Mandrake 9.0 pod lupou

Mandrake 9.0 – co od něj můžete čekat?

S novou verzí si tentokrát dali u MandrakeSoftu pěkně načas. Ostrá verze, které tentokrát předcházely 4 betaverze a 3 RC-verze, měla dva týdny zpoždění. MandrakeSoft dokonce vydal oficiální oznámení ihned po uvolnění ostrých ISO obrazů(i když jim předcházela menší šaráda :)).

Se Zdeňkem Mazancem jsme se dohodli, že se na 9.0 pořádně podíváme společně a výsledek našeho snažení máte právě možnost si přečíst. Význam zkratek ZM a IB v textu je asi zřejmý.

Programy v distribuci, největší změny

Jako vždy se vývojářům podařilo dostat do distribuce nejnovější verze software. Co tam tedy najdete:

 • kernel 2.4.19
 • nejnovější XFree 4.2.1 i XFree 3.3.6
 • glibc 2.2.5
 • GCC 3.2
 • nejnovější verze grafických prostředí: KDE 3.0.3, GNOME 2.0.1, IceWM 1.2, WindowMaker 0.8, Enlightenment 0.16.5, BlackBox 0.62
 • kancelářské aplikace OpenOffice.org 1.0.1 a KOffice 1.2
 • internetové aplikace: Mozilla 1.1,Galeon 1.2.5, Konqueror 3.0.3, Evolution 1.0.8, Kmail 3.0.3
 • multimédia: The GIMP 1.2.3, XMMS 1.2.7, Grip 3.0.1, XCDRoast 0.98, Xine 0.9.13, GPhoto2 2.1, XawTV 3.76, XSane 0.87
 • serverové aplikace: Apache 1.3.26 (Apache 2 je v Contribu), PHP 4.2.3, BIND 9.2.1, ProFTPd 1.2.5, Postfix 1.1.11, Samba 2.2.6, MySQL 3.23.52, PostgreSQL 7.2.2
 • vývojářské nástroje: GCC 3.2 kompilátory (C, C++, Fortran 77, Objective C, Java…), Emacs a ViM, Kdevelop 2.1.3, Kaffe 1.0.7, Glade 0.6.4
 • zlepšené a vyladěné Ovládací centrum Mandrake

Asi největší změnou byla právě výměna kompilátoru – zřejmě právě proto je nová verze označena jako 9.0a nikoliv jako 8.3, jak se původně spekulovalo. Dá se říci, že právě na kvalitě tohoto programu závisíkvalita celé distribuce. Pokud se dobře pamatuji, kdysi probíhala na toto téma debata na MandrakeFóruv níž se vývojáři vyjadřovali, proč ještě nezměnili kompilátor (v 8.2 bylo kontroverzní GCC 2.96) a žeprávě tuto změnu chystají do nové verze.

Zařazení poslední verze XFree 4.2.1 jistě potěší nejednoho majitele novějších videokaret. Osobně mnetrochu překvapilo, že to vývojáři ještě stihli – pokud se nemýlím, proběhla změna XFree až poměrněhluboko v testovacím cyklu ve verzi RC1 (u které se ovšem předpokládalo, že bude poslední). To, že u Mandrake stále najdete v distribuci starší řadu 3.3.6 mne celkem těší, některé videokarty – konkrétně S3 cosi – jsem na 4.x nikdy nerozjel přestože podpora je údajně bez problémů. Asi vědí, proč to dělají.

Dostupných aplikací je, jak vidíte sami, mnoho. V distribuci jsem našel i GNumeric (AbiWord je jen v Contribu). Naopak, nenašel jsem – a to mne celkem vzalo – pine. Textoví poštovní klienti asi už nefrčí :)Podívat se můžete na výpis balíčků z instalačních CD:CD1 (TXT),CD2 (TXT),CD3 (TXT) a nebo všechnozabalené v jednom souboru.

Pokračovat bychom mohli dlouho, proto již jen krátce další vlastnosti nové verze: lepší podpora hardware(čipsety [kernel 2.4.19], zvukové karty [ALSA 0.9rc2], grafiky [XFree 4.2.1], USB 2.0, atd..), podpora LSB v balíčku (volitelný při instalaci), vylepšený supermount, podpora WebDAV, dynamic desktop pro USB zařízení.

Instalace

Instalační program nedoznal výraznějších změn proti předchozí verzi 8.2 – zůstal zachován vzhled, filozofie,postup, pouze se objevila možnost připojovat hned při instalaci parcely NTFS a také síťové zdroje.Ke vší smůle zůstaly zachovány některé chyby a dokonce se minimálně jedna nová objevila.

Co se vám bude líbit:

 • plně lokalizovaný instalační program stejného vzhledu jako v předchozích verzích, nic se tedy nemusíte znova učit
 • podpora šifrovaného FS, podpora připojování sítových zdrojů
 • detekce hardwaru na velmi slušné úrovni
 • možnost aktualizací hned při instalaci
 • možnost uložit výběr balíčků na disketu pro pozdější použití
 • podpora asi šedesáti jazyků
 • možnost nastavit jednoduchý firewall postavený na iptables (vytvořená pravidla jsou sice složitější než je nutné, ale alespoň v nich není chyba jako byla svého času v sousedů)

Naopak se asi nebude líbit:

 • pokud budete updatovat systém obsahující šifrovanou parcelu, máte smůlu; je nutné předem zakomentovat příslušný řádek v /etc/fstab
 • pokud máte v systému USB a k němu nemáte přiřazené IRQ, budete mít při spuštění opravdu VELKÉ problémy
 • pokud chcete provozovat jiný jazyk než zvolíte při instalaci, budete mít problémy též
 • pokud budete chtít instalovat ze síťového zdroje, budete mít (zatím) také problémy. Instalujte výhradně z CD. FTP strom není doladěn… proboha PROČ?
 • ani “plná instalace” v expertním režimu nenainstaluje všechno – třebas takový joe jde instalovat pouze ručním zatržením v expertním režimu, sendmail ani tak ne, jen ručně po instalaci (a takových balíku bude mnohem víc).

Obrázky z instalace (ruční rozdělení disku, instalace balíčků a konfigurace monitoru):

ZM: Osobní zkušenost

Mandrake 9.0 je ještě příliš mladý na to, aby měl někdo podrobné a vyčerpávající zkušenosti s instalací. Moje testy probíhaly na třech sestavách: firemní stanici, kterou používám pro běžnou práci (Pentium 3, ASUS P2B-S, 18GB Barracuda LVD, Savage4 16MB), domácí stanice (Pentium 3, MSI BX2000+, Diamond Fireport UW, SCSI disky typu “co dům dal”, GF2 MX400 TV out) a konečně stroji, který používám na grafické práce (Pentium 3, i815, Adaptec 2450U2W, Matrox G450) Na první a třetí stroj se podařilo dostat žádanou konfiguraci bez problému na prvnípokus, domácí stanice s deskou MSI BX2000+ vzdorovala skoro 12 hodin, než jsem byl spokojen, přičemž na vině bylodílem USB, dílem přítomnost dvou IDE řadičů.

Vsuvka: potíže s USB a dvěma IDE řadiči.

Problém první: dva IDE řadiče, spočívá v roztomilé záležitosti označování pořadí disků. IDE disk, ze kterého jsem bootoval byl vždy primární na sekundárním kanálu, chcete-li, tedy hdc. Potíž je v tom, že je pod tímto “písmenkem” vidět jak na standardním IDE řadiči, tak na UltraATA-66, kterým je tato deska také vybavena. K mé smůle ale funguje pouze na U-ATA66, nikoliv na běžném řadiči, na který jsem ho umístil – disk ATA-66 neuměl,tak proč schánet kabel. Výsledek: nenabootujete. Proč už nejsou disky na přídavných řadičích označovány od písmenee mi není jasné…

Problém druhý: USB aneb BIOS ještě nevyhazujte. Je známou pravdou, že Linux (a také novější Windows a dalšísystémy) mnohá nastavení BOISu ignorují a jsou schopna tak pracovat i s těmi zařízeními, která jsou v BIOSuvypnuta. Bohužel, v případě USB existuje výjimka: musíte ho mít zapnuté a MUSÍTE mu nechat přiřadit irq. Pokud tak neučiníte, Linux najde USB při nabíhání jádra, zjistí, že nemá aktivován příslušný modul a TENTO SE POKUSÍ PŘIPSAT DO /ETC/MODULES.CONF jestě v době, kdy / není přepnut do read/write režimu. Což se mu samozřejměnepovede. Bohužel, následně na to přijde a zkusí to znova a znova… a tím je pokus o boot ukončen. Řešení: boot do single režimu, vyhození /etc/init.d/usb a oželení funkce USB nebo ruční dopsání potřebného řádkudo /etc/modules.conf a regenerování initrd. Pro běžnou sekretářku nic moc, já to ladil několik hodin (teď už bychse s tím vyrovnal ale než došlo… fuj)

IB: Osobní zkušenost

Verzi 9.0 jsem instaloval na několika počítačích. Tři měly na dnešní poměry “normální” osazení – procesory (všechno Inte
l) kolem 1GHz, vše na intel deskách, IDE disky a CDRomky, grafiky Matrox, jedna Ati. Čistá instalacebez problémů. Dále jsem na staré mašině doma (Celer 400, vše na IDE, grafika TNT2, síťovka, modem, tuner, radio-karta, tiskárna)zkoušel aktualizaci balíčků z 8.2. Vše bez problémů, instalátor si hravě poradil i se spoustou balíků navíc oprotistandardní distribuci 8.2 – na té mašině testuji balíčky na bonusová CDčka :))). Nastavení zůstalo zachováno, zatím jsem nenarazil na zádrhel. Pak jsem zkoušel instalaci ještě na jedné staré K6, opět vše funkční pouze na Ati tuner jsem musel použít program XatiTV (tuner je na videokartě a nejede přes v4l). Poslední test proběhl navelmi starém Compaqu 5000 ProfiWorkstation, PPRO 200 se SCSI disky, kde se mi ihned po bootu zadrhne jádro a nepodařilo se mi žádným způsobem instalaci rozjet. Verze 8.2 tam šlapala v pohodě.

Aplikace, lokalizace

ZM: Po aplikační stránce nelze Mandrake 9.0 nic vytknout. Jakmile nabootujete, bude vše fungovat napoprvé a bez problémů.Pokud instalujete česky, bude také prostředí praktický celé v češtině. Prakticky říkám kvůli tomu, že některé aplikace česky nejsou. Typicky Evolution (což je velká škoda) a některé další zásadnější aplikace. Naproti tomu,KDE, GNOME, OpenOffice, Mozilla, Galeon, konfigurační utility… mluví česky bez problémů.

Nabízený sortiment programů je také dobrý – na všechno co je alespoň trochu běžné existuje na distribučních cédéčkáchřešení, na většinu dokonce několik. Nebyl nejmenší problém pustit OpenOffice, naimportovat dokument z Wordu neboExcelu, pustit film z DVD nebo DivX, přehrávat zvukové soubory.

Přestože jako desktop používám Windows, nečinilo mi potíže pracovat s Mandrake také na desktopu. Pokud pominu Photoshop, tak mi nic nechybělo, na GIMP bych si musel nějakou dobu zvykat. Ale šlo by to.

IB: Se mnou je situace jiná, protože používám Linux na desktopu už řadu let tuším, co půjde a co nepůjde :)Aplikační výbava je opravdu výborná a byla vždy silnou stránkou právě Mandrake. Ale je pravda, že pár aplikací miv distribuci stále chybí, určitě například Mplayer – nic proti Xine ale zvyk je železná košile. Ostatně to, co mive standardní distribuci chybí jsem se pokusil dát na BonusCD.Trochu mne mrzí, že vývojáři do distribuce stále nezařadili Abiword – své příznivce má jistě tento textový editor i u nás. Jeho kolega GNumeric v distribuci kupodivu je.

K lokalizaci – Radek Vybíral a Michal Bukovjan z českého lokalizačního týmu odvedli vynikající práci. O výborném stavu lokalizace ovládacího centrai instalačního programu jsme již psali. Radku Vybíralovi se podařilo na poslední chvíli do 9.0 protlačit i lokalizaci Mozilly, za což mu nejeden uživatel jistě poděkuje. Počeštěný OpenOffice.org jste již měli možnost vidět v minulém krátkém seznámení s RC1. Celé KDEi jeho aplikace včetně KOffice jsou počeštěny poměrně dobře. GNOME a jeho aplikace jsou na tom, řekl bych, trochu hůře s výjimkou GIMPu, který mluví česky velmi dobře.

No dost bylo slov, nejlepší bude když se na to rovnou podíváme. Kolega Mazanec pro vás připravil (a okomentoval)spoustu pěkných obrázků:

Standardní nastavení bezpečnosti a jeho změna skrze MCC I MCC dokáže zklamat, pak je potřeba pomoci si jinak. Zde zbaběle pomocí webadmina. Tvořit aplikace v php není problém, bluefish umí leccos
IDE vypalovačka… ani nevím, kdy si ji všimnul, tak rychlé to bylo KDE 3 v podání Mandrake 9.0 Galeon bez problémů a velmi rychle na zive.cz, bašte windowsiho světa
Všechno je česky… Výměnná média… bez chyby Evolution… až na to (ne)češtinu ok
Dřina největší, tohle trvalo 12 hodin než se rozběhlo USB… a pak minutu než fungoval fotoaparát. Vtipně vyřešené smbmounty – na soubory v /etc/samba se dostane jen root, heslo je tak celkem v bezpečí Střezte se této hw konfigurace 😉
Paměť… chce to aspoň 256mega. Nastavit konfiguraci kernelu? Žádný problém. Nastavení SSH přes webmina – nemám ho rád, ale funguje to.
…jen kdyby nenabízel co nemám…

Já jsem se na screenshotech už zcela vyčerpal minule,není to zrovna má oblíbená činnost 🙂 Proto pouze tyto tři (Ovládací centrum, Galeon a Xine, Kword):

Ovládací centrum Mandrake

Každý systém je třeba nastavit, případně občas přestavit. Mandrake k tomuto učelu používá celou řadu vesměsgrafických utilit provázaných do jednoho jediného systému jménem Mandrake Control Center (mcc). Jeho možnosti velmi přibližně kopírují možnosti starého linuxconfu, ale na rozdíl od staršího bratříčka obvykle fungují. Nastavit lze skutečně všechno, počínaje instalovanými balíky přes bezpečnost, uživatele, konfiguraci sítovéhopřipojení, konfiguraci zavaděče a hardwarem konče. Všechno pěkně na jednom místě, tak trošku ve stylu microsoftíchovládacích panelů.

Od minulé verze se pár věcí změnilo, celkově bych řekl k lepšímu. Přibyly možnosti nastavení hardware (viz obrázek 1).Velmi mne překvapil DrakTV, který umí nastavit bez problémů televizní tuner i s rádiem, podle zadané normya vysílacího pásma vyhledat stanice a uložit do konfiguračních souborů pro XawTV. Hardware jsem nechal na autodetekci,nastaví “PAL” a “Východní Evropu” a televize běžela – prostě paráda (DrakTV je na druhém obrázku). Rádio jelo také, zkoušel jsem program Gradio a stanice jsem musel naladit sám 🙂

Velké změny se dotkly i nastavení bezpečnosti. Za prvé byla utilita msec údajně kompletně přepsána, za druhé se nynídaleko lépe konfiguruje přímo v Ovládacím centru. Nastavit můžete například pro jaké soubory kontrolovat (a měnit)přístupová práva, co vše povolit, zakázat nebo kontrolovat – viz obrázky ZM. To mne celkem potěšilo, ve starších verzích nebylo toto v Ovládacím centru možné vůbec. Doufám, že tato nastavení pomohou i zlepšit obecné povědomío této utilitě a v konferenci ubude dotazů typu “něco mi neustále mění práva k adresářům v /home ..”. Nově mámemožnost konfigurovat i firewall, nastavení je jednoduché ale pro určité účely postačující. Ocení jej především timéně zkušení (obrázek 3).

Ale jsou i další novinky – například DrakCronAt, ten umí naplánovat spouštění úloh v určitý čas. Trochu mi připomíná Kcron (obrázek 4) ale svůj účel plní. Novinkou je i nástroj DrakBackup na zálohování (obrázek 5), ten mne celkempřekvapil i když jde o “první pokus”. Umožňuje nastavit co zálohovat (systémovoukonfiguraci, vybrané uživatele), kam zálohovat (na síť pomocí ftp/ssh/rsync/webdav, CDROM/DVD, disk/NFS, pásku).Umí i nastavit automatické zálohy každou hodinu/den/týden/měsíc a nastavit médium, kam automatické zálohu ukládat.

Správa software je také komplet předělána. Urpmi bylo přepsáno kvůli rychlosti, grafický rpmdrake ve starépodobě už v 9.0 nenajdete. Místo něj jsou k dispozici rpmdrake a rpmdrake-remove, ovládáním sice podobnéstarším verzím ale důsledně odlišující instalaci a odebírání balíčků (poslední obrázek). Osobně mi vícevyhovovaly starší verze a jejich přístup. Celkem mi vadí, v případě že instaluji více věcí najednou, že nikde nevidím seznam balíčků vybraných k instalaci/odebrání. A také že nevidím, z jakého instalačního média balíček pochází.No, vypadá to na feature-request do Cooker konference 🙂

ZM: Osobní zkušenost aneb potíže s tiskárnou

Stalo se mi, že nebylo možné konfigurovat tiskárnu, a to v situaci, kdy v systému ještě žádná nebyla. Chápu to tak, že čaroděj žádnou nenašel a měl za to, že tím to končí. To se ovšem mýlil… jakmile jsem tam tiskárnu dopravil “jiným způsobem” už vše fungovalo i v tomto případě.

O generaci nám zestárnul také webmin, nástroj na konfiguraci systému přes webové rozhraní. Mě osobně k srdcinikdy nepřirostl, nemám rád takováto udělátka. Nicméně funguje a dá se bez problémů použít, jediným jehonedostatkem je, že nabízí konfiguraci i těch služeb, které v systému nemáte :-p. Je to prostě šílený molochtypu linuxconf přes web. Fuj.

IB: Jen pár postřehů

 • Ovládací centrum si vždy až do odhlášení pamatovalo, že jsem ho už startoval a nemusel jsem znovu zadávat root heslo – když jsem dělal screenshoty tak to nebylo k zahození
 • pokud máte podobný problém jako ZM s přidáním neexistující tiskárny, zkuste konfiguraci v expertním režimu, tak lze bez problémů nastavit i nepřipojenou tiskárnu
 • verze Ovládacího centra se zvedla z 0.96 na 9.0 🙂

Mandrake 9.0 jako server

Mandrake vždycky BYL a JE (naštěstí) dobrý server. Nabízeny jsou všechny zásadní serverové služby (web, pošta, ftp, LDAP, pop, imap, databáze, ssh, samba) v případě pošty, ftp a databází dokonce několikrát(na poštu postfix nebo sendmail, na ftp proftpd a několik dalších, databáze MySQL, PostreSQL) a také velmi povedená instalační/updatovací utilita urpmi (pracující jak jinak než v konzoli). Všechny tytoslužby se mi podařilo spustit a k plné spokojenosti použít hned na první pokus.

Na serveru se důležitá také otázka bezpečnosti. Mandrake je v tomto ohledu vybaven poměrně dobře, užpři instalaci lze nastavit zmíněný stavový firewall, nastavit vyšší než standardní bezpečnost pomocíutility msec (taktéž už při instalaci) nechat běžet dvorní IDS systém prelude včetně povedené reportovacíčásti. Možnosti jsou skutečně velmi široké, jejich popis by vydal na samostatný článek – dočkáte se hodoufám již velmi brzy.

Zkušenosti a postřehy z provozu

IB: Něco je dobré, něco by mohlo být lepší

Změnil se vzhled k lepšímu, o tom jsem už psal, nelíbí se mi akorát většina ikon uživatelů při přihlášení. Start systému “se zdá” rychlejší protože v určitém okamžiku je spouštěna službadm (Display manager). Kdysi se zvolený správce sezení spouštěl až po nastartování všech služebjako poslední, teď se spouští (dm) ihned jak je to možné a některé služby se startují až po něm.Takže to vypadá, že systém startuje daleko rychleji…

Líbí se mi dost aplikací. Perfektní pocit byl, když jsem po instalaci spustil OpenOffice a ten mluvilčesky, psal česky a tiskl česky. Jen jsem musel zapnout v menu český spellchecker, který aktivovánnebyl (MySpell). Překvapily mne i aplikace z KOffice, jsou mnohem svižnější než OpenOffice a dobřepočeštěn
é. Kdysi jsem je zavrhl kvůli špatnému importu dokumentů z MS Office, teď když jsem to zkoušel tak jsem otevřel bez problémů jak dokumenty Wordu tak dokumenty Excelu. A vypadaly stejně jako v OpenOffice.

KDE 3 mne nepřekvapilo protože jsem jej odzkoušel už dávno ale poprvé jsem měl dobrý pocit i z GNOME – pěkné a rychlejší než KDE! Procesory okolo 1GHz neměly problém s ničím alena starších PC (Celer 400, K6 450) jsem právě kvůli rychlosti dával přednost GNOME. Pokud se vámzdají tyto molochy pomalé, zkuste třeba IceWM nebo WindowMaker.

Hardware: USB nepoužívám, takže jsem neměl stejné problémy jako ZM (postiženým doporučuji tento článek).Protože jsem chtěl OpenGL v X, musel jsem překompilovat ovladače od NVidie ze SRC.RPM. Prošlo to bez problémůa funkčnost u mne je uspokojující i když se v české mandrake konferenci objevily i zprávy opačného názoru.Měl jsem ale i problémy a to konkrétně s LIRC. Nejdříve jsem byl rád, že vývojáři do distribuce zařadilii podporu pro infra-zařízení (dokonce jsem našel /etc/sysconfig/lirc) ale po chvíli mne radost přešla. Žádným způsobem jsem nebyl schopen to rozjet, nakonec jsem balíčky odinstaloval, stáhnul zdrojáky posledníverze z lirc.org a po půlhodině vše jelo tak, jak má. Kde byla chyba jsem nezjistil.

ZM: Obvyklá past – vývoj a překlad jádra: tradiční zářez na pažbě

Za víkend nebylo možné otestovat kompletní možnosti vývoje na novém Mandraku. Obsažen je kdevelop,dobře funguje kylix, pro web qunta, bluefish… Vyvíjet se dá bez problémů. Mým prvním testem jevždy schopnost přeložit src.rpm všech sítových služeb, které používám, glibc a jádra. Tajně jsemdoufal, že nový Mandrake smaže poslední vroubek, který u mě v tomto ohledu má.

Všechny překlady – s jedinou výjimkou – dopadly úspěšným sestavením jak binárních tak zdrojovýchbalíků. Jako poslední jsem spustil rebuild jádra pro cílovou platformu i686 a čekal ačekal… výsledek:

 Output written on parportbook.dvi (7 pages, 95088 bytes). Transcript written on parportbook.log. make[1]: *** [parportbook.ps] Error 9 make[1]: Leaving directory \ `/usr/src/RPM/BUILD/linux-2.4.19/Documentation/DocBook' make: *** [psdocs] Error 2 error: špatný návratový kód z \ /var/tmp/rpm-tmp.34349 (%build) chyby sestavení RPM: špatný návratový kód\ z /var/tmp/rpm-tmp.34349 (%build) Command exited with non-zero status 1 21626.87user 1536.00system 7:46:02elapsed 82%CPU \ (0avgtext+0avgdata 0maxresident)k 0inputs+0outputs \ (24137788major+47945369minor)pagefaults 0swaps \

Pokud si všimnete, jak dlouho trvalo než umřel, tak vám bude do pláče. Po více než šesti hodinách překladupadnul na dokumentaci. Tradiční, smutná chyba 🙁

Třešničky na dortu: každá distribuce má nějaké speciality (nebo je alespoň chce mít). Ani Mandrake není vyjímkou, v mýchočích to je jádro v secure verzi, msec, php-nuke (systém, na kterém je mimo jiné postaven i web mandrake.redbox.cz), phpgroupware jako docela použitelné řešeni pro intranet a určitě geniální urpmi. Všechny tyhle věcičky jsou v 9.0 opět popostrčeny a nutný kus dopředu, všem se budu věnovat se speciálních článcích.

Závěrem

ZM: Přes všechny zmíněné chyby je Mandrake 9.0 dalším výrazným krokem směrem k destopu BEZ zanedbání tradičních serverových vlastností. Při instalaci na některých složitějších konfiguracích mohou nastat problémy, na “standardních strojích” je vše však bez problémů.

Desktopové prostředí je velmi propracované, graficky povedené, při provozu na rozumných strojích (testovánona pentiích tři 500-800MHz a 512M paměti) příjemně rychlé.

Podpora hardware je také na velmi vysoké úrovni, autodetekce se blíží schopnostem Windows.

Vybavení aplikacemi je na vrcholu současných možností. V případě, že zainvestujete do členství v MandrakeClubu a dostanete se tak také ke komerčním aplikacím, nebude vám ke štěstí chybět vůbec nic (ani pocit, že o něco přicházíte 😉 ).

Je otázka, proč zvolit Mandrake a ne jinou moderní distribuci, třebas SuSE 8.0 nebo RedHat 8.0 (objeví se za pár dní). Všechny jmenované distribuce jsou si v podstatě rovny – vynikají novými verzemi software, vesměs slušnou podporou češtiny, podobnou sestavou balíků. Pokud používáte některouz nich a jste spokojeni, nemáte důvod přecházet na Mandrake. Pokud ale cítíte, že vám něco chybí,zkuste novou devítku.

IB:Celkově se mi zdá, že nová verze opět posunula kvalitu linuxového desktopu mnohem dále a v této oblastiu mne Mandrake stále vede. Ovládací centrum mne, až na rpmdrake, hodně potěšilo a stejné pocity mají jistěi linuxoví začátečníci. Aplikací je stále více a jsou mnohem použitelnější, lokalizace je na velmi dobréúrovni. V potřebách serverů se příliš neorientuji, takže je raději komentovat nebudu.

Pokud máte nějakou dost starší verzi nebo chcete Mandrake zkusit, pak není 9.0 špatná volba. Na své stanici jsem si přesto nechal 8.2 z několika důvodů. Jednak jsem ji dlouho konfiguroval a ladila nechce se mi to dělat znovu. Novější verze programů nepotřebuji, alespoň ne všeho a to co jsem potřebovaluž nainstalováno mám. A věc poslední ale nejdůležitější: zatím 8.2 funguje a proto do ní zbytečně nevrtám.

Ještě k dotazům o dostupnosti. GPL sety budou snad do konce týdne, krabicovéverze očekáváme do měsíce – chvíli bude trvat než je bude MandrakeSoft mít a chvíli bude trvat, než dojdouk nám.

Tak co, půjdete do toho?

32 komentářů

 1. Bob | 02.10.2002 | 12:14 | Odpovědět

  Nepudu do toho, nemam duvod opustet svoji oblibenou distribuci 😉

 2. marek | 02.10.2002 | 12:14 | Odpovědět

  Moc pekny clanek, diky za nej Vam obema!!

 3. KejPi | 02.10.2002 | 12:25 | Odpovědět

  Me lirc na seriovem portu funguje zcela bez problemu. Je sice pravda, ze jsem musel opravit cast init skriptu a pochopitelne provest konfiguraci pomoci /etc/sysconfig/lirc (nebo, jak to je), ale ted neni problem.

  Rozhodne si ale nemyslim, ze supermount je vylepseny. Teda jestli se pod tim nemysli to, ze poradne nefunguje 🙁

  Jinak ale souhlasim s tim, ze MDK9.0 posunuje Linux zase o neco vice do oblasti desktopu.

 4. bibri | 02.10.2002 | 12:33 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 3 :

  Mam AverTV s vlastnim cidlem a i kdyz podle DOC je podporovan, nejelo to ani za boha. Pomohl az zminovany postup.

  POZN: zapomel jsem uploadnout vypisy instalacnich CD, uz je to v poradku, omlouvam se.

 5. Vyskumnik | 02.10.2002 | 12:53 | Odpovědět

  Je super, len škoda, že nepodporuje raidovane disky, aspoň nie na prvý pokus a nenašiel ani cd-rom – ale inak je uživateľsky prítulnejšia a prehľadnejšia ako sestra 8.2. Opäť sa niečo zlepšilo narozdiel od politiky.

 6. kuba | 02.10.2002 | 16:04 | Odpovědět

  Docela bych do toho sel, potrebuju zrovna vybavit dva pocitace Linuxem vcetne kancelarskeho softu. Obavam se problemu s RAM [jeden ma 128 a druhy 256 MB].

  Kuba

 7. -mach- | 02.10.2002 | 17:36 | Odpovědět

  Áách jo

  už jsem do toho šel. S nadšením, s plnou parádou, a taky ve firmě (10 kousků). Je to paráda, ale teďka se biju do hlavy, že jsem si nedržel 8.2 dýl. Klávesové zkratky v Sawfishi padly. Postfix je jiný (ne špatný, jiný. Holt se musí číst manuál) – podhození původního konfiguráku nepomohlo. Pětitlačítková myš už zas zná jenom 3 klapky. Gmc není (nic proti Nautilu, ale je to bumbrlíček). Jestliže nechci efekty, ale rychlost, dá to hóóódně ladění.

 8. Scendel | 02.10.2002 | 18:43 | Odpovědět

  Velice pekny clanek,dekuji Vam za nej.Taky se chystam 9.0 otestovat,na pracovni stanici si to uz u zakazniku dovedu docela zive predstavit,uvidime jaka bude jejich reakce.Se serverem asi ne,tezko jako v Debianu budu mit treba kompletni system pod 200 MB a tezko bych se vzdaval veci jako je apt.Jinak je dobre,ze je stale pritomno Xfree 3.3.6,protoze na starsich NB mi rada 4.x moc nechodila.Linuxu zdar !

 9. bibri | 02.10.2002 | 19:42 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 8 :

  # df -h

  Filesystem Size Used Avail Use%

  Mounted on /dev/hda5 3.6G 189M 3.2G 6%

  Tak toto je konfigurace, ktera mne pripojuje k netu. Mam tam urpmi (misto apt-get) a dokonce i drakxtools-newt, coz normalni admini na serverech mit nemusi 🙂 A milion dalsich veci protoze nemam cas to cistit… Zakladni istalace 8.2 bez urpmi ma 62MB

  Odpověď na komentář č. 6 :

  RAM mate myslim dost – 256 staci urcite a pri 128 si swapnete, zkousel jsem to ale neni to nejak drasticek. Navic 128MB dnes stoji nula nula nic.

 10. DH | 02.10.2002 | 20:26 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 8 :

  Serverového nasazení bych se rozhodně nebál – uděláte minimální instalci a máte funkční systém na 100MB, přidáte SSH, Apache, DNS … a s pomocí urpmi to udržíte aktuální a funkční roky.

 11. lada kalina | 03.10.2002 | 08:57 | Odpovědět

  instaloval jsem mandrake z ftp (coz nedoporucujete) a nepodarilo se mi, aby na me kde mluvilo cesky – myslite, ze kdyz to zkusim nainstalovat z cedecek, tak ze se tento problem nevyskytne?

  taky me dost zamrzelo, ze mi nefunguje mixer na zvuky, vzdy hraje jen jeden najednou a ostatni cekaji ve fronte (mam zvukovku genius 5.1 s chipem c-media cm8738) – ma nekdo podobny problem?

  diky za rady

 12. Jiri | 03.10.2002 | 09:36 | Odpovědět

  Delal jsem na svem Mdk 8.2 vselijake pokusy a nektere mely nasledky, ktere jsem nedokazal odcinit, tak jsem se rozhodl, ze ho smaznu a naistaluju devitku “nacisto”.

  Vsechnu svou praci (dokumenty atd…) mam na VFAT partisne abych ji mohl sdilet s windowsama, tak jsem si schoval jen adresare s postou a zalozkami z Mozilly a pracne vymyslene modelines z XF86Configu a sel jsem na to.

  Cela instalace sla jako na dratkach, vsechno se rozpoznalo jak melo (i sitova, graficka a zvukova karta). Bez problemu jsem naistaloval novy ovladac na svuj softwarovy winmodem za petistovku.

  Postrehy:

  Co se tyka vzhledu libi se mi bootovaci menu i splash s progressbarem (teplomerem) pri startu a ukoncovani systemu – ten stary byl katastrofalni. Taky se mi libi vzhled control centra. Davam za pravdu clanku, ze uzivatelske ikony jsou hrozne – akorat tucnaci jsou pekni.

  Ohledne aplikaci nebudu opakovat to same, co uz tu bylo receno – je to dobre a ceske. Potvrzuji zrychleni startu systemu. Potesi to i kdyz se jedna jen o “optickou” zalezitost. Mne osobne vubec vsechno jede rychleji. Asi je to tim, ze jsem predtim mel na 8.2 vselijak pribastlene balicky vsemozneho puvodu. Napr. na Mozille je to hodne videt.

  Nejake chyby na krase:

  Kdyz jsem se pokusil vypnout Mandrakovske menu v KDE, tak jsem prisel o skoro vsechny linky na aplikace v kickeru. Mne se proste zda originalni menu KDE3 lepsi.

  Ovladace na nVidii od vyrobce se nedaji naistalovat, musite udelat vlastni rebuild. (Mimochodem kdo to uz prebuildoval, nemohli byste to dat na nejake FTP?)

  Kdyz naistaluju mc (standardne se nejak neistaluje) a spustim ho na textove konzoli jako obycejny uzivatel, tak na me vylitne hromada chybovych hlasek a cely mc odroluje nekam nahoru. Kdyz ho spustim z Konsole v KDE, tak to nedela.

  Novy RPMDrake mi take moc nesedi. Jeho beh je sice rychlejsi, ale jeho pouziti je tezkopadne.

  Mimochodem, pokud chcete napriklad funkcni RPM s velmi peknym stylem Keramik nebo ikony Crystal, tak takovehle veci najdete na ftpcku Texstaru .

 13. juraj | 03.10.2002 | 10:13 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 1 :

  a to je která? 😉

  no flame war, pls…

 14. Marek | 03.10.2002 | 11:49 | Odpovědět

  Tiez som mal problemy pri starte so zaseknutim startu USB, ale z ineho dovodu ako bolo popisane na odkazanej stranke. Problem bol v tom, ze z rc.sysinit sa vola usb start (co ked mate usb klavesnicu a pri starte je potrebny nejaky input) a usb po nastartovani skusa ulozit lock subor na read only fs. Pomoct by malo zadanie parametru nousb pri starte, ale este to nemam otestovane.

  Este sa mi nepodarilo skompilovat jadro, skapalo to pri kompilacii zvuku, vybral som si alsu pre soundblaster 16, stretol sa s tym niekto, podarilo sa to niekomu vyriesit?

 15. jose | 03.10.2002 | 12:20 | Odpovědět

  ozvi sa mi prosim, xcel by som hodit rec o ovladacox od nvidie. zefo@seznam.cz

 16. xy | 03.10.2002 | 17:52 | Odpovědět

  Ja by som do toho aj isiel, ale bude mi na to stacit moj starucky comp pentium 2 – 333, 96 RAM?

 17. cronin | 03.10.2002 | 22:13 | Odpovědět

  Pouzivam 8.2 a som celkom spokojny. Kamosovi som napalil 9.0 a neodolal som a spustil update. Otvorili sa okienka, vybral som si pre aktualizaciu jazyk oznaceny ako “Slovak” a instalator sa mi zacal prihovarat tusim polsky. V domneni ze som klikol vedla, zopakoval som to… vysledok rovnaky. Kontrolne som zvolil jazyk “Polsky” a kto by to cakal: opat polstina. Po tomto prvom dojme som instalator poslal kade lahsie, zostavam pri 8.2; aj tento clanok mi potvrdil, ze prinos mi nevyvazi problemy.

  V najblizsom case mozno prejdem, ale na nieco s koncovkou BSD. Sloboda je nadherna, “trziste” ma svoje vyhody… ale aj nevyhody.

 18. Peter | 03.10.2002 | 23:10 | Odpovědět

  Mozna jste si jeste sami nevsimli, co vsechno v 9.0 chybi oproti predchozim verzim. Nektere veci jsou, podle meho, dosti vyznamne. kam se napriklad podelo dosemu? Jinak je 9.0 dosti bugova jako asi kazda x.0 verze u Mandrake. Mel jsem ho rad, miloval jsem jej, nyni uz jen cekam na posledni kapku ke zmene distribuce. No flame, jen muj nazor, jen muj smutny pocit. Jel jsem v MDK od verze 6.0, bude mi smutno.

 19. DH | 04.10.2002 | 00:29 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 16 :

  V zasadě to určitě bude stačit, grafika s GNOME, nebo KDE může být pomalejší. Ale na výběr je i spousta jiných prostředí, takže bych s klidem instaloval a experimentoval.

 20. KejPi | 04.10.2002 | 10:03 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 18 :

  Tak to jsme na to stejne, jen nevim o nejake vhodne alternative. K RedHatu rozhodne zpatky nechci 🙂

 21. BlueHawk | 04.10.2002 | 13:40 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 18 :

  contrib.

 22. Zaza | 05.10.2002 | 13:25 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 6 :

  Nemusis se bat male pameti. Ja MDK 9.0 rozjel na PII 266-128 RAM a jede to schopne. Trosku dele trva nacitani Open Office, ale prace je uz v klidu. Na 128 RAM ti 9.0 mohu doporucit.

 23. zimors | 06.10.2002 | 11:38 | Odpovědět

  No jasne! Len aj v 8.2 mam problemy s win tlaciarnami. Ale je to celkom ok. Len sa pri beznej instalacii zbytocne instaluju dva programy na jednu vec. Pokial si nedam manualny vyber balikov instaluje mi to aj pre gnome aj pre kde. zbytocne.

 24. sine.nomine | 07.10.2002 | 14:31 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 16 :

  ja nainstaloval a bez problemu provozuju 9.0 na p200mmx/192mb ram/40gb hdd. kde 3 se sosaj dyl nez 2.2.2 ale pak jedou stejne dobre, mozna i lip. gnome 2 jsou subjektivne o neco rychlejsi nez 1.4, nautilus z g2 je oproti nautilu z g1.4 uplnej sprinter.

  96mb ram neni moc, ale jinak by ti to stacit melo…

 25. bibri | 08.10.2002 | 15:33 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 24 :

  Ohledne narocnosti Linuxu na zdroje musim rict, ze jsem byl dlouhou dobu skepticky. Ovsem minuly tyden jsem mel moznost videt bezet 8.2 na strojich, ke kterym bych se ji predtim bal i postavit, mozna ze to bude pouceni i pro ostatni.

  P200 s 32MB RAM – IceWM nebo XFce naprosto v pohode, Mozilla pouzitelna, KOffice take (i zaroven), zaklad byl dost swapu, jen chvili dele trvalo prepnuti/preswapovani mezi aplikacemi. KDE 2.2.1 najizdelo dost pomalu ale pak bylo pouzitelne.

  Dokonce tam byla masina P133, mela sice 12*MB RAM ale i tak – KDE opet v pohode, fakt se s tim dalo pracovat. Nebyl to zadny zazrak ale mohu rici, ze cekani nebylo v zadnem pripade omezujici. Rozhodne ne tak, jak jsem si predstavoval…

 26. Peter | 11.10.2002 | 14:59 | Odpovědět

  Odpov?? na komentá? ?. 21 :

  ne.

 27. Michal | 12.10.2002 | 22:12 | Odpovědět

  Dlouho (asi týden) jsem odolával upgradovat svou 8.2 na 9.0. Po přečtení několika recenzí (včetně této) jsem se do toho pustil.

  Poté co jsem po aktualizaci nebyl schopen rozběhat X, přesto že instalátor rozpoznal kartu TNT2 a nepomohl ani rebuild zrojáků ovladačů, rozhodl jsem se /dev/hda1 naformátovat a začít od nuly.

  Jaké to bylo překvapení, když X sice chodí, ale export NFS na lokální síť nechodí! Patrně je to nastavením shorewallu, ale ani na webu shorewallu se neuvádí jak to nastavit (na rozdíl od původního Bastille-firewallu).

  Přijde mi dost divné, když mnohá nastavení v LM 9.0 se dají provést velmi jednoduše člověk pad dojede na takové hlouposti.

  Kdyby někdo věděl jak na to, tak dík za mail.

 28. tony | 02.11.2002 | 21:12 | Odpovědět

  Zdárně jsem nainstaloval Mandrake 9. GPL set, zvolil jsem při instalaci češtinu, ale po přihlášení do KDE je téměř vše anglicky.

  Pokusil jsem se v KDE nastavit jako preferovaný jazyk češtinu, ale v příslušném menu byla sice jako stát nastavena ČR, byla správně nastavena měna, ale jako jazyk zde byla US angličtina a žádné další jazyky na výběr. Pomoc jsem nenašel ani v KDE napovědě a jelikož jsem v oblasti Linuxu úplný začátečník, nevím si rady.

  Děkuji za odpověď

 29. IQ8 | 03.11.2002 | 22:32 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 28 :

  Ahoj aby jsi mnel v KDE spravne cestinu musis si doinstalovat balicky kde-i18n-cs-3.0.3-2mdk.noarch.rpm ja osobne si davam jeste kde-i18n-sk-3.0.3-2mdk.noarch.rpm a pro podpru ceskych koffice jeste koffice-i18n-cs-1.2-1mdk.noarch.rpm

  potom to jde v ovladacim centru nastavit ja osobne nastavuji prvne AN potom SK a nakonec CZ. Ma to tu vyhodu ze co neumi cesky bude slovensky co neumi ani slovensky bude EN. Nebo muzes skusit i jinou rec moje pritelkyne si misto EN däva FR je ji blissi. S pozdravem IQ8

  P.S. Jestli to nejni uplne spravne tak se omlouvam, ale myslim pouze do vyse sveho IQ 😉

 30. databazove rozhrani - uzivatel, neprogramator | 11.11.2002 | 09:11 | Odpovědět

  Hledam alternativu za Microsoft Windows a predevsim Office.

  Bezne uzivam databazovy software jako Access , FoxPro

  V Mandrake jsem skusil PostgreSQL v cestine – vysledkem byl retez nesrozumitelnych chybovych hlaseni (pro mne)

  Dalsi databazove kancelarske aplikace jsem nenalezl.

  Je to skoda protoze ostatni kancelarske aplikace Mandrake jsou pratelské a konfigurovatelne i clovekem pro ktereho je jazyk stroje tajemstvim.

  Peterg

 31. tony | 14.11.2002 | 17:52 | Odpovědět

  Odpověď na komentář č. 29 :

  Fajn, už jsem to vyřešil. Čeština jede.

 32. vis | 10.09.2003 | 16:25 | Odpovědět

  Nainstalovala jsem si Mandrake i s PostreSQL, ale nemuzu zjistit jaky heslo si nastavil k uzivateli sa. Nevite to nekdo?

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login