Mandrake Novinky #55

Pravidelný přehled novinek ze světa Mandrake Linuxu
OFB.biz — Dilema na desktopu, MandrakeClub – novinky, Obchodní případ týdne – SiteFusion, Softwarové aktualizace, Kde naleznete software, Zajímavosti z MandrakeFóra.

Z originálu pro Vás přeložil Jiří Čabla.

Mandrake a média

OFB.biz — Dilema na desktopu
Na webu zaměřeném na obchodní aplikace, které jsou pod licencí softwaru s Otevřeným zdrojovým kódem – OFB.biz,se vede diskuze ohledně důležitosti nejen serverové oblasti, ale právě desktopu.

“Někteří diskutující jsou toho názoru, že zaměřování se pouze na serverovou oblast může vést, paradoxně, ke snížení tržního podílu v této oblasti. Naopak například významný nárůst, dle přehledu serveru Netcraft, ukazuje firma MandrakeSoftse svým Apache/AdvancedExtranet serverem. Ačkoliv je jejich fokus hodně v oblasti desktopu, překonali se svým produktem iStronghold Apache server od RedHatu. A to byl nárůst používání AdvancedExtranet serveru šestinásobný oproti celému webovému průměru.
Více…

MandrakeClub

MandrakeClub Novinky (12)
V tomto vydání naleznete:

  • Srpen – speciál pro akcionáře.
  • Voláme všechny testery!
  • “Dokončené” aplikace nyní na mirrorech Cookeru.
  • Vaše hlasy se počítají!
  • Hledáme PPC uživatele, jste tam?

Více

Více o členství v MandrakeClubu se dozvíte zde.

Obchodní případ týdne

Internet/E-komerce: Špičkový vyhledávač jede na Mandrake Linuxu.
Konzultantská firma SiteFusion ze severní Virginie nedávno předělal jejich FrequentFinders.com vyhledávač na Mandrake Linux 8.2 serverovou edici spolu s Advanced Extranet serverem.

Spoluzakladatel firmy SiteFusion Chris Gilbert píše:
“Mandrake se nám jeví jako nejflexibilnější a nejvýkonější distribuce Linuxu, jakou jsme testovali. Zalíbila se nám natolik, že jsme přešli u také našeho webhostingového webu (http://sitefusion.net) z FreeBSD (promiň Barte) serverů na Mandrake Linux 8.2.”
Více

Další příklady využití Mandraku v praxi: http://www.MandrakeBizcases.com.

Softwarové aktualizace

  • mod_ssl — opravuje chybu přetečení bufferu
  • util-linux — zlepšená ochrana souborů
  • openssl — oprava ASN1 chyby

Celý seznam naleznete na:http://www.mandrakesecure.net

Kde naleznete software?

Vypadá to, že spousta uživatelů neví, že software pro Mandrake Linux lze najít na různých místech.Denis Havlik proto sepsal takový stručný přehled.

1. Hlavní distribuce (Main distribution) – toto je základní místo, jak se zdá, většině uživatelů známé.
2. Příspěvky (Contributions) – všechny Mandrake mirrory obsahují druhou sadu RPM balíčků, které se nevešly do hlavní distribuce. Jedná se o věci, které poslali uživatelé a fandové Mandraku jako příspěvky zdarma k volnému stažení.
3. Bez podpory (Unsupported) – tento adresář obsahuje neoficiální updaty pro danou distribuci, zabalenou zaměstnanci firmy MandrakeSoft.Na tomto místě naleznete často žádané aplikace (jako např. Mozilla 1.0, Nautilus, Galeon, aj.).
4. KDE.org – Mirrory KDE funfují jako takový adresář “bez podpory” pro RPM balíčky KDE. (vývojáři firmy MandrakeSoft totiž např. vydají neoficiální update RPM balíčků pro KDE a umístí je na KDE servery, místo do obvyklého adresáře”bez podpory”). Na KDE.org tak již nějaký ten týden naleznete KDE 3.0.2 pro 8.0, 8.1 a 8.2.

Pozn.: První dvě lokace jsou tzv. “urpmi-aware” lokace, pro stahování software z těchto míst můžete použít urpmi a Software Managera.

Zajímavosti z MandrakeFóra

Mandrake/Microtel PC na WalMartu
Zaměstnanec firmy MandrakeSoft Phil Lavigna říká:“Byla to moje první zkušenost s OEM verzí a byl jsem příjemně překvapen, že ačkoliv je systém již dopředu nainstalovaný z výroby,obsahuje upravenou verzi Mandrake instalátoru, která umožňuje dodatečně si nakonfigurovat jakékoliv nové zařízení.”
Více

30 nových Zope RPM balíčků je dostupných pro Mandrake
“Nexedi Open Research s radostí oznamuje, že bylo uvolněno 30 RPM balíčků pro snadnější instalaci Zope softwaru na Mandrake Linxu.Zope produkty jako např. CMF, Squishdot, Wiki, aj. tak nyní mohu být jednoduše nainstalovány pomocí Mandrake nástrojů urpmi nebo rpmdrake.”
Více

Tisk a digitální snímání na Mandrake 9.0 beta 2: Otestuje ho!
Vývojář a guru v oblasti tisku Til Kamppeter žádá o pomoc při testování nových funkcí tisku a digitálního snímání v 9.0 Beta 2 verzi.Dodává: “Pamatujte, výsledná kvalita finálního produktu závisí na tom, kolik lidí se před tím podílí na testování a napíše nám o chybách!”
Více

Více zajímavostí a článků: http://www.MandrakeForum.com

Žádné komentáře

Leave a comment

Sorry, you must be logged in to post a comment. Login