MANDRAKE LINUX NEWSLETTER #72

S menším zpožděním způsobeným mou nepřítomností u počítače během svátků je tu další číslo novinek z oblasti Mandrake Linuxu!

Z obsahu:

Budoucnost MandrakeSoftu; Multi-Network Firewall; Summit věnovaný Linuxu na desktopu; Mandrake v médiích; Tak mluvil François Bancilhon; Linux u Donato’s Pizza; Snadná konfigurace URPMI; Aktualizace software

Top story
————————————————–

Budoucnost MandrakeSoftu

Navzdory finanční náročnosti, kterou představuje aplikace plně “open source” obchodního modelu, podnikal MandrakeSoft vždy v duchu Free Software a hodlá v tom pokračovat i nadále. Díky úsilí minulých 12 měsíců je nyní obchodní model MandrakeSoftu reálnější než kdykoli jindy, což potvrzují jak dokončené projekty tak i plány do budoucna. Přestože jsou středně a dlouhodobé vyhlídky pro společnost velmi dobré, stále musíme bojovat s krátkodobými obtížemi v oblasti cash-flow, což může negativně ovlivnit příchod nadcházejících verzí software.

Jak nám můžete pomoci? Pokud ještě nejste členy MandrakeClubu, je právě ta nejvhodnější chvíle pro to, abyste se jimi stali. MandrakeClub nabízí mnoho výhod včetně speciálních služeb jako je stažení Javy, Flashe a balíku StarOffice, dále slevy na produkty a služby, přístup ke stovkám komerčních programů a další.

Mimo jiné se snažíme dokončit i navýšení kapitálu. Prosíme přečtěte si následující důležitou zprávu na stránce Mandrake Linuxu.

Byli bychom rádi, kdybyste zvážili členství v MandrakeClubu pro sebe nebo jako dárek. S vaší pomocí bude rok 2003 báječným rokem.

Nový produkt
————————————————–

Byl uveden Multi-Network Firewall

Multi-Network Firewall od MandrakeSoftu (MNF) je z hlediska vlastností jeden z nejlepších firewallů na trhu.

Tento balíček, který nabízí vše v jednom a má velmi jednoduché používání obsahuje:

 • Firewall
 • Virtualní privátní síť (VPN)
 • Detekci průniku
 • Funkce pro řízení provozu sítě

Více se o Multi-Network Firewall dozvíte zde.

MNF je nyní k dostání v MandrakeStore.

Událost na obzoru
————————————————–

Summit – Linux na desktopu

MandrakeSoft je hrdý na to, že může být sponzorem nadcházejícího summitu věnovaného Linuxu na desktopu, který se bude konat 20. až 21.února v San Diegu v Kalifornii. Summit, který pořádají lidé z desktoplinux.com je první konferencí zabývající se Linuxem na desktopu.

Úkolem tohoto summitu je informovat ty firemní a domácí uživatele, kteří chtějí přejít k používání Linuxu na desktopu. Široké spektrum osob zahrnuje vedoucí IT a ostatních firem, akademické špičky, členy open source komunity a domácí uživatele. Konference by měla urychlit rozhodování těch lidí, kteří v současnosti zvažují používání Linuxu v domácnostech, ve školách a ve firmách.

Detaily o akci jsou k dispozici zde.

Mandrake v médiích
————————————————–

UnixReview.com — Review: Mandrake Linux 9.0

Proslulý Marcel Gagné hodnotí 9.0:
“Jednoduchá instalace, snadné a přátelské používání spolu s kolekcí her, desktopových nástrojů a kancelářských aplikací stejně jako s podporou 3D a multimédií činí přechod z Windows na Linux naprosto bezbolestným a to i pro firemní uživatele. Navíc je Mandrake 9.0 Linux, což znamená i skvělé serverové řešení.”

OFB.biz — Duval objasňuje spory kolem MNF

Web “Open for Business” uspořádal interview se spoluzakladatelem MandrakeSoftu Gaëlem Duvalem:
Timothy R.Butler: “Jaké jsou podle vás klíčové výhody MNF ve srovnání s ostatními řešeními jako je Smoothwall nebo SuSe Linux Firewall?”
Gaël Duval: “Ve srovnání s oběma uvedenými produkty je Mandrake Multi Network Firewall založen na modernější technologii, kterou představuje Linux 2.4 namísto 2.2. Dále např.již ve standardní verzi zahrnuje MNF VPN a proxy.”

MandrakeClub
————————————————–

Interview: Tak mluvil François Bancilhon — CEO MandrakeSoftu

K dispozici jsou odpovědi Françoise Bancilhona na vaše otázky z nedávné akce “Zeptejte se Mandrake”.

Přispěvatelé jsou mrtvi, ať žijí alumni!

MandrakeClub nedávno zavedl novou kategorii uživatelů nazvanou “alumni”. Alumni jsou ti členové MandrakeClubu, kteří neobnovili své členství. I tito bývalí členové mohou nyní využívat některých výhod, které nabízí MandrakeClub.

Ještě nejste členy MandrakeCLubu? Pro více informací navštivte:http://mandrakelinux.com/en/club/

Obchodní případ týdne
————————————————–

Donato’s Pizza právě dokončila přechod na Mandrake Linux

Donato’s Pizza je řetězec 150 restaurací se sídlem v Columbusu v Ohio. Tento řetězec od února používá jak na pokladnách tak i na terminálech pro telefonické objednávky Linux.

Randy Ruckler, vedoucí technických služeb k tomu říká:
“Začátkem roku 1999 začal řetězec testovat Mandrake Linux. Po úspěšných testech přišlo na řadu převedení našeho software v provozovnách na linuxovou platformu, což zabralo dvěma programátorům pár měsíců. Distribuci Mandrake Linux jsme zakoupili u prodejce ve Spojených státech a rozhodli jsme se ji používat pro naši novou platformu. Servisní telefonáty byly díky novému linuxovému systému denně zredukovány o 75%.”

Další příklady použití Mandrake Linuxu v praxi najdete na MandrakeBizcases.com.

Tip týdne
————————————————–

Snadná konfigurace URPMI

Chtěli jste někdy přidat nový zdroj softwarových balíčků, ale nebyli jste si zcela jisti, jaký je přesný příkaz? Nyní je k dispozici automatizovaný webový nástroj, který vám poskytne přesnou syntaxi pro nastavení URPMI.

 1. Jděte přímo na http://plf.zarb.org/~nanardon/urpmiweb.php
 2. Zvolte vaši verzi Mandrake (7.2 – 9.0)
 3. Vyberte zdroj (oficiální a neoficální balíčky) a nejbližší server
 4. Potvrďte ‘odeslat’
 5. V dolním okraji stránky je zobrazen přesný příkaz pro přidání zdroje
 6. Po přihlášení jako ‘root’ vložte příkaz do terminálu a potvrďte ‘Enter’
 7. V ovládacím centru Mandrake spusťte softwarový instalátor, kde jsou přidány nové balíčky
 8. Hodně štěstí!

Aktualizace software
————————————————–

Jsou k dispozici následující aktualizace pro 9.0:

 • MySQL — opravuje několik chyb, které mohly umožnit napadení systému
 • wget — opravuje možnost útoku pomocí FTP serveru

Kompletní seznam najdete na MandrakeSecure.net

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login