MANDRAKE LINUX NEWSLETTER #73

Je tu další číslo novinek z oblasti Mandrake Linuxu!

Z obsahu:

Mandrake Linux 9.1 beta; Mandrake v médiích; MandrakeClub – hlasování o balíčcích a Newsletter 21; Obchodní případ týdne; HP Test Drive – Mandrake Linux a Intel Itanium; Aktualizace software

Top Story
—————————————————–

K dispozici je Mandrake Linux 9.1 beta!

První verze připravovaného Mandrake Linuxu 9.1 pro platformu x86 je k dispozici pro stažení a testování. Beta 1 obsahuje jádro 2.4.21pre2 a Xfree 4.3Beta. Grafický instalátor a několik mandrakeovských aplikací bylo portováno na Gtk2.0. Tato první beta verze byla zmenšena tak, aby se vešla na 1 CD – členové MandrakeClubu skrze hlasování určí, které aplikace budou obsaženy v Mandrake Linux 9.1. Každý si může verzi Beta 1 stáhnout z obvyklých umístění a pak podat zprávu o zjištěných chybách pomocí BugZilly.

Mandrake v médiích
—————————————————–

Open-Mag.com — Postaví se MandrakeSoft na nohy?

Nezávislý internetový magazín ‘Open’ se v interview zeptal Gaëla Duvala z MandrakeSoftu, jak chce firma překonat současné finanční problémy:
“Jeden z analytiků, který věří MandrakeSoftu je Stacey Quandt z Giga Information Group. V roce 2001 řekl proč: ‘Když sleduji konsolidaci linuxového trhu, myslím si, že MandrakeSoft je jedna z mála společností, které přežijí, třebaže se standardem pro podnikový sektor stal de facto RedHat.’ Stacey Quandt si všímal popularity Mandrake Linuxu mezi programátory a těmi, kdo hledají desktopový software spíše než produkty od serverově orientovaného RedHatu.

Osopinion.com — Záhada Mandrake Linuxu

Osopinion napsal: “Rok 2003 by mohl být velkým rokem pro Linux , u kterého se očekává rychlé rozšiřování v segmentu serverů. Uprostřed tohoto růstového klimatu je velká naděje, že distribuce jako Mandrake, které sbírají body v uživatelských anketách, budou mít úspěch i na podnikatelském trhu. Analytička Yankee Group Laura DiDio uvedla pro NewsFactor, že Mandrake disponuje třemi hlavními vlastnostmi, které jsou pro to důležité: ‘stabilita, jednoduchá konfigurace a výchozí nastavení zabezpečení.’ Bude mít ale šanci proti tržnímu vůdci, kterým je RedHat?

MandrakeClub
—————————————————–

Hlasování o RPM balíčcích

Jak bylo uvedeno v ‘Top Story’, mohou členové MandrakeClubu hlasovat o RPM balíčcích, které mají být začleněny do následující verze. Zde je popis, jak tento systém funguje:

 • Členové klubu dostávají každý týden 2 hlasy. Každý z hlasů může být použit buďto na volbu aplikace, která je již na seznamu nebo na návrh zařazení aplikace nové. Jestliže zapomenete jeden týden hlasovat, dostanete příští týden nové hlasy maximálně však 8 hlasů.
 • V případě aplikací, které jsou na seznamu stačí zatrhnout příslušné políčko a potvrdit tlačítkem VOTE.
 • Jestliže aplikace na seznamu není, navrhněte jí.
 • Pomocí emailu vás budeme informovat, pokud se u aplikace pro kterou jste hlasovali, změní výsledky.

Podrobnější informace.

MandrakeClub Newsletter (21)

K dispozici je poslední číslo MandrakeClub Newsletteru:

 • Hlasování o RPM balíčcích
 • Ceny Linux Format 2002
 • Příval nových členů
 • Vylepšená sekce download

Ještě nejste členy MandrakeClubu? Pro více informací navštivte: http://mandrakelinux.com/en/club/

Obchodní případ týdne
—————————————————–

Stránka MandrakeBizCases.com nedávno dostala nový kabát — obsah zůstal stejný, ale je nabízen v lákavější podobě. Doufáme, že se vám bude líbit.

Vzdělání/Výzkum: Paradise Zone (součást Armády Spásy) používá Mandrake Linux.

“Používání Mandrake Linuxu nám ušetřilo obrovskou sumu peněz, které jsme mohli investovat do lepšího hardware. Mandrake Linux používáme v centrálním serveru, který funguje jako file server pro cca 60 uživatelských účtů (číslo se zvyšuje), print server a internetovou bránu. Máme oddělení, kde je 8 počítačů s Mandrake Linuxem, které jsou používány pro vzdělávací účely mladých lidí ve věku 9 až 22 let. Nevěděli jsme, jak se na tuto situaci mladí lidé, kteří měli zkušenost pouze s Microsoftem, adaptují. Naše obavy však byly zcela neopodstatněné, během krátké doby se mladí uživatelé naučili odlišné ikony a mohli dělat se softwarem vše, co je napadlo. Zjistili jsme, že Mandrake Linux je perfektní vzdělávací nástroj.”

Další příklady použití Mandrake Linuxu v praxi najdete na MandrakeBizcases.com.

HP Test Drive
—————————————————–

Hewlett Packard nabízí zajímavou možnost, jak si vyzkoušet poslední technologie pomocí Internetu s jejich programem ‘Test Drive’. Program umožňuje návštěvníkům použít jedny z nejžhavějších kombinací hardware a operačních systémů, které jsou dnes k dispozici. Na stroji ProLiant DL590/64, který obsahuje 4 procesory Itanium na 733 MHz a 2GB operační paměti, běží Mandrake Linux 8.1. Zaregistrujte se a vyzkoušejte. Je to zdarma.

Aktualizace software
—————————————————–

Jsou k dispozici následující aktualizace pro 9.0:

 • dhcpcd — opravena chyba umožňující napadení pomocí vykonání vzdálených příkazů
 • xpdf — opravena chyba v přetečení zásobníku umožňující získat práva daného uživatele
 • CUPS — opraveno několik chyb
 • urpmi a mdkonline — aktualizované balíčky zabezpečují lepší podporu

Kompletní seznam najdete na MandrakeSecure.net.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login