MANDRAKE LINUX NEWSLETTER #77

Je tu další číslo novinek z oblasti Mandrake Linuxu!

Z obsahu:

Mandrake Linux 9.1; Mandrake Linux 9.0 pro procesory Opteron; Mandrake v médiích; Zaostřeno na audio a muziku; Obchodní případ týdne; Aktualizace software

Top story
—————————————————–

Mandrake Linux 9.1 (Bamboo) je k dispozici ke stažení

Tato verze obsahuje některá skvělá vylepšení, kam patří jednodušší instalační proces, kompletně předělaný vzhled “MandrakeGalaxy”, Apache 2, podpora WiFi, možnost změny velikosti NTFS oddílů a další.

Prezentaci nové verze včetně popisu nových vlastností najdete na adrese:

http://www.mandrakelinux.com/en/9.1/features

Pokud chcete, aby vaše instalaci obsahovala další programy, které nejsou součástí “download edice”, jako je např.Macromedia Flash Player, Acrobat Reader, Java, další ovladače a mnoho dalších, pořiďte si krabicovou verzi anebo si tento software stáhněte ze stránek Mandrake klubu.

Staňte se členem klubu:

http://www.mandrakeclub.com

Objednávku můžete učinit v MandrakeStore:

http://www.mandrakestore.com

(v případě ČR objednávejte na stránkách http://www.mandrake.cz 🙂

Novinky
—————————————————–

Mandrake Linux 9.0 pro AMD Opteron

14. března 2003 uvedl MandrakeSoft verzi Mandrake Linuxu 9.0 pro procesory Opteron. Opteron je nová výkonná procesorová platforma od AMD založená na 64 bitové technologii. Mandrake 9.0 pro Opteron je jeden z prvních operačních systémů pro tuto 64 bitovou architekturu od AMD. V dubnu 2004 by měl přijít plánovaný ‘Mandrake Linux Corporate Server 2.1’ pro AMD Opteron, což je serverový produkt zaměřený na nasazení ve středních a velkých firmách.

http://www.mandrakesoft.com/company/press/briefs?n=/mandrakesoft/news/2414

Mandrake v médiích
—————————————————–

Z mnoha diskusí a recenzí Mandrake 9.1 pro vás vybíráme následující:

Tvůrce Mandrake Linuxu Gaël Duval se zúčastnil interview na Tweakhound.com a OSNEWS, jejichž tématem byla 9.1 a další projekty MandrakeSoftu:

“KDE a GNOME nyní přichází s jednotným vzhledem “MandrakeGalaxy”, který byl vytvořen ve spolupráci s Everaldem Coelho, tvůrcem Crystal tématu pro KDE, který nám také pomáhal při práci na nové kolekci ikon. Ve většině aplikací nyní máme fonty s antialiasingem, což přináší větší komfort pro uživatele. Výsledkem toho všeho je podle mého názoru nejpříjemnější linuxová distribuce všech dob.”

http://www.tweakhound.com/mdk9/articles/mdk9_1interview.htm

Kde vidíš Linux v horizontu příštích 2 až 3 let?

Gaël Duval: “Vypadá to, že po pauze se dnes Linux dává do rychlejšího pohybu. Myslím si, že věci přicházejí dříve než byly očekávány a pevně věřím, že uvidíme Linux čím dál tím více v akci. Je neuvěřitelné vidět počet linuxových projektů, které pokrývají tak mnoho různých polí aktivity. Myslím si, že Linux do 10 let vyhraje bitvu operačních systémů, a to z jednoduchého důvodu: Můžete si ho dovolit více než kterýkoli jiný operační systém. Je dost dobrý a přitom levný. Není to ta samá věc, která byla příčinou úspěchu MS-DOSu před 20 léty? Je zde jediný rozdíl, a to ten, že Linux je daleko lepší než dost dobrý”.

http://www.osnews.com/story.php?news_id=3131

Tinyminds.org — Uživatelé blíže Linuxu

Bez pochyby je to ta nejlépe vypadající a nejprofesionálnější verze Mandrake. Široký výběr software obsahuje mimo jiné poslední verze Mozilly, OpenOffice a KDE spolu se spoustou her, které vás pobaví při rekompilaci jádra nebo při práci v perlu. Upgrade na 9.1 rozhodně doporučuji.

http://www.tinyminds.org/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=25

Zaostřeno na audio a muziku
—————————————————–

K dispozici jsou dva zajímavé články na téma, jak může být Mandrake Linux používán jako pracovní stanice pro audio a jako profesionální nahrávací studio.

Mandrake audio pracovní stanice howto od Austina Actona

S přihlédnutím k poslední verzi Mandrake, publikoval Austin Acton průvodce, kterak za použití Mandrake Linuxu vybudovat digitální audio stanici. Howto popisuje, jak během odpoledne nebo ještě v kratší době nastavit profesionální audio PC bez potřeby použití kompilace a textových konfiguračních souborů.

http://www.desktoplinux.com/articles/AT8018846552.html

Linux v profesionálním nahrávacím studiu

Steve Cook, čtenář DesktopLinux.com, se podělil se svými zkušenostmi s nastavením Linuxu jako profesionálního nahrávacího studia včetně přechodu na Ogg Vorbis audio formát. Výsledkem je zvýšená produktivita, větší stabilita a bezpečnost a menší náklady spolu s vyšší kvalitou konečného produktu.

http://www.desktoplinux.com/articles/AT5847717353.html

Obchodní případ týdne
—————————————————–

Ostrovní národní ISP jede kompletně na Open Source

Vláda Kiribati (Pacifické ostrovy) zadala technickou správu top level domény .ki společnosti Telecom Services Kiribati Limited (TSKL), což je poskytovatel internetových služeb pro Kiribati.

TSKL se rozhodla provozovat registraci v doméně pouze za použití open-source software. Registrace je postavena na PostgreSQL a je přístupná pomocí webového rozhraní provozovaného na Apache serveru s pomocí PHP.

Všechny DNS záznamy obsluhuje bind a celý systém funguje pod Mandrake Linuxem.

http://linuxtoday.com/news_story.php3?ltsn=2003-03-13-003-26-PR-CY-DP

Aktualizace software
—————————————————–

Jsou k dispozici následující aktualizace pro 9.1:

  • samba — oprava možnosti vzdáleného získání root privilegií
  • krb5 — oprava několika bezpečnostních chyb
  • sendmail — oprava možnosti místního i vzdáleného průniku
  • mutt — oprava přetečení zásobníku umožňujícího průnik
  • rxvt — oprava bezpečnosti v escape sekvenci
  • rb5 — oprava několika bezpečnostních chyb
  • netpbm — oprava chyb v matematických funkcích
  • openssl — oprava bezpečnostní chyby týkající se RSA
  • xvt — oprava bezpečnosti v escape sekvenci

Kompletní seznam najdete na:

http://www.mandrakesecure.net

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login