Mandrake novinky #53

Co nového kolem Mandrake

Přehled událostí kolem PPC verze; Jak pokračuje RPM-hlasovací systém MandrakeClubu;Web LWN má stále potíže, pomozte pokud můžete! Zajímavé balíčky na PCLinuxOnline.com;Softwarové aktualizace; Zajímavosti z MandrakeFóra – legální crackování počítačů?

Z originálu pro Vás přeložil Jiří Čabla.

PPC přehled

Vývojář PPC Stew Benedict říká, že ačkoliv se nyní nebude konat oficiální vydání PPC verze Mandrake 9.0 Linuxu, pracuje nyní a nadále se bude aktivněpodílet na vytváření 9.0 PPC Cookeru, aby bylo dosaženo souběžného vývoje s x86 verzí. Takže pokud jste dobrodružný typ, 9.0 PPC Cooker čeká právě na vás! Ale pokud hrajete spíše na jistotu, je bezpečnější zůstat u 8.2 verze s případnými updaty.

Stew ještě dodává:

 • Olivier Thauvin s entuziasmem vytváří “příspěvkové” balíčky pro PPC
 • Ben Reser teď dává dohromady některé “add-on” balíčky
 • a Vincent Danen připravuje v Cooker věci pro 8.2, což se mirroruje do 8.2/”unsupported.”

Takže shrneme-li všechnu tuto aktivitu, naši PPC uživatelé by se již nemuseli cítit zanedbávaní.

A navíc, pro PPC uživatele byla právě převedena do balíčků Mozilla 1.1 Beta, která je nyní dostupná zde.

Závěrem ještě potěšíme PPC uživatele zprávou, že OpenOffice.org 1.0.1 byl vydán také pro PPC Linux. Více na stránkách OpenOffice.org.

MandrakeClub

RPM-hlasovací systém: Vyzkoušejte aplikace!

Deno píše: “Když jsme spouštěli “RPM-hlasovací systém”, měl jsem obavy, že buď po chvíli počátečního nadšení budeme mít nedostatek dobrovolníků a nebo nás zavalí stovky různých požadavků. Nic z toho se nekonalo. Deset dní po spuštění systému máme celkem méně jak 100 požadavků, ze kterých naši dobrovolníci vybrali a převedli do balíčků již několik aplikací.”

Nejžádanější RPMka (a jejich stav) k 29. červenci 2002:

 • KDE 3.0.2 – hotovo
 • Wine – testuje se
 • Mozilla 1.0 – hotovo
 • Xine + dvdnav – hotovo
 • GNOME 2.0 – probíhá
 • Mplayer – hotovo
 • MySQL v4.0.2 – zadán požadavek
 • Opera – zadán požadavek
 • NVidia kernel – testuje se
 • Transcode – zadán požadavek

Více o členství v MandrakeClubu.

Mandrake a média

OfB.com -Open Choice Awards 2002 (Cena pro Svobodný software).

Web zaměřený na Svobodný software pro podnikání – OfB.com ohlásil výsledky hlasování “Open Choice Awards 2002”:

 • Mandrake 8.2 vyhrává kategorii “nejlepší distribuce”.
 • MandrakeClub si také skvěle vedl v kategorii “nejlepší služba”.

Mandrake drží nejvyšší metu v hlasování na DesktopLinux.com.

DesktopLinux.com zveřejnil výsledky hlasování na téma Linux na desktopu. V tomto přehledu byli uživatelé dotazování, jakou distribuci užívají a nebo plánují užívat pro stolní počítače. Mandrake opět zvítězil, děkujeme všem!

TuxReports.com -první dojem z Mandrake Linux 9.0 beta 1.

TuxReports přináší první pohled na novou 9.0 Beta verzi: “Ačkoliv je nyní ještě opravdu příliš brzy na nějaké hodnocení (a bylo by to nesmyslné), považujeme za důležité vás informovat, že pokud si chcete vyzkoušet GNOME 2, kde 3.0.2, KWord 1.2 beta, gaim 0.59 a spoustu dalšího nejnovějšího software, neváhejte a stáhněte si a vypalte si ISO image na CD.

LWN v potížích

Přichází k nám hodně informací, že slavný web “Linux Weekly News” bude končit. Týmu z LWN.net se za ta léta usilovné práce podařilo vytvořit kvalitní zpravodajstvíze světa Linuxu, kdy jsme si každý týden mohli přečíst zajímavé komentáře a články.Díky jejich práci tak Linux a Linuxová komunita získávala větší důvěryhodnost, zejménav oblasti obchodu a firemního prostředí. Stále je ale šance na záchranu tohoto webu. Přispět můžete na http://php.lwn.net/corp/donate/.

Pokud podporujete Linux, prosím, pomozte jim. My všichni (Linuxová komunita) je potřebujemea oni si skutečně zaslouží naši pomoc. Zmiňte se o tom také mezi vašimi známými.

Webové novinky

PCLinuxOnline.comje nezávislý web který nabízí software pro Mandrake Linux. Nedávno také předělali do 8.2 Mandraku ‘Conectiva Synaptic Software Manager’.Jejich web nabízí přímo studnici software pro Mandrake – bezpečnostní updaty,RPMka z oblasti “unsupported” a také známá RPMka Texstaru.

Podívejte se také na jejich týdenní ‘RPM přehled’ Mandrake 8.2 balíčků.

Softwarové aktualizace

mm — opravuje chybu v dočasných souborech Celý seznam naleznete na: http://www.mandrakesecure.net

Zajímavosti z MandrakeFóra

‘Řekněte NE Microsoftím Windows!

“Děti, neposlouchejte rodiče a učitele když vás tlačí do Windows, prostě řekněte NE!….”, píše se v eseji na DesktopLinux.com, který byl napsán při příležitosti soutěže “WIndependence Day”.

Cyklus vydávání Mandraku, oběd zdarma a všechno ostatní.

Jeden člen rady MandrakeUser.org (pantropik) výstižně vysvětluje, proč by Mandrake neměl být obviňován ze všech problémů tohoto postu.

Mysleli jste si,že DMCA zákon byl špatný? A co teprve toto!

Americký kongres se nyní zabývá návrhem zákona, oproti kterému by DMCA vypadal jako sranda. Tentokrát totiž naši přátelé z MPAA a RIAA žádají, aby bylo legálníse nabourat komukoliv do počítače, kdykoliv si usmyslí!

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login