrobci Linux příliš nepodporují.Uvidíme, jak se to s XFree86 bude dále vyvíjet.

Změnila se i struktura standardního “Mandrake” menu. Je více členité a připadá milogicky (podle oblastí) lépe udělané ovšem pro normální práci je nepoužitelné. Všechnov něm strašně trvá – je pravda, že to zlepšilo vypnutí animací, ale i tak nic moc.Ještě, že máme klávesové zkratky nebo v nejhorším případě MenuDrake pro jeho úpravu.V KDE menu přibyla vychytávka nazvaná “Spustit novou relaci”, která umožňuje spuštění dalšího grafického prostředí pro dalšího z uživatelů. Ano, vím o parametru :n proX-Server ale kdo z BFU to ví také?

Aplikací je mnoho a také bude záviset na tom, jakou instalační sadu vlastně máte. Napříkladčeský a slovenský aspell není v základní sadě – je na klubovém CD číslo čtyři stejně jako například lokalizace KOffice. Uvedu proto jen stručný seznam toho, co se mi zdá důležité,a pokusím se upozornit na rozdíly (přesné obsahy médií jsem již uvedl výše):

 • Jádro 2.6.3 i 2.4.25 ve všech “Mandrake” variantách (obyčejné, smp, enterprise, secure atd…). V powerpackové edici jsou i multimediální jádra z Contribu a rozšířená jádra Thomase Backlunda.
 • Pracovních prostředí – základ tvoří KDE 3.2 s GNOME 2.4.1, dále IceWM 1.12, WindowMaker 0.80 a Enlightenment 0.16.5. Powerpacková edice má navíc XFCE 4.0.3 se spoustou pluginů a také FluxBox 0.9.8.
 • Správu souborů zajišťuje Konqueror a Nautilus, dále Midnight Commander 4.6 a v rozšířených sadách najdete Krusader 1.30.
 • Kancelářské balíky OpenOffice.org 1.1 s CS/SK nápovědou, KOffice 1.3 nebo Gnumeric 1.2.6, v rozšířené edici najdete i Abiword 2.0
 • Webové prohlížeče – Mozilla 1.6, Konqueror z KDE 3.2, Galeon 1.3.12, Epiphany 1.0.7, Lynx 2.8.5 a Links 2.1pre13. Rozšířené edice obsahují FireFox a Thunderbird aktuální verze nebo například malý a rychlý Dillo 0.8.
 • Groupwarové aplikace Evolution 1.4.5 a Kontact 3.2 pro týmovou spolupráci, správu osobních informací a pošty.
 • The GIMP (ve stabilní verzi 1.2.5) a také GQView 1.3.8, KuickShow 3.2 nebo ImageMagick 5.5.7 pro práci s rastrovými obrázky. The Gimp verze 2pre3 obsahuje rozšířená sada.
 • Aplikace pro audio – XMMS 1.2.9, Totem 0.99, Grip 3.1.4 nebo KsCD pro přehrávání, pro nahrávání pak Krec. Pro zpracování zvuku najdete na rozšířené sadě například Audacity 1.2 a nezbytný low-latency audioserver Jack včetně low-latency jádra.
 • Aplikace pro přehráváni videa zastupuje oblíbený Mplayer 1.0pre3, Xine 1.0rc1 a Totem 0.99, který je používán standardně.
 • Aplikace pro zpracování videa – Kino 0.7 nebo MEncoder 1.0pre3 pro úpravu a nahrávání videa.
 • Pro sledování televize zde máme klasiku XawTV 3.91, Zapping 0.6.7 a výborný TVTime 0.9.12.
 • Vektorovou grafiku má na starosti Scribus 1.0.6, Sketch 0.6, Karbon14 a Sodipodi 0.34.
 • Vývojové nástroje, a nichž najdeme kolekci GCC 3.3.2, Kdevelop 3.0 nebo Glade 2.0.1.
 • Serverové aplikace jako Apache (ADVX) 2.0.48, Samba 3.0.2, Bind 9.2, Postfix 2.1, Sendmail 8.12 a další…
 • A další aplikace, hry, nástroje …
 • Na rozšířené powerpackové sadě najdete navíc Javu 1.4.2 (JRE i SDK), ovladače grafických karet ATI a NVIDIA v RPM, ovladače čipsetu NForce, ovladače pro některé softwarové modemy Acrobat Reader, Macromedia FlashPlayer, RealPlayer, Operu 7.23 …

Programy v distribuci celkem jedna mínus. Mrzí mne ten GIMP 2 i když by byl jen “pre”, a na prvních třech CD je už celkem těsno. Také Mozilla není česky. Nakonec ještě přihodím pár obrázků:

obrázek obrázek obrázek
Po restartu uvidíte LILO, stále standardní zavaděč. A po přihlášení dotazník uživatele (jen někteří). Pak vás průvodce nechá nastavit pracovní prostředí.
 
obrázek obrázek obrázek
Vítejte v KDE 3.2!. Nová struktura “Mandrake” menu. Nastavení KDE panelu.
 
obrázek obrázek obrázek
Ovládací centrum prostředí KDE. Plocha GNOME 2.4.1.. A Ovládací centrum GNOME.
 
obrázek obrázek obrázek
Souborový manažer Nautilus z GNOME. Svižné prostředí XFCE 4.0.3 z rozšířené sady. Mozilla není česky, lokalizaci najdete na Czilla.cz
 
obrázek obrázek obrázek
FireFox se mi docela líbil. Starý dobrý MPlayer. Totem – není tak špatný, jak vypadá.
 
obrázek obrázek obrázek
K3B vypaluje DVD. The GIMP2 v IceWM. XMMS 1.2.9 v plné parádě.

Desítka a hardware

Ještě chvíli se zastavím u spolupráce hardwarem. Velmi příjemně mne překvapila rychlosta odezva systému. Část má na svědomí asi nové jádro, ale mám pocit, že se polepšilo i KDE 3.2. Pocítil jsem to hlavně na starších strojích a při silnější zátěži. Také jsem vypnulide-scsi emulaci, kterou mi z nějakého záhadného důvodu Mandrake přidal do lilo.conf. Na novém jádře je zbytečná a rozhodně mi nechyběla. Nejsem si jist, jsou-li již pro použití bez emulace uzpůsobeny všechny potřebné programy, ale žádné problémy jsem při pálení s K3B nezaznamenal.

Za velmi nešťastnou považuji absenci XFree86 verze 4.4, na kterou doplatí především majitelérůzných integrovaných karet, jejichž výrobce nedodává vlastní ovladače pro Linux. Ti většinouvelmi netrpělivě čekají na uvedení nové verze XFree86, která slibuje lepší (nebo nativní) podporu. Vzhledem k tomu, že jejich zařazení díky licenci nekompatibilní s GPL odmítla většina”velkých” distribucí, bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine. Pokus jste jedním z těch,kteří na nové Xy čekali, zkuste balíčky Zdeňka Mazance na serverumandrake.contactel.cz (bez záruky).

Trochu problémy jsem měl s notebookem HP nx9005. Po instalaci sice touchpad Synaptics fungovalale ne tak, jak jsem si představoval. Řešením byla instalace balíčku s ovladačem a úpravasouboru XF86Config-4. Řešení je podrobně popsáno v Errata.Dalším oříškem byla správa napájení. Chvíli mi trvalo než jsem pochopil, že ACPI sice u tohotomodelu podporováno je, ale má problémy s lokálním APIC. A jeho povolení vedlo automatickyk zakázání ACPI v jádře. Řešením bylo přidání parametrů noapic nolapic acpi=forcena patřičný řádek do souboru lilo.conf.

Ještě jsem na některých počítačích narazil na problém při vypínání, když byl nainstalovánbalíček hotplug. Chyba je údajně v jádře a řeší ji nová verze jádra. Funkčním dočasným řešením je odinstalovat balíček hotplug.

Podpora hardware za dvě. Nepochopil jsem, proč Mandrake zapnul ide-scsi, a také touchpadmohl být lépe vyřešen.

Ovládací centrum Mandrake

Po prvním pohledu na Ovládací centrum Mandrake jsem se trochu zhrozil. Změnil se způsobpohybu (navigace) a to tak, že mi připadá, že všechno trvá déle. Nejlepší představu siasi uděláte z obrázků. Nemyslím si, že pohyb ve stylu webového prohlížeče přispěl k použitelnostitéto aplikace.

Integrované nástroje byly velmi podobné starším verzím. Nejvýrazněji se změnil asi DrakConnect pro připojení k síti. Zatímco při instalaci bylo nastavení sítě jednoduché, tady mi trvalo, než jsem některé věci našel a mohl změnit. Připadalo mi to méně přehledné.Jinak jsem moc velkých změn nezaznamenal. Přibyly některé další moduly, například možnost spouštět Webmina přímo z Ovládacího centra. Nepochopil jsem, k čemu to může být dobré. Našel jsem také jakýsi “Drak” nástroj pro správu paralelního urpmi ale protože s tímnemám žádné zkušenosti, nepovedlo se mi nic nastavit 🙂

Největší výtku bych měl proti funkčnosti. Stalo se mi, že některé nástroje nefungovaly tak, jak jsem očekával. V porovnání s předchozími verzemi jsem zOvládacího centra trochu rozladěn. Je pravda, že mnoho chyb se spravilo po aktualizaci ale … Pro představu uvádím ještě pár obrázků.

obrázek obrázek obrázek
Vítá vás Ovládací centrum Mandrake … … a všimněte si navigačního tlačítka “Předchozí”. Nastavení grafického tématu při startu.
 
obrázek obrázek obrázek
Harddrake a hardware (zvuková karta). Nastavení X-Serveru. Služby spouštěné při startu.
 
obrázek obrázek obrázek
Instalace software je stále stejná. Překvapení při nastavení aktualizace. Tak takový progress bar jsem ještě neviděl 🙂

Ovládací centrum Mandrake za tři a bez komentáře.

Jak je to s aktualizacemi?

Možná jste si všimli, že jsem mluvil o aktualizacích a přitom je adresář updates/10.0/ na serverech prázdný. Vše souvisí s nedávno oznámenouzměnou vývoje Mandrake Linuxu.Na předchozích obrázcích je vidět zvláštní nastavení aktualizačního zdroje, který ukazuje v podstatě na Cooker. Správce software v Community verzi se takto chováimplicitně, takže jej pro nastavení zdroje s aktualizacemi můžete použít.

Community verze je do doby, než se objeví “Official”, aktualizována pomocí Cookera.Na FTP serverech jsou vytvořeny adresáře stable/, v nichž se stabilizuje”Official” verze. V současné době jde jen o link na Cookera, ale obě větve se již brzy rozdělí a Cooker bude pokračovat ve vývoji. Až bude “Official” verze uvolněna, začne se plnit i adresář s aktualizacemi pro 10.0.

Protože naše vydání vychází z Community verze, budeme na to přivýrobě aktualizačních CD pamatovat.

Hodnocení

Na závěr se pokusím o hodnocení. V nové verzi jsem neobjevil takové závažné chyby, jako tomu bylo u 9.2 – neztrácí se menu, mechaniky LG přežijí instalaci ;-)Pár chybiček se našlo ale verze 10.0 na mne při uvedení působí lépe než 9.2.Podobný názor mají na LinuxSoft.cz,MandrakeTips4Free neboMadpeguin.org.Osobně bych na ni přestoupil ze starší verze Mandrake případně kvůli lepší podpoře hardware.Napadá mne například SerialATA nebo ACPI – je možné, že to brzy postihne i mne 🙂

Líbila se mi rychlá odezva systému, podpora hardware a aplikace. Nelíbily se midrobné chybičky a moc ani Ovládací centrum Mandrake. Vše je ale otázka osobních preferencí a velmi výstižně to nedávno shrnul článek o Mandrake 10.0 na serveruDistrowatch.comNarazíte-li na chyby při používání, zkontrolujte nejdříveErrata.

Ještě k dostupnosti. Sety přišly v pátek z výroby a balení a začalorozesílání předplatitelům. U distributorůbudou v průběhu tohoto týdne (snad i na Slovensku).

Uvidíme, kdy MandrakeSoft přijde s verzí “Official” a co ve skutečnosti přinese.Krabice s touto verzí budou dostupné až v květnu. Nedávno jsme přibrali do našeho týmuvývojáře, který už pracuje na odstranění některých chyb v “Official” verzi a pro příštěse bude věnovat testování a zlepšení kvality “Community” verze. Rádi bychom přitomvyužili i zkušenosti a chyby nalezené našimi uživateli. Pro ty, kteří si neporadí s Bugzillou MandrakeSoftu připravujeme způsob, jak podávat hlášení včeštině nebo slovenštině – ale o tom se určitě brzy dozvíte.

A jak se líbí vám?

Zbývá jediné – vyjádřete se k novému Mandrake 10.0 v diskusi sami!

123 komentářů

 1. kyknos | 22.03.2004 | 08:14 | Odpovědět

  a funguji uz SVG obrazky? respektive librsvg?

 2. D-Evil | 22.03.2004 | 09:00 | Odpovědět

  Mandrake 10.0 používám na routeru, tam je to krása, už to jede skoro měsíc bez problému. Na desktopu jsem s nim měl ale docela závažný problémy. První : Instalace nejde ani z jednoho CD, protože ovladač pro CD-ROM mojí wietnamku totálně zakousne. Po nabootování s alt1 jádrem (2.4.25-2) jede OK. Stejnej problém s CD-ROM mám i po instalaci. Jádro 2.6 je mnohem rychlejší, s nVidia driverama mi ale tuhnou Xfree 🙁 A pak problém s ALSA ovladačema. Na mojí SB PCI 128 (CT5880, jen jeden výstup) mi nefunguje 3D efekt (ve Windows jde). Kdyby někdo z váš znal řešení nějakýho z těhle problémů, ozvěte se mi na mail, zatim totiž z těhle důvodů nemůžu používat Mandrake na desktopu (buď lítá a tuhne, nebo je pomalej ale drží) 🙁

 3. mareraid | 22.03.2004 | 09:02 | Odpovědět

  Ano, na rychlost a dostupnost zobrazeni SVG v KDE3.2 se taky tesim, ale krome par oficialnich ohlasu jsem nic osobniho neslysel. Muze to nekdo potvrzdit/napsat nazor?

 4. dejda | 22.03.2004 | 09:12 | Odpovědět

  Na rozdil od autora clanku, jsem zaznamenal vyskyt stejne chyby jako ve verzi 9.2, a to je “mizejici menu”. 🙁

 5. kyknos | 22.03.2004 | 09:21 | Odpovědět

  nejde ani tak orychlost, jako o zcela spatne zobrazeni. a ne jen v kde, nybrz obecne (ja pouzicam gnome). piuvodne jsme myslel, ze chyb je zusobena starou librsvg knihovnou, ale po kompilaci vsech moznych verzi a stale nefunkcnosti na mandrake, zatimco jinde (gentoo, fedora, suse) to beha, jsem zjistil, ze je neco spatne v mandraku (alespon 9.2). dost mi to vadi, protoze grafikou se zivim a nechce se mi kvuli tomu mandrake opoustet. ale jestli to v 10 bude taky, budu muset :o(

 6. gp | 22.03.2004 | 09:33 | Odpovědět

  Ja tedy nevim, MDK 10 na me zapusobil hezkym dojmem, nove KDE bylo rychlejsi, ale pri vypnute volbe noapic (kvuli SATA) jsem nebyl schopem rozchodit zvukovku (SB Audigy Player) a sitovku (int BC4401). Obe zarizeni pouzivaji IRQ 18, ktere se jim bohuzel pri volbe noapic nedostava. Hral jsem si s tim pul dne a jelikoz nejsem profi linuxove zbehly uzivatel, tak jsem to do kupy nedal. Bohuzel me to zatim odradilo ;-(

 7. Anonym | 22.03.2004 | 09:48 | Odpovědět

  fuj. kde neeeee. to uz si rovnou muzu nainstalovat wokna

 8. Tom | 22.03.2004 | 10:08 | Odpovědět

  Poprvy jsem instaloval z druheho cd – nedoporucuji, po jednom dnu hrani se mo totalne rozhodilo(a to jsem skoro nic nemenil)- napriklad pri prihlaseni neadmina nesel spustit v grafice terminal. Zvukovka(audigy) mi take nefungovala, nesli nainstalovat drivery na nvidii, respektive modul jadra (nvidia.ko) se blbe zkompiloval.
  No nic podruhe jsem instalovat z prvniho cd, a zvukovka opet nesla.
  S alsou je to skutecne nejake divoke, standartne se mi v 10 zapnul oss ovladac, ale ten ani nepipnul.
  nicmene po kombinaci mandrakovskeho klikatka a alsaconf se to po nekolika hodinach rozbehlo(v nekterych chvilich zvukovka sla, ale nesel cd vstup). Po instalaci nvivia driveru(uz to slo) se zvukovka opet odmlcela, musel jsem znovu nainstalovat zvuk a radek alias /dev/nvidia* nvidia dopsat rucne.
  Divoka je taky prace s moduly jadra , zkompiloval jsem si jadro ze zdroju na cd, ale moduly to tahalo z puvodniho 2.6.3-1mkd misto 2.6.3-1mkdcustom, po nainstalovani a kompilaci jadra 2.6.4. to pro zmenu(at jsem bootoval z jakehokoli jadra) tahalo uz jen 2.6.4 moduly.
  Dobre moc linuxu nerozumim, neco je moje chyba, ale i tak to mohli lepe vychytat.
  Ted mi system krome supermounta jede ok, takze jsem docela spokojenej, ale mam strach, kdy na me zase neco vybafne.

 9. palinko | 22.03.2004 | 12:59 | Odpovědět

  Mne sa po nainstalovani MDK 10 s jadrom 2.6.3 na notebook Compaq Armada E500 nepodarilo rozbehnut PowerManagement. acpid sice bezi, ale signalizacia baterky v taskbare chyba a tiez chyba zalozka v PowerControl v KDE Control Centere. Skusal som aj apm, ale ten isty vysledok. S MDK 9.2 som nemal ziadny problem. Nepomohlo ani noapic nolapic acpi=force v lilo.conf.

 10. Jech | 22.03.2004 | 13:35 | Odpovědět

  gp> IRQ 18 ta zařízení používat nemůžou, protože IRQček je jenom 15. ACPI vytváří další virtuální, ale bex něj jich je jenom 15, což je tragicky málo.

 11. GeBu | 22.03.2004 | 14:48 | Odpovědět

  Pravý posuvnik ve Firefoxovi je málo výrazný a tak člověk neví, kde se přesně nachází a jak ho pořádně chytit.
  Máte stejnou zkušenost?
  Původně jsem si myslel, že je to skinem, ale je to u obou co mám nainstalovány.

 12. sine.nomine | 22.03.2004 | 18:17 | Odpovědět

  me zase blbne xmms – teda blbne – no proste kdyz minimalizuju xmms, tak mi playlist (pripadne eqalizer) zustane na plose… ale to bude asi chyba xmms, protoze 1.2.9 z distubude mi to dela, kompilovana 1.2.10 taky, ale 1.2.8, kterou spoustim z testovaci partice (je na ni porad mdk cooker snapshot z 31.12.2003) ne.
  jinak chodi v poho, dokonce se mi povedlo rozchodit sb awe 64 (isa) s alsa ovladaci (alsaconf nasel sb-16 a pak bylo nutne rucne zmenit v modprobe.xxx (mozna preload) nazev modulu sb-16 na sb_awe (nebo tak nejak, presne si ty nazvy modulu nepamatuju a od svyho pc jsem 120km daleko 🙂 ) )
  pouzivam jadro 2.6.3 od bluehawka a xfree-4.4 s nvidia akceleraci ze stejneho zdroje uplne bez problemu (narozdil od orig. xfree-4.4 instalovanych z tgz, ktere po bootu mely vypnutou klavesnici – nevim proc, bluehawkovy xf4-4 chodi tak to neresim)

 13. GP | 22.03.2004 | 18:54 | Odpovědět

  Jo ja vim, a proto mi to vadi. Doufam, ze s tim neco pujde udelat.

 14. tYpe-K | 22.03.2004 | 19:04 | Odpovědět

  Když je teď jako update source cooker, kdy začnete přibalovat bonus cd – dnes jsem z něj updatoval a 640MB updatu (nevim, co bych dělal bez své pevné kolejní linky).

 15. j;-p | 22.03.2004 | 20:04 | Odpovědět

  Takže jestli jsem to pochopil správně, tak pokud si přes FTP nainstaluji nyní Cookera tak dostanu Mandrake 10.0. Community (porovnávám s 4CD verzí) včetně všech updatů?

  Děkuji za odpověď

 16. vrabcak | 22.03.2004 | 20:32 | Odpovědět

  Koukám, že konfigurační nástroje Mandrake stále pokračují v nastoupeném trendu trvalého zhoršování. Začalo to rozdělením rpmdrake a teď tomu dali další pořádnou ránu.
  Doufám, že uvolnění Yastu pod GPL bude pro vývojáře výzvou 🙂

 17. Martin Obrátil | 22.03.2004 | 20:54 | Odpovědět

  Nemate nahodou nekdo skusenosti se serizovanim casu pomoci ntp? V mandraku 10 v nastaveni (MCC -> System -> Datum a cas) jsem to nejak nastavil ale zda se mi ze to nefunguje. Ma nekdo stejny problem?

 18. D-Evil | 22.03.2004 | 22:02 | Odpovědět

  S tim časem nevim, ale já na routeru mám v cronu magickej řádek rdate -s time.epstudio.cz a jde to 🙂

 19. LaR | 22.03.2004 | 22:36 | Odpovědět

  Pro nastavení času používám:

  /usr/sbin/ntpdate ntp2.pvt.net

  a funguje to dobře. Ten spust.soubor mám SUID root, už si nepamatuji, jestli to mám od instalace nebo jestli jsem to tak nastavil z nějakého důvodu.

  LaR

 20. Tonda | 22.03.2004 | 22:54 | Odpovědět

  Chtěl bych se zeptat na nejlepší postup upgrade z MDK 9.2 (bohužel nestandardní – KDE 3.2, Mozilla 1.6 a další, navíc nForce2 chipset) na MDK10.0. Moc se těším na nový GPL set, ale nerad bych si upgradem pokazil svojí fungující instalaci.

 21. jiri | 23.03.2004 | 07:53 | Odpovědět

  Když se nepoužívá SCSI emulace, co se dává jako parametr CDRECORDu? Teď píšu “cdrecord dev=0,0,0 další_parametry”. Co budu psát s jádrem 2.6?

 22. Ducati | 23.03.2004 | 08:01 | Odpovědět

  Mám následující problém:
  Nejde mi zvuk při úvodním přihlašování do systému
  (po zalogování),dále v tv kartě a Alarmu. Dál jsem
  nezkoušel.
  V Totemu jde zvuk bez chyby.
  Po instalaci “10” bylo všechno OK.
  Jakmile jsem PC restartoval ( bez změny konfigurace), jde zvuk jen v Totemu .
  Dále po každém startu je přepsán 1. DNS na 127.0.0.1 . Nemohu docílit původního stavu po instalaci

  .
  Zvuková karta je integrovaná : AG 97 Audio.
  Síťová je v PCI slotu: Realtek RTL8139.
  Jsem v Linuxu pokročilý BFU – jak mohu uvedený
  problém odstranit?

 23. Brouk Pytlik | 23.03.2004 | 10:07 | Odpovědět

  Ducati:
  S problémem ti asi nepomůžu, ale docela by mně zajímalo jak vypadá takový, jak uvádíš, pokročilý Bloody Fucking User. ;o) Ne každý za tím vidí českou mutaci Běžný Franta Uživatel.

 24. sweet128 | 23.03.2004 | 11:10 | Odpovědět

  Tak jsem se dival na obsah CD a Krusader tam neni.

 25. bibri | 23.03.2004 | 12:03 | Odpovědět

  Krusader tam není, omlouvám se. Zřejmě jsem měl ve zdrojích i Contrib a přehlédl jsem ho. Dám ho na BonusCD – vydání plánuji až se objeví Official verze (kvůli aktalizacím).

  Vypalovačka a cdrecord: cdrecord dev=/dev/hdd …. (nebo podle toho, kde ji máte máte). K3B si to najde sám.

  NTP: je tam nějaká chyba, popsána je v bugzille myslím i s řešením. Jinak to řeší nové balíčky s drakxtools.

  to j;-p: ano, je to tak.

 26. jiri | 23.03.2004 | 13:07 | Odpovědět

  A bude tedy fungovat krusader z adresáře /Mandrake-devel/contrib/RPMS? A obecně: můžu si brát balíčky z cookeru?

 27. Ducati | 23.03.2004 | 13:29 | Odpovědět

  Pytlíku,
  to jsi mi moc pomohl.
  Doufám, že na tomto portálu není většina tak ochotných. Výraz BFU snad zná každý a chtěl jsem jen naznačit, že v Linuxu jsem jen běžný uživatel a popsané problémy zatím neumím vyřešit.

 28. jiri | 23.03.2004 | 14:07 | Odpovědět

  A zdá se, že v instalaci není video-dvd-rip a avidemux. Takže PLF.

 29. Honza | 23.03.2004 | 14:07 | Odpovědět

  Instaloval jsem z 5CD powerpacku a nefunguje mi OpenGL s kartou ATI9100 – ovladace nainstalovane jsou, dale mi neustale mizi nastaveni DNS servru – nastavim ho, chvili surfuju a uz je zase pryc. U 4CD verze jsem problem se siti nepozoroval. Poradi mi prosim nekdo?

 30. Marian Kechlibar | 23.03.2004 | 14:12 | Odpovědět

  Preinstalovaval jsem MDK 9.2.
  Negativa: Mensi problemy s tim, ze instalator nechtel nacist obsah CD2. Bylo nasledne nutno predefinovat vsechny zdroje software. Tez jsem nenasel lmsensors, pouze prislusne lib_lmsensors. Je skoda, ze Ethereal pri spusteni z menu neupozorni, ze potrebuje rootovska prava. etc.
  Avsak, celkove dojmy po instalaci: uzasny system! Odezva bleskova, grafika KDE 3.2 se mi opravdu libi. Rozdil v komfortnosti oproti 9.2 veliky. Diky moc, QCMaci!

 31. pfranc | 23.03.2004 | 14:24 | Odpovědět

  Marian Kechlibar:
  Preinstalovaval jsem MDK 9.2.

  Dělal jste tedy upgrade 9.2 nebo čistou instalaci? Zajímá mě to, protože bych rád taky upgradoval z 9.2, ale mám strach, jak to dopadne (už je to instalace dost “vylepšená” a poupravovaná a z minula s tím mám špatné zkušenosti).

 32. brutwan | 23.03.2004 | 14:38 | Odpovědět

  Už vám všem (kdož jste si jej předobjednali)přišel Mandrake 10.0 GPL set? Já jsem z Brna a pořád nic… Jelikož mám své zkušenosti s Českou poštou, tak je mi na 99% jasné, že chyba bude na její straně. Kdyby náhodou ne, je možné že by se ze systému ztratila má objednávka?

 33. Draak | 23.03.2004 | 16:04 | Odpovědět

  Ja sem z Prahy a zatim mi taky neprisel. Predobjednaval jsem ho pred 14 dny, tak snad se moje predobjednavka nevykourila.
  Uz jsem strasne nedockavej a schranku kontroluju asi 5x denne, zda tam neni upozorneni z posty.
  Doufam ze ty CDs neprijdou instantni….pridejte 5cl vody a uplacejte si pet placek 🙂

 34. vrabcak | 23.03.2004 | 16:06 | Odpovědět

  Praha – taky ještě nic. Asi nejsou na poště na takový návaly zařízení 🙂

 35. Vraána | 23.03.2004 | 16:41 | Odpovědět

  Objednával jsem 10.3. a dnes mi to obchodním balíkem dorazilo. Ostrava

 36. Marian Kechlibar | 23.03.2004 | 16:43 | Odpovědět

  pfranc: upgrade stavajici instalace, probehlo to O.K.

 37. Dalibor | 23.03.2004 | 18:09 | Odpovědět

  Ano, dnes mi cédéčka přišly. Už se těším na instalaci.

 38. s | 23.03.2004 | 18:42 | Odpovědět

  dobry den, mam dva dotazy:

  a) chtel bych se zeptat, jak bezi linux na P3 450MHz/256MB, BX440 čipset. Jde mi o to, ze bych se s nim rad naucil pracovat, ale nechci jej instalovat na svuj domaci pocitac a tak jsem si sehnal tento HW. konkertne bych mel takovou predstavu, abych fungoval na KDE (pro zacatecnika si nejlepsi) a pracoval v terminalech.

  b) zajimalo by mne, jak je to s placenim Mandrake. Domnival jsem se, ze je zdarma, ale tady jsou docela neuveritelne ceny za distribuce? Mohl by mi s tim nekdo pomoct?

  predem diky.

 39. j;-p | 23.03.2004 | 19:22 | Odpovědět

  to s> ad b) MandrakeSoft (tvurce Mandrake Linuxu) je firma jako kazda jina, ktera bez zisku zanikne. Existuje nekolik ruznych verzi a produktu. Zakladni Mandrake Linux si muzete zdarma stahnout z internetu a beztrestne nainstalovat. Muzete si take vsude mozne koupit jiz vypalena CD (nemusite si to stahovat). To, co si muzete koupit tady je verze PowerPack, ktera obsahuje navic komercni software, CD jsou lisovana, hezky potisknuta a navic je k tomu instalacni a uzivatelska prirucka. Navic z toho ma zisk i MandrakeSoft, coz u mnoha ostatnich prodejcu neni pravidlem (palena CD se zakladnim Mandrake Linuxem).

  Ja osobne to udelam tak, ze si pres internet nainstaluju tu zakladni verzi (=4 CD) a kdyz se mi zalibi tak si na LinuxExpu (mozna pockam trosku dele kdyz jeste nebude BonusCD) koupim zde nabizenou PowerPack edici 🙂

  Pokud se v necem mylim, tak me prosim opravte 🙂

 40. Prof | 23.03.2004 | 19:33 | Odpovědět

  Tak mi dneska přišla kniha i 5 CD, ale nějak to na mém compu, který jsem si nechal postavit special na Linux, nejde nainstalovat. Verzi 9.0 nainstaluju bez problemu (jinak bych ani nemel moznost tohle psat), ale desitka se mi v ruznych fazich instalace kouse — nejdale jsem dosel k priprave zavadece, pak mi to beznadejne vytuhlo. Budu se muset jeste vice postourat v instalacni prirucce, ale moc neverim, ze tam najdu reseni. Nemel by nekdo napad, jak tomu kousani zamezit? Jde o Athlon 2200, 512MB RAM, Mainbord s intergovanyma n-Vidiema na zvuk i obraz…

 41. bds | 23.03.2004 | 21:00 | Odpovědět

  Mam takovy problem, jsem uplny novacek.
  Instaloval jsem jen 1cd. A kdyz chci naistalovat nejakou aplikaci. Spusti se mi sice instalator, ale rekne mi, ze mi chibi nejaky bylicek nebo tak neco, s nejakym cislem.
  Jak se resi tyto problemy.

  Dekuji za odpoved.

 42. PESS | 23.03.2004 | 22:12 | Odpovědět

  Evolution a Palm Tungsten

  Neíte někdo, zda je již opraven problém conduitů pro Tungsteny (T-T3…). V 9.2 fungovala synchronizace mezi Palmem a Evolution tak, že se u seznamu kontaktů zhroutila. Proto dodnes používám Kpilota.

 43. Leviticus | 23.03.2004 | 22:14 | Odpovědět

  objednaval jsem 11.3 nechal jsem si to poslat na koleje do Liberce, uz od pondelka cekam porad na pokoji az mi zavolaj a porad nic 🙁

 44. mkedaj | 24.03.2004 | 05:43 | Odpovědět

  Jako zacatecnik jsem instaloval Mandrake 10 an 40GB HDD, kde na 30GB jsou Win2000, zbytek volny. Vše probehlo OK, ale LILO mi nestartuje W2K (jen cerna obrazovka s kurzorem). Pri instalaci jsem odklepl instalaci lilo do MBR. Da se s tim jeste neco udelat? Diky

 45. jiri | 24.03.2004 | 07:14 | Odpovědět

  To bds: Dodáváte dost málo informací. Tipuju, že by Vám mohl pomoci článek na abclinuxu.cz, který se jmenuje Balíčkovací systém Mandrake Linuxu.

 46. Shaag | 24.03.2004 | 09:45 | Odpovědět

  Funguje docela dobre. Pokud se chcesh naucit. Mam doma jeste o zdibec slabsi sestavu (Celeron A 400) a beha… teda zvedl jsem si RAM nad 200M a slape mi to dostatecne.

 47. Leviticus | 24.03.2004 | 09:52 | Odpovědět

  taaak, konecne mi dorazila obalecka, jdu na to, po instalaci se podelim o prvni zazitky a dojmy s novym Mandrakem z pohledu zacatecnika 🙂

 48. Venousekh | 24.03.2004 | 10:35 | Odpovědět

  Objednával jsem v druhé polovině února a nic jsem zatím nedostal. Scheisse :-(((

 49. vrabcak | 24.03.2004 | 10:48 | Odpovědět

  Mam takovy konstruktivni navrh. Co takhle priste zasilat mailem vsem objednatelum kod baliku? Kazdy by se mohl na strankach posty podivat, kde se mu balik flaka a ubyla by spousta nedockavych dotazu 🙂 Zaroven by se tak vyloucila chyba na strane QCM.

 50. Draak | 24.03.2004 | 11:05 | Odpovědět

  2vrabcak
  To ceska posta umi?
  Ja myslel, ze to u nas de jen u sluzby PPL.
  Pripadne by me zajimal odkaz, kde hledat urcity balik.

 51. vrabcak | 24.03.2004 | 12:08 | Odpovědět

  Funguje to jen pro obchodni baliky:


  http://tnt.cpost.cz/TnT/SilverStream/Pages/index.html

 52. jiri | 24.03.2004 | 13:00 | Odpovědět

  Mně by stačilo, kdyby mi přišel jen e-mail s oznámením “dnes jsme odeslali…”. Ani bych nemusel mít ten kód. Když jsem to předobjednal někdy před půl rokem, člověka přecejen pojme nejistota…

 53. Petr | 24.03.2004 | 13:06 | Odpovědět

  Je streda a GPL set nikde 🙁

 54. mari | 24.03.2004 | 15:52 | Odpovědět

  vrabcak:
  … dobry napad, prijdes na brigadu? :o)))) Byla jsem tu cely vikend, abych tech skoro 300 balicku vyfakturovala, zabalila a olepila a oslozenkovala, aby mohly v pondeli odejit (omlouvam se tem asi 30, ktere sly az v utery, a zasilkam s vice produkty – ty az dnes :O()… a pak jsem si sla do jednoho nejmenovaneho supermarketu koupit neco k veceri a pri platbe kartou (po predlozeni uctenky k podpisu) jsem hledala cislo faktury :o)

 55. mari | 24.03.2004 | 16:11 | Odpovědět

  to S:
  Takovy maly detail, ktery si dost lidi vyklada mylne: FREE software neznamena, ze je neco zadarmo.. :o))) znamena to, ze je to svobodne uzivatelny software a jsou k dispozici jeho zdroje… v praxi to vypada asi tak, jak napsal JP… zakladni verze jsou volne stazitelne z ruznych mirroru, ale MandrakeSoft i QCM jsou obchodni spolecnosti, ne prispevkove organizace :o) Myslim, ze cena 499,- Kc za set o 5 CD (PowerPackovych – tj. i s nekterymi komercnimi aplikacemi) a 240strankovem manualu, neni nijak premrstena /pro pokryti vyrobnich nakladu a lidi, licencnich poplatku MandrakeSoftu na podporu dalsiho vyvoje teto distribuce – btw. jsme jedini v teto republice i na Slovensku, kdo tyto poplatky MandrakeSoftu plati/. A pokud se ti tyto ceny zdaji vysoke – tak se koukni na ceny (oficialnich distributoru) u jinych Linuxovych distribuci…

 56. vrabcak | 24.03.2004 | 17:00 | Odpovědět

  Nojo, nejak jsem pozapomel na to, ze posta Vam ty cisla v asi neda v elektronicke podobe 🙂 Prepisovat do pocitace bych to teda nechtel 🙂 Nicmene verim, ze nejaky sikovny student by si tim rad privydelal, zalezi jestli by Vam to stalo za tu spokojenost zakazniku 🙂

  No kazdopadne diky moc za peci s niz se nam venujete zde na foru i na mailu, preji mnoho zaslouzenych uspechu!

 57. Leviticus | 24.03.2004 | 19:03 | Odpovědět

  tak prvni dojmy, xmms se minimalizuje jen player a zbytek nechce, sim se stale odmita zkompilovat, krusader hlasi nejaky konflikty, ale jinak, je to rychlejsi nez 9.2 a je to znat, nova struktura menu je dobra, jen ten mcc je krapet neprehlednej, jo napoprvy se mi v menu ani neobjevil a bylo toho vic, tak jsem to instaloval znova a uz to bylo OK, nevim kde byla chybka

 58. kOsTi | 24.03.2004 | 19:13 | Odpovědět

  neviete nahodou ci ten MandrakeMove-i586.iso je to CD4 alebo nie? lebo CD1…CD3 maju napisane presne ze su to tie CD, ale to 4 je akesi cudne…. 🙂

 59. GeBu | 24.03.2004 | 21:34 | Odpovědět

  Mám jeden dotaz a jeden problém:
  1) Všude jsou inzerovány komerční hry (Quake a spol.) nemůžu je najít (ani nainstalované ani na CD)?
  2) Na jednom počítači se mi stalo, že nemůžu doinstalovat nic z těch 5 CD. Vše proběhne v pohodě až do chvíle než si mdk vyžádá CD. Když ho vložím nic neproběhne a žádá si ho znovu, jako by neexistovalo.
  Také pod normálním uživatelem nemůžu na CD. Když na něho poklepu, tak mi zahlásí, že mount může provést pouze root.
  Nainstalovat z CD jde pouze ve chvíli, kdy ručně v konzole provedu mount CDROM.
  Na tomto počítači jsem instaloval betu, rc1, iso ke stažení a teď i z CD došlých poštou. A před tím to problém nebyl.
  Nebyl jsem u celé instalace. Začal jsem ji a kolega ji dokončil. Co udělal špatně?

 60. M11 | 25.03.2004 | 08:51 | Odpovědět

  Instaloval jsem Mandrake 10, všecho proběhlo v pořádku, ale při startu, po inicializaci síťové karty na každém třetím řádku vypisuje: IRQ 18 disabled. KDE nastartuje po strasne dlouhe dobe , zvukovka nefunguje, síť ano. Když se přepnu na textovou konzoli, stále dokola vypisuje: IRQ 18 Disabled, takže se nemůžu ani přihlásit. Podporu ACPI mám zapnutou. Může to mít souvislost s SATA řadičem?
  Tuší někdo o co jde?

 61. acid-train | 25.03.2004 | 09:40 | Odpovědět

  Opět nemám žádný problém :o)

  1. Instalace proběhla ok i z prvního CD
  2. Při instalaci se mi nezapla scsi emulace (cool)
  3. NVIDIA (4496) fungovali (i přesto jsem je vzmenil radsi za 5336)
  ,aby to víc šlapalo :o)
  4. Real Player je OK, I akrobat oceňuju, až na poněkud starý vzhled
  5. Menu se obnovuje OK
  6. Mizející ikony na ploše .. jednoduše jsem zakázal na ploše zobrazovat ikony mechanik a použil jsem v menu plochy Vytvořit nový- přidat zařízení atd…, nu a jede to ok,všechno se zobrazuje tak jak má a já jsem spokojený.
  hry jsou super, akorát powermanga se mi spouští fullscreen, což výrazně zhoršuje kvalitu obrazu. (moje score je 159 548)
  7. Nové menu mi připadá celkem přehledné.
  8. K3B pálí s atapi stejně dobře jako z SCSI….
  9. KDE 3.2 daleko rychleji loaduje… a vzhled plastik mi učaroval
  10. a v QCM sedí nějaká moc fajn paní. Dozvěděl jsem se všechno co jsem chtěl(a to jsem tam volal mockrát :o) a bibriho jsem nezastihl)
  11. zkratky v manuálu jsou OK ( RTFM :o) )

  Je toho ještě spousta, ale tenhle systém je super….asi mě má rád ( :o) )
  Takže všem pochybovačům: U MUST BUY IT !!!!!! :O)

 62. brutwan | 25.03.2004 | 09:47 | Odpovědět

  Tak jsem včera zjistil, že MDK 10 GPL set mi měl přijít už v úterý, jenomže “díky” České poště teď už třetí den leží na poště na druhé straně Brna. Dnes si pro něj jdu. Už se moc těším.

  Jenom doufám, že se z něho mezitím nestal jenom poštovní klient a že bude fungovat všechno :-))

 63. venousekh | 25.03.2004 | 11:38 | Odpovědět

  Hele Hujer už to přišlo. Mám to na druhé koleji.!!!!!!

  Večer to otestuju . Jupííííííííííííííííííííííí

 64. EVIL | 25.03.2004 | 11:47 | Odpovědět

  Tak už cca 14 dní spokojeně užívám MDK 10 a musím to pochválit. Z hlediska poloBFU výrazný posun k lepšímu oproti 9.2: snažší, přítulnější, lepší dekorace okýnek ;)))

  Na P4m/1.6 to jede s jádrem 2.6.3 podstatně rychleji než 9.2 s jádrem 2.4.22, na P3/600 je to přibližně stejné jako ta 9.2.

  Po té, co jsem tak hrozně prskal při problémech s Beta a RC1 jsem s Comuunity nadmíru spokojen. Stabilita, klid, pohoda. Drobné chybičky se sice najdou, ale práci to už nebrání.

  P.S.: Zdravím -mari- 😉

 65. mrw | 25.03.2004 | 12:25 | Odpovědět

  to kOsTi. Pozor, obraz MandrakeMove nepatri do instalacnich CD MDK 10, MandrakeMove je obraz bootovaci distribuce Mandrake na 1CD, proto ma jen jedno iso. Jestli hledas CD4, tak to pry bylo pro cleny Mandrake Klubu. CD5, bylo jen pro platici a pro cleny jakehosi Silver klubu (??). Nevim, jestli to pisu dobre, ale tak nejak jsem to pochopil.Nekde na FTP jsem ale iso CD4 videl, tak zkus hledat.
  Mam P2-400, 256 MB RAM, 16GB HDD, nVidia TNT2. Neni to zadna rychlost, ale spustim vsechno, samozrejme pomaleji ale normalne pracuju.

 66. mari | 25.03.2004 | 12:30 | Odpovědět

  to AcidTrain

  za tu “pani” ti teda pekne dekuju :o))))

  to EVILek

  :o)) no nazdar :o))

 67. bibri | 25.03.2004 | 14:41 | Odpovědět

  Pisu to o tech CD, ktere kam patri, hned na zacatku clanku!

 68. Tuvok | 25.03.2004 | 19:01 | Odpovědět

  Ja som nainstaloval 10.0 a v KDE mam strasne male fonty GTK aplikacii. V GNOME ich mam nastavene velke, ale inde ako v GNOME su strasne male. Vyriesil som to tak, ze som nainstaloval naspat 9.2 a urobil upgrade vsetkeho az na GNOME a GTK.

 69. zuzana | 25.03.2004 | 19:27 | Odpovědět

  tak jsme nainslaovala desitku a nepsustilo se mi graficke prostedi.. zkusila jsme ty tri prikazy z errata, ale nepomohly. napsalo to jen cervene selhalo. asi jsme vyhodila pet set :o(((

 70. Venousekh | 25.03.2004 | 19:32 | Odpovědět

  Ku.va !!! Mně nejde spustit KDE ! Jde jenom Gnome. Když dám spustit KDE , tak při spuštění naskočí to úvodní okno , kde vespod postupně nabíhají ikony prostředí atd. . U předposlední ikony (vypdá jako ikona složky – 85%) to chvíli visí a nechce skočit na poslední ikonu KDE. Pak okno zmízí , zůstane modrá obrazovka s kurzorem a dál se nic něděje. Gnome je na hovno … to nechci !

 71. zuzana | 25.03.2004 | 19:37 | Odpovědět

  gnome na hovno? kde mu nesaha ani po kotniky. ale me nejdou vubec xka. a pritom mam obycejnou nvidii -tnt2. ty tri ptrikazy z errata nepomohou a jak mam nainstalovat nove drivery kdyz nespustim system to fakt nevim :o(((((
  pise mi to nejake acces denied v souvislosti s mailmanem ci co. nerozumim tomu. pomozte mi priosim nekdo

 72. Draak | 25.03.2004 | 20:04 | Odpovědět

  Tak jsem to konecne taky nainstaloval
  konfigurace: chipset BX440, Celeron900, 384MB, grafika ATI 9000, 14GB partition na 120GB IDE disku, SB 1024 live!, CDRW Teac 540e, CDR Creative 52x, eth0 realtek 8139, eth1 3C900 combo, periferie…webcam creative pro, HP 930c…

  Vypada to pekne, ale dik instalaci z RC1 a dotlaceni balicku z contribu me nic prijemne neprekvapilo(zatim)

  Problemy(na RC1 nebyly)>
  >>piskani zvukovky pri startu > vyreseno vymenou ovladace snd-emu10k1 za emu10k1
  >>nejde 3D akcelerace na grafice > kontrola XF86Config-4…nastaveno spravne, ale 3D nejede…hloubam dale
  >>nejde webcam prestoze je detekovana spravne…nevyreseno

 73. Anonym | 25.03.2004 | 20:13 | Odpovědět

  dalsi problemy>
  >>pokus o spusteni aktualizace, instalace, spravy zdroju… v grafickem rezimu hlasi:_Tento program skoncil nenormalne_

  …..no nevim zda se nevratim k RC1 :-((

 74. kyknos | 25.03.2004 | 22:35 | Odpovědět

  a nejede mi mys… normalni ps/, geniuska, opticka s koleckem. v 9.2 byla zcela bez problemu. ted kdyz otevru nastaveni mysi, je tam vzdy zaskrtnuta libovolna mys, pri zaskrtnuti spravne volby – ps/2 mys s koleckem, se to ukonci a priste je tam zase ta libovolna. kolecko presto fyzicky funguje, ale jen v nekterrych aplikacich a jen kdyz mam kursor primo nad posuvniky, jinmak ne. co to????

 75. kyknos | 25.03.2004 | 23:59 | Odpovědět

  a librsvg, tedy renderovani svg, nefunguje, stejne jako v 9.2 :o((((( umi to nekdo vyresit? tenhle problem je specificky pro mandrake :o(

 76. Draak | 26.03.2004 | 02:06 | Odpovědět

  Sakrys,
  tak vse krome toho pitomeho 3D akcelerujiciho zmetka se mi povedlo rozchodit (dokonce i tu webcam).
  PROSIM vi nekdo co s tim ? Takhle si nemuzu parnout oblibenou hru Chromium, UT, ani EnemyTerritory ;-(((

 77. Draak | 26.03.2004 | 02:09 | Odpovědět

  dokonce jsem stahnul cca 500MB updatu z develu-stable (bejt na dial-upu tak me asi omejou)
  ….3D nejede a nejede

 78. Beruska | 26.03.2004 | 07:57 | Odpovědět

  No musíš si dát nastavení systému a písma. Tam si nastavíš jaké chceš a i velikosti. Fakt, mně to funguje

 79. bibri | 26.03.2004 | 08:23 | Odpovědět

  Par lidi se ptalo po zasilkach – jestli jste je nedostali domu, mate bud listek ve schrance nebo se zeptejte na vasi poste! Temer vsechny baliky odesly uz v pondeli, maly zbytek v utery.

 80. acid-train | 26.03.2004 | 08:57 | Odpovědět

  NVIDIA drivery delaji problem?
  staci restartovat system, a mely byjet, pokud se toto nepodari, doporucuju nainstalovat z cd 3 (myslim ve slozce mandrake/nvidia..)
  Nvidia kernel module pro vase jadro. (5336 jsou novejsi a vetsi (oproti 4.5 mb je to 12.5 mb) )
  a potom nvidia glx.
  Ale ma to jeden hacek, zrusi vam to open office.
  Tento problem ted resim.._

  Dalsi…pri mizeni ikon staci v ovladacim centru v sekci zapnout zobrazování unmountnuté mechaniky, páč ta není implicitně zapnuta…pokud se vám toto nechce dělat, budete si muset na nabídce plochy přidat zařízení (v menu plochy -přidat nové zařízení -zvolit mechaniku a je to ) nastává vąak problém , musíte si je pro obnovení ručně odpojovat :o), takľe jako řeąení je nejlepąí solution no. 1 :o)

  Ten open office se pokouąím vyřeąit, pravděpodobně ten modul nvidie naruąil nějakou funkci jádra nebo Xfree, kterou office vyuľívá. Uvidíme co se s tím dá dělat. Dnes jdu downloadovat ooffice… mimo jiné kamarád a jeho otec se zapojily do soutěľe o novou grafiku pro ooffice. A já si myslím ľe vyhrajou, páč jsou u nás jedni z nejlepąích… tenhle sajt má 190 mb(dělal ho sám ve 12 letech)
  nu prostě ąílenec jukněte na to THIS LINK MAN !!! :o)
  Takľe se těąím. Firma CoklSoftwarese nyní bude snaľit něco podniknout v C++(dosud jsme byli actionscriptters a vébéčkáři)…já jako rebel jsem byl takzvaný (linuqsák :o( ). Ale ted se mi s novou 10-kou podařilo zlanařit celou firmu (3 lidi).

  Uľ kecám mino…na openoffice org mi nedokazali odpovedet, takľe to zkuste doma. A rozhodne si nenechávejte NVIDIA (4496) páč zbrľďuje systém…
  je to ověřeno na několika PC´s

  Můj bezproblémový pc je slabotka, ale nikdy jsem nemel s mandrake problem, aľ do teď. A osobně sio myslim ľe jde chybu ze strany bud nvidie, nebo spíą OO.org. Takľe mandrake beru stále jako BUGFREE .

  DESKA: FIC az11ea kt133
  cpu athlon xp 2000+
  ram 256 mb (virt 266 (double pump) )
  Gfx geforce2 mx 64 MB (sparcle)
  maxtor dmx 8…hi musum jít.

  a. t.

 81. brutwan | 26.03.2004 | 09:25 | Odpovědět

  Tak jsem včera konečně nainstaloval MDK 10.0 z GPL setu (díky QCM!!!)

  Konfigurace: P4 1,7, MB MSI 845, 256MB RAM, 40GB disk, nVidia geForce 4, SoundBlaster Live! 1024

  Kromě problému s grafikou a zvukovkou, který byly úplně stejný i v 9.2 a nenalezením tiskárny Canon i560 vypadá všechno krásně a funkčně.

  Zvukovka pískala a pomohlo níže uvedené řešení s výměnou ovladače snd-emu10k1 za emu10k1.

  Ovladače od nVidie, které jsou na CD 3 mi bohužel nepomohly. I když instalátor sám správně detekoval GeForce 4, Xka nenajely. Musel jsem v XFdrake nastavit kartu na Xfree 4 – nv. Doufám, že mi pomůže stáhnutí posledních ovladačů od nVidie, u 9.2 to pomohlo.

  S tiskárnou si zatím rady nevím, protože netuším, který model by mohl být kompatibilní s i560 a na stránkách Canonu bohužel zatím nic…

  Určitě to stojí za to koupit, už kvůli manuálu a samolepkám :-)) Ne vážně, všechny problémy se dají řešit a mít legální operační systém se spoustou aplikací za 500,- Kč, to je prostě pohádka.

  K tomu abych přešel na MDK úplně mi už jenom chybí ekvivalent Cakewalk Music Creator nebo Home Studio pod linux. Tato oblast mě stále nutí přepínat do WinXP. Ale jednou snad příjde den… 🙂

  Ještě jednou díky týmu QCM a hlavně té “paní” 🙂 co chudák celý víkend musela fakturovat a balit!

 82. Draak | 26.03.2004 | 09:31 | Odpovědět

  Tak sem zjistil z vypisu startu X serveru proc mi asi nejde 3D akcelerace na grafice ATI Radeon 9000:


  fglrx: No matching Device section for instance (BUS ID PCI:1:0:1) found
  coz je ale sekundarni dislay, coz moc nechapu
  dale to pise:

  Fatal:Module fglrx not found
  [drm] failed to load kernel module “fglrx”
  (EE) fglrx(0): DRIScreenInit failed !
  (WW) fglrx(0): Failed to set up write-combining range (0xe8000000,0x4000000)

  tusim ze je problem v nenahrani modulu fglrx a nasledne nefunkcnosti DirectRendening, ale jako pokrocily BFU to nevim jak napravit.
  Prosim pomuze nekdo?

 83. acid-train | 26.03.2004 | 09:40 | Odpovědět

  pac nejnovejsi driver od nvidie je prave 5336, tak asi novejsi nestahnete……zkuste nejdrive restartovat xserver, a potom cely kompl, casto to staci..

 84. Honza | 26.03.2004 | 09:53 | Odpovědět

  Me taky nejde OpenGL s Radeonem 9100, jsem zacatecnik a neprisel jsem na to jak to napravit, nainstalovani originalniho ovladace ati take nepomohlo.

 85. brutwan | 26.03.2004 | 09:54 | Odpovědět

  Bohužel nepomůže restart… Ty ovladače možná budou stejný, ale na CD3 jsou v balíčku rpm, zatímco ze stránek se dá stáhnout *.run soubor, takže to snad pomůže…

 86. Draak | 26.03.2004 | 09:55 | Odpovědět

  HEUREKA

  Preinstaloval jsem jadro 2.4.25-2 a pokud pokud jej pri startu vyberu, tak pak v xkach akcelerace jde. Zkusim to jeste v 2.6.3-4 jadru a myslim ze to pujde :-)))

 87. Draak | 26.03.2004 | 10:51 | Odpovědět

  potvrzuji po preinstalovani jadra 2.6 to de i v nem

 88. acid-train | 26.03.2004 | 10:52 | Odpovědět

  ackoliv jsou ati karty vykonejsi i cenove vyhodnejsi, tak si myslim ze ati ma mizernou podporu.. :o(

 89. acid-train | 26.03.2004 | 10:55 | Odpovědět

  na mdk nepotrebujete velky herni vykon…ja mam gf2 64 mb a zahraju si na 1024 na 85 hz netrhaně quake i wolfstein e. t. coz je hodne sofistikovanáý gamesa….
  ale nejradsi mam na svete battle ve frozen bubble s kamosem a powermanga… (score 159 584) dnes ho snad prekonam :o)

 90. acid-train | 26.03.2004 | 11:00 | Odpovědět

  jestli chcete vykon, kupte si mac (risc procesor G4 mel pri frekvenci 500 mhz 3.8x vyssi vykon nez pentiumIII 800 mhz ) momentalne jsem vydel v macronu PC G4 se dvem cpu o frq 1700 mhz + grafika RADEON 9800 256 mb ram, 790gb ulozniho prostoru, 20 palcu LCD….za 1290 dolaru…a linux na tom rozjedes taky,,, ale mac os taky neni spatny, ale ja bych radsi mandrake :o)

 91. acid-train | 26.03.2004 | 11:03 | Odpovědět

  pokud jste v textu našly nejaká chybi, závada je na vašem očy

 92. brutwan | 26.03.2004 | 11:19 | Odpovědět

  No tak Radečku, nedělej si tady z toho soukromej blog…. 🙂

 93. kyknos | 26.03.2004 | 11:59 | Odpovědět

  gnome bugfree? to m a byt vtip?
  1) nejedou SVG… zbnama chyba uz z 9.2. to asi nimu nevadi a nikoho nezajima :o(
  2) mys zacala chodit poi 700 mb updatu, ale pro zmenu prestal chodit zvuk a do prihlasovaci obrazovky se nevim proc nastavilo nejake ozdobne pismo bez cestiny, hruza
  3 pr startu mi to pise spousteni rozhtrani eth0—- selhalo. sit sice funguje, ale dost me to znervoznuje

 94. venousekh | 26.03.2004 | 13:50 | Odpovědět

  Tak jsem dostal nový Mandrake 10.0 a jsem dost nasranej. Už v 9.2. dost věcí nešlo rozchodit , ale tohle je fakt polotovar! Po instalaci vůbec nenaběhne KDE. Objeví se pouze ten splash scren s ikonkama naspod . Nabíhání zastaví na několik desítek sec na předposlední ikoně a 85% a pak splash zhasne a zůstane pouze modrá obrazovka s kurzorem myši. Gnome funguje ale nelíbí se mi. Další hovadina je , že jde připojit pouze jedna z mých vypalovaček ( tedy buď jedna nebo druhá ). Přitom u obouch mám zaškrtnut supermount. Kupodivu jde zvuk , ale blbě. Zacykluje se v nějakých nekonečných smyčkách. Tzn. pustím video a opakuje se furt dokola začátek zvuku. I nadále Mandrake neumí najít flash disk. O tiskárně HP 5550 ani nemluvím. Za 500 Kč to je slabota. Jestli takovej nedodělek má konkurovat Windows , to fakt nevím … 🙁

 95. acid-train | 26.03.2004 | 14:40 | Odpovědět

  nu…mi to najde tiskarnu…flash disk, mechaniky(radu jak to resit jsem uz dal) zkus se prihlasit do textaku a zapnout kde prikazem arekni co vypsalo…
  a za pet stovek si u microsoftu ani neprdnes :o)

 96. Draak | 26.03.2004 | 16:18 | Odpovědět

  Jeste jedna vec ne stve, nevim jestli se to stava jen me, ale…

  Strasne dlouho trva nez se nactou ty MDK10 cdsa, napriklad CD1 a CD3 se mi nacte nekdy az na po5, mechniky to pri instalaci furt flusou ven, musim si pocitat do 20 nez potvrdim vlozeni novyho CD.
  Mechanikama to neni, protoze moje vypaleny community to nedelaji a nacitaji se okamzite.

  Ze by nic moc kvalita lisovani ? Ja nechci pomlouvat, ale zadna jina CD se mi takhle blbe nenacitaj

 97. kyknos | 26.03.2004 | 17:09 | Odpovědět

  acid-rain: no za pet stovek u microsoftu sice ne, ale u debianu, gentoo, fedory ano. kdyz ti to tak pekne chodi, fungujou ti SVG? na problem se SVG mi zatim nikdo nedokazal rozumne odpovedet!!!!!! jako by neexuistoval.

 98. Draak | 26.03.2004 | 18:22 | Odpovědět

  SVG je Scalable Vector Graphics ?
  Jak to muzu ozkouset? Napis kdyztak postup pro LAMU :-)) at to pochopim.
  …..protoze ted mi uz funguje vse, tak at mam kdyztak na co nadavat 😉
  ….jinak nekdo dolejc si stezoval na divnej font v KDM po stazeni aktualizaci, me tento problem zmizel spolu s preinstalovavanim kernelu pri pokusech o rozchozeni 3D akcelerace

 99. Venousekh | 26.03.2004 | 18:50 | Odpovědět

  No tak to KDE se spustí , ale jen když se přihlásím jako root. To je dost na hovno !
  Jinak mi Mandrake centru , když dám instalaci software , nebo odinstalaci , nefunguje zobrazení balíčků podle druhu. Např. chci rozvinou větev Grafické prostředí , kurzor vypadá jako hodinky a hovno se děje. Nic se nerozvine. Balíčky můžu prohlížet, jen když je zobrazím všechny dle abecedy. Dále v MPlayer se zasekne při pokusu o přehrání jakehokoliv videa.

 100. Kyknos | 26.03.2004 | 18:53 | Odpovědět

  stahni si tenhle soubor http://www.sodipodi.com/clipart/flags/basque.svg
  a naimportuj ho do gimpu (musis mit 2.0) nebo ho zobraz prohlizecem (je nastaven v gnome, defaultni kde nevi vubec co s tim) pripadne proste jen mrkni na ikonku souboru v gnome (kde neumi)

 101. bfu | 27.03.2004 | 10:35 | Odpovědět

  Tak jsem se na Mandrake 10 těšil,ale ted jsem docela nasranej.
  Zvuk,jednou jde podruhy zas nejde.
  Spustím nějakou TV aplikaci přepnu kanál,a resetuje se komp.
  Nejde vypnout a resetovat Linux.
  (zustane viset na hlášce “ohci-hcd 0000:00:03.0:”)
  Zlatý Win2k.
  Takže linuxovskej oddíl jde prič,kašlu naněj.
  Škoda toho pětikyla.
  Kdyby někdo měl zájem tak prodám za 300+pošta.

 102. Gustav | 27.03.2004 | 16:08 | Odpovědět

  O sancte simplicitas! Co to sem prispiva za neotesance? Pokud se neumis chovat, tak ti nikdo nepomuze.

  O takove jako ty tu nestojime.

 103. Draak | 27.03.2004 | 16:11 | Odpovědět

  Tak se mi ta 10 zacina po tech vsech mych problemech libit.
  Opravdu je to zda ma nekdo problem nebo ne silne zavisle na hardware.
  Kamos to na novejsi fosne nainstalil napoprve bez problemu.

  Nejvetsi bomba pro me je, ze jsem rozchodil plne funkcni BLUETOOTH (MSI pc2pc), pouhou instalaci vsech balicku bluez… a naslednou editaci /etc/bluetooth/pin (s naslednym restartem) a s mym Sonyericsson T610 to maka super, jeste prijit na synchronizaci tel. seznamu a MS Outlook opusti muj poc.

 104. Venousekh | 27.03.2004 | 17:50 | Odpovědět

  Tak KDE už se spouští. Pomohlo vymazat uživatele a vytvoření nového. Zajímavé je , že zvuk šel po instalaci jen chvilku a blbě ( zacyklovával se ) a teď už pro změnu nejde vůbec. Nefunguje Mplayer. Taky přístup na obě moje vypalovačky je jaksi náhodilý. Jednou jde připojit jedna . Podruhe zase jen druhá. pak v DVD vypalce nejde přečíst DVD a pak zase jo. Ach jo …. 🙁

 105. acid-train | 28.03.2004 | 13:42 | Odpovědět

  No..nelepsi je po instalaci a nastaveni grafickeho rozhrani neinstalovat cd3 , protože z něj chce stahnout kernel modul a glx 4496, a to je chyba, páč je spatně 2.6 compatiobile… dělá konflikty s alsou…. stačí si balíček nainstalovat z binarky, ovšem musite min instalovany kernel source.
  OpenOffice potom nehlasi missing floating point a 3d acc jede na jedna :o).
  Nejlépe je skusit nainstalovat systém více způsoby … udělal jsem jedenáct instalací s různými jádry. Potom jsem testoval kernel od nvidie.
  Zkontroloval jsem dukladně, jak to vsechno jede, a pak si vytvorim instalacni disketu pro automatickou instalaci :o) … to zjednoduší celou práci :o).
  10.0 rozhodně stojí za to, ale nesmíte zapomínat , že mandrake není pro netrpělivé.
  Mám radost, že jsem ty prachy utratil za tenhle skvely OS.
  Manual je sice trochu obslehly z minulé dist. MDK 9.2, ale to nevadi, páč instalace se skoro nezmenila (jediná věc, co mě mrzí, že tam není krusader, a balíček z kde-apps. nejede kvůli konfliktu s novým kde)
  ale rozhodne to nemení nic na použitelnosti mdk, věřím , že brzo tu bude jiný balík :o).
  MC je taky cool :o).
  Pokud delate s linuxem, tak stare zvyky z vincek vám nepomohou,. Ani jedna nadávka a nesmyslně tvrdá kritika nepomůže.. stačí jen počíst, napsat sem, zavolat mari do QCM (což tak rád dělám :o) )
  Věřte, že být součástí takové komunity, jako je MDK-USERS je pro vás přínosnější, než pařit far cry na padající modré smrti s inkompatibilním dx9.0 b , kde vám na problém neodpoví nikdo :O).
  Wincky dělají záplaty, ale linux Je celý NOVÝ .
  Thats the way it is. :o)

  MAY THE SOURCE BE WITH YOU

  radec

 106. acid-train | 28.03.2004 | 13:45 | Odpovědět

  prave jdu na jedenactou inst. 10.0, ted to bude nejnamakanejší :o)

 107. Gustav | 28.03.2004 | 17:21 | Odpovědět

  =>acid train: ja jsem na 10 povysil(upgrade) z 9.2, kde jsem mel naistalovan krusader-1.3 z ftp://mandrake.contactel.cz/people/bibri, zustal tam a krasne funguje.

 108. Draak | 29.03.2004 | 11:13 | Odpovědět

  Tak sem si jen myslel, ze vsechno funguje. Sama od sebe se mi vypla jiz fungujici 3D hardwareova akcelerace (jak jinak v XF86Config-4 se nezmenilo, tam je vse ok), zase se prestaval nahravat modul fglrx……ale nevim proc se tomu tak deje.
  Poradi nejaky GURU ?

 109. Anonym | 29.03.2004 | 14:35 | Odpovědět

  to acid-train:
  Parit Far Cry by take nebylo od veci :o)
  Slava hura, uz mi MDK 10.0 prisla, hned jsem ji zkousel v praci, ale trochu rozpaky. Uz pri instalaci (instalovano z CD1) mi (vy)ignoroval mys Samsung PS/2 opticka s koleckem a pres vsechny ozivovaci pokusy se mi ji zatim nepovedlo zprovoznit. Na netu je sice par dobre minenych rad, nicmene zatim jsem nenarazil na tu spravnou. Mozna tedy jeste zkusim instalaci z CD2, ale predpokladal jsem nove jadro nebude trpet az tak zakladnimi problemy, jako je nefunkcni hlodavec, kdyz stejnba konfigurace stroje mi dosud behala v pohode s MDK 7.2, 8.1, 9.0, 9.1. i 9.2

 110. tata | 31.03.2004 | 08:35 | Odpovědět

  Tak jsem konečně nainstaloval Mandrake 10 – čistá instalace (nikoliv upgrade z 9.2). Boot z prvního CD proběhl normálně. Instalace proběhla také víceméně normálně. Jen v samotném závěru, když jsem se pokoušel při rekapitulaci nastavit síťovou kartu, aby to při bootu zase nečekalo na DHCP, došlo k resetu počítače. To jsem nějak nepochopil. Nic vážného se sice nestalo, ale musel jsem v /etc/fstab opravit záznam CD-ROMky, aby se mountovala automaticky a se supermountem. To instalátor asi dělá úplně nakonec.

  KDE 3.2 je moc pěkné, ale samozřejmě až potom, co jsem ručně nainstaloval driver nVidie. Zatím jsem si stačil všimnout, že v instalaci chybí kromě Krusaderu taky Transcode, skiny pro Gkrellm a skiny pro Xine. V konzoli mi nechodí čeština pro uživatele, zatímco pro roota je v pořádku.

  Jsem zvědav na obsah prvního aktualizačního BonusCD. Očekávám, že tam bude hafo aktualizací/oprav a taky bych tam rád viděl archiv PLF, KDE 3.2.1 a ostrý Gimp 2. Jenomže těch aktualizací bude tolik, že se k nim nic moc nevejde.

 111. brutwan | 31.03.2004 | 13:32 | Odpovědět

  Tak MDK 10.0 už mi funguje tak jak má. Jenom jsem chtěl poprosit, aby příští verze byla k dostání i jako DVD. Klidně nějakou tu korunku připlatím. Měnit 5 CD dokola a na přeskáčku není nic moc příjemného…

 112. Tonda | 31.03.2004 | 21:45 | Odpovědět

  Reaguji tímto na svůj příspěvek č.20 – provedl jsem úspěšně upgrade svého nestandardního MDK9.2. Nebylo to bez problémů:
  (opakuji konfiguraci: MDK9.2 + KDE3.2 + Mozilla 1.6 + další upgradované věci, ani už si nepamatuji co všechno :-). Chipset nForce 2 s integrovanou grafikou)
  – po instalaci a spuštění originálního jádra 2.6.3 nejela síť ani grafika
  – s alternativním jádrem 2.4.5 jelo vše normálně, to ale nebylo ono 🙂
  – překompiloval jsem si na zkoušku tedy vanilla jádro 2.6.4 (MDK ještě nemá balíček) a Harddrake se najednou vytáhl – našel a nastavil síťovku (forcedeth), přidal jsem tedy od nVidie ovladač 5336 a grafika i sit jede.
  – Hardrake nezvládl odstranění SCSI emulace vypalovačky a supermountu – nastavil jsem to tedy ve fstab ručně a vše (zatim) jede perfektně 🙂
  Děkuji teamu Mandrake za dobrou práci – ty vyjmenované maličkosti se u “beta”, tedy Community verze dají očekávat a ve finální verzi půjdou snadno odstranit – od toho tu ostatně Community verze je.

 113. Erik | 02.04.2004 | 13:41 | Odpovědět

  Skusal som si Mandrake 10.0 Community (3CD) naistalovat na svojom notebooku Premio 4030N (proc. Centrino). Zial sa mi nepodarilo rozchodit grafiku (i855 GM). Pravdepodobne sucasne jadro 2.6 nepodporuje nove procesory do notebookov, aj ked som niekde cital, ze by to uz malo ist.

  Ma niekto skusenosti s linuxom na Centrinach?
  -d

 114. Anonym | 05.04.2004 | 08:58 | Odpovědět

  Konecne jsem se dostal k tomu, abych nainstaloval MDFK 10.0 u doma.
  Po zkusenostech v praci, kdy mi nechodila mys jsem se toho trochu obaval, nicmene opet jsem zvolil cistou instalaci z CD c.1 a musim rici, ze smekam svuj kloboucek dolu, protoze dojem, jaky ve mne MDK 10.0 zanechala se da prirovnat snad jen tomu, kdyz jsem kdysi davno po vsech moznych distribucich poprve nainstaloval MDK 7.2. Dnes je to myslim o to vetsi, ze spousta dalsich verzi Mandrake linuxu mi fungovala vzdy v pohode.
  Kdybych to chtel shrnout v nekolika malo veta, tak bych to rekl asi tak, ze celkove je system o poznani rychlejsi (stale pouzivam GNOME). Napriklad nahledy od 4-5MB fotografii se v Nautilus nacitaji zhruba jednou rychleji.
  Celkova odezva systemu se mi zda mnohem sviznejsi, co mne uplne vyrazilo dech je mys. Jednim slovem diky za ni. Konecne nemusim pri prejeti z jednoho rohu obrazovky do druheho urazit kilometr a jeji citlivost je take super.
  USB ctecka karet, digitalni fotak, vse OK. Potesila mne i moznost instalce J2RE a dokonce i J2SDK!
  Secteno a podtrzeno MDK 10.0 jste ukazali, ze veci nemusi byt porad jen stejne dobre, ale ze mohou byt az neuveritelne lepsi. Diky za tak dobre odvedenou praci, v takovem systemu je radost pracovat :o)

 115. D-Evil | 06.04.2004 | 16:59 | Odpovědět

  Bfu : Kdyby jsi se o problém víc zajímal, zjistil by jsi, že to je něco s USB. A kdyby jsi to věděl, možná by tě napadlo to zkusit řešit. Ale to je ztráta času, řikám to pořád, linux neni pro každýho. A tyhle příspěvky mi to jen potvrzujou. Já jsem se s Mandrakem navztekal několik desítek hodin, ale teď už šlape báječně. Jen musíte chtít. Vsadim se, že stát se vám to ve Windows, ani neštěknete 🙂

 116. Tomas | 07.04.2004 | 08:37 | Odpovědět

  Ahoj, pri cistej instalacii MDK 10 mi odmietal rozoznat mys Genius NetScroll. Pri minulych pokusoch s MDK 9.2 ju rozpoznal bez problemov.
  Poradite mi, prosim, ako na to? Som dost zaciatocnik, cize by som uvital “jednoduchsi” popis.Dik, Tomas

 117. bfu | 07.04.2004 | 08:42 | Odpovědět

  To mně fakt nenapadlo že toje USB.
  To je už jedno,ted jsem to zprovoznil.
  Asi osumkrát jsem to instaloval s ruznyma balíčkama,ale fut ty same problémy.
  Umíte si představit tu discotéku.
  Vyřešil jsem to tak že jsem při instalaci
  nevytvořil uživatele, jenom root.
  Když jsem pak vytvořil uživatele pod rootem,tak vše fachá.
  Aji jsem po dlouhém zápasení zprovoznil GPRS Eurotel data nonstop přes Motorolu Accompli 008.Bylo potřeba zadat do nastavení PPP local.

 118. Jezyn Jezevec | 07.04.2004 | 14:33 | Odpovědět

  … měl jsem ten samej problém, ….. stačilo v biosu (NF7-S – nForce2) zadat rozpoznávání myši by OS na by BIOS ….. tak nějak 😉

 119. Jezyn Jezevec | 07.04.2004 | 14:37 | Odpovědět

  ….. tu myš mám USB Genius Netscroll optical

 120. knovy | 09.04.2004 | 22:48 | Odpovědět

  Mam mys Genius netscroll optical, system mi ji sice rozpoznal, ale chodila spatne (nepouzitelne), pomohla zmena radku v:
  /etc/X11/XF86Config-4
  Z:
  Option “ZAxisMapping” “6 7”
  Na:
  Option “ZAxisMapping” “4 5 6 7”
  Nevim jestli to tak ma byt.

  Ale system zatuhava, proste zmizi kurzor a asi 1-3minuty nelze psat, dela to pri prechodu z jedne virtualni obrazovky na druhou (ve vsech programech do kterych se da psat). Pak se objevi kurzor a po male chvili lze psat (mezitim napsane znaky si to nepamatuje).
  Dale se nekdy zniceho nic zavre Mozilla (vsechny okna – bez duvodu). V obou pripadech zadna chyba ve vypisu /var/log/messages.
  Dale to dela pri presunu okna zustava (nekdy – malokdy) nakreslena stopa se spousty oken, ktere se jiz nesmazou. Pouzita graficka karta ATI RADEON 9200. Zmena driveru za jine (obsazene v distribuci), nema vliv.

 121. Kmilda | 28.05.2004 | 09:35 | Odpovědět

  Ahoj, tak to bys mi mohl poradit. Pripojuji se k netu pres bluetooth a SonyEricsson T610. Asi to ma co delat s USB, jsem ale uplny zacatecnik – vubec nevim, jak mam postupovat, nemam na to zadny ovladace. MDK mi az na malickost jede super. Dik za pripadnou odpoved 🙂

 122. ScoobyDoo | 16.11.2004 | 07:32 | Odpovědět

  můžeš sem dát nějakej návod jak si zprovoznil ten GPRS přes Accompli 008? Jsou nějaký jiný prográmky v linuxu pro tenhle telefon?

 123. Karel | 14.12.2004 | 15:00 | Odpovědět

  To instaluješ mdk každej den ??

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login