Mandrake Newsletter #58

Co nového kolem Mandrake

MandrakeLinux 9.0 RC1; HancomOffice – zajímavý kancelářský balík; Novinky pro členy MandrakeClubu;Události okolo Mandrake pro PPC platformu; Zaměřeno na MandrakeSecure.net;Softwarové aktualizace; MandrakeFórum – zajímavosti, komentáře.

Netrpělivým čtenářům se omlouváme za zpoždění posledních dvou překladů MandrakeNewsletter, kteréžto je způsobeno především zaneprázdněním našeho týmu v souvislostis připravovaným Mandrake 9.0.

Příběh týdne

Už jsme blízko – Mandrake Linux 9.0 Release Candidate 1 je tady.Prvního Release Candidate z nového Mandrake Linux 9.0 pro 86x je nyní možnostáhnout a otestovat. Vývojáři požadují, aby se beta-testeři soustředilina následující aplikace:

 • GNOME2, KDE3, OpenOffice: Tyto hvězdné aplikace prošli mnoha zlepšeními
 • Dynamic Desktop: pokud zapojujete periferní zařízení Dynamic Desktop Vám umožňuje automatické zobrazení zkratky usnadňující spuštění přidružených aplikací v KDE nebo GNOME. Dynamic Desktop je nyní funkční i pro uchování USB. Toto prosím vyzkoušejte.
 • Drakconf: rádi bychom znali Váš názor na na novou ergonomii a vzhled
 • Mozilla 1.1: otestuje poslední verzi slavného Mozilla prohlížeče a (se) sadou aplikací

Přečtěte si oficiálníBeta oznámení a kompletní changelog.

Nové produkty na MandrakeStore

Hancom Office 2.0.2 – kompletní produktivní kancelářská sadazaložená na Qt – je nyní k dispozici ke koupi na MandrakeStore.com. Sada Hancom Office snadno otvírá a ukládá soubory Microsoft Office a dovoluje jednoduchou výměnu informací mimo vaši organizaci (firmu). Kompletní maloobchodníverze s potištěným obalem a je nyní k dostání stejně jako verze ke stáhnutí.

Hancom Office 2.0.2 obsahuje:

 • Hancom word: inteligentní a obsáhlý textový procesor
 • Hancom sheet: poskytuje obvyklé propojení běžné pro většinu populárních tabulek. Importuje a ukládá rozmanité formáty, včetně Microsoft Excel.
 • Hancom Present: vytvořte si nápaditou prezentaci, která promění Vaše nápady ve vizuální komunikaci.
 • Hancom Paint: silná grafická aplikace pro práci s širokou kolekcí grafických formátů

Objednejte si ještě dnes na MandrakeStore.

MandrakeClub

Pořiďte si YOPY s 20% Klubovou slevou. “Tuxmedia” má speciální nabídku pročleny MandrakeClubu na nové linuxové PDA YOPY. 20% sleva platí na celém území EvropskéUnie (kromě Rakouska a Německa).

Přečtěte si oznámení a stručnou recenzi produktů na MandrakeClub. Můžete také klást otázky zástupci Tuxmedia na klubovém “YOPY Foru”.

Jazyková statistika shromažďovaná na MandrakeClubu ovlivňuje míru pozornosti,která je věnována různým jazykům na webových stránkách Mandrake a v distribuci Mandrake Linuxu. Na tomto odkazu si můžete prohlédnout kompletní jazykovou statistiku MandrakeClubu.

Ještě nejste členem MandrakeClubu? Chcete-li vědět více, navštivte prosímstránky klubu.

Dění kolem PPC platformy

MandrakeForum.com – MandrakeClub a Mandrake PPC: Výborně se hodí.

Denis napsal:”Až do nedávna byl Mandrake/PPC jako sirotek, ale už toneplatí: MandrakeClub jej právě “adoptoval” a PPc distribuce má konečněskutečný domov, kde může růst a prosperovat tak dlouho, dokud o něj budouuživatelé a lidé, co pracují na jeho zdokonalení mít zájem. “

Uživatelé PPC- Nechte se slyšet!

Budoucnost Mandrake PPC velmi závisí na zapojení (spolu-angažovanosti)jeho uživatelů. Vincent Danen je za to, aby se všichni uživatelé MandrakePPC aktivně zapojili a pomohli tak ovlivnit nepřetržitý vývoj PPC portu:”…možná bychom znovu mohli vzbudit pozitivní zájem o PPC port tím,že bychom o sobě dali víc vědět, respektive slyšet […] Ukázatzájem skrz klub je dobrá cesta, jak na sebe upozornit. Nákup 8.2/PPC(nyní ve slevě pro členy MandrakeClubu!) a registrace v MandrakeClubujsou také skvělé způsoby jak o sobě dát vědět pro budoucí verze.”

Online hlasování tohohle týdne

Používáte Mandrake Linux PPC?

 • Ano, objednal jsem si sadu 2 CD od Mandrakestore
 • Ano, stáhl jsem si ho z netu
 • Ne, nemám PPc počítač
 • Ne, přesto, že mám PPC počítač

Hlasujte a zkontrolujte výsledek!

BTW – sady Mandrake Linux PPC jsou pro členy MandrakeClubu zlevněny o 20%.

Obchodní případ týdne

Internet/E-commerce:Bits or Bytes přecházejí k Mandrake Serveru.

Když web hostingová společnost “Bits or Bytes” potřebovala alternativu k jejich Windows 2000 serveru, který jim neustále padal, obrátili se na Mandrake Linux.

David Smith, výkonný ředitel Bites or Bytes vysvětluje:”Rozhodli jsme se nainstalovat Mandrake 8.2 protože jej můžeme použít jakopracovní stanici i jako server. […] Můžu rozjet veškeré aplikace, které chci a zlepšila se spolupráce mezi Mandrake Admin Serverem a naším centrálním serverem.Také to otvírá další řadu možností, jelikož už nyní používáme Unix Solaris server.”

“Určitě bych jej doporučil komukoli, kdo hledá opravdu masivní kombinaci serverua pracovní stanice. A pro všechny pošuky co používají Windows, vzpamatujte se,instalace je velmi jednoduchá”

Další příklady použití Mandraku v praxi najdete na webu MandrakeBizcases.com.

Zaměřeno na MandrakeSecure.net

MandrakeSecure.netje nejnovější dodatek k rodině webových stránek MandrakeSoftu.MandrakeSecure.net nabízí mnoho pramenů zabývajících se nejnovějšími informacemiohledně bezpečnosti. Jsou zde zahrnuty i materiály týkající se bezpečnosti Linuxu.Když byl MandrakeSecure.net poprvé spuštěn, v listopadu 2001, zastavilo se na němjen pár lidí. V prosinci toho roku začal počet návštěvníků stoupat a zůstává v podstatěneměnný (asi 300 kliknutí) do února 2002. Od té doby kolísá návštěvnost mezi 627 kliknutími(březen) a 890 kliknutími (červen) a stále roste.

Vypadá to, že MandrakeSecure.net se stává široce uznávaným jako zdroj informací nejenpro uživatele Mandrake, ale i pro ostatní uživatele Linuxu. Tím, že poskytuje spolehlivéinformace týkající se bezpečnosti uživatelům Mandrake v takové formě, ze které mohou profitovatvšichni Linux uživatelé, dokazuje výborné použití Open Source filozofie.

Softwarové Aktualizace

Softwarové aktualizace týkající se bezpečnosti byly zveřejněny pro:

 • hylafax – opravuje několik chyb
 • gaim – opravuje špatnou obsluhu URL
 • cdrecord – opravuje problém s mkisofs

Kompletní seznam si můžete prohlédnout na MandrakeSecure.net.

Zajímavosti z MandrakeFóra

Jazyková statistika MandrakeClubu– jaký je Váš názor na podporu jazyků v distribuci Mandrake Linux a najejich podporu co se týče jednotlivých web stránek Mandrake?

Dorazil Mandrake Linux 9.0 Release Candidate 1– mnoho čtenářů zveřejnilo své komentáře týkající se 9.0 Release Candidate 1.

Tento a další články si můžete přečíst na MandrakeForu.

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login