Mandrake Linux 10.0

Příspěvky z předchozího článku mne přiměly k sepsání a překladu některých faktů k právě vycházející verzi Mandrake Linuxu 10.0. Na co se tedy u nové verze můžete těšit, jaké má hardwarové nároky, jaké obsahuje aplikace… a jak je to vlastně s těmi verzemi?? Informace jsem čerpala převážně z MandrakeLinux 10.0 Presentation & Features.

Mandrake Linux 10.0 obsahuje následující software:

* Kernel 2.6.3
* XFree86 4.3
* Glibc 2.3.3 s Native POSIX Threads Library (NPTL) podporou
* GCC 3.3.2
* Apache 2.0.48, Samba 3.0.2, MySQL 4.0.18
* ProFTPD 1.2.9, Postfix 2.0.18, OpenSSH 3.6.1p2
* grafická prostředí: KDE 3.2. GNOME 2.4.2, IceWM 1.2.13
* aplikace: OpenOffice.org 1.1, KOffice 1.3.7, Gnumeric 1.2.6, Mozilla 1.6, The GIMP 1.2.5, XMMS 1.2.9

Jak už jsem psala do příspěvků u předchozího článku – verze aplikací použitých v různých Mandrake Linux verzích jsou nejlépe přehledné na stránkách DistroWatch. Úplný výpis balíčků použitých v nové verzi pak naleznete zde.

Častou otázkou byla hardwarová náročnost nové verze, tak tedy – tady je:

Mandrake Linux 10.0 je optimalizován pro Pentium a vyšší (kompatibilní) procesory, proto neběží na předchozích verzích x86 procesorů.

Doporučená hardwarová konfigurace ja pak následující:
* Procesor: x586 nebo vyšší, což zahrnuje: Pentium I/II/III/IV, AMD K6/II/III, AMD Duron, AMD Athlon/XP/MP, SMP víceprocesorové počítače jsoupodporovány (verze pro Athlon (AMD) 64 vychází odděleně)
* Paměť: požadováno je minimálně 64 MB (32MB pro textovou instalaci), ale doporučeno raději 128MB a více
* Pevný disk: IDE a SCSI harddisky jsou podporovány
* Velikost pevného disku: je požadováno minimálně 500MB, doporučeno 1GB a více
* Serial ATA: většina řadičů je podporována v non-RAID módu
* SCSI řadiče: většina SCSI řadičů je podporována (Adaptec, Tekram, LSI logic, Advansys
* RAID řadiče: většina RAID řadičů je podporována, vyjma těch pro IDE a SerialATA. 3Ware IDE a SerialATA RAID řadiče jsou taktéž podporovány.
* USB a USB 2.0: většina USB zařízení je podporována
* CD-ROM a DVD-ROM jednotky a vypalovačky: vetšina IDE, SCSI, PCMCIA, IEEE 1394/FireWire modelů je podporována (včetně DVD+RW a DWD-RW)
* Grafické karty: vetšina ISA, PCI a AGP karet je podporována, což zahrnuje karty: VESA, NVidia, ATI, 3DFX, SIS, S3, Matrox, Intel i865G, i85x, i81x, i845G, Trident… 3D akcelerace je pak dostupná pro: Matrox G200/G400/G500, Voodoo II/V/Banshee, Intel i8xx, ATI Rage 128/Pro & Radeon, NVidia (GeForce a NForce)
* Síťové karty a modemy: většina karet z chipsetů Intel, Realtek, 3COM, NVidia a Broadcom, a USB karty jsou podporovány. Také většina PCMCIA, PCI abezdrátových USB karet je podporována. Většina modemů RNIS, DSL a bezdrátových zařízení je podporována. WinModemy podporovány nejsou.
* Tiskárny: většina tiskáren je podporována, nikoli však “WinTiskárny”
* Zvukové karty: všechny Sound Blaster a kompatibilní karty, Sound Blaster/Ensoniq (Audigy, Live), X Wave, Crystal, Intel, AMD, Nvidia force,VIA, CMI C-Media, ESS Maestro, Yamaha YMF744, Terratec, AC’97
* Laptopy: většina laptopů je podporována
* Ostatní: mnoho TV karet, všechny Wacom tablety, mnoho scannerů a většina webkamer a FireWire zařízení je podporována

Kompletní seznam podporovaného hardware je pak dostupný tady.

Jak je to s verzemi Mandrake Linuxu?

Jaký je rozdíl mezi Community a Official verzí? A ze kterých verzí je dělán GPL set? … už jste si asi stihli všimnout, že MandrakeSoft SA změnil proces vývoje nových verzí Mandraku. Jakým způsobem – to jste se mohli a stále můžete dočístzde. Proto vychází nejprve tzv. Community verze, a teprve pár měsíců po jejím uvedení přijde na trh Official verze, která s největší pravděpodobností nebude dostupná volně ke stažení, ale bude použita pro krabicové verze Mandrake Linuxu. Naše GPL sety budou tedy stavěny na Community verzi Mandrake Linux 10.0, a jejich uvedení do prodeje očekáváme za cca 10 dní (stačí sledovat oznamy:o)).

A teď to ostatní, co se mi o “desítce” povedlo zjistit…

Téměř automatická instalace

Instalace Mandraku byla dlouhou dobu jednou z nejlepších na poli Linuxu, a nyní je ještě jednodušší a účinnější. Desítka nabízí nové možnosti, například změnu velikosti NTFS oddílů na disku, či automatickou detekci tiskárny.
* grafická instalace nabízí moderní vzhled se známým rozvržením
* defaultní instalační proces probíhá téměř automaticky – jednotlivé fáze jsou intuitivní a většina hardwaru je sama rozpoznána a nakonfigurována. Pokročilí uživatelé samozřejmě mohou v každé fázi instalace zvolit vlastní konfiguraci.
* typ instalace se dá rozdělit na desktopovou či serverovou instalaci – podle čehož nám pak systém nabízí různé skupiny balíčků
* instalaci je možno učinit několika způsoby… například ze sítě, z CD nebo z DVD
* aby bylo možné měnit velikost NTFS oddílů, obsahuje instalační procedura několik unikátních bodů, jako třeba nabídku několika souborových systémů (například žurnálové souborové systémy EXT3, ReiserFS a XFS), nastavení RAIDu disků, a změna velikosti oddílů pro MS Windows – FAT32
* jsou zde dostupné také různé síťové souborové systémy, jako NFS, SMB a WebDAV
* varianta pro upgrade byla také zdokonalena, dále lze využít například funkci “auto-instalace” pro duplikování zvolené instalace, či snadno ovladatelnou funcki pro obnovení v případě jakýchkoli problémů se systémem

Co najdeme na ploše?

* KDE a GNOME jsou základní grafická prostředí, dále pak desítka nabízí ještě WindowMaker, IceWM a jiná
* vysoce kvalitní tisk je snadný díky CUPSu (Common Unix Print Server)
* všichni uživatelé Mandrake Linuxu budou moci využít nové uspořádání menu, které by mělo být zachováno při použití různých grafických prostředí
* průvodce “Poprvé Mandrakem” umožňuje novým uživatelům snadněji nastavit své grafické prostředí a emailového klienta
* desktop pro MandrakeLinux je dynamický… což znamená, že když nainstalujeme nějaký nový software, jeho ikona se nám objeví v menu aplikací. Stejně tak fungují i hardwarová zařízení – zapojte například scanner či webkameru a odpovídající ikona se vám automaticky zobrazí na ploše
* další chytrou utilitkou je “magicdev”, která umožňuje používat media (CD-ROM, floppy, Zip a jiné) bez používaní běžných příkazů pro přimountování, a také umí spustit příslušnou aplikaci, když je CD či DVD vloženo do jednotky.

Všechny nejlepší kacelářské a internetové aplikace

– OpenOffice.org je plnohodnotný kancelářský balík, který obsahuje textový a tabulkový procesor a nástroj pro tvorbu prezentací. Je dostupný ve 23 jazycícha dokáže číst a ukládat většinu souborů ve formátu dokumentů pro Microsoft Office (např. Word, Excel a PowerPoint dokumenty). A navíc umožňuje snadný export dokumentu do formátu PDF nebo FLASH.
– KOffice je další plnohodnotný kancelářský balík pro grafické prostředí KDE.
– GNumeric je rychlý tabulkový procesor pro prostředí GNOME.
– Karbon14 je aplikace pro vektorové kreslení podobná Corel Draw či Adobe Illustrator
– můžete si vybrat z několika dobrých webových prohlížečů, jakými jsou například Mozilla, Konqueror či Epiphany
– používejte svého oblíbeného emailového klienta… Mozilla-mail, Kmail či Evolution, přičemž Mozilla-mail obsahuje i anti-spam
– samozřejmostí jsou aplikace pro komunikaci pomocí ICQ, Yahoo či MS
– a součástí je ještě mnoho dalších kancelářských aplikací, jako například kalend

32 komentářů

 1. xxx | 06.03.2004 | 10:49 | Odpovědět

  Tak sem nainstaloval 10.0 a musim rict, ze zatim to vypada dobre. Zadnou vetsi chybku jsem zatim neobjevil. Jen mi klasicky nejede 3D podpora na intel 845 (v 9.2 jela) ale aspon, ze jede XVideo:-) Snad jedinou chybu kterou jsem zatim objevil: quanta pri kliknuti na bookmarks odchazi do vecnych lovist…

 2. kowalski | 06.03.2004 | 12:04 | Odpovědět

  neni mozilla firefox a thunderbird:(
  to me mrzi…

 3. Honza | 06.03.2004 | 15:14 | Odpovědět

  Me to neslo nabootovat z prvniho cd, musel jsem nabootovat z druheho a cd prehodit. Mandrake 10 se mi libi, dokonce oproti rc1 mi funguje integrovana sitova karta z NFORCE2. Ovsem co mi oproti rc1 nefunguje je zvuk na SB 5,1live sice to hraje, ale krome toho piska a piskani se zbavim akorat kdyz stahnu pcm vstup na mixeru, ale to mi pak zase nehunguje zvuk. Zkusil jsem i ivladac pro audigy, ale dela mi veskrze to same.

 4. Viky | 06.03.2004 | 16:01 | Odpovědět

  Překlepy:
  BCC 3.3.2 -> GCC 3.3.2
  PRAID řadiče -> RAID řadiče
  XMMX -> XMMS

 5. jura | 07.03.2004 | 22:29 | Odpovědět

  A jde ten “magicdev” nejak elegantne vypnout?

 6. mari | 08.03.2004 | 09:19 | Odpovědět

  Viky – dekuju :o)) preci jen – v patecni odpoledne nebyva mozek zrovna svezi (a prsty uz vubec ne) :o)

 7. mari | 08.03.2004 | 09:52 | Odpovědět

  to kowalski: ja bych se nemracila… urcite se objevi na nekterem z bonusovych CD…

 8. Anonym | 08.03.2004 | 11:10 | Odpovědět

  jen aby to umělo i tiskánu canon i865

 9. Magovec | 08.03.2004 | 11:32 | Odpovědět

  To Honza: Ad SBLive. Stejnej problem. Mam SBLive! 5.1 a kdyz dam hlasitost pcm tak nad 3/4 tak to piska. Tohle uz davno resim uplne jinak(ne to piskani ale SBLive). Prvni co delam po instalaci tak zahodim ALSA moduly. Ta hruza ze to na jednu zvukovku naloaduje asi 20 jadernejch modulu a pak to funguje tak jak to funguje je hruza. Pouzij skvelej modul pro emu10k1 (http://sourceforge.net/projects/emu10k1) ten je cistej a umoznuje toho spousta – s tools ktery tam taky jsou). Neni to reseni pro novacky, to uznavam, ale funkce je skvela. Pouzivam tenhle modul uz od dob 8.0 MDK cca a skvely.

  Ad boot z CD1. Presne. Vlozim CD1 a nic. Neni bootovaci. Koukal jsem jako blazen, nekolikrat to este zkusil a nic. Rikal jsem si, ze je to asi nekaja chyba tech images tak jsem vyrobil disketu a bez problemu nainstaloval MDK 10.0. Pak jsem ho instaloval na dalsi stroj ze stejnejch CD. Mel jsem uz pripravenou tu disketu ale co nezjistim…normalne bootuje z CD. Fakt nevim cim todle je ale je to tak…

 10. jiri | 08.03.2004 | 11:37 | Odpovědět

  Cituji: takový Photoshop pro Linuxy
  Šmarjá, Linux není množné číslo (jako třeba windows), že! Takže “pro Linux”, nikoliv “pro LinuxY”. To vypadá a zní naprosto otřesně.

 11. martinhej | 08.03.2004 | 12:25 | Odpovědět

  Mam tomu rozumiet tak ze “official” verzia nebude k dispozicii ako GPL set?

 12. mari | 08.03.2004 | 15:21 | Odpovědět

  to martinhej: ano, tak to je…

 13. Zdenek | 08.03.2004 | 15:34 | Odpovědět

  Na linuxsoft.cz pisi, ze download verze je na 4 CD. Na Mandrake.cz pisi, ze GPL set bude mit 3 CD + 2 od QCM. Nemate tuseni, jak to tedy s tim poctem cedecek je? Diky,

  Zdenek

 14. bibri | 08.03.2004 | 16:26 | Odpovědět

  Je to tak, ze Download edice ma opravdu 4CD, jenže to jsme dopředu nevěděli.

 15. mari | 08.03.2004 | 16:27 | Odpovědět

  to Zdenek: vec se ma tak… MandrakeSoft vydava verze na 3, 4 a 5 CD (instalacni CD)… puvodne jsme vsak nebyli informovani o 4CD verzi, proto jsme uvazovali o nami vydavane verzi 3 instalCD + 2 Bonus&updateCD… jelikoz se vetsina aplikaci planovanych na bonusCD objevila jiz na instalacnich CD 4cedeckove verze… a jelikoz nam tuto verzi MandrakeSoft poskytl… budou i GPL sety obsahovat 4 instalacni CD a 1 bonus&update CD (na prvnim bonus CD updaty nehledejte :o))

 16. mari | 08.03.2004 | 16:30 | Odpovědět

  to Jiri: mluvim (i pisu) jak mi zobak narostl :o)

 17. koalix | 08.03.2004 | 17:25 | Odpovědět

  to mari:
  To je ale trochu chyba ;o)

 18. Hudy | 09.03.2004 | 08:52 | Odpovědět

  Hej ludkovia neviete kde su hdlist.cz ku 10
  skusim to najprv updatnut co to povie a az potom nainstalovat natvrdo na server. THANX

 19. bibri | 09.03.2004 | 09:23 | Odpovědět

  No, tak GPL sety sly uz i do lisovny. Za predpokladu, ze vsichni dodrzi slibene terminy, tak budou hotove zacatkem pristiho tydne a hned je zacneme rozesilat.

  Uz pisu clanecek, jak bude GPL set 10.0 teda vypadat, a co v nem vsechno bude – stale se pta velke mnozstvi lidi jak tady tak pres mail. Objevi se tu uz zitra. Navic se povedla jedna paradni vec … teste se, teste se :)))

 20. -y- | 09.03.2004 | 17:21 | Odpovědět

  Ako je to so SerialATA RAID? Bezi alebo nebezi to? V clanku si v tomto v jednom a tom istom odstavci protirecite.

  Cena GPL setu pre Slovensko potesila… 😉

 21. Viky | 09.03.2004 | 18:25 | Odpovědět

  to mari: Neni zac, jen jsem si rikal, jestli mi za to akorat nekdo nevynada 🙂 Jinak ja trpim obdobnym problemem, ale z tistenych veci se to opravuje hure 🙂

 22. chris | 09.03.2004 | 19:41 | Odpovědět

  SB Live spdif out: se nekona 🙁 proste z toho nedostanu zvuk, doufam v rychly udate.
  bootovani z 1.CD vs 2.CD: no je to v readme, kdyz nejde z prvniho, bootujte z druheho, ktere pouziva mene agresivni metodu (nebo tak nejak to tam bylo)
  Delal jsem upgrade z 9.2 a vzalo to blbe prohozeni mouse buttons a ted to nejde v grafickym modu otocit zpet. Tvari se ze mys je pro levaka, fakticky neni, a volby nejsou aktivní.
  Jinak docela prima na prvni dojem

 23. lopata | 09.03.2004 | 21:55 | Odpovědět

  Stahuju to z ftp mandrake.contactel.cz, ale podarilo se mi stahnout jen cd1, ostatni downloady nemuzu navazat, mam treba pulku, ale proste to nechce navazat spojeni. Doufam ze je jen pretizenej server, ale vzhledem k tomu ze to taham rychlosti 5KB tak by me tech 400 mega mrzelo..
  Nemate nekdo podobne zkusenosti nebo to trapi jen me? Pouzivam Download Express..

 24. D-Evil | 10.03.2004 | 14:09 | Odpovědět

  To se mi taky stalo. Nevim jestli je to přetížený, nebo co se děje, ale zkus kdyžtak ftp://linux.contactel.cz, tam je to taky a neni to snad tak vytížený.

 25. D-Evil | 10.03.2004 | 14:16 | Odpovědět

  To Hudy : stáhni si všechny 4 CD, namounti si je přes loopback a do urpmi přidej jako 4 samostatný zdroje. Pak použij :
  urpmi urpmi
  urpmi –auto-select
  urpmi kernel

  a máš update hotovej. Já jsem takhle updatoval router. Problem je s updatem KDE, doporučuje se ho smazat a nainstalovat nový, update KDE neni úplně funkční.

 26. lopata | 10.03.2004 | 18:17 | Odpovědět

  Tak z contactelu to stahli uplne, je tam uz jen rc1 a nikde jinde jsem to nenasel. Pekne me to stve, protoze uz mam polovinu stazenou!!
  Nevite nekdo kde se to da stahnout??
  Diky.

 27. Marek | 10.03.2004 | 18:50 | Odpovědět

  to Lopata:
  pozri P2P siete.

 28. -y- | 11.03.2004 | 09:02 | Odpovědět

  …nestiahli – iba presunuli…
  ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrake/iso
  (resp. ak si z .cz, pouzi radsej ftp://linux.mandrake.cz)

 29. Hudy | 11.03.2004 | 11:45 | Odpovědět

  To D-Evil: hmm dufal som ze uz su hdlist.cz

  to vies je jednoduchsie stiahnut iba updaty ako cele CD z 8.2 na 9.0 to bola parada heh. nestahoval som nic viac. 9.1 som chcel aj domov tak to som stiahol a 9.2 hmm to som po odozvach radsej neskusal.

 30. acid-train | 15.03.2004 | 16:10 | Odpovědět

  to mari Maronite Research Institute (MARI)

  moc se na 10ku tesim…uz at je doma :o)

 31. Snoupy | 03.06.2004 | 09:53 | Odpovědět

  Jen přidávám pro nováčky: ten modul emu…. jde nastavit už při instalaci (v závěru instalace, jak je kontrola “Souhrnných informací”)

 32. Nyo | 22.06.2004 | 12:04 | Odpovědět

  Prosim vas pokial viem linux je free a niekto mi vravel ze sa z tejto stranky da aj stiahnut moze mi niekto poslat na nyo@centrum.sk presnu adresu na stahovanie Mandrakelinux 10.0 budem velmi povdacny….

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login