Mandrake Linux Newsletter #71

Je tu další číslo novinek z oblasti Mandrake Linuxu!

Z obsahu:

K dispozici HTML verze newsletteru; MandrakeSoft představuje speciální nabídku pro emigranty z jiných OS; PPC přicházejí; Finanční přehled MandrakeSoftu; Šéf MandrakeSoftu poznává OpenSource; MandrakeClub – poslední interview uzavřené, klubové slevy; Texaská univerzita nasazuje Mandrake Linux, Aktualizace software; Zprávy z MandrakeFóra

Newsletter nově i v HTML verzi
——————————————————-

Mandrake Newsletter je od nynějška k dispozici i v HTML verzi. Pokud chcete dvakrát do měsíce e-mailem dostávat HTML verzi newsletteru, zadejte svůj e-mail do kolonky Newsletter vpravo na stránce MandrakeSoftu.

Speciální nabídka
——————————————————-

MandrakeSoft představuje speciální nabídku pro “emigranty” z jiných operačních systémů

Po omezenou dobu mohou uživatelé licencované verze jakéhokoli operačního systému získat Mandrake Linux za cenu pouhých 12,5 amerických dolarů nebo 12,5 Euro.

Vyberte si buď kompletní 8.2 (8.1) PowerPack anebo instalační CD Mandrake Linux 9.0. Obě dvě nabídky v sobě obsahují kupón na zakoupení kompletní verze Mandrake Linux 9.0 PowerPack v MandrakeStore.com.

Tato nabídka představuje velkou příležitost pro ty, kdo si chtějí otestovat Mandrake Linux před tím, než “vyhodí peníze” za poslední verzi PowerPacku.

Co se vaří v MandrakeSoftu
——————————————————-

Mandrake PPC přicházejí

5.prosince byly v Cookeru uvolněny nové instalační ISO pro platformu PPC. Grafický instalátor je nyní založen na XFree4 jak v nativním módu tak i ve frambufferu. Byla udělána řada změn tak, aby vše fungovalo i na starších strojích.Vývojář MandrakeSoftu Stew Benedikt k tomu dodává: “Díky našim počítačům a informacím, které jsme dostali od lidí pomocí IRC a malého testovacího programu, pokrýváme celkem ucházející množství strojů. Toto číslo mohou zvýšit i informace od vás.”

Je to dobrá příležitost, jak otestovat KDE 3.1 RC3, GNOME 2, Mozilla 1.2, Evolution, OpenOffice 1.0.1 a další.

Finanční koutek
——————————————————–

Výroční finanční zpráva MandrakeSoftu za období 2001/2002

MandrakeSoft zveřejnil finanční přehled za fiskální rok 2001/2002. Během tohoto období firma vytvořila konsolidovaný obrat ve výši 4,7 miliónu Euro, což představuje 31% zvýšení oproti minulému roku. On-line prodeje v MandrakeStore, tržby za OEM produkty a příjmy z MandrakeClubu pokrývaly 42% konsolidovaného obratu ve srovnání s 11% ve fiskálním roce 2000/2001.

Souhrnné oznámení včetně grafů a krátké analýzy je k dispozici zde.

Mandrake v médiích
——————————————————–

NewsForge.com — CEO MandrakeSoftu se rád naučí něco nového o Open Source

NewsForge.com uspořádalo informativní interview se šéfem MandrakeSoftu Françoisem Bancilhonem:

“Bancilhon je velmi zkušený taťka.. tedy…výkonný šéf, který založil a vedl dvě technologické společnosti – Arioso ve Spojených státech, která stále funguje a 02 ve Francii, která byla převzata Ardentem, který byl následně převzat Ascentialem. Bancilhon je velmi chytrý člověk s titulem PhD v počítačových vědách z Michiganské univerzity. Je expertem na objektově orientované databáze. Založil výzkumné konsorcium, které vytvořilo O2 objektově orientovaný databázový systém a je autorem mnoha knih, článků a referátů.”

MandrakeClub
——————————————————–

Zeptejte se Mandrake: François Bancilhon je náš nový CEO

Děkujeme za všechny otázky – naše poslední interview ” Zeptejte se šéfa” právě skončilo. Odpovědi Françoise Bancilhona zašleme okamžitě, jak budou k dispozici (pravděpodobně v tomto týdnu).

Webhosting, umístění a pronájem serverů s 20% slevou

The New York Internet Company (NYI) poskytuje všem členům MandrakeClubu 20% slevu na výše uvedené služby. Tato nabídka platí pouze jeden měsíc, detaily jsou uvedeny zde.

Ještě nejste členy MandrakeClubu? Více informací získáte na http://mandrakelinux.com/en/club.

Obchodní případ týdne
——————————————————–

Vzdělání/výzkum: Texaská univerzita používá Mandrake Linux v šesti různých oblastech.

Lee Burnside z Texaské univerzity nám napsal: “Mandrake Linux využíváme mnoha způsoby a přestože některá oddělení stále ještě pracují na RedHatu, počet uživatelů Mandrake Linuxu během minulého roku významně vzrostl.

Univerzita nasadila Mandrake Linux v následujících oblastech:

 1. WWW a FTP servery
 2. Emailové služby – jak bezpečný IMAP tak i ESMTP plus webmail
 3. File a print server pro Mac, Windows a UNIX
 4. Výuka – numerická analýza a fyzikální modelování
 5. Počítačové učebny pro fakulty a studenty
 6. Paralel computing – několik clusterů Linux Beowulf pro výzkum v atomové fyzice, biofyzice (difúze cholesterolu) a pro studium defektů v silikonové mřížce

Další příklady využití Mandrake Linuxu v praxi najdete na adrese: http://www.MandrakeBizcases.com.

Tip týdne
———————————————————

Grafická utilita Mandrake Software Manager je používán pro snadnou instalaci a deinstalaci softwarových balíčků. Zkušenější uživatelé však dávají přednost tomuto programu ve verzi pro příkazovou řádku, což je mnohem rychlejší. Příkazy pro instalaci a deinstalaci softwarových balíčků jsou: ‘urpmi’ (‘i’ jako ‘instalace’) a ‘urpme’ (‘e’ jako ‘erase – vymazat’).

Příklad: V terminálu si pomocí příkazu ‘su’ (superuser) nastavte práva roota. Potom v případě že chcete nainstalovat např.aplikaci gqview, zadejte ‘urpmi gqview’. Otevře se vám CD mechanika a budete požádáni o vložení příslušného CD. Pak proběhne instalace.

Pokud chcete odebrat výše instalovanou aplikaci, zadejte ‘urpme gqview’. Za pár sekund je aplikace zcela odstraněna ze systému.

Další informace o této skvělé utilitě najdete na MandrakeUser.org.

Aktualizace software
———————————————————-

Byly zveřejněny následující aktualizace pro 9.0:

 • python — opravuje možnost spuštění kódu cizím uživatelem
 • arts — opravuje chybu destruktivního upgrade
 • devfsd — opravuje problémy při bootování s mylex zařízeními
 • windowmaker — opravuje chybu přetečení zásobníku
 • galon — opravuje problém v celoobrazovkovém módu
 • lm_sensors — opravuje off-by-one chybu, která znemožňuje natažení všech modulů programu
 • sendmail — opravuje možnost průniku skrze smrsh, což je náhrada sh shellu v sendmailu
 • everybuddy — opravuje podporu pro protokoly MSN a Yahoo

Kompletní seznam najdete na MandrakeSecure.net.

Zprávy z MandrakeFóra
———————————————————-

Spojení MandrakeFóra a MandrakeClubu.

Bouřlivá diskuse se minulý týden odehrála kolem Denova plánu spojit stránky MandrakeFóra a MandrakeClubu. O jeho plánech týkajících se blízké budoucnosti se dozvíte na výše
uvedené adrese.

Máte volný počítačový čas?

‘neognomic’ zaslal update na Holding@home a Genome@home. Stačila krátká zpráva o projektech Stanfordské univerzity zveřejněná na MandrakeSoft Fóru (díky Docovi) a noví pomocníci přibývají téměř každý den. Díky tomu by mohlo do Vánoc být hotovo 50 000 i více pracovních jednotek!

ATI rozšiřuje podporu pro linuxové ovladače

‘neognomic’ píše: “Nedávno jsem navštívil stránky ATI, abych zjistil, jak jsou na tom s podporou ovladačů pro Linux. Není tomu dlouho, co jsem četl výbornou recenzi na AIW Radeon 8500, podpora Linuxu však nebyla u ATI nic moc, přestože XFree samo o sobě udělalo dost práce. Minulý týden se však všechno změnilo.

Tyto a další příběhy si přečtete na MandrakeForum.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login