Mandrake Linux Community Newsletter – číslo #89

Je tu další číslo novinek ze světa Mandrakelinuxu!

Z obsahu:

Mandrakelinux 10.0 Community; Mandrakesoft hledá evropské partnery; Mandrake v médiích; Mandrakeclub, Screenshoty Mandrakelinuxu, Aktualizace software

Top Story
——————————————-

Mandrakelinux 10.0 Community

Na světě je ostrá verze Mandrakelinux 10.0 Community. ‘Desítka’ je první distribuce vytvořená podle nového vývojového procesu Mandrakesoftu a také první distribuce, jejímž výchozím jádrem je 2.6.

10.0 Community je zde pro ty, kdo chtějí využít nejnovější vlastnosti co nejdříve.

Podrobnosti o změnách ve vývojovém procesu najdete zde:

http://www.mandrakesoft.com/company/press/pr?n=/pr/products/2453

Zde jsou nejvýznamnější vlastnosti nového Mandrakelinuxu 10.0 Community:

 • Linuxové jádro 2.6.3 a 2.4.25
 • Glibc 2.3.3 s podporou NPTL
 • XFree86 4.3
 • KDE 3.2
 • Mozilla 1.6
 • Nový drakconnect
 • Vyřešená struktura menu

Mandrakelinux 10.0 navíc obsahuje skvělé Mandrakegalaxy II téma pro KDE a GNOME, nový design Mandrake Control Centra a ‘magicdev’ jako náhradu supermountu. Funkce Magicdev umí například spouštět CD přehrávač při vložení audio CD do mechaniky.

Luis Alves, jeden z ‘Mandrake kuchařů’ zhodnotil 10.0 RC, kterou si nainstaloval na svůj laptop od IBM. V recenzi najdete i velké množství screenshotů:

“Rychlost KDE 3.2 a nového kernelu je ve srovnání s 9.2 ohromující. Je to poznat úplně všude. Práce s Konquerorem je hladší a rychlejší než kdy jindy. Celková odezva prostředí je na stejném hardware mnohem lepší.”

http://homepage.swissonline.ch/mdk10rc1_review

Sponzor týdne – Thawte
——————————————-

Získejte nového SSL ‘krok za krokem’ průvodce pro Apache

V průvodci se dozvíte, jak otestovat, koupit, nainstalovat a používat ‘Digitální certifikát Thawte’ pro váš Apache web server. Nejlepší příklady, jak postupovat při správě šifrovacích klíčů a digitálních certifikátů, jsou v tomto srozumitelném manuálu zvýrazněny. Nové vydání průvodce získáte na adrese:

http://ad.doubleclick.net/clk;7310972;8859403;r

Mandrakesoft hledá evropské partnery
——————————————-

Mandrakesoft má bohatou tradici v kooperaci na výzkumných a vývojových projektech jako je např. CLIC (clusteringová technologie) a Open Router (vše-v-jednom distribuce pro aktivní síťování). V současné době hledá Mandrakesoft nové partnery pro projekty, jejichž cílem je vytváření systémových nástrojů pro instalaci, administraci a přizpůsobení. Potencionální partneři by měly být z Evropské unie, přičemž to mohou být jak veřejně financovaná výzkumná centra a univerzity tak i soukromé firmy (malé i velké). Podrobnější informace najdete na:

http://www.mandrakesoft.com/company/press/pr?n=/pr/partnerships/2457

Mandrake v médiích
——————————————-

Linux.com — Nováčci testovali LIVE distribuce

Joe Bolin z Linux.com dal deseti lidem, kteří nikdy nepoužívali Linux, k otestování několik LIVE CD. Celá testovací skupina na závěr souhlasila s tím, že se jejich favoritem stala distribuce Mandrakemove:
“Každý cítil, že pro pochopení linuxového desktopu je Mandrakemove nejlepší. Dle vyjádření jednoho z testujících je tato distribuce přívětivější než ‘jiné’ operační systémy. Mandrakemove měl i nejpřátelštější uživatelské rozhraní. Až na jednoho si všichni chtějí vyzkoušet Linux i na svých domácích desktopech.

http://desktops.linux.com/desktops/04/02/09/1840218.shtml

Mandrakeclub
——————————————-

Download pro každého!

ISO obrazy Mandrake Linuxu 9.2 pro platformu AMD64 jsou nyní k dispozici ke stažení pomocí BitTorrentu pro stříbrné (a vyšší) členy klubu.

Speciální verze označená “PowerPack 9.2.1” je k dispozici pro všechny členy Mandrakeclubu. PWP 9.2.1 je složena z prvních tří ISO z PowerPacku 9.2 včetně všech oficiálních aktualizací a dále obsahuje speciální balíčky zkompilované pro Mandrakeclub jako Gaim 0.74, Mozilla 1.5 a nový OpenOffice.

Připojte se k diskusi v Mandrakeclubu a stahujte:

http://www.mandrakeclub.com/article.php?sid=1718

Pascal Joly bývalý E-marketing manager pro francouzské Zlaté stránky se připojil k Mandrakesoftu 16.února 2004. Pascalovým úkolem je zlepšení webových stránek Mandrakeclubu a Mandrakestore, přičemž se bude soustředit i na nové služby, produkty, jejich využití a e-marketing.

Jako zasloužilý internetový surfař již od roku 1993 a zároveň i fanoušek Mandrake Linuxu Pascal napsal, že je velmi rád, že se může aktivně podílet na rozvoji Mandrakesoftu.

Přivítejte i vy Pascala a sledujte stránky Mandrakeclubu, na kterých se brzy začnou objevovat slibovaná zlepšení.

Ještě nejste členy Mandrakeclubu? Pro podrobné informace navštivte:

http://mandrakelinux.com/en/club/

Screenshoty Mandrake Linuxu
——————————————-

Stránka se screenshoty Mandrakelinuxu byla nedávno aktualizována grafikou z 9.2 a MandrakeMove. Navštivte stránky a podívejte se, jak si uživatelé Mandrakelinuxu zdobí své desktopy:

http://www.mandrakelinux.com/en-us/fscreenshots.php3

Máte skvěle vypadající vzhled svého Mandrakelinux desktopu a chcete se s ním podělit s ostatními? Buďte kreativní a pošlete screenshot na adresu screenshots@linux-mandrake_com. Vybereme ty nejlepší a umístíme je na stránkách Mandrakelinux.com.

Aktualizace software
——————————————-

Byly uvolněny následující aktualizace pro 9.2:

 • mtools – opravuje místní zranitelnost root účtu
 • ldetect-lst – přidává informaci pro modemy sagem800
 • kernel – oprava několika slabých míst
 • mkinitrd-net – opravuje problémy s některými síťovými kartami
 • metamail – opravuje zranitelnost v možnosti přetečení zásobníku
 • mailman – opravuje různé možnosti napadení pomocí skriptování
 • XFree86 – opravuje zranitelnost v možnosti přetečení zásobníku
 • NetPBM – opravuje několik chyb v dočasném souboru
 • mutt – oprava možnosti vzdáleného zhroucení

Kompletní seznam najdete na Mandrakesecure.net:

http://www.mandrakesecure.net

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login